Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

6V ampül sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI
    enes_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha RX 135 KİNG(Fıghtıng Spırıt)
    6 V ampül sorunu

--------------------------------------------------------------------------------

slm arkadaşlar ben rıdvan bende yamaha rx 115 var ve 6 volt bobine sahip far konusunda istediğim verimi alamıorum angel zenon tarzı ampüller kullanmak istiorum ama 12 v olduğunu biliorum acaba 6 v ile çalıştırabilirmiyim yada alternatif çözüm önerisi olan varmı yardımlarınız için şimdiden tşk

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Bobini,altarnetörünü,sigortalarını ve akünü değiştirirsen takabilirsin
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

enes_007 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha RX 135 KİNG(Fıghtıng Spırıt)

tşk

VOLANTIMIN İÇİNE UYDURULABİLEN her hangi bi bir bobin mevcud deildir aynı çözümü denedik başarısız oldu ayrıca aku yatağım çok küçük ve uygun ebatta bir 12v aküde piyasada mevcud deil

msr600 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA XL185S-D
    merhaba

bir teorim var;
    bobin çıkışı 13-14 volt olması lazım
    direk bobin çıkışından ek alıp 12 volta (konjektör / regülatör) sabitleyip direk ön far'a verebilirsek far problemi çözülmüş olacak

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

6 volt-12 volt

Motorun bir yerleriyle oynayarak 12 volt elde etmek çok zor ve masraflıdır.
    Bulunduğunuz yerdeki elektronikçiler çarşısına gidip 6-12 volt konverter sorunuz.Size yol gösterirler.Çekeceğiniz gücü hesaplıyarak (Xenon tek far 35 watt,fren 21 watt,park 5 watt ,sinyaller 20 watt gibi.En az 75 watt,normalde 100 wattlık 6 voltu 12 volt yapan bir konvertör lazım.Yalnız far yansın deseniz bile yeni tesisat çekmek gerekir.Eski kabloları boşta bırakırsınız.

Motosikleti
    HONDA XL185S-D
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bulunduğunuz yerdeki elektronikçiler çarşısına gidip 6-12 volt konverter sorunuz.Size yol gösterirler.Çekeceğiniz gücü hesaplıyarak (Xenon tek far 35 watt,fren 21 watt,park 5 watt ,sinyaller 20 watt gibi.En az 75 watt,normalde 100 wattlık 6 voltu 12 volt yapan bir konvertör lazım.Yalnız far yansın deseniz bile yeni tesisat çekmek gerekir.Eski kabloları boşta bırakırsınız.

6-12 volt konvertor piyasada yok (gibi ben bulamadım) yapılırsada ebatlarının 110*190*50mm (daha büyük olabilir)gibi birseyler olacagını söylediler

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    konvertor veya invertör yapmak zor bir iş degildir. kendiniz de yapabilirsiniz , çıkış tam regüle olmasada olur sonuçta ampul çalışacak. elektronikçiler istediğin boyutta yaparlar , bilinen en basit devrelerdendir.

ReBeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    200 GY Enduro
    aslında çok zor değil ama verimli de değil. burada 10 wattlık bir dere var http://www.aaroncake.net/Circuits/6-12conv.asp sadece sadece bobin ve transistörler ve diyodlar değiştirilerek yapılır ama 0.850mamper için 2 amper harcıyor. ama tavsiyem 6vda kalmaktır. ama basitinden birşey yapacam diyorsan vakti zamanı ile yaptığım gibi trafdo kullanabilirsin misal 6-0-6 oto trafo ile ama yarı yarıya verimli olur. yani 35 watt için 7 ampere yakın akım çekerisin max668 gibi entegreler ile yapılabilir biraz daha verimli en nihaayetinde fazla akım çekecektir. bunu alternatör kaldırsa bile kablolar çekmez. en iyisi standart halinde bırakmak.

deli_mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    velespit(Bianchi-Apache 941d)
    Arkadasim elektronik dili ile anlatsam anlarmisin bilmiyorum ama
    wattli bir diyot+yedek aku yedek akuyu kullandigin akuye paralel baliyacaksin ve baglanti uclarindan cikan 12v gerilimi buradan sadece farlara bir hat cekeceksin....burada diyot ne ise yariyor diye sorarsan orjinal akune bagli olan tum tesisata 12 volt gitmemesi icin diyotu akuye (akunun arti ucuna ters polarmali sekilde baglayacaksin)oradan cikanda orjinal tesisata gidecek...
    Ben Felegin Tekerine Comak Sokariiiiim
    Kirli Dunyadaki Kirlenmemis Duygular Adina...
    Listen To Your Heart/Roxette/19.10.1988

Motosikleti
    HONDA XL185S-D
    Alıntı deli_mavi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadasim elektronik dili ile anlatsam anlarmisin bilmiyorum ama
    wattli bir diyot+yedek aku yedek akuyu kullandigin akuye paralel baliyacaksin ve baglanti uclarindan cikan 12v gerilimi buradan sadece farlara bir hat cekeceksin....burada diyot ne ise yariyor diye sorarsan orjinal akune bagli olan tum tesisata 12 volt gitmemesi icin diyotu akuye (akunun arti ucuna ters polarmali sekilde baglayacaksin)oradan cikanda orjinal tesisata gidecek...
    aküleri paralel baglayınca nasıl 12 volt cıkıs alacagız ( sistemde 6 volt akü var)(ikinci bir aküyü koyacak yer sorunu var birde)

deli_mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    velespit(Bianchi-Apache 941d)
    Alıntı msr600 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aküleri paralel baglayınca nasıl 12 volt cıkıs alacagız ( sistemde 6 volt akü var)(ikinci bir aküyü koyacak yer sorunu var birde)
    Sont baglanti denen hem seri hem paralel bir baglanti var bak yukarida anlattim.seri baglantiyi sadece far icin ayri cekecegi tesisattan yapacak...
    Ben Felegin Tekerine Comak Sokariiiiim
    Kirli Dunyadaki Kirlenmemis Duygular Adina...
    Listen To Your Heart/Roxette/19.10.1988

Motosikleti
    HONDA XL185S-D
    Alıntı deli_mavi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sont baglanti denen hem seri hem paralel bir baglanti var bak yukarida anlattim.seri baglantiyi sadece far icin ayri cekecegi tesisattan yapacak...
    akü baglantısının seklini cizim olarak gösterebilirmisin

canercamalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT-250 ЯЯ
    mantıklı
    ۞۞۞۞Drift Religion۞۞۞۞ GT 250RR

Motosikleti
    HONDA XL185S-D
    asagıdaki adresteki DC-DC Çevirici 6-12 V bize yararmı

http://www.derinelektronik.com/inver...ci-6v-12v.html

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı msr600 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    asagıdaki adresteki DC-DC Çevirici 6-12 V bize yararmı

http://www.derinelektronik.com/inver...ci-6v-12v.html
    Aranılan bu işi yapan devre ama bu sana olmaz.35 wattlık far ampulu için normal hesapla çıkışı 3 amper verebilen olması lazım.Bu devre 0,8 amper verebilir deniliyor açıklamasında.Bunun 5 kat güçlüsü lazım sadece far için.
    Bu işte kararlıysan İstanbul'dan yardım almalısın.Ne kadar harcama yapabilirsin?

Motosikleti
    HONDA XL185S-D
    Aranılan bu işi yapan devre ama bu sana olmaz.35 wattlık far ampulu için normal hesapla çıkışı 3 amper verebilen olması lazım.Bu devre 0,8 amper verebilir deniliyor açıklamasında.Bunun 5 kat güçlüsü lazım sadece far için.
    Bu işte kararlıysan İstanbul'dan yardım almalısın.Ne kadar harcama yapabilirsin?
    bir sorum daha olacak ? benim kullandıgım motorsiklette ön far aküye baglı degil(akü sinyal ve kornayı calıstırmaya yaramakta)
    bobin cıkısındaki voltajda 14 volta kadar cıkıyor

aydınlatma içinde 35 w yerine 55 w ampül kullanmayı düşünüyorum

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Bobin uçları boşta ölçülünce voltaj fazla görünür.Farın aynası 55 watt ampülün sıcağına dayanabilir cinsten mi?Onun için 35 w yazdım.Ben scooter'ıma H4 dipli 35 W halojen taktım.

Motosikleti
    HONDA XL185S-D
    Bobin uçları boşta ölçülünce voltaj fazla görünür.Farın aynası 55 watt ampülün sıcağına dayanabilir cinsten mi?Onun için 35 w yazdım.Ben scooter'ıma H4 dipli 35 W halojen taktım.
    yeni far takımı almayı düşünüyorum 12 v 55/55 w veya 12 v 35/35 w da olabilir(fara gelen voltajı 12 volta cıkartabilirsem.6 volt ampül bulmak gittikce zorlasıyor-4-5 gündür farsız kullanıyorum)

yamahasülo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ford fokus
    old hacam biliyorum konuyla alakası yok ama zip zincir sprayı aldım tekere sıçratırmı bilgin varmı kalitelimidir
    mobilyette + panter 105+ asya motor150 +yamaha YBR125 opel astra ford fokus inşallah cbr 250 yamahasülo

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı yamahasülo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    old hacam biliyorum konuyla alakası yok ama zip zincir sprayı aldım tekere sıçratırmı bilgin varmı kalitelimidir
    Daha önce duymamıştım.Yeni bir ürüne benziyor.Fiyatı uygun ama sonucunu bilemiyorum.Deneme sonucunu sen bize söyleceksin artık.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler