Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

subap ayari..

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    keeway sl150 , hyosung gt250r
    selam arkadaslar.. keeway superlight 150 sahibiyim. benim sorum subap ayari hakkinda.. motorumdan 4bin 6bin devir arasinda bir zirildama geliyordu.. kontrol etmedigim vida kalmadi ama ses kesilmedi (titresimden gevseyen vida ses yapiyordur diye dusunmustum) ustama goturdum ve subap ayari yapilmasi gerektigini soyledi.. gecen cuma yapti.. ama ayardan sonra motorum sanki eskiye oranla biraz hantallasti, gaza tepkileri yavasladi ve cekisi dustu. bunun nedeni ne olabilir, ayarin iyi yapilmamasindan kaynaklaniyor olabilirmi? tesekkurler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    bahsettiğin devirlerde ki zırıldamanın sübap ayarlarından olduğunu anlayan ustaya! tebrikler...ayarından teşhisinin doğruluğu belli zaten...

Motosikleti
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bahsettiğin devirlerde ki zırıldamanın sübap ayarlarından olduğunu anlayan ustaya! tebrikler...ayarından teşhisinin doğruluğu belli zaten...
    bikac usta degistirmistim ve en cok bu ustama guvendigim icin ona goturuyodum.. ziriltida kesildi aslinda ama motorum ziriltili haliyle daha atikti su anki haline kiyasla..

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    o yüksek sayılabilecek devirlerde sübap sesini kolayca anlayamaazsın.hatta anlayamazsın bile denilebilir.rolentide çalışan motorda dinlersin çok ufak gaz verir dinlersin.ani tepkilerini denersin.adam muhtemelen ayarlarını çok sıkı yaptı.ayrıca soğukmu sıcakkmı yaptı.her makinanın kendine özgü ayarları vardır.sıcakken emme şu ekzost şu diye soğukken bu diye.kafama göre deneme yanılma yaparsan yada mesela soğukken sıkı yapılan ayar motor ıısınınca kasıntılara sebep olur.zamanından önce açıp kapatır.çok gevşek olursada geç kalır ve şıkıırtı yapar.bence oorjinal veriilerinide bi incelemeni öneririm...

Motosikleti
    Alıntı sametagir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o yüksek sayılabilecek devirlerde sübap sesini kolayca anlayamaazsın.hatta anlayamazsın bile denilebilir.rolentide çalışan motorda dinlersin çok ufak gaz verir dinlersin.ani tepkilerini denersin.adam muhtemelen ayarlarını çok sıkı yaptı.ayrıca soğukmu sıcakkmı yaptı.her makinanın kendine özgü ayarları vardır.sıcakken emme şu ekzost şu diye soğukken bu diye.kafama göre deneme yanılma yaparsan yada mesela soğukken sıkı yapılan ayar motor ıısınınca kasıntılara sebep olur.zamanından önce açıp kapatır.çok gevşek olursada geç kalır ve şıkıırtı yapar.bence oorjinal veriilerinide bi incelemeni öneririm...
    oncelikle ustami korudugum anlasilmasin biseyleri yanlis yaptigi kesin ki su an bu sorunumdan bahsediyorum.

ilk goturdugumde rolantide dinledi motoru dediginiz gibi hafif gaz verdi.. sikirti var dedi o ses o yuzden olabilir buyuk ihtimalle dedi.. ayarlarida sogukken yapti.. sanki egzozun kokusuda degisti gibi geliyo bana.. daha cig.. bilmiyorum alakasi varmidir? ayrica benim bildigim (yanls hatirliyo olabilirim) sentil cakisiydi sanirim ismi kullanilmasi lazim degilmi? kafasina gore yapti ayarlari..

sanirim tekrar goturmem gerek ayarlari adam gibi yapmasi icin..

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    Alıntı ersinpolat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    selam arkadaslar.. keeway superlight 150 sahibiyim. benim sorum subap ayari hakkinda.. motorumdan 4bin 6bin devir arasinda bir zirildama geliyordu.. kontrol etmedigim vida kalmadi ama ses kesilmedi (titresimden gevseyen vida ses yapiyordur diye dusunmustum) ustama goturdum ve subap ayari yapilmasi gerektigini soyledi.. gecen cuma yapti.. ama ayardan sonra motorum sanki eskiye oranla biraz hantallasti, gaza tepkileri yavasladi ve cekisi dustu. bunun nedeni ne olabilir, ayarin iyi yapilmamasindan kaynaklaniyor olabilirmi? tesekkurler..
    Supap ayarındaki boşluk belirttiğiniz devirlerde zırıltı şeklinde belli etmez kendini. Daha çok rölantide kendini belli eder. Sizin sorununuz (diğer ihtimallere bakıldığını varsayıyorum) sanırım egzantirik gergisisinden. Gevşek yada aşınmış ise bahsi geçen sesi yapıyor.

Ustanız sanırım sesi kesmek için supap ayarını sıkı yapmış. Bu durumda motorunuz sıkıntılı ve hararetli çalışır. Üst devirlere çıkmakta zorlanır.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:39 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 15:37 ----------

Emme egzost supapları için ideal sıkılık (gerçi her motorda değişiklik gösteriyor ama ortalama değer) sentil ile 0.10mm tatlı sıkı yada 0.15mm sıkı sentil ayarıdır.
    Jawa 350 TS...Asya 125 T

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    çekişten düşmesi sibob ayarıyla ilgili bu kesin...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

mertyagci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Dink-R 150
    Eğer motorun şu an eskisinden çok yakıyorsa vede sübap ayarından sonra çekiş düştüyse kesinlike sübap ayarların sıkı yapıldı demektir.Bu arada altında keeway superlight varmış,öyle her zırıltıyı sen kafana takarsan altından kall-kamazsın,sonuçta cruisere biniyorsun mesela bende regal raptor dd 125e ye biniyorum bendekide cruiser.Bende bazı zamanlar bazı yerlerden belirli devir aralıklarında ses geliyor,sonra bir ara kesiliyor 1 ay ses gelmiyor,bir ara tekrar geliyor,sonra kesiliyor.En basit örneğim depo kapağı zırıltısı vs.Bu yüzden böyle şeyleri kafana pek takmamanı öneririm.Bendeki zırıltılar benzin kalitesinden ble kaynaklanıyor,örneğin kötü benzine denk geldiğimde motorun sesinden anlıyorum kötü benzin olduğunu ve motor hırıltılı çalışıyor,yani bu ile zırıltı yapabilir.Ama senin şu an ki sorunun zırıltıdan çıkmış bir sübap sorunu,bence en kısa zamanda yeniden ayarlattır,aksi takdirde fazla benzin yakarsın ve yüksek devirlerde sübapları yiyebilirsin.Kolay gelsin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler