Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MONDİAL 150 ZC Motora Bakamıyorum Bile...

Motovento
    REKLAM ALANI

Hepinize merhabalar arkadaşlar.Yıllardır içimdeki motor aşkını ertelemenin verdiği heyecanla ilk fırsatı değerlendirdim ve kendime 150ZC Mondial aldım.Aslında benim hayallerimi raceler süslemesine rağmen bu işe yıllarını vermiş abileri dinledim ve ufaktan başladım.Bu güne kadar da gayet memnundum.Fakat şu an motoru görünce bile içim acıyor.Ne mi oldu ? şöyle anlatayım.

Benim 150 Zc 5000 km de.Gayet temiz kurcalanmamış bir alet.(bilen,bu işten anlayan herkes bu yorumu yaptı) Neyse sorunuma gelelim.

Motor tek marşta sorunsuz ve gayet güzel çalışmakta idi.Çalışması kalkışı ivmelenmesi v.s herşey çok iyiydi.İş yerime otobandan 14-15 km lik bir yolu dur kalk yapmadan gidiyordum.Hiç bir sorunum yoktu.Ta ki motor birden kendini silkeleyene kadar...Bunu ilk yaptığında bu 14-15 km lik yolun 10-11 km sini bitirmiştim ve bunu her gün yapmaya başladı.Hatta abartıp yolun yarısında yapmaya, sonraları yolun başında yapmaya başladı.Artık 2-3 km bir yere gitsem yapıyordu.Gün geçtikçe, motor ısınınca gazda bir tepkisizlik, sanki pislik geliyormuş gibi bir silkeleme yaşamaya başladım.Eğer hızım 50-60 olur birde yokuş aşşağı ise stop etmelere kadar vardı.Düşük hızda hiç bir sorun yok.Bu camiada çok fazla tanıdığım olmadığı için şans eseri bir ustaya gittim.Bana "emme sibobu" dedi.Motor inecek 100-150 gider dedi.Adını vermek istemiyorum çünkü ben çok memnun kalmadım.Sorunu 150 çözecekse verelim tabi ama sanki işinin ehli gibi değildi.Sizden ricam bana çok iyi bir usta önermeniz.Alsın,yapsın parasını helal edelim.Benim korkum paramla rezil olmak.Bu usta karbüratörü falan temizledi guya ama motor şimdi hepten saçmaladı.Artık çalıştırana kadar canımız çıkıyor.Çalışsada stop etti edecek.İyice tadı tuzu gitti...Şu işi yüzümüzü güldürecek birine götürelim ama kime ?....Ankara'dayım Ostim civarı çok uygun olur.

Hepinize çok teşekkür ederim.Yardımlarınızı bekliyorum.Saygılar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Senin sorun karburatör,buji veya hava filtresinde.Siboplar yağsız kalmadığı sürece 5000kmde bozulmaz.
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

Baltassar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbf 250
    dostum bende yaşamıştım mondial le o şekil bir sorun
    hava filtresi kabından motora giden bir boru var helezon büyükçe o yırtılmış onu değiştirdik 5 liraya halloldu sakin ol motorunuda indirtme boşuna en az 2 ustanın aynı cevabı vermesi lazım sana motor indirtmek için yazık günah
    saygılarımla
    Imza mi?? Nereye Atayım

Motosikleti
    bianchi falcon 125 cc'cik
    Dostum ben sana garantili yaptırabilirim o işi..Tahmin etmiyorum ki siboplardan olsun..Ama tanıdığım çok çok iyi bir usta var gerek işçilik,gerek dürüstlük olarak..
    **Bianchi falcon 125cc-Yamaha ybr125-Honda nx4 falcon-cbf 250-honda cg es-suzuki an 125-kymco agility-kymco activ 110-tw shenke 150-honda cbf150** \\@2007-2010

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim.İşte zaten bu nedenden içim rahat değildi.Dediğiniz gibi sibop olsa bile ben bunu işin ehli bir ustadan duymak ve yaptırmak istiyorum.Memnun kalayımki bu alet bizde olduğu sürece çalacak bir kapımız olsun.Öyle sıkıcı pimpirikli bir kişiliğim de yok ancak işimi gücümü bırakıp işimi halletirmeye uğraşırken, para verip işim çözülmeyince hiç tahammül edemiyorum.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:56 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:52 ----------

Alıntı frantic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum ben sana garantili yaptırabilirim o işi..Tahmin etmiyorum ki siboplardan olsun..Ama tanıdığım çok çok iyi bir usta var gerek işçilik,gerek dürüstlük olarak..
    Arkadaşım sağolasın,yardımlarınızı bekliyorum.Önerilerinizi bekliyorum...

---------- Mesaj ekleme zamanı: 19:59 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 19:56 ----------

Alıntı Baltassar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum bende yaşamıştım mondial le o şekil bir sorun
    hava filtresi kabından motora giden bir boru var helezon büyükçe o yırtılmış onu değiştirdik 5 liraya halloldu sakin ol motorunuda indirtme boşuna en az 2 ustanın aynı cevabı vermesi lazım sana motor indirtmek için yazık günah
    saygılarımla
    Motorun tamirinden anlamam belki ama teknik konularda bilgim yeterince var.Banada sanki senin dediğin yerlerde bir şey var gibi geliyor.Sanki çok basit bu iş....

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    buji başlığının kablolarına bak, iç taraftan fişi çıkmış olabilir
    benzin hortumuna bak, delinmiş olabilir
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Motor şu an çalışıyor.Çalışıyor ama o eski motor yok.Ne rolanti ayar tutuyor nede eskisi gibi tek marşta çalışma var.Sabah çalıştırırken canımız çıkıyor.Hadi çalıştı sürekli gaz vermek zorundayım yoksa stop ediyor.Rolantiyi defalarca yükselttim ama nafile.Bakalım öğreneceğiz inşallah ne olduğunu....Saygılar.

Bazen diyorum ki acaba bu ucuz çin motorlarının asıl sıkıntısı ve namının bu kadar kötü olmasının sebebi usta eksikliğinden mi ? sonuçta fabrika bunu , ayarında temiz temiz çıkarmış,değiştirirsin sıkıntılı parçayı olur biter.Ama o aletle bütün olmuş, huyundan suyundan anlayacak, halletmezse yakarım bu motoru diyecek, zehir usta bulmak baya zor.Varsa da para bırakacak motorda usta olmuş...Kimseyi suçlayacak halimiz illa ki yok.Ben bir umutla bekliyorum ucuz ve beni şimdilik idare eden çin motorumu eski günlerine kavuşturacak ustamı...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    racer 200
    hala sorununz devam ediyorsa bakabilirim....ilk 3 motosikletimde baya bi yolunduğum icin neyin ne old fazlasıyla öğrendim....4.ve 5. motorumda tamircinin önunden bile gecmedim...kendi subap ayarımı yapar baskı balatamı ve her turlu tamirimi kendim yaparım...isterseniz beraber bakımlarını yapalım...

Emrah.ark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung Gt250R
    Aynısı benim eski motorumda olmuştu..Bujine ve onun kablolu başındaki fişe bak..
    Birde subaplarına baktır..Sonra hiç birşeyi kalmaz..;)
    [34 AY 0494] Büyükçekmece MT

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler