Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Xenon - Mercekli Optik Far Sorunsalı - Sis farı

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar;

Ben dağda bayırda karanlıkta gezmeyi seviyorum. Akşam sefaları hoşuma gidiyor. Bu yüzden hem düşük güç tüketimi, hem de iyi aydınlatma nedeniyle Xenon takmaya kararlıydım; ancak Özer'in cümlelerinden sonra vazgeçtim.

Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir çok Xenon aydınlatma sistemi ile donatılmış araç malesef Xenon'un desteklemesi gerektiği mercekten yoksun.Dolayısı ile sürücüye yolu aydınlatmış olsa da,karşı trafikten gelenler için ÇOK ciddi bir tehdit çünkü, görmeyi nerdeyse sıfır denecek düzeye indirmekte.Ön'de giden aracın sürücüsü ise dikiz aynası nedeni ile kör olmakta, bu da başka bir tehdir.
    Bazı üreticler merceksiz aynalı yansıtıcı kullanıyor ancak ayna standart değil.

Buradan tüm Xenon aydınlatma sistemi uygulamayı düşünen arkadaşlara bu vesile ile tekrar seslenmek istiyorum.İlk sayfada Xenon farını öğen arkadaşımızın fotoğrafına tekrar bakmanızı istiyorum çünkü vurgulamaya çalıştığım ciddi sorunu açıkça ortaya sermekte.

Fotodaki motosikletlerin Xenon farları mercekli elipsoid projektör tip olmadığından dar bir ışık hüzmesi yerine kontrosüz saçılmış bir ışık kaynağından öteye gidememekte..işte bu tip bir ışık kaynağı sürücüsü hariç tüm trafik bireyleri için tehlikeli birer unsur olmakta.

Xenon takmadan önce dezavanyajlarını da göz önünde bulundurmak gerek.Ben de taka bililrim, en alasını hemde ancak motosikletimin far düzeneği Xenon'a uygun değil.
    Peki sis farı alıp buna xenon taksak nasıl olur?

Xenon'a uyumlu şöyle bir ürün var: http://www.tuningpiyasa.com/?urun-de..._Sis_Fari.html

Hem uzun kısa / selektör sorunu olmaz, hem de aydınlatmanın yetmediği yerde açarım. Olumsuz bir yönü var mı sizce?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı UmARsIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TDM900
    Sis farlarınının aydınlatma mesafesi ile kısa farların aydınlatma mesafesi ve açıları aynı değil. Olacağını sanmıyorum. Ama benim sisfarlarımı söküp takar mıyım diye düşünmedim değil. Keşke aparatları da olsaymış

mstf_gnc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya motor elegant 150
    çok güzel bi görünümün yanı sıra normal fara göre çok daha iyi aydınlatma sağlar merceksiz kullanma sis farı içine tak linki vermişsin onu alıp motorun yanlarına takılabilr tesisatını sağlam yapman lazım 5A sigorta koymayı unutma

RunemagicK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT, Burgman 400 ve SYM Maxsym 400
    merceklerin odak uzaklığı diye birşey vardır. ki bu sis farının merceğinin normal far merceği ile aynı olacağını sanmıyorum (ki aynı olsa araçlarda neden ayrıca sis farı olsunki)
    ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMEN

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı tuyra adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar;

Ben dağda bayırda karanlıkta gezmeyi seviyorum. Akşam sefaları hoşuma gidiyor. Bu yüzden hem düşük güç tüketimi, hem de iyi aydınlatma nedeniyle Xenon takmaya kararlıydım; ancak Özer'in cümlelerinden sonra vazgeçtim.

Peki sis farı alıp buna xenon taksak nasıl olur?

Xenon'a uyumlu şöyle bir ürün var: http://www.tuningpiyasa.com/?urun-de..._Sis_Fari.html

Hem uzun kısa / selektör sorunu olmaz, hem de aydınlatmanın yetmediği yerde açarım. Olumsuz bir yönü var mı sizce?
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...ygulamasi.html

Sis farının ne kadar uzağı göstereceği konusunda haklısınız sanırım. Sonuçta sis farı ileriyi değil, ön tarafı aydınlatmak için tasarlanmış. Fakat hala xenonla birlikte iyi bir aydınlatma sağlayacağını düşünüyorum. Sonuçta gerçek amacına uygun olarak kullanmayacağız bunu.

ELINT; verdiğiniz başlıktaki çok güzel montajlamışlar, ama benim far derinliği o kadar büyük değil, sığacağını sanmıyorum; ölçeceğim.

Xenon'u merceğe taktıktan sonra, far camının nasıl olduğu çok önemli mi peki? Optik camdan, buzlu camdan falan bahsediyorlar?

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    Sis farının ne kadar uzağı göstereceği konusunda haklısınız sanırım. Sonuçta sis farı ileriyi değil, ön tarafı aydınlatmak için tasarlanmış. Fakat hala xenonla birlikte iyi bir aydınlatma sağlayacağını düşünüyorum. Sonuçta gerçek amacına uygun olarak kullanmayacağız bunu.

ELINT; verdiğiniz başlıktaki çok güzel montajlamışlar, ama benim far derinliği o kadar büyük değil, sığacağını sanmıyorum; ölçeceğim.

Xenon'u merceğe taktıktan sonra, far camının nasıl olduğu çok önemli mi peki? Optik camdan, buzlu camdan falan bahsediyorlar?
    size yardımcı olmaya çalışacağım ama öncelikle hangi motora ve ne tür far kullanacaksın onu öğrenebilirmiyim..

buzlu denilen "parabol" camdır
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    size yardımcı olmaya çalışacağım ama öncelikle hangi motora ve ne tür far kullanacaksın onu öğrenebilirmiyim..
    Bence de öncelikle bu bilgilere sahip olmak gerekli fikir verebilmek için.

Motosikler Suzuki Freewind

Far bu şekilde ancak benim far bu kadar parlak ve temiz değil

Motosikleti
    motorun sis farı uygulaması için çok uygun bir model çünkü yan koruma demirlerine hem görünüş hem yerleşim montaj güzel duracaktır

motorun kendi farı parabol camlı far, bu far çoğunlukla h4 halogen uzun kısa ampul kullanır, kısa hüzmeyi daha iyi yaymak içindir. xenon uygulamaları bu camlarda pek sağlıklı olmaz xenon ışığı halogen ışığından daha çok kırılır ve dağılır xenon lar optik projektörlerde en sağlıklı sonucu verirler onun için motorun orj far sistemini bozmanı ve xenon takmanı tavsiye etmem zaten H4 ampul duy olduğu için uzun kısa xenon takman gerekecek buda ayrı teknik ve mekanik bir sorun..

sis farı konusuna gelirsek size tavsiye edeceğim marka hella dır fakat ülkemizde malum olan her aranan hemen bulunmaz bulunanda genelde otomobil içindir fakat sislere xenon uygulaması da her sis farına olmaz (optik yada ayna) sisler gerekli derinliğe ve kaliteye sahip olmalıdır xenon kabloları çok iyi bir biçimde yerleştirilmelidir eğer araştırısan hellanın optik yada aynalı motosiklet için sis farlarını bulursun sonra eğer ki sis alırsan bunlara 4200k (zor bulunan türden) xenon takmanı tavsiye ederim en iyi görüş için...

şimdilik bukadar
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    Motora direk xenon takmanız mümkün. Fakat bu tavsiye edilen bir uygulama değil. Sebebi ise diğer sürücülerin gözünü fazlaca alması ve tehlike yaratması. Xenon u kullanmak için far merceği kullanımı da gerekmekte derler. Bunun seçimi size kalmış. Bu arada eğer farınıza işem yaptırıp içine mercek takdırırsanız farınızın camını da tamamen şeffaf cam olarak değiştirmeniz gerekiyor mu yoksa bu sadece görsel bir uygulama mı bilmiyorum. Ama genelde gördüğüm bir uygulama. Bence şöyle bir uygulama ya giderseniz oldukça şık olacaktır. Öncelikle ayrı uygulanan xenon sis farlarından edinin. Daha sonra normal ampül farınızı bu xenonlara yakın değerde beyaz ampüllerle değiştirin. Hoş bir görüntü olacağını düşünüyorum. Hemde aydınlatmanız daha kontrollü ve tehlikesiz olacaktır. Öte yandan xenonlar ilk çalıştırmada ciddi elektrik çekerler. Bu sistemi açarken motoru çalıştırdıktan sonra açmaya özen göstermeniz akü sağlığınız açısından yerinde olur

Motosikleti
    evet xenonlar ilk tetiklemede çok akım çekerler ama balast yeterli güce ulaşınca normal halogen den daha az sarfiyatlı olur.

H serisi bir ampul 55w dır xenonlar ise 35w ve 55w olarak iki çeşit 55w zaten zor bulunuyor

4200k xenonda çok zor bulunuyor eğerki bulursan orj far ile sislerdeki zenon renk ısısı (kelvin) olarak sırıtmayacaktır ama 6000k xenon kullanırsan ana fara beyaz ampul şart olur

ayrıca şunuda eklemek isterim (6000k) üzeri zenonlar ülkemizde dejenere olmuş durumda beni anlamışsınızdır umarım. kelvin değeri arttıkça aydınlatma daha iyi olcaktır diye bir yanılgı var yani yine bilgi sahibi olamadan fikir sahibi oluyoruz..

Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp

kelvin değeri arttıkça aydınlatma daha iyi olcaktır diye bir yanılgı var yani yine bilgi sahibi olamadan fikir sahibi oluyoruz..

Aksine kelvin değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi aydınlatır diye okumuştum ben. Ama onu da benzer şekilde bir forum sitesinde okuduğum için güvenilirliği tartışılır.

Motosikleti
    Alıntı Gnusher adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aksine kelvin değeri ne kadar düşük olursa o kadar iyi aydınlatır diye okumuştum ben. Ama onu da benzer şekilde bir forum sitesinde okuduğum için güvenilirliği tartışılır.
    aynı şeyi söylüyoruz doğru okumuşssunuz

zion1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    taze bitti :)
    neticeyi merakla bekliyorum
    BEN DEGİL,BİZ DİYE ÇIKTIK BU YOLA

okan4037 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Yamaha WR 125 R
    evet xenonlar ilk tetiklemede çok akım çekerler ama balast yeterli güce ulaşınca normal halogen den daha az sarfiyatlı olur.

H serisi bir ampul 55w dır xenonlar ise 35w ve 55w olarak iki çeşit 55w zaten zor bulunuyor

4200k xenonda çok zor bulunuyor eğerki bulursan orj far ile sislerdeki zenon renk ısısı (kelvin) olarak sırıtmayacaktır ama 6000k xenon kullanırsan ana fara beyaz ampul şart olur

ayrıca şunuda eklemek isterim (6000k) üzeri zenonlar ülkemizde dejenere olmuş durumda beni anlamışsınızdır umarım. kelvin değeri arttıkça aydınlatma daha iyi olcaktır diye bir yanılgı var yani yine bilgi sahibi olamadan fikir sahibi oluyoruz..
    evet dediklerinize katılıyorum yalnız..
    4200 değil 4350

aydınlatma gücü lümen ile
    aydınlatma rengi kelvin ile ölçülür...
    aslında aydınlatma olarak farkları yoktur..! sadece bu ölçümler insan gözünün görebildiği renklere göre yapılmaktadır... en iyi aydınlatma 4350-6000k ama bütün xenonları kullanmış birisi olarak 12.000-30.000 kelvin öneririm.. aralarındaki fark büyütülecek kadar değil hissetmek çok zor
    Yeni yine yeniden

Motosikleti
    Alıntı okan4037 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet dediklerinize katılıyorum yalnız..
    4200 değil 4350

aydınlatma gücü lümen ile
    aydınlatma rengi kelvin ile ölçülür...
    aslında aydınlatma olarak farkları yoktur..! sadece bu ölçümler insan gözünün görebildiği renklere göre yapılmaktadır... en iyi aydınlatma 4350-6000k ama bütün xenonları kullanmış birisi olarak 12.000-30.000 kelvin öneririm.. aralarındaki fark büyütülecek kadar değil hissetmek çok zor
    lümen olayı doğru ama detaya girip kafa karıştırmak istemedim fakat kelvin değeri görüş ile çok doğru orantılı bir durum 6000k üzeri bence zevk ve görüntü düzeneğine giriyor.

4200k xenonda var 4350 de 4350 biraz daha beyaz oluyor, 6000 ve 4200 arası çok başarılı ve fabrikasyon lüx otomobillerde dahili olarak geliyor ama optik projektör ile kullanılmayınca bence tam verimli değil

hele hele beyaz ışık alacağım diye 100w mavi boyalı halogen takanlara çok acıyorum, otomobillerde 200w kısa ile (uzunları katmıyorum) aracın aküsünün canına okuyorular, 2 far 200w güç çekmesine karşın bir takım 2x35w xenon kadar görüş sağlamıyor

Teşekkürler arkadaşlar; 4000 - 6000k arası takacağım hangisi en uygun olursa.

Motosikleti
    Teşekkürler arkadaşlar; 4000 - 6000k arası takacağım hangisi en uygun olursa.
    6000 altı kit bulmaz biraz zor araştırırsan bulursun mutlaka. bizim burda H7 6000k xenon çifti 140tl civarı, çin malı değil! benim aldığım öyleydi

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler