Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Rodaj hakkında bilinmesi gereken gerçekler..

Motovento
    REKLAM ALANI

pardon ya 250 mct yazmamısım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

zenon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda nc700xa
    Ben bu yazıdan ilk motorum ve cok iyi rpdaj yaptım diyenin yanıldığını anlıyorum. Benim ilk motorum ve daha ilk 20 km de vites gecisleri olsun kalışlar olsun rodaja uygun olmayan sekilde oluyor anladığım kadarı ile devir olayını hic karıştırmıyorum ama daha 20 km deyim bundan sonrasına bakarım artık. Bilgiler için teşekkürler.
    Ötenazi hakkımı yaşayarak kullanıyorum. Z @ B ! T
    Gideceği yeri bilmeyene hiç bir GPS yardımcı olmaz!...

oguzhan1245 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Arora 150 t-1
    eline saplık kardeşim daha ne olsun

Emix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Çita Sport 125
    bende ETNA 125 Var Motoran şu anda 300 km'de

bazen düşük devirli bazen yüksek devirli ama kesinlikle uzun süreli yapmıyorum sabit hızda sabit devirde giderek motoruda boğmak istemiyorum 15-200'km'deyken tek kişi 80 görüyordu şu anda 310 km'de ve 2 kişi 120 görüyor 200 km sonrada bakımlarını yaptıracağım umarım 2 sene problemsiz götürür beni

teşekkürler

selamalr
    motosiklette yeniyim
    motorumda piston değişimi oldu otomatik 150 lik bir scooter
    değişimden sonra 500 km rodaj süresi verdiler
    40 km/h 6000 devir
    sizce doğrumudur
    birde motor bir süre çalıştıktan sonra durdurulunca tekrar çalışması için bayağı bir cigleye basıyorum bu normal mi

birde izmirde doğru dürüst keeway yada motosiklet servisi varmıdır adamı mikmeyen güvenilir, harbi
    sağolun

Sübap ayarını büyük ihtimal çok sıkı yapmışlar gaz vermeden çalıştırın.500km rodaj uygun.

hocam sağolun
    ayrıca motor servisten çıktı ve normalde olmayan bazı sesler geliyor
    bu rodaj zamanında normalmidir, başka bir servise götürmelimiyim.

Sübap ayarı sonrası düzelebilir,başka servis değil yetkili servisinde doğru değerlerde ayarlatın,
    Normalde olmayan sesler hakkında buradan yorum yapmak olmaz ,servis gerekli teşhisi koyar.

cdcleaner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim S3 Advance 250/Yamaha Tenere XT660Z
    Daha evvel bir mesajda sizin fikirleri paylaşıp yazmıştım . Polemik uzadı gitti. Ortak fikirli bilincli kullanıcıların olması mutlu etti teşekkürler.
    Adalet iki tarafı keskin kılıçtır. Eğer dokunmasını bilmezsen her iki tarafıda keser.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nadir de olsa rodaj döneminde yapılan ani kalkışlar ve ani hızlanmalar, tam olarak zararlı mıdır?
    www.motorumla.net

Arjantinli69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSF 600 S BANDİT
    teşekkürler Engin.
    ara sıra sağdan soldan araştırmalı. motorlarımız hakkında bilgi sahibi olmalıyız..gogle amca sagolsun herşeyi hemen buluyor yeterki ne aradığımızı bilelim.
    servis kitapçığını güzelce okumalı,bilgi sahibi olmalı.
    Hızlı bir Rider olmak için hızlı bir motor yetmez! o hızı yapabilecek (g..) yürek te lazım.. GHOST RİDER

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nadir de olsa rodaj döneminde yapılan ani kalkışlar ve ani hızlanmalar, tam olarak zararlı mıdır?
    Yani bu işin tam zararı veya yarım zararı nasıl oluyor bilemeyeceğim ama neticede zararlı işte..Mümkün mertebe kaçınmak gerek..

Alıntı Arjantinli69 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkürler Engin.
    ara sıra sağdan soldan araştırmalı. motorlarımız hakkında bilgi sahibi olmalıyız..gogle amca sagolsun herşeyi hemen buluyor yeterki ne aradığımızı bilelim.
    servis kitapçığını güzelce okumalı,bilgi sahibi olmalı.
    Hele ki günümüzde, internet bu kadar elimizin altında, hatta cebimize girmişken okuyup öğrenmekten bu kadar kaçmaya çalışmak beni de hep şaşırtıyor Tamer..Milletimiz o kadar alışmış ki hazırlop bilgiye..Yalan dolan da olsa fark etmiyor malesef..Neyse, bir şey değil bu arada

Motosikleti
    YAMAHA NMAX 155
    Tesekkurler faydali olacagi kesin emegiize saglik

coskun913 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns (siyah)
    ben motoru dün aldım tamam sıfır motorsiklette rodaj çok önemli ama insanın altında tvs apache rtr 150 olunca yavaş gitmek insanın zoruna gidiyo valla ben dayanamdım bugün motorda 125 i gördüm ve gazı bıraktım dahada üstüne gitmedim. rodaj zamanında arada bir hızlanmak gerekir bence çünkü motor nasıl alışırsa öyle kalır..

Motosikleti
    Honda PCX
    paylaşım için teşekkürler

ces2050 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial mc-x150
    güzel paylaşım , çok faydalı teşekkürler

kemboo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr>wolf>mt-07>xmax>inazuma>tenere660
    eline sağlık tam aradığım bilgiler...
    Gökyüzünün güzelliğini görmeyenler, kuşların neden uçtuğunu asla bilemeyecekler

Motosikleti
    Fz6 Fazer
    Rodajdaki motor yüksek devirli kullanılmamalı derken diyelimki red line 10binde başlıyor max 6000 devirimi geçmeyecek?

Kompresöre bindirilecekmi? Yine buralarda okumuştum sekmanların tam oturması açısından kompresöre bindirilmeli vs. diye fakat buda zararlı zannedersem.

Motosiklet üreticilerinin bu konuda yazdıkları sadece ani hızlanmalar yapmayın tam performanslı kullanmayın hızlı vites düşürmeyin.

Arkadaşlar merhaba;
    ben geçen hafta MOTORAN MT-100 KÖYLÜ (5 VİTES) modeli motosiklet aldım. Bir haftadır kullanıyorum. İlk 250km'ye kadar 60km hızı geçmedim ve devrine dikkat ettim. Fakat 250 kilometredeyken bir arkadaşın gazına geldim. "Motorun sağır kalmaması için basman lazım, zorlaman lazım" dedi ve beni teşvik etti. Otobana çıktık. Arkadaşımda KANUNİ BRETON 125 var. Otobanda kapıştık. Ben 5.viteste 7bin devirde 110 KM hızı gördüm. Daha fazla motoru zorlamak istemedim ve hızımı 90-100'e düşürdüm. Bu şekilde yaklaşık 5-10 dakika yolculuk ettim.
    Daha sonra bu forumda yazılanları okudum ve anladığım kadarıyla büyük bir yanlış yapmışım... Bu hatamı nasıl telafi ederim? Motosikletimde herhangi bir sıkıntı olmuşmudur? Olmuşsa bunu nasıl telafi ederim? Yağ değişimi falan yapayımmı?
    Burada sizlerin anlattıklarını okuduktan sonra ilk 1000 KM'ye kadar 80'ı geçmemeye karar verdim. Şu anda motosikletim 318 kilometrede. Yarın sabah yağ değişimi ve bakım-kontrolleri yapılacak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler