Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Mobylette Akü takılacak; Tak..!

Motovento
    REKLAM ALANI
    ceyhun__22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Selam motosiklet.net Sıfırdan yarattığım mobylette me şimdi de akü takmak istiyorum. Ama kafama takılan soyle bi durum var mobylette de diyot var ama sanırım elekriği dalgalı akım.+sı -si belli değil gibime geliyo. Eğer boyle ise bunun için bi düzenleyici mi takıcaz yoksa su haliyle takılabilir mi? elektrikçiyim ama bi türlü akıl sır erdiremedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fehmiilker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bisan 100cc
    konjektör gibi bişey takman gerekli bence
    çünkü akülü motosikletlerde altarnatif akım üretiyo (dalgalı akım) konjektör doğru akıma çevirip aküye gönderiyor.
    bobinlerden çıkan elektriğide doğrultabilirsin fakat motosiklet bildiğin gibi devamlı 6v veya 12v üretmiyo
    konjektör şart bence.

tbk_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuru Fasulye tepkimeli, Enjeksiyon sistemi........
    İlginç bir istek, dinamonun çıkışında diyot var diyorsun, konjektör de kullanmalı biliyorsun,
    peki güvenlik için sigorta ve kontak anahtarı tesisatı da lazım biliyorsun, tebrikler iyi yapıyorsunda bir kadro bir motor olan bir motorda akülü tesisatı neden istiyorsun??
    Selamlar..
    ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

Arkadaşım aküyü sanırım motosiklet dururken de lambaları yakmak için istiyorsun.Bak benim sana tavsiyem motosikletin lambalarını orjinal bırak.Yada o lambaların içine 12 volt ampül koy.Kalite bir ışıldak aküsü al.Bütün lambaları yakar.Ama 3-4 saat sürer.Hatta bu aküye şu şerit şeklindeki ledlerden bile bağlayabilirsin sanırım.

Motosikleti
    CBF150
    Evet sanırım akımı doğrultacak bi alete ihtiyacım var.Bugun olan haliyle devreye aküyü soktum motor çalışırken , farlar sondu elektrik tesisatı 0 enerji hali aldı ters yuz ettim gene olmadı sanırım bunun cıkısı dalgalı.
    Amacıma gelince. Bu motor çalıştığı sürece şarz etsin , ben açarsam yüksek amperli ışıklarımı da yakabilsin.Amaç bu bir de stop iken de farın yanması.Yapan yok mu var . Aynı araba sistemini mobylette ye kuran cok. Işıl ışıl bü suru lamba da yanıyor. Akü de şarz oluyor -peki bunlar nasıl oluyor??

bi de işin kotu tarafı 3 yıldır elektrikçilik yapan ben bunları nası cozemiyor?

---------- Mesaj ekleme zamanı: 00:56 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 00:19 AM ----------

beyler bi yardım be ? husus onemli..!

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    bir oto elektrikçisiyle görüşmenizi tavsiye ederim.
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    alternatif akımı doğru akıma çevirmen ve küçük bi arkü alman yeterli olucaktır.. lombardini konjektörler vardır 25 ampere kadar dayanıklı bir konjektördür bir çok oto elektrik parçası satan yerde bulabilirsin, paketinin içerisinden bağlantı şeması da çıkıcak..
    şemaya uyarlı bir şekilde montajını yap mademki elektrikçisin, akünü de monte et..
    sonucu bizede bildir
    GKN MOTORS

Motosikleti
    -
    en basit çevirme yolu bence 4 adet diyottan köprü diyot oluşturman tam dalga çevirme sağlamaz. onun için kondansatörlerle devre kurmanda gerekebilr
    [B][I]-Söz konusu olan vatansa, gerisi teferruattır.
    [/I][/B]
    [I] M.K Atatürk[/I]

Nipp10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    91 Honda CG 125
    Ben pejo 103 e yaptım. 60/55 W far, 4A/H akü ve ses sistemi var. :D MSN den uzun uzun görüşürüz.

Motosikleti
    CBF150
    o zaman lombardiniyi alacaz nabalım . Motoru yeniden yarattım zaten forumda sora sora suan tamamlandı gibi bişey ama su akü olayını da cozunce resimlerini falan paylaşıcam.

Herkese teşekkürler.

Motosikleti
    CBF150
    bugun sanayiye gittim ve bi adet köprü diyotu aldım. Kare bişey üzerinde iki tane ~~ bir de + - kutupları var .Adam kesinlikle bunu kullanıcaksın dedi. Bi tane de 5 amper sigorta aldım.
    Diyot 2 tl sigorta da yuvasıyla 1.50 bana gore pek bişey değil. Şimdi bu diyotu tum devreyi mi besletcez yoksa sadece lazım olanları mı katayım işin içine? Yani bobin falan da + - olarak çalışmasına gerek yok dimi_? yardımcı olursanız sevinirim.

Motosikleti
    91 Honda CG 125
    Hacı güzel diyorsun da diyottan ziyade motorun üzerindeki mevcut statorla o iş mümkün değil. Motorculara gidip mondial 150 HS konjektörü alman gerekiyor.(4 adet bağlantı ucu var ve kolayca bağlarsın) volan kapağını çıkarıp üzrindeki stator sargılarının resmini koyabilir misin? bu konjectöre yeterli voltaj ve amperajı sağlayabilecek bir sargı sarman gerekiyor elinle. Benimki rölantide 9.5 redline da 45 volt civarı üretiyor ki bu konjektörü fazla ısıtmadan şarj ve aydınlatma için yeterli akımı alabiliyoruz. motorun kendi sargısı 15 w lık ampulu direkt olarak yakacak şekildedir zaten akımı da yüksek devirlerde ampul patlamasın diye kısıtlanmıştır. Statatorun resmini koyar mısın? yıldız şeklinde mi yoksa iki adet yatay bobin mi?

tbk_1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuru Fasulye tepkimeli, Enjeksiyon sistemi........
    Mobilet ten bahsediyorsak iki adet yay bobin biri ateşleme biri aydınlatma...
    Kolay ve basit bir tesisat..
    ʞoʎ ʎǝşıq uǝpıƃ sɹǝʇ ɯıʎıʎı uǝq

Motosikleti
    CBF150
    sargı tabiki iki adet yay bobini de soyle bişey var benim mobylette de ne rolanti de ne de redline da( ) 45 -30 alamazsın ki kendisinin şase ile kısa devre ederek 12v devamlılık sağlayan ve sistemi ampul kesme vesaireye karşı koruyan diyotu var.

Motosikleti
    91 Honda CG 125
    Kardeşim ben de onu diyorum ordaki herşeyi sökeceksin ve oraya sardığın bobinin iki ucunu da makaronlarla izole edip dışarı alacaksın bu iki ucu konektörün sarı kablolarına bağlayacaksın. diğer iki ucu kırmızı ve siyah zaten. bahsettiğim değerleri elde etmen lazım. kendi bobinini söküp 0.7 mm kesitli bobinden yaklaşık 180 tur saracaksın. ve bunu yapıp yerine taktıktan sonra iki ucu kablo ile dışarı taşımalısın. Motor rölantide çalışırken AC voltmetre ile ölçmen gerekiyor. Bobinin şasi ile alakası olmaması lazım çünkü onun kendi tesisatı tek fazlı AC akım için. ateşleme bobini kesinlikle bu işin dışında onla bir işimiz yok. mopetteki redline dan kastım sehpada iken yaptığı max devir.

http://img225.imageshack.us/img225/8255/14091998.jpg

kendim sardığım bobinler

http://img225.imageshack.us/img225/723/14091998001.jpg

http://img225.imageshack.us/img225/3864/14091998003.jpg

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler