Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

5-6000 devir arası, sele altında hissetttiğim titreşim nedir, sorun mudur arkadaşlar?

Motovento
    REKLAM ALANI
    yokum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1150 R
    merhaba arkadaşlar. 2004 model burgman 400 sahibiyim. motorum 29.000'de. ben 10.000 km'dir kullanıyorum. bir süredir kullanırken 5-6000 devir arasına geldiğimde, kesik kesik titreşim, ardından devamlı bir titreşim hissediyorum. son zamanlarda bunun daha fazla arttığını düşünüyorum. özellikle ilk hızlanırken ve yokuş yukarı çıkarken kesik titreşimlerin daha fazla olduğunu farkettim. gazı bıraktığım anda kesiliyor. tabiki bu çalışan bir parçanın meydana getirdiği bir titreşim ancak zamanla arttığını hissetmem, daha önceleri bu kadar yoğun olup olmadığını hatırlamayışım acaba bu bir sorunun geldiğini mi gösteriyor diyerek sizlere danışmak istedim. yine yüksek devirlere çıktıkça motorum çok sesli çalışıyor. uğuldamaya benzer bir ses gibi. sizce bunlar nedir ve neden olabilir? fikirleriniz için şimdiden teşekkür ederim. saygılar.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 15:42 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 14:06 PM ----------

güncel :(

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kujumax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer Fz6 ( 2006 )
    Bi bilgim olsa Yardım ederdim ama bilmiyorum

Arkadaslar Lütfen yardın edin arkadasımıza
    (K)aza (A)nında (S)eni (K)orur

Motosikleti
    BMW R 1150 R
    son bir kez daha güncelleyeyim.

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    debriyajla ilgili bir problem olabilirmi zira
    kalkarken ve yokus yukari arttigini soyluyorsunuz..
    yanlis bilmiyorsam bunlar debriyajin yada kayisin zorlandigi anlardir..

net bir cevap olmadi ama biraz yardimci olabilmisimdir umarim
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

Motosikleti
    BMW R 1150 R
    Alıntı praetorian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyajla ilgili bir problem olabilirmi zira
    kalkarken ve yokus yukari arttigini soyluyorsunuz..
    yanlis bilmiyorsam bunlar debriyajin yada kayisin zorlandigi anlardir..

net bir cevap olmadi ama biraz yardimci olabilmisimdir umarim
    cevabın için teşekkür ederim.
    debriyaj bakımını yeni yaptırdım. öncesinde de vardı. bu zorlanma gibi(hızlanmada problem yok) tireşimi selenin altından yoğun bir şekilde hissediyorum.

Motosikleti
    ZAT 150 Mondial - Arora 150A
    Alıntı yokum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cevabın için teşekkür ederim.
    debriyaj bakımını yeni yaptırdım. öncesinde de vardı. bu zorlanma gibi(hızlanmada problem yok) tireşimi selenin altından yoğun bir şekilde hissediyorum.
    burgmanları çok iyi bilmiyorum ama bahsettiğin bu titreşim motorun şaşeye bağlandığı uzun civatanın gevşemiş olmasından olabilir.

şayet varyatörü var ise ki olması gerek zira bildiğim kadarıyla burgmanlar da maksi scooterlerden birisi galiba. sorun kayıştan ve dolaylı olarak varyatöründen kaynaklanıyor olabilir. varyatördeki hızlandırıcı bilyalardan kaynaklanıyor olabilir. kolaylıklar diliyorum.

Motosikleti
    BMW R 1150 R
    Alıntı ufuk.tarhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    burgmanları çok iyi bilmiyorum ama bahsettiğin bu titreşim motorun şaşeye bağlandığı uzun civatanın gevşemiş olmasından olabilir.

şayet varyatörü var ise ki olması gerek zira bildiğim kadarıyla burgmanlar da maksi scooterlerden birisi galiba. sorun kayıştan ve dolaylı olarak varyatöründen kaynaklanıyor olabilir. varyatördeki hızlandırıcı bilyalardan kaynaklanıyor olabilir. kolaylıklar diliyorum.
    evet arkadaşım burgman maxi scooter.
    henüz yeni debriyaj bakımını yaptırdım. kayışımda malossi ve çok iyi durumda.
    hissettiğim çalışan bir parçanın 5-6000 devir arasında zorlanıyor gibi aşırı titreşim hissettirmesi. eski motorum benimde zat 150 idi. 45.000 km yapmıştım. sanki arada onda da hissediyordum ama bu kadar şiddetli değildi.
    yani titreşim gazı bıraktığım anda kesiliyor. ya da 6000 devirin üstüne çıkarken aralıklı olan titreşim daha serileşiyor ve sanki kesik titreşimler birleşerek çok hızlı çalışıp bir bütün halini alıyor. bu tanımlamayı kendim bile anlayamadım ama çok bilgi sahibi olmayınca böyle tarzanca anlatıyorum. kusuruma bakmayın. cevaplarınız için teşekkür ederim.

teknikhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 ZAT
    İki nedenden bu tür sorunla karşılaşılabilir. Birincisi arkadaşımın da bahsettiği gibi motoru kasaya bağlı olduğu motor kulaklarındaki bir sorun diğeri de motordaki ateşleme problemleri. Sorunu motoru orta sehpahaya aldığınızda kontrol ettiniz mi? Eğer orta sehpahada bu sorun gözükmez ise, motorunuzun ateşleme ve yakıt sistemindeki ayarsızlıkları, supap ayarı kontrolünü yapmanızı öneririm.

Motosikleti
    BMW R 1150 R
    Alıntı teknikhoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İki nedenden bu tür sorunla karşılaşılabilir. Birincisi arkadaşımın da bahsettiği gibi motoru kasaya bağlı olduğu motor kulaklarındaki bir sorun diğeri de motordaki ateşleme problemleri. Sorunu motoru orta sehpahaya aldığınızda kontrol ettiniz mi? Eğer orta sehpahada bu sorun gözükmez ise, motorunuzun ateşleme ve yakıt sistemindeki ayarsızlıkları, supap ayarı kontrolünü yapmanızı öneririm.
    teşekkür ederim.
    bu önerileri dikkate alacağım. servise gittiğimde hepsini kontrol ettireceğim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler