Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

devirli kullanmak motora zara verir mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu yorum bana mı geldi cerrahi?
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    sanırım ikimizi birden taşlıyor,

da bu motor konusunda bir şeyler bilmek bu forumda sadece birilerinin tekelinde mi, dolayısıyla onlar söylüyorsa her zaman doğrudur, diğerlerinin onların üstüne söz söyleme hakkı yoktur, son noktayı onlar koyar gibi bir anlam mı çıkıyor burdan ben hala orda kaldım...

haaa, bi de bir konuda bilgi sahibi olmak için kaç bin km motor ya da araba kullanmak gerekiyor, onun da açıklanmasını istiyorum. ona göre kendimi değerlendirip, bildiklerimi paylaşma yoluna gideceğim çünkü. ayıptır söylemesi 34 yıllık ömrüm içinde 15 yaşından beri araba kullanırım ve motor ve modifiye konusunda aslında hatırı sayılır bilgilere sahibim de o açıdan diyorum...

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu yorum bana mı geldi cerrahi?
    hee sana geldi ne o banlayacakmısın

Yok ben olm keske herkes senin kadar okuyup arastırsa teknigi bu kadar basit konusulmaz konular
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tüh, artık birdahakine banlarım
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Alıntı aya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanırım ikimizi birden taşlıyor,

da bu motor konusunda bir şeyler bilmek bu forumda sadece birilerinin tekelinde mi, dolayısıyla onlar söylüyorsa her zaman doğrudur, diğerlerinin onların üstüne söz söyleme hakkı yoktur, son noktayı onlar koyar gibi bir anlam mı çıkıyor burdan ben hala orda kaldım...

haaa, bi de bir konuda bilgi sahibi olmak için kaç bin km motor ya da araba kullanmak gerekiyor, onun da açıklanmasını istiyorum. ona göre kendimi değerlendirip, bildiklerimi paylaşma yoluna gideceğim çünkü. ayıptır söylemesi 34 yıllık ömrüm içinde 15 yaşından beri araba kullanırım ve motor ve modifiye konusunda aslında hatırı sayılır bilgilere sahibim de o açıdan diyorum...
    Bak guzel kardesim..
    Bir konuda haklısın insan 50.000 km de kullansa ve bu kullanımı esnasında tork ve beygir guclerine, devirlere vs vs önemsemeyecek kadar kalas ise km nin bir onemi yok gercekten.

Sana yada baskasına ozel degil bu yazım genelleme olarak yazdım.
    Bak butun topiklerin %90 ında aynı durum soz konusu.
    Bilmiyorlar, bilmediklerini de bilmiyorlar ama sayfalarca yalandan yazıyorlar.
    ee klavyeye basmak para ile degilki..

Bilmemek degil ogrenmemek ayıp olan. Bilmiyorsa susacaksın bakacaksın insanların yazdıklarına ona gore sende arastırmanı yapacaksın sonra bakın ben bu bu bilgiler esliginde soyle bir kanıya vardım ve tecrubelerimden de sunlara kanaat getirdim dersin..

Ondan sonra sende karsında ki de bilgileri karsılastırır ve ney ise dogru olan oturulup ona karar verilir ve ondan sonrada insanlara bu sekilde dogru bilgi akısı saglanır.

Kimsenin tekelinde falan degil bu site sen merak etme
    Oyle olsa banlanma sayım ile giris tarihim es rakamlara denk gelmezdi
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    artık yok
    sen de bak güzel kardeşim, yazdığım mesajı alıntı yaptım, itirazın varsa, git alıntı yaptığım adama söyle bu bir,

ikincisi, bir şey söylemene gerek yok, çünkü söylediği şey doğru anlarsan sonuna kadar doğru ve ben de ona sonuna kadar katılıyorum. adam devir kadranının yarısının üstünde tutun demiş. yani 10 binde red line başlayan bir motorda 5 binin üstünde kullanın demiş. 5 binin üzeri zarar verici yüksek devir değildir. bu aralığın altı yakıt tüketimini artırır, başka hasarlara yol açar, krank kollarının dönme sırasında dirence maruz kalmasına sebep olur vs.vs.vs.

genel konuşuyorsan da git bunu genele söyle. 2 kişinin yorumunun arkasından yazdığın ve gayet de belli kişileri işaret ettiği belli olan bir yorum yaparsan, ben ve üzerine alınması gerekenler alınır.

forumun kimsenin tekelinde olmaması sevindirici. her ne kadar dışarıdan objektif bakınca öyle görünmüyor olsa da, yine de yorumcu olarak söylediğine inanır ve güvenirim.

sonuçta herşeyin hayırlısı olsun, bu meseleyi daha fazla uzatmanın kimseye katkısı olmayacak belliki...

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    bir hikayeye göre bir adam 17 devesini 3 çocuğu arasında paylaştırır.
    develerinin yarısını en büyük oğluna, 3'de birini ortanca oğluna ve 9'da birini en küçük oğluna bırakmaya karar verir.

3 oğlu mirası paylaşmak için bir araya gelirler.
    fakat bir sonuca varamazlar.çünkü 17 2'ye,3'e veya 9'a bölünmemektedir.

Sonunda evlatlar yaşlı bilge bir kadına danışırlar.
    Kadın :"Benim bir deveyide içlerine katalım bakalım durum nasıl olacak " der.

Böylece oğulların 18 devesi olur.
    En büyük oğul yarısını yani 9 deveyi alır. Ortancasına 3'de biri yani 6 deve düşer.

En küçüğede 9'da biri yani 2 deve kalır. Geriye 1 deve kalır.onuda yaşlı bilge kadına geri iade ederler.

17 deve olayında görüldüğü gibi herkes 18.deveyi bulmak zorunda.

bizim 18.devemiz iyi niyet, hoşgörü, karşılıklı saygı,sevgi ve kardeşliğimizdir,yada böyle olmalıdır..

susuyorum............

Alıntı CERRAHI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu bizim milletin anlayıs sekline hayranım..
    Ulen epi topu 3000 - 5000 km motora binerler..
    Ondan sonra alim olup ahkam keserler..
    Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup ondan sonrada bu fikri dogrulugu konusunda canla basla mucedele ederler..

ya kardesim kaldera ve coq adam gibi neyin ne oldugunu anlatmıs oturup dusunup bu bilgileri akıl defterine yazmak yerine daha tork, beygir gucu, rpm gibi terimlerin ne oldugunu ve nasıl ortaya cıktıgını bilmediginiz halde ne diye inat edip ogrenmek isteyen insanlarında kafasını bulandırıyorsunu ???
    şu kilometre konusuna takıldım.(uleni es geçtim)
    mühendis olan mı bilir? yoksa superbike pilotu mu?
    90yıldır aynı vücudu kullanan yaşlı başlı amcalar, doktor bey oğlum böğrüm ağrıyo diye gelmiyolar mı? bilseler ya nerelerinde ne olduğunu kendileridnen mi haberleri yok 30 yaşındaki doktordan medet umuyolar?(tecrübede 3de 1)
    motosikletin arızalanınca hayatında akbilden başka bişey kullanmamış ustanın önüne çekmiyor musun motosikletini. ulen epi(hepi doğrusu) topu 100km mt kullanan adamdan medet ummamak lazım tecrübeye güvenip girişcen allah ne verdiyse.

sen forumun muhalifisin heralde.
    hp, torque (bak tork yazmadım kültür bombardımanı olsun) ve rpm(round per minute) 10 yaşındaki çocuk biliyor artık bu terimleri.
    {susmak en büyük çığlıkmış}

Alıntı kutaydemirel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu kilometre konusuna takıldım.(uleni es geçtim)
    mühendis olan mı bilir? yoksa superbike pilotu mu?
    90yıldır aynı vücudu kullanan yaşlı başlı amcalar, doktor bey oğlum böğrüm ağrıyo diye gelmiyolar mı? bilseler ya nerelerinde ne olduğunu kendileridnen mi haberleri yok 30 yaşındaki doktordan medet umuyolar?(tecrübede 3de 1)
    motosikletin arızalanınca hayatında akbilden başka bişey kullanmamış ustanın önüne çekmiyor musun motosikletini. ulen epi(hepi doğrusu) topu 100km mt kullanan adamdan medet ummamak lazım tecrübeye güvenip girişcen allah ne verdiyse.

sen forumun muhalifisin heralde.
    hp, torque (bak tork yazmadım kültür bombardımanı olsun) ve rpm(round per minute) 10 yaşındaki çocuk biliyor artık bu terimleri.
    {susmak en büyük çığlıkmış}
    Hayırdır !
    Uzerine niye alındın TDK memuıru ?
    Yaran mı vardı da gocundun ?

Muhalifiyim bu forumun sakıncası mı var ?

Hayırdır !
    Uzerine niye alındın TDK memuıru ?
    Yaran mı vardı da gocundun ?

Muhalifiyim bu forumun sakıncası mı var ?
    Bu forumda cevap yazmak için gocunmanın şart olarak arandığını bilmiyordum, eğer öyleyse gocunmetrende 2,224 yazıyor. Laf dokundurmaya çalıştığın TDK memurluğuna anlam veremedim çok şerefli ve anlamlı bir meslek. Forumun muhalifi olmanda sakınca yok,olabilirsin.

Alıntı kutaydemirel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu forumda cevap yazmak için gocunmanın şart olarak arandığını bilmiyordum, eğer öyleyse gocunmetrende 2,224 yazıyor. Laf dokundurmaya çalıştığın TDK memurluğuna anlam veremedim çok şerefli ve anlamlı bir meslek. Forumun muhalifi olmanda sakınca yok,olabilirsin.
    Turkce ogretmeye calısıyorsun sonra yukarıda yazdıklarımdan TDK memuruna laf soktugumu iddia ediyorsun
    Bence sen baska dil ogrenmeye calıs turkce seni pek acmamıs

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    genelde tartışmaların onda dokuzu tartışanları kendi düşüncelerine daha çok bağlanması isteği ile sonuçlanır.

ama bu şekilde hiç bir tartışma kazanılmaz..

kaybedersenız kaybettiniz demektir.ama kazanırsanız kendinizi nasıl hissedersiniz.?

karşınızdakini haksız olduğuna kanıtlamanız, bunu başarmak içinde onun inandığı şeylere saldırmışsınız demektir aynı zamanda.

karşınızdaki kırılmış,incinmiştir.şimdi kendinizi tartışmayı kazandığınız için iyi hissedebilecekmisiniz..??

anlaşmazlıklara hep olumlu bakın..

eğer tartışır başkalarının görüşlerine karşı çıkarsanız belki bazen bişeyler kazanabilirsiniz

ancak bu boş bi zafer olur hiç bir zaman karşınızdakinin iyi niyetini kazanamazsınız.
    kararı siz verin.

Akademik yada teatral bir zafermi yoksa bir insanın iyi niyeti mi ? tercih sizin.

bir çift hep aynı görüşte ise biri gereksiz demektir bu durumda.

ama birinin farklı bir görüşü varsa diğeri bunu duymaktan mutlu olmalıdır.çünki bu farklı görüş onu hatalı davranışlardan koruyabilir..

tartışmaktan en iyi sonucu almanın tek yolu tartışmaktan sakınmaktır..

nedendir bilinmez bu forumdaki tartışmalar genelde (bunu size kanıtlayacağım der nitelikte) oluyor.

ama bu tür davranışlar (ben senden daha akıllıyım,sana bir iki söz yazacağım ve sen fikrini değiştireceksin) ifadesine eş oluyor...

bir şey kanıtlayacaksanız bunu karşınızdakine belli etmeniz hiç gerekmez..burda en doğru

davranış öğrettiğinizi belli etmeden

insanlara ulaşmak ve bilinmeyen şeyleri unutulmuş gibi sunmak.
    insanlara bilmiyorsunuz demek çokda şık olmaz zaten..

karşınızdakinin yanıldığını düşünüyorsanız (bakın ben böyle düşünmüyorum,yanılmış olabilirim şöyle olsa daha iyi olmazmı gibi ifadeler kullanmak bir çok tartışmadan mutlu ayrılmanıza vesile olur.

bu tür yaklaşımlar genellikle tartışmayı yumuşatır ve karşınızdakini daha adil düşünmeye zorlar.

nezaket dolu yaklaşımların dostça içten tavırların geri çevrilmesi çok zordur..

Kaldera,

Bu yazının ardından ellerinden opuyorum ve susuyorum.
    Soz bilenin kılıc kusananın..
    Allah razı olsun.

Turkce ogretmeye calısıyorsun sonra yukarıda yazdıklarımdan TDK memuruna laf soktugumu iddia ediyorsun
    Bence sen baska dil ogrenmeye calıs turkce seni pek acmamıs
    2,225 oldu. iddia etmiyorum, söylüyorum. türkçe öğretmeye çalışmıyorum, öğrenme çift taraflıdır, öğrenen biri lazım. tdk memuruna değil tdk memurluğu üzerinden bana laf sokmaya çalışıyorsun ama kullandığın materyal yanlış.
    2,226
    kaldera'ya teşekkürler.

susmayı tercih ediyorum uzatma istersen...
    hiçbirşey için degilse bile edeben...

Motosikleti
    06" Honda Cbr 125 R(Satıldı) / BekleniyoRR :)
    Eveeet Erhan abi daha daha nasılsın, Kollar iyileştmi
    [B]My life Starts after 12.500Rpm :bounce:[/B]

Alıntı dynner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eveeet Erhan abi daha daha nasılsın, Kollar iyileştmi
    iyi cok sukur kardesim.
    Birsey kalmadı neredeyse. Limitlerde biraz sancısı var ama o da insallah gececek.
    Sen nasılsın

Motosikleti
    Ybr
    Alıntı motodrift adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5 gün önce mobiletten ybr125 e gectim.ybr 125 konusunda iyi bir kara verdiğime inanıyorum.

başlıkta olduğu gibi devirli kullanmak motora zara verirmi,devirsiz kullanınca motor yağ yakmaya başlıyormuş diye duydum.

motorumun bağırmasını istemiyorum bu nedenle 5.000 devirde vites attırıyorum.sizce kaç bin devirde vites attırmam gerek?
    Bende bir ybr kullanıcısı olarak söz hakkı isterim Evet genellikle bende 5.000'devirlerde vites değiştiririm..Ara sıra trafiğin durumuna göre 7.000,8.000'devirlere çıktığım oluyor...Bence ne kadar sakin kullanırsan bir okadar uzun ömürlü olur motorun...City'le sabit 100'km'h gittiğinde devir saati tam 8.000'deviri gösteriyor...

motodrift - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    WR 250 R
    ben 6.500 devirde değiştirecem bundan sonra.herkeze çok teşekkürler
    Benim hayatta yegâne fahrim, servetim Türklükten başka bir şey değildir ! ϜϓſϞ BAŞBUĞ ATATÜRK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler