Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motorsikletlerde periyodik bakım

Motovento
    REKLAM ALANI
    _w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    Arkadaşlar benim breton 125 motorsikletim var ..

ilk 500 bakımı sevisyaptı

ve birdaha hiç bakım yapp madım .(1600 Kmde Yağ değiştirdim)

Şuan Motorsiklet 3100 Kmde Ben kendim bakıını yapmak istiyorum

Ama 3100 Kmde olmasına rağman hiç bir peoblem yaşamadım...

arkadaşlar motorsiklet bakımdayken napılıyor ? neler değişiyor ? neeler yağlanıyor? yani ne yapıldığını öğrenmek istiyorum

şimdiden cevap veren arkadaşlara teşkkür ederim...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    er6F ABS 2014
    kullanım kılavuzunda kaç km de bir neler yapman gerektiği yazar.. serviste yağ değişimine ilave olarak zincir gerginliği ayarlanır ve yağlarlar.
    debriyaj telini yağlarlar, gidon ve şasenin vida ve somun bağlantılarını kontrol ederler gevşeme varsa sıkarlar.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:42 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:32 AM ----------

mesela benim ki; ilk yağ değişimi 300km de, ikincisi 1000km, sonrasında 2000km lik periyotlarla (3000, 5000,7000..)
    bende bakımlarımı kendim yapıyorum
    önerebileceklerim:
    4000km de bujiyi çapaklardan temizlemelisin ve 8000 km de bir değiştirmelisin.
    aynı şekilde hava filtrenide arada bir temizlemeli ve 8000km de bir değiştirmelisin.
    benzin filtresinide 8000 km de bir değiştirebilirsin.
    zincirini en fazla 500km de bir gaz yağı ve fırça yardımıyla temizledikten sonra, kurumasını sağlayarak-bekleyerek yağlamalısın(bir bezle sildikten sonra, 5-10dk viteste zinciri ve dişlilerini çalıştırarak ısınması ve kurumasını sağlayabilirsin).
    Modenas -1999, Agility 125 -2006, CK 125 -2008, Crypton -2010, X-City 250 -2011, er6N 2006, er6F 2014

Akileos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı SALVANO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullanım kılavuzunda kaç km de bir neler yapman gerektiği yazar.. serviste yağ değişimine ilave olarak zincir gerginliği ayarlanır ve yağlarlar.
    debriyaj telini yağlarlar, gidon ve şasenin vida ve somun bağlantılarını kontrol ederler gevşeme varsa sıkarlar.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 10:42 AM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 10:32 AM ----------

mesela benim ki; ilk yağ değişimi 300km de, ikincisi 1000km, sonrasında 2000km lik periyotlarla (3000, 5000,7000..)
    bende bakımlarımı kendim yapıyorum
    önerebileceklerim:
    4000km de bujiyi çapaklardan temizlemelisin ve 8000 km de bir değiştirmelisin.
    aynı şekilde hava filtrenide arada bir temizlemeli ve 8000km de bir değiştirmelisin.
    benzin filtresinide 8000 km de bir değiştirebilirsin.
    zincirini en fazla 500km de bir gaz yağı ve fırça yardımıyla temizledikten sonra, kurumasını sağlayarak-bekleyerek yağlamalısın(bir bezle sildikten sonra, 5-10dk viteste zinciri ve dişlilerini çalıştırarak ısınması ve kurumasını sağlayabilirsin).

doğru söze ne hacet......

yalnız motorun garantisi yok mu kardeş..servisse gitmezsen motor garanti kapsamı dışına çıkar..haberin olsun:..
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL,AYNI DUYGULARI PAYLAŞANLAR ANLAŞIR

Motosikleti
    er6F ABS 2014
    aynen öyle oldu, aksilik işte gecen hafta bandırma enduroclup festivalinden dönerken (darbe, taktırma hiç bişey olmadı) egzozum koptu, eğer bakımlarını serviste yaptırsaydım garantiye girecekti.
    _W_ nikli arkadaşım haberin olsun, hem anladığım kadarıyla bu işlerden pek anlamıyorsun. sana tavsiyem; önümüzdeki bir kaç bakımını da servisine yaptır hem başında dur, bak gör ne yapıyorlar, nasıl yapıyorlar. aklına takılanları ustaya sor..
    saygılar.
    Modenas -1999, Agility 125 -2006, CK 125 -2008, Crypton -2010, X-City 250 -2011, er6N 2006, er6F 2014

_w_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Breton 125
    Alıntı Akileos adlı üyeden alıntı Mesajı göster

doğru söze ne hacet......

yalnız motorun garantisi yok mu kardeş..servisse gitmezsen motor garanti kapsamı dışına çıkar..haberin olsun:..
    kardeş zaten garantisi olsada olmasada bir şey fark etmiyor öyle değil mi? yine para ödüyoz bir olunca

korkut 250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Fazer..Ve birde Yavrusu
    Alıntı _w_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş zaten garantisi olsada olmasada bir şey fark etmiyor öyle değil mi? yine para ödüyoz bir olunca
    Ya ilerde büyük bi arıza çıkarırsa Sonra demezlermi garantiden değişirdi ama garnti kurallarını bozmuşsunuz diye ne yaparsınız o zaman.
    Bir damla özür nice yangınları söndürür.Gurur yapmayın yoksa o yangın tüm sevdiklerinizide götürür.

Motosikleti
    Touring
    üstte yağ doldurma kapağı var onu sök daha hızlı yağın boşalması için sonra allta tahliye vidası var onu söküp bir kaba atık motor yağını boşalmasını bekle sonrada yağın akması biter gibi olunca kontağı aç motoru çalıştır 3 sn kadar sakın gaza basma sadece çalıştır 3 sn kadar..silindir ve üst kapaktaki bozuk yağda çıkar ozaman..sonra alt tahliye vidasını geri tak sıkı şekilde sonra iyi yağı üstten boşalt..duyduğum kadarıyla belli bir miktar koyuluyor bütün kutuyu boşaltma conta vs patlatıyor muş onu servisten ne kadar koyuluyor öğren ok mi..sonra NGK bujinin yenisin takıosun,,hava filtresini temizliceksin,,akün kuru deilse suluysa suyuna bakacaksın bunları her bakımda yaparsan hem yolda kalmassın hemde motosiklet daha uzun süre yaşar sevgiler

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler