Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Enduro da tek silindir sorunmudur ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    BMW F-650
    Merhaba uzun süredir forumu kullanmıyorum. BMW f-650 motor sahibiyim. Titreşim olayı var mı var. Ama benbundan hiç bir rahatsızlık duymuyorum. Yanış oturuş pozisyonu nedeniyle kalçayı geride bırakarak oturanlar bunu dile gtirebilir. Uzun yol derken günde 450 km yol yaptığım oldu ona rağmen hç bir uyuşma v.s. gibi problemim olmadı. Tenere’yi bende çok istemiştim ama şehir içi kullanımını da düşünüp rotayı BMW’ye çevirdim. Hala aklımda bir yerlerde duruyor. 2. el ikinci bir motor olarak almayı ciddi ciddi düşünüyorum.

Tek silindir olayına gelince, tek silndir işe yaramaz diyenlerin genel olarak şehir içinde sürüş yaptığını zannediyorum. Bi toz toprağın 15-20 sm cılk çamurun içine girsinler, tek silindir mi iki silindir mi enduro’ya uygunmuş o zaman anlaşılır. Sonuçta bu yumurta-tavuk tartışması gibi. Sesten rahatsız olmam diyosan, titreşim (ki bu çok görecedir) i kafana takmıyorsan, çok kısa sürede hızlanıp çok kısa sürede yavaşlamak istiyorsan (motor freni inanılmaz etkili oluyor tek silindirde) bence tek silindir en ideal makina. Ayırca bu biraz da kendini nerede konumlandırdığınla iligli. İnsan konforuna düşkündür 2 silindir der. Şehirde kullanır çift silindir der.. bu kişilerde zorla tek silindiri benimsetmeye çalışmak beyhuda bir çaba.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Alıntı savaskayan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dünya turu yapanlar ne kullanıyor acaba?
    Onlar daha çok Touring motorlarla yapıyorlar.650Gs le de yapan çok var
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı motorun kullanıldığı mt-03 kullanıyorum. Şehir içinde ve kısa mesafelerde titreşim eğlenceli bir hal alırken uzun yolda bileklerde ve avuç içlerinde uyuşma yapıyor. genel olarak memnunum.
    O motorun özelliği zevki ordaBende hayranım o motora ondan almayı düşünüyordum ama babam illa scooter deyince motor satılır satılmaz bi tane piaggio carnaby alacam
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Anıl_B. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba uzun süredir forumu kullanmıyorum. BMW f-650 motor sahibiyim. Titreşim olayı var mı var. Ama benbundan hiç bir rahatsızlık duymuyorum. Yanış oturuş pozisyonu nedeniyle kalçayı geride bırakarak oturanlar bunu dile gtirebilir. Uzun yol derken günde 450 km yol yaptığım oldu ona rağmen hç bir uyuşma v.s. gibi problemim olmadı. Tenere’yi bende çok istemiştim ama şehir içi kullanımını da düşünüp rotayı BMW’ye çevirdim. Hala aklımda bir yerlerde duruyor. 2. el ikinci bir motor olarak almayı ciddi ciddi düşünüyorum.

Tek silindir olayına gelince, tek silndir işe yaramaz diyenlerin genel olarak şehir içinde sürüş yaptığını zannediyorum. Bi toz toprağın 15-20 sm cılk çamurun içine girsinler, tek silindir mi iki silindir mi enduro’ya uygunmuş o zaman anlaşılır. Sonuçta bu yumurta-tavuk tartışması gibi. Sesten rahatsız olmam diyosan, titreşim (ki bu çok görecedir) i kafana takmıyorsan, çok kısa sürede hızlanıp çok kısa sürede yavaşlamak istiyorsan (motor freni inanılmaz etkili oluyor tek silindirde) bence tek silindir en ideal makina. Ayırca bu biraz da kendini nerede konumlandırdığınla iligli. İnsan konforuna düşkündür 2 silindir der. Şehirde kullanır çift silindir der.. bu kişilerde zorla tek silindiri benimsetmeye çalışmak beyhuda bir çaba.
    Güzel yorum! MT-03'ü kullandım ve belkide alıcam.Titreşim var,varda çok acayip bi şekilde zevk veriyor adama.İvmelenme sırasında ense kökünüze tokmakla vuruluyormuş hissiyle karışık acayip zevk veriyor alet.Sırf artçıyı düşünerek almayabilirim ama onun haricinde tam bir hobi aleti namıssız.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

fullthrottle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 650 Executive / Snow Owl
    Alıntı DARKDIAMOND adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel yorum! MT-03'ü kullandım ve belkide alıcam.Titreşim var,varda çok acayip bi şekilde zevk veriyor adama.İvmelenme sırasında ense kökünüze tokmakla vuruluyormuş hissiyle karışık acayip zevk veriyor alet.Sırf artçıyı düşünerek almayabilirim ama onun haricinde tam bir hobi aleti namıssız.
    MT nin açılımı zaten Maksimum Tork.. o çekiçle karışık acayip zevk işte o torkun yan etkisi büyük keyif!

enduro = tork
    tork = tek ve büyük silindir
    enduro = tek silindir

aristo.
    Wildgoose Rider - Transalp 650

NoVaRiX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tek silindir makineler yüksek tork üretir.
    Tek silindir makinelerin bakımı kolaydır.
    Tek silindir makineler daha az yakar.
    Tek silindir makineler seridir.
    Tek silindirli makinelerin ömrü görece olarak daha kısadır ama rektifiyesi kolaydır.
    Tek silindirli makineler titrer, ama zaten bir enduroya bineceğinize göre bu titreşimi hissetmezsiniz bile.. Malum, endurolar dağ - tepe - dere makinasıdır. Asfaltta gidecekseniz touring falan alabilirsiniz.
    ~ Bütün mesele yolda olmak... ~

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Enduro da tek silindir sorunmudur ?

Hayır değildir.
    Enduroların kıralı hangi motordur??
    KTM ...İtirazı olan katılır dakara alır elinden krallığı.. lafla krallık olmaz
    Kaç silindirlidir bu alet ?
    650 cc si tek 990 ccsi v 75 çift
    arazide güçten öte yüksek tork istenir. silindir sayısı arttıkça tork yüksek devirlerde gelir. oysa tek silindirlilerde tork daha düşük devirlerde alınır.

BMW, KTM, Yamaha tek silindirli Endurolar yapıyorlar. segmentlerinde en iyi motorları üretiyorlar sizce yanılıyolarmı.
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Tek silindirli motorların en önemli özelliklerinden birisi de hafif olmasıdır. Yüksek makinelerde dengeyi sağlamak için hafif olması ayrıca arazide takılmamak için yine hafif olması istenir.

Ben xt660x kullanıyorum. Titreşim 1 saat uzun asfalt yolda hızlı gidersem sadece ellerimde rahatsızlık veriyor. Onda da durup dinlenince zaten geçiyor.

Bence en büyük özelliği hafif olması. Kıvrak ve atak oluyor hafif motor. Tekerleklerini kaydıra kaydıra girebiliyorsun virajlara, kontrol ve denge çok rahat ve iyi oluyor.

Bir defa tek silindir enduroya bindim o'da xt'660'dı,bana göre titreşim fazla yok biraz var ama aşırı derecede rahatsız edici değil..adı üstünde enduro biraz kıpraşım olacak tabii

azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Tek silindir de çift silindirde sorun değildir; tercih meselesi. Profosyenel sürücü olmadığımıza göre bize fark etmeyecektir.

"Tek silindirin torku yüksektir" diyenlere hiç katılmıyorum. Bkz aynı cc her çeşit motora (1,2,3,4,6,8 pistonlu) hepsinin torku yaklaşık aynıdır. Beygir değişir ama (devire bağlı).

CONSTANTİNE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XT660X
    yani bu sitede bilgisi düşük arkadaşlar yazmasın okurken sinirleniorum. tek silindir enduroyu hafife alan torku düşük yazan arklar var tek silindirde yaklaşık 50 hp güç üretirler 60 kw tork vardır ortalama 150 kg dır bunlar ortalama rakamlar.. böle motorlar bu tek silindire laf söyleyen arkadaşların kafasına geçer s1 supermoto yarışlarında tek silindirde 70 hp güçç düşüo 100 kg da 0-100 km 3.0 sn 5 viteste bile kafaya gelir. bilen bilmeyen konuşmasın arkdaşlar. cift silindirin tadı başka 4 ün başka tekin başka maksat sen o aletin üstünde ne istiosun önce ona karar ver herkesi dinleme.. xt660z sorunsuz bir tek silindirdir tenere bloguna sahiptpr cok güçlü ve çok saglamdır.. titreşimi yok denecek kadar azdır..
    onr ayaztuna ve fz6_fazer bunu beğendiler.

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    benim makinede tek silindir enduro - 13 saat'de 1000 km yol yaptım, şehir içi işe git gel yaptım, arazide toz kopardım ve hiç bir zorluğunu çekmedim..
    150 kilo, 70 beygir, son hız 170, bir depoyla 200-250 km yol (12l) daha ne olsun..

enduro dediğin trafike çıkma izini olan bir cross'tur, kullanım alanı ağırlıklı olarak asfalt dışıdır..

altora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı forzaBJK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim makinede tek silindir enduro - 13 saat'de 1000 km yol yaptım, şehir içi işe git gel yaptım, arazide toz kopardım ve hiç bir zorluğunu çekmedim..
    150 kilo, 70 beygir, son hız 170, bir depoyla 200-250 km yol (12l) daha ne olsun..

enduro dediğin trafike çıkma izini olan bir cross'tur, kullanım alanı ağırlıklı olarak asfalt dışıdır..
    Bu anlattığın özelliklerdeki makinan nedir Suzuki Freewind xf 650 olabilirmi

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    yok anlattığım motor bu..

KTM 690 Enduro R (şu aralar Süpermoto şeklinde)
    cenkito bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı erol 62 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bmw f650 gs- 1.65 boy bu motoru kullanmak için yetiyor diyorlar bayağı bir araştırdım
    Merhaba,

Enduro içerisinde en düşük seleye sahip motorlardan biridir f650gs , darısı basıma
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

onr ayaztuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha
    Bencede bilmediginiz konularda yorum yapanlar cok fazla bizim ülkemiz insanlarının temel sorunu bu aslında herkez herşeyi biliyor. 2005 model xt660 motorumu 2 yıl aralıksız kullandım tüm egeyi akdenizi gezdim ayrıca istanbulda şehir icinde hergün kullandım toplamda 40 bin km yol yaptım şunu söyliyim her konuda muhteşem bir motor titreşime gelirsek 4 ve 2 silindire göre daha fazla titrer ama bu rahatsızlık seviyesinde değildir. Zaten tek silindirli motorlar çok titrer rahatsızlık verir fikri kullanmayan insanların kulaktan duyma sözlerle uydurduğu bişeydir sen bunlara kulak asma tenere süper bi motordur bunuda dünyada herkeze kanıtlamıştır.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alıntı mach1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enduro motorlararda torklu motorlar kullanılır bu torklu motorlar genellikle tek silindirlidir.Enduro motorlarla çok uzun yola çıkılmaz yoksa bütün cıvatalrın düşer.96 teneresi olan bi abi vardı hatta onun motoru almayı niyetlenmiştim benim uzun yol yapmayı sevdiğimide biliyor bu makina sana gelmez dedi ama şehir içinde parkurda eşsiz performans sergiliyor
    yapma kardeşim yapma tenere 660z ile dünya turuna çıkan adam var.

bi ara ben de araştırmıştım titreşim var diyorlar ama bu adamlar tabi varaderolara dl1000 lere binen adamlar heralde biraz gelecek. 97 freewind im 5500 devirden sonra uzun süre gidersem titreşim gerçekten rahatsız ediyor. tek silindir. 4000 5000 aralığında hiç inmeden depo bitirsem banamısın demem. bu kadar net konuşabiliyorum. özet: yüksek devirde titreşim "evet vardır"
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

hercul3367 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt660r innova 125
    enduro motora binen adam titreşimden şikayet etmez.
    enduro bir tarzdır,herkes binemez(binmeside gerekmez)
    zaten.5 sene xt660 r kullandım dere-tepe,uzun yol
    hiç şikayetim olmadı.yalnızca mayıs ayında yaptığım
    2.500 km güneydoğu turunda 140-150 km çıktığımda
    otobanta,rüzgar tokatı yedim.cam uzatma takınca
    o da ortadan kalkıyor aslında.
    fz6_fazer bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)