Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trip atan tripmetre...

Motovento
    REKLAM ALANI
    mslck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650 GS
    Merhaba,

Yeni aldığım motorumla km lerimiz arttıça sorulacak şeyler de çoğalıyor. Geçen gün bir şey fark ettim ki şudur;

Her benzin alışımda km yi ve boğazına kadar doldurduğum deponun aldığı lt yi not eder, yakıt tüketimini kıyaslarım. Şimdi F 650 deki tripmetreyide benzinlikten çıkmadan sıfırlıyorum.

Geçen gün fark ettim ki yaklaşık 230 km lerde tripmetre genel km sayacına 22 km fark atıp öne geçmiş durumda. Hatta aynı durum dikkatimi çektiği için iş yerine gidene kadar yine gözlemledim. sonuç 7 km de 1 km fark....

Şimdi dileğim işi bilen abilerimden kardeşlerimden bu durumun izahını ve varsa çözüm yolunu söylemeleri.

Herkese Selamlar.
    kısmetindir gezdiren yer yer seni...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    roadmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRANSALP
    bahsettiğin motor BMW böyle bişey olmaması lazım acaba senin bilgin dışında km saati açılıp bi bakım onarım görmüş olabilirmi aklıma bu geldi
    TECRÜBE GÜZELDİR AMA PAHALLIYA MALOLUR

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Tripmetre elektronik, km sayacı mekanikse birisi bozuktur. İki karayolları tabelası arasında (Sivas-15km ile Sivas-5km tabelaları arası mesela) ölçüm yap, o tabelalar genellikle doğru oluyorlar. Hangi sayaç yanlışsa arıza ondadır.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tripmetre elektronik, km sayacı mekanikse birisi bozuktur. İki karayolları tabelası arasında (Sivas-15km ile Sivas-5km tabelaları arası mesela) ölçüm yap, o tabelalar genellikle doğru oluyorlar. Hangi sayaç yanlışsa arıza ondadır.

Bu talebalar yaklaşık km verirler. Gerçek km ölçümü için karayollarında şu tabelayı görürsün "km kontrol 0+000". Bu başlangıç tabelasıdır. Bitiş tabelası da " km kontrol 5 +000" dir. ikisinin arası tam 5 km dir.

ÜmitDURA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GSX1300 R HayabusA
    Sakın ölçümü gps/g-tech le yapma ikisinide bozuk zannedersin.

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu talebalar yaklaşık km verirler. Gerçek km ölçümü için karayollarında şu tabelayı görürsün "km kontrol 0+000". Bu başlangıç tabelasıdır. Bitiş tabelası da " km kontrol 5 +000" dir. ikisinin arası tam 5 km dir.
    Yaklaşık ama benim tripmetreyle tam tutuyor Edirne'ye giderken 50km tabelasından sonra her 10km'de bir tabela vardı, tam tutuyordu Tabii km kontrol tabelaları daha iyi.

halilihsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Elektronik ise büyük ihtimal oksitlenme vardır.

Motosikleti
    F650 GS
    Alıntı halilihsan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektronik ise büyük ihtimal oksitlenme vardır.
    Teşekkür ederim. Galiba oksitlenme ihtimalini kurcalayacağız, çünkü direksyon gövdesindeki iki anahtar o kadar oksitlenmişti ki bırakın devresini çalıştırmayı mekanik olarak bile düzgün çalışmıyordu.

Ama nasıl fark attırıyor onu bilmiyorum. İlk fırsatta kafa grenajını açmam gerekecek.

Tavsiyelerinizi bekliyorum, başına daha önce gelmiş biri varsa harika olur tecrübelerini dinlemek.

Motosikleti
    F650 GS
    Arkadaşlar genel düşünce km sini düşürmek için oynandığı şeklinde :(

dijital sayaç olunca kodlamasını bozmuş olabilirler diyorlar. Bakalım ne çıkacak. Bilen başına gelen varmı böyle birşey?

ozan_bursa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    bu tür sayaçlar aslında devir ölçme mantığı ile çalışıyor
    artık nereyi ölçüyorsa bu ölçtüğü devri bir çarpan ile çarpıp km sayacına yansıtıyor

eğer fark sabit ise ilk akla gelen orjinal lastik yerine başka bir lastik takıldığı
    sonra akla gelen ise bu çarpanın değiştirildiği (misal 3,68 ile çarpılması gerekirken 3,71 ile çarpılınca bu fark meydana çıktı. bu arada rakamları salladım)

servis ne diyor???

Motosikleti
    F650 GS
    Alıntı ozan_bursa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu tür sayaçlar aslında devir ölçme mantığı ile çalışıyor
    artık nereyi ölçüyorsa bu ölçtüğü devri bir çarpan ile çarpıp km sayacına yansıtıyor

eğer fark sabit ise ilk akla gelen orjinal lastik yerine başka bir lastik takıldığı
    sonra akla gelen ise bu çarpanın değiştirildiği (misal 3,68 ile çarpılması gerekirken 3,71 ile çarpılınca bu fark meydana çıktı. bu arada rakamları salladım)

servis ne diyor???
    Daha henüz servise soramadım, Lastikler orjinal boyutta... Artı orjinal boyutlar olmasa hepsi yanlış olurdu ama birbirleri ile paralel olurlardı. Burda iki sayacın birbiri ile paralel gitmeyişi durumu söz konusu. Çarpan değiştirildi ise iki sayacında değişmesi, yanlış ölçselerde birbirine paralel olması gerekmez mi?

İçerideki entegre ile oynanmış olabilir gibi birşeyler aklıma geliyor ama henüz vaktim olmadı durumu kurcalayacak, şimdilik internetten araştırmaya çalışıyorum. Hafta sonu düzgün bir cevap bulursam buraya da yazacağım.

Motosikleti
    -
    Alıntı mslck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha henüz servise soramadım, Lastikler orjinal boyutta... Artı orjinal boyutlar olmasa hepsi yanlış olurdu ama birbirleri ile paralel olurlardı. Burda iki sayacın birbiri ile paralel gitmeyişi durumu söz konusu. Çarpan değiştirildi ise iki sayacında değişmesi, yanlış ölçselerde birbirine paralel olması gerekmez mi?

İçerideki entegre ile oynanmış olabilir gibi birşeyler aklıma geliyor ama henüz vaktim olmadı durumu kurcalayacak, şimdilik internetten araştırmaya çalışıyorum. Hafta sonu düzgün bir cevap bulursam buraya da yazacağım.
    iki sayaçta aynı yerden mi ölçüm yapıyor
    bundan eminmiyiz
    birisi ön teker göbeğinden öteki fren diski üzerinden alabilir

Motosikleti
    F650 GS
    Alıntı ozan_bursa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iki sayaçta aynı yerden mi ölçüm yapıyor
    bundan eminmiyiz
    birisi ön teker göbeğinden öteki fren diski üzerinden alabilir

Dediğiniz olabilir, tabi emin değilim. Eğer öyle ise daha kolay bir açıklama bulmuş olacağız bu soruna. Ama genelde aynı merkez üzerinden tek data gelir, işlemci işler gibi geliyor. ama benim söylediklerim sadece tahmin düzeyinde. Siz daha iyi biliyor olabilirsiniz.

Motosikleti
    -
    Alıntı mslck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dediğiniz olabilir, tabi emin değilim. Eğer öyle ise daha kolay bir açıklama bulmuş olacağız bu soruna. Ama genelde aynı merkez üzerinden tek data gelir, işlemci işler gibi geliyor. ama benim söylediklerim sadece tahmin düzeyinde. Siz daha iyi biliyor olabilirsiniz.
    benimkiler de tahmin

ben de merak ettim
    bakalım servis ne diyecek

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler