Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Enjeksiyon mu? Karbüratör mü?

Katılımcı sayısı
279. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Enjeksiyon

180 64.52%
  • Karbüratör

65 23.30%
  • İkiside iyidir farketmez

34 12.19%
7. sayfa BirinciBirinci ... 5678 SonuncuSonuncu

Enjeksiyon mu? Karbüratör mü?

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba. Konuyu hortlatıyorum fakat bir sorum olucaktı. Şimdi hali hazırda taksitini ödediğim fakat daha acenteden çıkartmadığım hero dash vx 2016 model bir motosikletim var. Dün acente ile görüştüm bizim motosikletin siparişini daha geçmediklerini söylediler. 2017 8. ayda da dash modelinin karbüratörden enjeksiyona geçeceklerini söylediler.
    Şimdi sorum şu (biraz karmaşık olabilir)

1-) 8. aya kadar bekleyip karbüratörlü yerine enjeksiyonlu mu almalıyım farkını verip tabi ki aynı fiyata vermez.
    2-) Farzı misal yarın gittim karbüratörlü dashı aldım. 110 cc bir motosiklet. Zaten canı ne olsun ki yakıt tasarrufu sağlasın dediğinizi duyar gibiyim. Fakat eski teknoloji üstüne yeni bir teknoloji geliyor. Bu yüzden ikinci el piyasasında satarken karbüratörlü olduğundan mütevellit zarar girer miyim?

Burdan sonrası benim karbüratörlü hakkında ki düşüncelerim soruya cevap vermek isteyen bence aşağıyı okumasın zaten uzun uzadıya bir km krş hesabı :D

Kendi kafamdan şöyle bir hesabım var. Motosikletin benim aldığım karbüratörlü fiyatı 4.850 TL. Yakıt amacıyla gidip enjeksiyon alsam enjeksiyonlu fiyatı 5.400 TL arada ki fark ciddi bir rakam 550 TL. Zaten motosikletten beklentim yüksek değil fazla hız yapmıcam economy standartları var 30-50 km arası o civarda gidicem. Geceleri 50 km bir gezim olur maks. hafta 250 km. Şu ilanda ki arkadaşın söylediğine göre ekonomi limitinde gidildiğin de 4-5 krş yakıyor dedi. buyrunuz ilan; https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...89730384/detay
    Şimdi bu arkadaşın dediğine göre 4 krş yakıyor 2 krş benden olsun km'ye 6 krş. 100 km'de 6 Tl. Fazla verdiğim krş'ları geri alıyorum 100 km'yi 1 lt benzinle gittiğini idda ediyor arkadaşımız hemen hemen Gaziantep de 5,45 tl benzin litresi . Diyelim ki kabul ettik 550 TL'ye 100 litre benzin alırım ve 10.000 Km'yi yani kafadan 1 yılı enjeksiyona vereceğim para yerine karbüratörlüyle yaparım.

Şu forumda 110 cc motosiklet için kafasını bu kadar kurcalayan bir arkadaş daha yoktur eminim bundan :D
    Arkadaşlar şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim
    Saygılarımla....

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:21 ----------

Beyler soruya fikri olan var mı acaba?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Hocam 8. aya kadar kim öle kim kala. Motosiklet sürmenin en keyifli olduğu bahara girmek üzereyiz. Sırf enjeksiyon için 8. aya kadar bekleyip alacağın motor için 550TL fazla vermenin gereği yok.

Karbüratör kendini kanıtlamış hiç bir sorunu olmayan binlerce modelde kullanılan bir yakıt karıştırma mekanizması. Hiç bir sorun yaşamazsın, satarken de sorun olacağını hiç zannetmiyorum.

Ekonomi daha da kötüye gitmeden biran önce motosikletini alıp özgürlüğün tadını çıkarmaya bak, enjeksiyon illa gerekli değil.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    gavurlar ekzantirik milsiz,bujisiz ve hatta silindir kapaksız motorları tartışıyor forumlarda, biz karbüratörü unutamadık hâla

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı Mr.Yldrmdmr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar merhaba. Konuyu hortlatıyorum fakat bir sorum olucaktı. Şimdi hali hazırda taksitini ödediğim fakat daha acenteden çıkartmadığım hero dash vx 2016 model bir motosikletim var. Dün acente ile görüştüm bizim motosikletin siparişini daha geçmediklerini söylediler. 2017 8. ayda da dash modelinin karbüratörden enjeksiyona geçeceklerini söylediler.
    Şimdi sorum şu (biraz karmaşık olabilir)

1-) 8. aya kadar bekleyip karbüratörlü yerine enjeksiyonlu mu almalıyım farkını verip tabi ki aynı fiyata vermez.
    2-) Farzı misal yarın gittim karbüratörlü dashı aldım. 110 cc bir motosiklet. Zaten canı ne olsun ki yakıt tasarrufu sağlasın dediğinizi duyar gibiyim. Fakat eski teknoloji üstüne yeni bir teknoloji geliyor. Bu yüzden ikinci el piyasasında satarken karbüratörlü olduğundan mütevellit zarar girer miyim?

Burdan sonrası benim karbüratörlü hakkında ki düşüncelerim soruya cevap vermek isteyen bence aşağıyı okumasın zaten uzun uzadıya bir km krş hesabı :D

Kendi kafamdan şöyle bir hesabım var. Motosikletin benim aldığım karbüratörlü fiyatı 4.850 TL. Yakıt amacıyla gidip enjeksiyon alsam enjeksiyonlu fiyatı 5.400 TL arada ki fark ciddi bir rakam 550 TL. Zaten motosikletten beklentim yüksek değil fazla hız yapmıcam economy standartları var 30-50 km arası o civarda gidicem. Geceleri 50 km bir gezim olur maks. hafta 250 km. Şu ilanda ki arkadaşın söylediğine göre ekonomi limitinde gidildiğin de 4-5 krş yakıyor dedi. buyrunuz ilan; https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...89730384/detay
    Şimdi bu arkadaşın dediğine göre 4 krş yakıyor 2 krş benden olsun km'ye 6 krş. 100 km'de 6 Tl. Fazla verdiğim krş'ları geri alıyorum 100 km'yi 1 lt benzinle gittiğini idda ediyor arkadaşımız hemen hemen Gaziantep de 5,45 tl benzin litresi . Diyelim ki kabul ettik 550 TL'ye 100 litre benzin alırım ve 10.000 Km'yi yani kafadan 1 yılı enjeksiyona vereceğim para yerine karbüratörlüyle yaparım.

Şu forumda 110 cc motosiklet için kafasını bu kadar kurcalayan bir arkadaş daha yoktur eminim bundan :D
    Arkadaşlar şimdiden teşekkürler iyi günler dilerim
    Saygılarımla....

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:21 ----------

Beyler soruya fikri olan var mı acaba?
    4 ya da 5 kuruşa takıldım ben.

Benzini düz 5 liradan hesapladım,90-100 km gidiyor bu hesaba göre.

1 litre ile 90-100 km gitmesi bence mümkün değil.

Aşırı sallamış. Dash'ın ortalaması 1,8-2,5 arasıdır. Test sürüşünde bizzat kullanıcısına sormuştum.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gavurlar ekzantirik milsiz,bujisiz ve hatta silindir kapaksız motorları tartışıyor forumlarda, biz karbüratörü unutamadık hâla
    Valla abi haklısın de ve ne desen yeri var. Bizi bu teknolojiyle başbaşa bırakanlar utansın. Ne diyelim.

Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 ya da 5 kuruşa takıldım ben.

Benzini düz 5 liradan hesapladım,90-100 km gidiyor bu hesaba göre.

1 litre ile 90-100 km gitmesi bence mümkün değil.

Aşırı sallamış. Dash'ın ortalaması 1,8-2,5 arasıdır. Test sürüşünde bizzat kullanıcısına sormuştum.
    Çok çok haklısınız zaten bende yazımda dikkat ettiyseniz hiç inanma belirtisi göstermedim. Öyle bir yakıt tüketimi yoktur yani öyle bir şey olsa herkesin altında dash olur. Hero bayisinde ki satıcı bile depoyu fullediğinde 200 km gittiğini kullanıma ve üstündeki ağırlığa göre 240 km gidenleri gördüğünü söyledi ve deposu 5 lt. Forumda da şuana kadar hiçbir arkadaşımız da dash olmadığı için danışamıyoruz konuyu ona.

Alıntı fstx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam 8. aya kadar kim öle kim kala. Motosiklet sürmenin en keyifli olduğu bahara girmek üzereyiz. Sırf enjeksiyon için 8. aya kadar bekleyip alacağın motor için 550TL fazla vermenin gereği yok.

Karbüratör kendini kanıtlamış hiç bir sorunu olmayan binlerce modelde kullanılan bir yakıt karıştırma mekanizması. Hiç bir sorun yaşamazsın, satarken de sorun olacağını hiç zannetmiyorum.

Ekonomi daha da kötüye gitmeden biran önce motosikletini alıp özgürlüğün tadını çıkarmaya bak, enjeksiyon illa gerekli değil.
    Dediğiniz de çok haklısınız. Yani bu işler şans işi zaten benim de maddi durumun sıkıntılı. Bu yüzden dediğiniz gibi beklememek daha iyi olucak maddi yönden olmasa da manevi yönden daha iyi

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Uğur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ..........4 ya da 5 kuruşa takıldım ben......Benzini düz 5 liradan hesapladım,90-100 km gidiyor bu hesaba göre.......

biraderim, banane ben mi kurtarıcam bu dünyayı, zor hayat şartları içindeyken çevreyi doğayı düşünecek halde değilim de diyebilirsin..

enjeksiyon sisteminin güzelliği kilometrede 5 kuruş tasarrufundan ziyade, dünyanın özellikle de büyük şehirlerin yaşanılabilir bir çevreye sahip olmasını sağlamaktır, enjeksiyonlu motorların egzost sistemide farklıdır, gelişmiş filtrelere sahiptir..

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    enjeksiyon elbette bir çok yönden avantajlı ama gerek otomobillerde gerek motosikletlerde daha kolay ve masrafsız müdahale edebilme veya anlayan usta bulabilme açısından düşününce eski sistemin de yeri ayrı...

Arkadaşlar tvs jupiter karbüratörlü bir motor ben almayı düsünüyorum fakat internette karbüratör sıkıntı çıkarıyo fln filan bir sürü şeyler demişler açıkcası içim rahat değil o konuda sizce sıkıntı çıkarır mı motor sürekli kapalı garajda durucak yani soğuk yüzü görmüycek

Consigliere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    L7 GSX-R 750+13' ZX-6R+14' HP4+15' Diavel Carbon
    Arkadaş sene olmuş iki bin bilmem kaç,daha ne karbüratörü...

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Arazi için alayına karbüratör...
    Yaşasın jigle !
    emremm bunu beğendi.

Sıkıntı çıkarır mı onu söyleyin lütfen enjeksiyonlular pahalı geliyor

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    Niye sikintisi cikarsin sadece kisin soguk havalarda calismak icin biraz nazlanir

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Karbüratörlü motoru kışın çalıştırmak çok sıkıntı. Hava soğukken jikle açık çalışmıyordu. Aküyü öldürdü. Hep ayak ile çalıştırdım. Tam çalıştı diyorsun tak stop ediyor. Enjeksiyonun rahatlığı başka be. Tek marş da çalışıyor. Sıkıntı yok

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Motorun hiçbir özelliği olmasın ama yakıt enjeksiyonlu olsun. 1 ay kullanmasan bile, -10 derecede bile tek marşta çalışır. Karbüratör ayarı diye bir derdi yoktur
    Arıza yapmaz. Forumda belki 1000 tane Karbüratör arızası başlığı vardır ama bir yane enjektör arızası başlığı bulamazsınız. Karbüratöre göre %25 daha az yakar. Yakıt enjeksiyonu candır.

marka ne koyarsa o :/ sanki seçenek var **

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arazi için alayına karbüratör...
    Yaşasın jigle !
    Üstat, arazide niye karbüratör?
    Arazide sizde veya grubunuzda hiç enjeksiyon sisteminden kaynaklanan (pompa, ECU, elektronik gibi) bir arıza ile karşılaştınız mı?

Tamam, nerede çokluk orada problem ama.
    Ben başınıza gelen var mı?, diye merak ettiydim.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstat, arazide niye karbüratör?
    Arazide sizde veya grubunuzda hiç enjeksiyon sisteminden kaynaklanan (pompa, ECU, elektronik gibi) bir arıza ile karşılaştınız mı?

Tamam, nerede çokluk orada problem ama.
    Ben başınıza gelen var mı?, diye merak ettiydim.
    Genel olarak şahsi sebebim (düşüncem), eski kara düşzen teknoloji, yeni nesil teknolojiden her zaman daha kolay tamir edilir.
    Merak ettiğiniz başımıza geldi mi sorusunun cevabı, zamanında pompadan kaynaklanan bir problem yüzünden arkadaşın motor arazide kaldı, açtık yeni nesil teknoloji fazla karışık olduğu için içinden çıkamadık kafamız basmadı kapatıp direkt pick-up'a attık ve gün bitti, hemde daha yeni başlamışken...

Yeni teknolojinin, sizin benim gibi usta tamirci olmayan, sadece eli anahtar tutan sürücüler olan kesim olarak altından kalkamayiz çünkü zor bir mühendisliğe sahipler.

Şöyle düşünün; Arazinin ortasında Enjeksiyon arıza verirse gününüz muhtemelen bitti demektir direkt olarak servise gitmek gerekecek, bunun yanında karbüratör arıza verirse(Kendi adıma konuşuyorum), eğer yanımda lokma seti anahtar takımı ve alyan varsa ki grup halinde gün boyu sürülecekse mutlaka taşırız, gerekirse blok açar çaresine bakarım.
    Ama enjeksiyon arıza verirse ecu kaynaklı veya pompa kaynaklı bunun altından kalkamam...

Başka bir örnek olarak; Arazide su soğutmalı makinada radyatör bir yere vurup patlarsa geçmiş olsun gün finish demektir.
    Ama hava soğutmalı makinada patlatacaginiz bir radyatör yok
    Teknoloji her zaman avantaj değildir hocam.

Mesela zamanın 20 valf'li R1 thunderace modelleri...
    Teknoloji sıfır, koskoca litrelik alet ama abs bile yok, çekiş kontrol, zart zurt kontrol hiç birşey yok, gazi çevir gitsin frene bas dursun kafasında, 17bin devir çeviren ruh hastası psikopat bir alet...
    Sırf gücü engelleyen bir teknoloji olmadığı için 98 model bir thunderace zamanın 2017 model R1M'lerinden daha psikopat gidiyor

Umarım kendimi anlatabilmisimdir
    emremm bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Güzel anlatmışsınız.

Arazide karbüratör, deneyim yaşamışsınız.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genel olarak şahsi sebebim (düşüncem), eski kara düşzen teknoloji, yeni nesil teknolojiden her zaman daha kolay tamir edilir.
    Merak ettiğiniz başımıza geldi mi sorusunun cevabı, zamanında pompadan kaynaklanan bir problem yüzünden arkadaşın motor arazide kaldı, açtık yeni nesil teknoloji fazla karışık olduğu için içinden çıkamadık kafamız basmadı kapatıp direkt pick-up'a attık ve gün bitti, hemde daha yeni başlamışken...

Yeni teknolojinin, sizin benim gibi usta tamirci olmayan, sadece eli anahtar tutan sürücüler olan kesim olarak altından kalkamayiz çünkü zor bir mühendisliğe sahipler.

Şöyle düşünün; Arazinin ortasında Enjeksiyon arıza verirse gününüz muhtemelen bitti demektir direkt olarak servise gitmek gerekecek, bunun yanında karbüratör arıza verirse(Kendi adıma konuşuyorum), eğer yanımda lokma seti anahtar takımı ve alyan varsa ki grup halinde gün boyu sürülecekse mutlaka taşırız, gerekirse blok açar çaresine bakarım.
    Ama enjeksiyon arıza verirse ecu kaynaklı veya pompa kaynaklı bunun altından kalkamam...

Başka bir örnek olarak; Arazide su soğutmalı makinada radyatör bir yere vurup patlarsa geçmiş olsun gün finish demektir.
    Ama hava soğutmalı makinada patlatacaginiz bir radyatör yok
    Teknoloji her zaman avantaj değildir hocam.

Mesela zamanın 20 valf'li R1 thunderace modelleri...
    Teknoloji sıfır, koskoca litrelik alet ama abs bile yok, çekiş kontrol, zart zurt kontrol hiç birşey yok, gazi çevir gitsin frene bas dursun kafasında, 17bin devir çeviren ruh hastası psikopat bir alet...
    Sırf gücü engelleyen bir teknoloji olmadığı için 98 model bir thunderace zamanın 2017 model R1M'lerinden daha psikopat gidiyor

Umarım kendimi anlatabilmisimdir
    Ender şartlar altında, ender sorunlar oluşabilir. Ama çoğunluk için, çoğu zaman teknoloji çoook iyi bişey.

Karburatörlü motoru olanlar soğuk havada çalıştırırken ne olduğunu bilirler. Trafikte birden istop ettiğinde çalıştırmaya çalışırken yaşadıklarını da... Şahsen ne enjeksiyondan, ne de su soğutmadan tek bir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar. Ama keyfini hep sürdüm.

En son verdiğiniz 5 valfli motosiklet örneğinin konuyla alakasını hiç anlamadım. Teknoloji olsa gücünü mü engelleyecekti? Nereden öyle düşünüyorsunuz ki? Eskiden mi daha güçlüydü motosikletler, bugün mü?

Çok değil, 15 sene önce Superduke diye bir motosiklet mümkün değildi. RBW olmadan partial throttle da normal tepki vermesi mümkün değilmiş çünkü motorun. KTM'in baş test sürücüsü, 1:1 oranlı kablolu gazla motosikleti sürmenin mümkün olmadığını söyledi. Ama teknoloji sayesinde kedi gibi uysal 180 beygir motor. Ama gazı verdiğinizde de hâlâ 180 beygir.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Kısa süre 98 Thunderace kullanmıştım. 140 Hp. bir motordu.
    O zamanların teknolojisi ile şimdikini kıyaslamak olmaz.
    180-200 Hp. veya üstü delice güçlerde çelik telli gaz kolu adamı yere yapıştırır, elektronik müdahaleler şart oluyor.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 5678 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler