Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Bor İçerikli Yağ katkısı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    @osmaniyeli Bu dediğine benzer bir sorun 2005 yılında Castrol Magnatec yağ koyulmuş Kanuni Tiger motorda da oldu. Servise bakıma gittiğimde orada ki ustalar anlattı. Tabi balataları gözümle görmedim ama zarar verdiğini, balataların özelliğini yitirdiğini anlattılar.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4

Bor

Kısaca nasıl çalıştığını anlatayım.Hepimiz küçükken cicoz,misket,bilye diye adlandırılan küre şeklinde renkli cam toplarla oynamışızdır.Bor mineralinin elmasdan bile sert olduğu özelliklerinde belirtiliyor.Bor işlenerek küre şeklinde nano(milimetrenin milyonda biri) boyuta indiriliyor.Bu minik toplar iki sert yüzey arasında yuvarlanarak(ezilmeden) sürtünmeyi kendi yüzeylerinin iki tarafa değdiği kadar hale getiriyorlar.İddiaya göre %99 azaltıyorlar.İki taraftan biri yumuşak ise
    bu küçük küre oraya gömülerek işlevsiz hale geliyor.İnce çizikli yerlerde ise yarığa dolarak çizik yokmuş gibi yapıyor.Silindirdeki honlama kısımları çizik değil çok az yükseltidir.Bu yükseltilere bir etkisi olmaz.Ürünü alırsanız şeffaf bir şişeye koyup bakın.Durulduğunda suyun içinde gri bir toz gibi görünüyor.Plastik şişeye bile öyle yapışıyorki uzun süre çalkalamak gerekiyor.Kutuda da iyice çalkalayın diyor ama bana sorarsanız şişeyi önce biraz ısıtın (sıcak suya batırabilirsiniz)sonra en az 5 dakika çalkalayın. Kawasaki motorumda şehir içi yakıt sarfiyatı 18 krş.dan 15 krş.a düştü.Osmaniyeli'nin dediği gibi bir kirlilik daha olmadı.

@Old
    Mustafa amca ben biraz çok kattım motora bir de geçen motorum bozulduğunda motor indirdik her yerinde vardı belki az miktarda koyarsak daha yararlı olabilir yada yağ filtresi olan motorlarda
    benim motorumda metalle bağ yapma özelliği de varmış bu borun herhalde her yerinde ince bir tabaka olarak sıvanmıştı dişliler de yararı olabilir diğer yerlerde sıvanan yüzeydeki bor siyahlaşmıştı

ama zaten en önemli yer silindir oraya yararı olduğu nu düşünüyorum sürtünmeyi azaltması bakımından

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)