Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ybr 125 Devre Kesiciyi Iptal Ettiren Varmı

Motovento
    REKLAM ALANI
    hurricane_cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araç çok ama YaYa :)
    Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hız arttırmak için devir kesiciyi kesme çalışmaları yapmadan önce, motorun 5. viteste son hızına ulaştığı zaman boştayken gaz verildiğinde devir kesiciye girdiği devre ulaşabilmesi gerekiyor. Yani motorun max. güc tork değerleri 5. viteste motoru son devrine çıkarabilmesi gerekiyor. Çıkramıyorsa bu zaten genelde motorlarda böyledir. Zaten böyle olmasa, yani motorun gücü yetecek olsa zaten ya bi 6. vites koyarlardı, yada dişli oranlarıyla biraz daha oynarlardı. 5. viteste boştayken veya ufak viteslerdeyken ulaştığı devre ulaşamayabilir. Bu anarmal bi durum değil. Eğer misal..boşta gaz köklendiğinde 11-12 bin devirde maksimum devrine çıkarak devir kesiciye giren motorun, son hızda da seyahat esnasında da 5. viteste de bu devre ulaşarak devir kesiciye girebilmesi lazım. Yoksa devir kesiciyi devre dışı bırakmanız size bi + kazandırmayacaktır. Bence hiç böyle bi şeye kalkışmayın, devir kesici, motor mekanik aksamında kullanılan malzemelerin kapasitesine göre zaten ayarlanmıştır. Bu şekilde kullanım bence zaten motorun canını almak demek olur. Emsal motorları araştır. 5. viteste emsalleri gibi fazla devir yapmıyor hızlanmıyorsa, bakım unsurlarını kontrol et derim. Bende cbf 150 kullanıcısıyım. Benim motorda düzde 115 km/h a çıkıyor. Son devrine ulaşamıyor. Ulaşabilse tahminimce 125-130 km/h yapabilmesi lazım. Mesela benim devir kesiciyi devre dışı bırakmam bana bi hız kazancı sağlamaz.
    hocam herşeyde haklısın ama birde şöyle düşünmek lazım;
    ön dişli küçültüp arka dişli büyütünce son hız azalır ve seri olur motor bu bi gerçektir.. peki neden son hız azalır? devir tamamlandığından.. o zaman bu beyinden takıp ön dişliyi küçültüp arkadakini büyütürsek hem ivmelenme çok iyi olur hemde max. hız artar..
    Ϝίάт dѳϐLѳ Ί.Ҙ мυLтίjέт || üstü kapalı hayabusa ||

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı FREEBLADE_39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar her vıteste 8500 9000 devırı gecmıyor kendimde motorcuyum farklı beyın takmayı düşünüyorum uyarsa isteyene temın ederım hanı ben dedim deneyen varsa soylesın her kez bişeyler sallıyor 12000 devir çevırıyor hiç sanmam
    Viteste değilde boşta köklediğin zaman hangi devre çıkıyor ? Devir kesiciye giriyormu =? Giriyorsa hangi devirde giriyor. Benim eski mondi 150 hs de düzde 100 km/h yaparken 7000 devire kadar çıkıyordu. Ama orta sehpada gazı kökleyince 12000 devir görüyordu. 8500-9000 deviri boşta bastığın zamanda geçmiyorsa ve devir kesiciye giremiyorsa o zaman bi problem var demektir. Motoru limitlerinden yüksek devirlerde kullanmak için beyin vs düşünürsen ve kullanırsan motoru çabuk toprağa verirsin. Sınıfındaki motorlarla karşılaştır. Yine performası düşükse bakımını yaptır. Arızalı parçayı orjinali ile değiştir. 125 veya 150 cc motordan beklenen performansı veriyor olması, emsallerinden geri kalmıyor olması senin için yeterli olmalıdır.

Motosikleti
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    pistona hiç gerek yok
    cdi yeterli fakat problem subap zamanlamasında çıkıyor subap ayarı biraz boşluklu olsa motoru yersin

@Ethem
    ethem abi doğru demiş maksimum hıza maksimum devire yakın yerde çıkmıyorsa zaten devir arttırsanda nafile ara hızlanma iyi olur sadece veya dişli değiştirmek lazım o devirde max speed yapması için filan

boşverin bi cbr 600 alalım hepimiz yeter
    tamam diyelim ki dediklerini yaptım.. ama Apachelerde subap ayarı hiç tutmaz.. her Apache den çıt çıt ses gelir hafif hafif.. ne olacak
    durum böyleyken benim pistonlada oynamam gerekli??

yamahasülo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ford fokus
    arkadaşlar iyi valla devre kesici filan oynamayın ya şu motorlarla

ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hakan olm biz cheetaha turbo takcaz alcaklar mı acaba draglara
    Alırlarsa turboları iyi fiyata satarız bakarsın
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    emrah abi max. 150 lira veririm

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Ben arkadaşımınkiyle rahat 11.000 görüyorum. 2004 model 12.5 beygir. Onada sordum. 12.000'e kadar görüyor dedi.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Alıntı hurricane_cbr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    emrah abi max. 150 lira veririm
    Bi deneyelimde sonra bakıcaz ne eder ne etmez
    Buna kimse inanmasada yakında motor üzerinde montajlı halde video resim falan gelcek
    intercooler, supercharger vede exup teknolojilerini bir arada kullanıcaz
    Bakalım ne kadar artış olucak güçte
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    hocam herşeyde haklısın ama birde şöyle düşünmek lazım;
    ön dişli küçültüp arka dişli büyütünce son hız azalır ve seri olur motor bu bi gerçektir.. peki neden son hız azalır? devir tamamlandığından.. o zaman bu beyinden takıp ön dişliyi küçültüp arkadakini büyütürsek hem ivmelenme çok iyi olur hemde max. hız artar..

Ben bu dişli işleriyle çok uğraştım. Neden son hız azalır biliyomusun, dişli değişiklik oranı çok büyük tutulmuşturda ondan azalır. Eğer sen son viteste devrini tamamlayamayan bu motorun dişli değişiklik oranını küçük tutarsan, misal sadece arka dişli ile oynarsan, arkada bir diş veya iki dişten bahsedelim. Seriliğini hissedersin. Motor daha seri ve atak olur. Orjinal dişlisi ile ulaşabildiği hıza yine ulaşır ama motorun güçü ve tork değerleri, ufak bir dişli oranı değişikliği yaptığın için son viteste motor devrini tamamlamayı başarır ve hız kaybı olmaz. Ama motor son viteste orjinal dişliye nazaran daha yüksek devir kullanacak belkide devir kesiciye girebilecektir. Bi kere. sen, boştayken devir kesiciye giren ve bunu son viteste yapmayan bir motorun hızını dişli ve devir kesici ile oynayarak arttıramassın. Böyle bi motorun hızını arttırmak için. İlk önce tamam motoru gözden çıkardın diyelim, devir kesiciyi iptal ederken aynı zamanda motorun gücünü arttırabileceğin modifler değişiklikler yapman lazım. O zaman motor son viteste devir kesiciye girmeyi başarır. Devir kesiciyi iptal ettin, motorun gücünü arttırabilecek ufak bi kaç modifikasyon yaptın. Motor devrini 5. vityeste de tamamlıyor. İşte şimdi hız artışı için dişli oranlarını abartmadan oynayabilirsin. Ama açıkça söyliyim. Böyle bi motorda orjinali 100000 i devirirken bu motorun kullanım ömrü belki yarı yarıya azalacaktır.

Motosikleti
    honda cbr 600rr cbr 1000rr
    10 40 mobil yağ 4t hava filtresini değiş ngk buji tak o zaten maksimum devri yapar zaten 10 000 devirden aşağı kullanma verim almak istiyorsan saygılar safranboludan

Motosikleti
    Alıntı ExTReMa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bi deneyelimde sonra bakıcaz ne eder ne etmez
    Buna kimse inanmasada yakında motor üzerinde montajlı halde video resim falan gelcek
    intercooler, supercharger vede exup teknolojilerini bir arada kullanıcaz
    Bakalım ne kadar artış olucak güçte
    denemek için bnm tvsyi kullanabilirsiniz

Yok motor hazır kanuni cheetah var
    Herkes yapamazsınız diyo bakalım yapınca neler çıkıcak ortaya çok merak ediyorum
    Hakan oku bak bunuda hee
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    Yok motor hazır kanuni cheetah var
    Herkes yapamazsınız diyo bakalım yapınca neler çıkıcak ortaya çok merak ediyorum
    Hakan oku bak bunuda hee
    abi ama benim motora göre yapın alırım ben referansınız olurum

4 zamanlıya göre yapıyoruz zaten
    Bi deneyelimde sonuca göre hareket edicez..
    Şuanki tahminlerimize göre motor gücü epey artıcak gibi..
    Düşünün ki arabalara takılan bir superchanger bile beygir gücünü neredeyse iki katına çıkartıyor
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    bu konuyu baya araştırdım abi zaten ben ama o ısı ve performansa dayanacak segman piston lazım abi (sen daha iyi bilirsin) hadi onlar dayandı diyelim.. bu sefer kol ve krank ne olacak

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı DOGAN MOTOR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 40 mobil yağ 4t hava filtresini değiş ngk buji tak o zaten maksimum devri yapar zaten 10 000 devirden aşağı kullanma verim almak istiyorsan saygılar safranboludan
    Bu mobil veya emsal motosiklet için üretilen yağlara millet olarak halen alışamadık, sanki utanılacak bişeymiş gibi hiç bir reyonda hiç bir rafta yok. 50 km lik yolculuğum esnasında bütün benzin istasyonlarına uğrayarak sordum. Motosiklet yağı, shell bulursam shell alıcam castrol bulursam castrol elf mobil fark emez dedim. Motosiklet yağı olsun yeter dedim ıı yok. Kocaeli deki carreforu real kipa ıı yok. En son Kawasaki yet. servisine gittim. Ne var elinde dedim valvoline varmış, aldım 1 lt bu yağı nasıl bilirsiniz kullanan ark.. varmı ? Birde bugün fuardaydım. Elf yağlarının standı vardı ama biz almış bulunduk tabi.

bu konuyu baya araştırdım abi zaten ben ama o ısı ve performansa dayanacak segman piston lazım abi (sen daha iyi bilirsin) hadi onlar dayandı diyelim.. bu sefer kol ve krank ne olacak
    O kadar fazla basınç vermiycez canım
    Zaten aynısını alıp koyarsak ne anlamı kalır ki
    Az farklı olmak lazım dimi
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    O kadar fazla basınç vermiycez canım
    Zaten aynısını alıp koyarsak ne anlamı kalır ki
    Az farklı olmak lazım dimi
    abi 0.0 verirsen kafasına göre basar yani egzostan çıkan basınca göre ya da 0.1 verirsen çok birşey farketmez birşeylerin farketmesi için en az 0.3 falan vermek lazım ama dediğim gibi dayanacak mı bakalım

Bu konuda yorum yok tamamlanınca görürsünüz
    Az kaldı zaten
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

Motosikleti
    Bu konuda yorum yok tamamlanınca görürsünüz
    Az kaldı zaten
    haberleri bekliyorum abi...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)