Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

sport touring'e enduro lastik

Motovento
    REKLAM ALANI
    enginer6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    er6
    herkese merhaba,
    arkdaşlar uzun süredir düşündüğüm bir konu hakkında sizlerin fikirlerini almak istiyorum. Kawasaki er6 f kullanıcısıyım ancak içimdeki enduro tutkusunu bir türlü bastıramıyorum. Endurodan kastım tabii ki ağır offroad koşulları değil. Stabilize köy ve dağ yollarında güvenli bir şekilde yolalabilirsem benim için yeterli olacaktır. Ve tabii ki bunu yaparken de asfalt performansından da en az ödünü vermek istiyorum. Bu şekilde motoruma büyük endurolarda kullanılan (r 1200 GS gibi) lastiklerden takmayı düşünüyorum.

Sürati çok seven biri değilim ancak 150 - 160 gibi hızlarda bu lastiklerle asfaltta güvenli bir şekilde seyredebilir miyim?

Bu tür lastikler spor touring olan motorumda sürüşü tehlikeye düşürücek herhangi bir uyumsuzluk yaratır mı?

Bu konuda fikri olan arkadaşların görüşlerini bekliyorum... Bu arada lastik ebatlarım arka 160 60/17 ön 120 70/17 şeklinde. Sanırım bu ölçülerde enduro lastiği yok. Mecburen arka lastik 150'ye düşecek...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    yapacağın iş çok riskli.. jantların şambriyelsiz yani tubeless jant.. fakat enduroya geçiş yapacaksan hem şambriyel takacak hem de dış lastik alacaksın mevcut jantına.. bahsettiğin süratlerde jantın buna uygun olmadığı için aşırı ısınma nedeniyle şambriyelini patlatabilir, daha iyimser bir ihtimalle ise asfaltta duruş mesafen uzar.. eğer değiştireceksen jantına kadar herşeyini komple elden geçir.. yoksa başın çok ağırır, fren aksamından çeşitli kusurlar cebini yakar sonrası için..
    bir diğer sorun ise enduro lastiklerle asfalt yol tutuşun slick lastiklerine oranla çok azalacağı için virajlarda curve dışına kayma ihtimalin olacak.. enduro tecrüben yoksa buna alışman zaman alabilir..

Motosikleti
    er6
    Alıntı Mboy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yapacağın iş çok riskli.. jantların şambriyelsiz yani tubeless jant.. fakat enduroya geçiş yapacaksan hem şambriyel takacak hem de dış lastik alacaksın mevcut jantına.. bahsettiğin süratlerde jantın buna uygun olmadığı için aşırı ısınma nedeniyle şambriyelini patlatabilir, daha iyimser bir ihtimalle ise asfaltta duruş mesafen uzar.. eğer değiştireceksen jantına kadar herşeyini komple elden geçir.. yoksa başın çok ağırır, fren aksamından çeşitli kusurlar cebini yakar sonrası için..
    bir diğer sorun ise enduro lastiklerle asfalt yol tutuşun slick lastiklerine oranla çok azalacağı için virajlarda curve dışına kayma ihtimalin olacak.. enduro tecrüben yoksa buna alışman zaman alabilir..

Bu durumda şambriyel takmak gerektireceğini bilmiyordum. Anladığım kadarıyla epey riskli bir durum... teşekkür ederim

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Alıntı enginer6 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu durumda şambriyel takmak gerektireceğini bilmiyordum. Anladığım kadarıyla epey riskli bir durum... teşekkür ederim
    Hayır iç lastiksiz, tubeless olan arazi lastikleri de var. Onlardan birini de kullanabilirsiniz. Yalnız arazi derken sadece toprak ve hafif mucurlu yoldan bahsediyorsanız Metzeler Tourance gibi toprak yola da uygun olan bir lastik seçerek motorunuzun hem asfalt hem toprak yol başarımını arttırabilirsiniz. Farklı markaların bu tarz lastiklerini inceleyin.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

Moderatör Ergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bildiğim kadarı ile metzeler tourance'in tubelles formatında lastiği yok.Aslında bu lastik tam senin isteğin doğrultusunda bir lastik.tüm isteklerine cevap verebilir fakat malesefki tubelles değil.Ama Makine hasan abimin deği gibi başka marka lastiklere bakmanda fayda var.

burda metzeler' in enduro kataloğu var
    http://www.metzelermoto.com/web/cata.../enduro_street
    YÜRÜYEN BİR APTAL OTURAN İKİ AKILLIDAN DAHA ÇOK YOL ALIR

Motosikleti
    er6
    "Yalnız arazi derken sadece toprak ve hafif mucurlu yoldan bahsediyorsanız "
    Evet bahsettiğim tam anlamıyla bu tarz yollar. Michelin'in de büyük endurolar için ürettiği bir lastik var. O da sanırım işimi görebilir

ennginn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Süper Yamaha K12
    Mrh lar ben DL 1000 kullanıyorum. Bazıları enduro der bazıları demez. Ancak Metzeler Tourance EXp kullanan çok arkadaşım var ve hafif enduro dedikleri off road tabir edilen yollarda gayet başarılı.

Ancak bir motorun lastiğinin değiştirilmesi ile enduro motor gibi kullanamazsınız. Amortisörlerin daha esnek olması lazım (er6f 'e göre ), gidonun yapısının değişmesi lazım vs.

Toprak yolda yüksek sürate çıkmayacaksan kullanabilirsin ama enduro motor gibi rahat edemessin gibi geliyor bana.
    AYNI DİLİ KONUŞANLAR DEĞİL, AYNI DUYGUYU PAYLAŞANLAR ANLAŞABİLİR

anılyuksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi Falcon 125 (2006) Hyosung MS3 250 (2010)
    arkadaşım 1000 liraya al bitane 2. el 200 cc lik çin malı motor hiç uğraşma motorunda orjinalliğini bozma sen zararda çıkarsın
    Bianchi Falcon 125 41 N 3103
    Hyosung MS3 250 35 AP 4831
    Yeni bir gün, yeni bir savaş . . .

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Alıntı teror adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bildiğim kadarı ile metzeler tourance'in tubelles formatında lastiği yok.Aslında bu lastik tam senin isteğin doğrultusunda bir lastik.tüm isteklerine cevap verebilir fakat malesefki tubelles değil.Ama Makine hasan abimin deği gibi başka marka lastiklere bakmanda fayda var.

burda metzeler' in enduro kataloğu var
    http://www.metzelermoto.com/web/cata.../enduro_street
    Lastiğimi daha yeni Metzeler Tourance ile değiştirdim ve bu lastik tubeless. Bazı ebatlarında tubeless olmayabilir ama büyük endurolar için olanları tubeless.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)