Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

bmw r51/3 ümü yazın yürür hale getireceğim tüm yardım ve önerilere açığım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki AN 125
    Dostum motorunuz gerçekten güzel ve kullanılmadığı içinde iyi korunmuş gibi duruyor.

cebinizdeki parayla bu motora bu yaz binecem diye girişirseniz yazık olur, hele hele bizim ülkemizde ustalar abi ben bundan anlamam demez , haldır huldur takar söker kırar sonra bu olmaz abicim der, bu motor her ustayım diyene emanet edilmez canını okurlar, kendiniz söküp takıp deftere not alıp yağlayarak 13 senedir yatan motoru halledemezsiniz, madem satmayacaksınız 1-2 sene daha bekleyin ustasına restore ettirin bu motoru,

İstanbul ve Adana da yine Konya da sadece BMW ile uğraşan ustalar var yine yukarda bir arkadaşımız ankara da bir ustadan bahsetmiş..

Yoksa dediğinizi yaparsanız sadece bu yaz biner ona da bineceğinize pişman olursunuz, Eski makinanın tamiri eksiği gediği bitmez motosiklet sevdasından daha öte bir sevdadır bu tip bir makina ile uğraşmak...

Selamlar Kolaylıklar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sıradışıbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150ı
    17-18 yaşındayken dökük bir motor almıştım.hiç unutmam 87 model puch monza idi.elden 2 vites.inanırmısınız.o yılların mz parasını döktüm parçada yok.motor hiç çalışmadı. ben bir kere bile binemedim ve o haliyle takas yaptım.ne kazandın dersen iyi bir mekanik zeka ve boyasına kadar yaparak çok güzel saatler geçirdim.yok günler! yokyok haftalar! yok yok yok valla aylar!

arkadaşım motorun çok güzel ama çok masraf etmen gerek ben bunun 47 sini bir bulgardan aldım ahırda duryotdu marşıdaseninki gibgi basmıyordu ben bu mataru tam 8 ayda zor topladım tüm aksanlarını degiştirmek zorunda kaldım benimki sepetli idi nikalajına kadar yaptırdım birde gümrüklerde çok ugraşmıştım am ben moturu topladıktan sonra almanlara 8 bin marka sattım sen 1983 te benden san tavsiye satma ama toplamak için acele etme enaz 1 veya 2 bin yetleye cillop gibi bir motorun olur degride çok olur tahmin bile edemezsin degerini bgen özel yaptırdım parçaları istan bulda topkapı makine sanayinde ama ben marş dahil granklar segman lar pistonlar zincir amatisör dail tümotor aksamlarını degiştirdim sattıgıma şimdi çok pişmanım:pr::pr::pr:

Motosikleti
    BMW R67/2
    benim motorumdada sepet var motorsikletim şuan bursada ama sepet yanımda onunda bi fotolarını cekip yoluyacağım amcamdan önceki sahibi (16 yıl önce almış motoru amcam) adam dağdan kulübesine odun falan getiriyormuş sepete atıp o yüzden sepette kaymak gibi düz biyer yok sepetin yüzeyi sanki çamaşır makinesinin içinde bikaç gün unutulupda sonra cıkarılan kıyafetler gibi tabiri yerindeyse buruş buruş babam demirci ama o bile yeni saç koyacağımıza polyester ve cam elyaflı bi destek yapar üzerine çelik macunu süreriz hem sağlam hemde kaymak gibi olur diyor bencede mantıklı hem sepeti motordan daha önce tamir ederim gibi geliyor çünkü ÖSS sınavından sonra getireceğiz motoru suan aklımı fazla kurcalamasın diye getirmiyoruz ama ÖSS den hemen sonraki gün babamın başının etini yiyeceğim yaza kadar ufaktan ufaktan sepeti halletmiş olurum yazında 3 haftada söküp tek tek parçaları temizleyip boyayı yenileyip toparlarım diye düşünüyorum (babam yıllarca almanyada BMW fabrikasında büyük makinelerin tamirciliğini yaptığı için acayip bi mekanik bilgisi var ve atölyedede gerekecek tüm alet edevat var ve yazın atöolyemiz evin hemen yanında oldugu için günde en az 5-6 saat uğraşarak 3 haftada olur diye düşünüyorum sanayiye pek götürmem heralde belki motor konusunda bi ustadan tavsiye ve öneri almak yada çözemediğim bağzı sorunları halletmek için giderim diye düşünüyorum) bi dışarıdan gereken parça kick start kolu yalama olmuş onuda ankara yada adanadan bulabilirsem istanbul yada adapazarından temin etmeye çalışacağım birde ekzozar kötü küf içinde onları parlatırım olmadı nikelaj yada yeni ekzoz alırım heralde başka bişey yok bildiğim kadarıyla her dedeme (Bursaya)gidişimde motorun başına gidip iç çekiyorum üzerine binip ona kavuşacağım günü hayal ediyorum ama bu yaza inşallah biner gezerim
    değerli öneri ve görüşlerini bildiren tüm arkadaşlara içten minnettarım
    Saygılarımla Kubilay YAVAŞ

Motosikleti
    BMW R67/2
    ve ensonunda ehliyetimi aldım haydi hayırlısı...
    Jetonunu cebinden çıkarıp oynamadığın sürece yalnız başkalarının oynadığı oyuna seyirci olursun...:cat:

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    Alıntı emekkoray adlı üyeden alıntı Mesajı göster

merhabalar.. eylül ayında bu motosikleti ev sahibimle 4 yıllık uykusundan uyandırdık.. iyi durumda idi sadece gaz kolu karbüratör buji benzin hortumu ve aküye bakıp ışığa çıkardık.. bu efsane ev sahibimin.. ve beni ilk kez motor sevdalısı yapan şey.. 2. kez çıktığımızda gebzeden ağvaya gittik ve gıkı çıkmadan geri geldik.. ve ben dönüş yolunda motosiklet almayı kafama koydum yani zehirlendim ilk önce aynısından almak için araştırmalara başladım.. fakat teknik konulardan anlamadığım ve uzun yoldada kullanmak istediğimden dolayı şimdiki motorumu aldım.. ama ilk fırsatta bir tane alacağım.. neyse uzatmayım daha fazla bu araştırmalar sırasında ankarada ünal usta diye birinin adına ve telefonuna ulaştım.. ben gitmedim ve aramadım.. ama söylenene göre bu tip bmw leri topluyormuş ve sayısız yedek parçaları varmış.. eğer yardımı olacaksa ÜNAL USTA TELEFONU ; 0312 3540213.. bol şans.. kolay gelsin.. yakınmışızda.. yaza görüşürüz belki..

o adamın dukkanında istemediğiniz kadar bmw motosiklet var...artık yedek parcaları saymıyorum...hepsıde toplu ve temız bır sekılde duruo...adam cok yaslı bırısı...aradıgınızı orda bulamazsanız daha hiç bır yerde bulamazsınız...

ve bmw bsa jawa bu 3 motor dunyanın en saglam motorlarıdır....kendı motosikletım jawa oldugu ıcın demıyorum...en sagalm 3 motor ıcınde old için onu tercih edıyorum...
    bıde suzukı gs500 var...ne sen sor ne ben söleyım onuda...

benden san bir öneri...
    normalde motor blogu herhangi bır yerınden hava almaz.arızalı değilse...ve dedıgıne göre 10 yıl önce baban bınmıs...yanı motorun içi saglam...senın yapman gereken depoyu,karbüratörü,hava filitresini ıyıce bı temizle...ve motorun yagını bosalt içine bıraz mazot koyup motoru saga sola calkala..bunun sebebı içinde yapısan yagların gitmesi için..sonra bosalt mazotuda...tekrardan yag koy...1-2 numara kalın yag koymanda fayda var...ateslemesıne bak...hava filitresini takmadan karbüratörün hava filitre girşini kapatarak bı calıstırmayı dene...tabı yenı bujı falanda tak...şöyle tam dolu 14 amperlık bı akuyle calıstırmayı dene....baktın olmadı 2 tane akü bagla paralel olarak...yanı 24 yapacaksın...
    ama su atesleme meselesını ılk önce halletki ...bosuna paran gıtmesın...kendı deposu ıle calıstırma..temız bı ufak depo ıdare eder sekıl....önce onla calıstır calısırsa kendı dposunuda halledersın...

ahh ahhh tam benlık iş bunlar varya...getır ankya yapak yaaaw...aletlerde var...ben de suan gs500 topluoom...üst kapak söktüm..bujı yerı yalama...bıde subap bozuk...neyse burdan gene haberleşiriz...sımdlık kolay gelsın...

Motosikleti
    BMW R 50 Alacağım inşallah....
    Arkadaşım o motorun ayağa kalkması için seninde çok paraya ihtiyacın olacak tahminimce 5 - 6000 tl para harcarsın. Motor inecek. şanzuman açılacak, eletrik tesisatı yenilenecek, boya+ kaporta+nikelaj+ lastikler+ amartisörler ne alemde bilmiyorum. tüm bunlar için senin ortalama 5000 tl gider. Bu kadar para hparcayacaksın motor ranhdıman alacakmı bilinmez. Motorundan randıman almak istiyor isen bu konuda profosyenel kişiler var bence motoru onlara teslim et. Ankarada Ünal usta var. Sen hiç bişiye karışma ve ona parayı yapsın teslim etsin sana. İstanbulda mehmet usta var. Düzcede tahsin usta var. Ama bunların hepsi çok para isterler haberin olsun. Senin motor bilgin yok ise bence sen sökme. arkadaşların dediği gibi motorun blok kismi aliminyum ve silindirlerde öyle sökerken saplamaları felan kırarsın başına bela alırsın.
    çirkin kadın vardır. midesiz erkek çoktur.. Votkanın bir suçu yoktur.

Motosikleti
    Mondial 110 KF
    ah o makina benim elimde olcak hemen başına geçerdim

axoyum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya / As 200 Gy-2 yok artık
    bence bu motoru topatla kaça patlarsa neye mal olursa olsun bu makineyi çürümeye terketme ve bütün işlerini kendin yap yapamadığını sor öğren getir yapalım götür yaptır diyene kulak asma kendin yap sonunda düşünsene tümünü tanıdığın bir makinen olmuş.
    BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMA

Motosikleti
    Arkadaşlar doğru söylüyorsunuz da bu klasik bmw işiyle çok uğraştım. Çoookk paralarım gitti. Motorları satarken herkes hurda gözüyle .bakıyor. Arkadaşım eğer ben bu motoru toplarım satmam 10-15 yıl binerim diyor isen topla. Yok ben bunu toplayım bir iki yıl bindikten sonra satırım dersen bence hiç toplamadan bi haliyle sat. Kaldiki senin bu motorun bu haliyle bile 2-3 bin tl eder. Sabi satışı varsa. Bence taplamaya başlamadan önce kendine bi maliyet çıkart. Parçaların fiyatlarını araştır. Blidiğim kadarıyla bi karbüratör 350 euro civarında olması lazım. Senin motorunda iki karbüratör var sadece 700 euro karbüratöre vereceksin. iyi düşün. Zatun bu klasik bmw bulaşıcı bi hastalıktır bi kere bulaştım mı bi daha çıkmaz tedavisi yok

Alıntı axoyum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence bu motoru topatla kaça patlarsa neye mal olursa olsun bu makineyi çürümeye terketme ve bütün işlerini kendin yap yapamadığını sor öğren getir yapalım götür yaptır diyene kulak asma kendin yap sonunda düşünsene tümünü tanıdığın bir makinen olmuş.
    arkadaşım sen hiç 50 yaşında bi makina topladın mı. ?

roadmaster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRANSALP
    Maddi problem yoksa sen bi başla neresinde takılrsan yardım ederim hiç biryeri sorun olmaz. Şimdiden kolay gelsin.
    TECRÜBE GÜZELDİR AMA PAHALLIYA MALOLUR

Motosikleti
    BMW R67/2
    Hepinize çok teşekkür ediyorum verdiğiniz değerli bilgilerin hepsi birer birer kullanılacak.
    Bir sorum olacak şimdi
    diyelimki bendeki bu motordan veya benzeri eski model birtane aldınız ve daha öncede tecrübeniz var bu klasik BMW lerle ve motor garajınızda alet edevat hepsi tam ki bende öyle sayılır
    bu motoru ilk nasıl sökerdiniz neresinden başlar nerelerinde özellikle dikkat etmemiz gerekirdi örn. ilk sele vs parçaları sökeyimmi yoksa motor kısmını bi söküp yağları temizleyeyim ardından mekanik bi sorun olmadığında sıkışma takılma vs. bi deneyeyimmi ateşlemesini çalışıyormu çalışmıyormu (çalıştığını gördükten sonra)(şayet herşeyini yapıp cillop gibi olunca motoru çalıştıramazsam kafayı yerim ondan ilk bi çalıştığını görüp sonra sökmek daha mantıklı gibi geliyor) sele elektrik amortisör vs tüm parçalaarını söküp bi temizleyeyimmi? böyle olursa tam bi bakımdan geçmiş ve uzun süre arıza olmaz diye duydum
    siz nasıl bi yol izlerdiniz bu tür motorlarda deneyimsizim çünkü ilk motorum olacak (mekanik bilgim iyidir) ama dediğim gibi pratik yok mutlaka sizin yaptıktan sonra keşke böyle değilde öyle yapsaydım daha ucuza gelir daha az zarar daha az hasar verirdim dediğiniz anlar olmuştur bunları benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
    Saygılarımla Kubilay YAVAŞ
    Jetonunu cebinden çıkarıp oynamadığın sürece yalnız başkalarının oynadığı oyuna seyirci olursun...:cat:

Motosikleti
    Arkadaşım oturak ve depodan başla. eksoz ve sana motoru sökerken sorun çıkaracak her şeyi sök. Sonra motoru al aşağıya sonra tekerler çemurluklar amartisörler zaten sökmeye başlayınca her parça kendini belli eder ilk beni sök diye. ama unuttuğun bişiy var eletrik tesisati kablolori yenilemen gerekecek . şase kalıncaya kadar her şeyi sök. sonra nikelaja gidecek boyaya gidecek parçaları ayır. sana motor şanzuman ve difransıyil kalsın., sen onlarla uğraşya dudurken motor boyadan ve nikelajdan çıkar. sende o zamana kadar motoru sökmüş olursun. motorun durumuna göre parçaları değiştirirsin veya değiştirmez sin. karbüratörlerin orjinal ama onların sağlıklı çalışacağına ihtimal vermiyorum karbüratör fişeklerinin alışması lazım onun için seni baya bi uğraştırır. motor çalışsa bile gaz yemez. neyse sen bi başla bakalım.

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Dostum herkes söyleyeceğini söylemiş.Bende farklı birşey söylemeyeceğim.BMW R26 m var,1 milyara yakın masrafı oldu,hala da beni süründürüyor.Sebebi harcamalarını yavaş yavaş ve eksik yapmam,ve iyi ustalara gitmemem.
    +Teknik bilgisi çok ve mütevazi bir usta bulman lazım,ki ben bulamadım.
    +Motor aksamı en önemli kısmı,diğer parçalarını salla(en azından başında);aksi halde sana maliyeti 2-2.5 den fazla olacaktır.
    +Motor çift silindir,emek ve kaliteli parça ister.Tek başına uğraşma.
    +Ben de öğrenciyim,okula bir kere BMW ile gelemedim.Motor tutkun varsa veya taşıt ihtiyacın varsa,bunun yanında sağlam başka bir motorun bulunsun.Motoru ucuz(buna çok ihtimal vermiyorum ama) ve sağlam birşekilde toplasan da bir kaç ay sürer,o sıralarda çok sinirleniyorsun,hay motoruna da bmw sine de diye.En kötüsü hiç olmayabilir,hayallerini çöpe atma o yüzden.Harcadığın para ve zaman ile ikinci el honda titan gibi sağlam bir motor alabilirsin,BMW duruyor kaçmıyor nasıl olsa,acele etme.
    Bunları moralini bozmak için söylemiyorum;sadece kız arkadaşını arkaya atmış giderken patt!! diye sesler çıkartarak durduğunda,ortalığı dumana boğduğunda sinir krizi geçirme diye söylüyorum.Türkiyede restorasyon kolay iş değil,en iyisi önce burdaki biz garibanlara değil de ustalara danış.
    Kolpa Adamları

Motosikleti
    Alıntı motocycleboyreigns adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum herkes söyleyeceğini söylemiş.Bende farklı birşey söylemeyeceğim.BMW R26 m var,1 milyara yakın masrafı oldu,hala da beni süründürüyor.Sebebi harcamalarını yavaş yavaş ve eksik yapmam,ve iyi ustalara gitmemem.
    +Teknik bilgisi çok ve mütevazi bir usta bulman lazım,ki ben bulamadım.
    +Motor aksamı en önemli kısmı,diğer parçalarını salla(en azından başında);aksi halde sana maliyeti 2-2.5 den fazla olacaktır.
    +Motor çift silindir,emek ve kaliteli parça ister.Tek başına uğraşma.
    +Ben de öğrenciyim,okula bir kere BMW ile gelemedim.Motor tutkun varsa veya taşıt ihtiyacın varsa,bunun yanında sağlam başka bir motorun bulunsun.Motoru ucuz(buna çok ihtimal vermiyorum ama) ve sağlam birşekilde toplasan da bir kaç ay sürer,o sıralarda çok sinirleniyorsun,hay motoruna da bmw sine de diye.En kötüsü hiç olmayabilir,hayallerini çöpe atma o yüzden.Harcadığın para ve zaman ile ikinci el honda titan gibi sağlam bir motor alabilirsin,BMW duruyor kaçmıyor nasıl olsa,acele etme.
    Bunları moralini bozmak için söylemiyorum;sadece kız arkadaşını arkaya atmış giderken patt!! diye sesler çıkartarak durduğunda,ortalığı dumana boğduğunda sinir krizi geçirme diye söylüyorum.Türkiyede restorasyon kolay iş değil,en iyisi önce burdaki biz garibanlara değil de ustalara danış.
    arkadaşıma katılıyorum. Bmw yi sökmek kolay. Çoğu yerini toplamakta kolay ama motora randıman vermek çok zor.6 yıl önce Ben eski kasa doğan sattım yerine bmw r 27 aldım. arabanın parasını komple motora harcadım yetmedi yine harcadım. en sonunda motoru 850,00 tl ye sattım o kadar para o kadar emek boşa gitti. Motoru alan arkadaşım 2000 TL yi geçgin masraf etti 3500,00 TL istiyor motora Arkadaşımın söylediği gibi mütevazi bir usta bulman lazım. Benim Tanıdığım öyle bir arkadaş var. Çorumda Ahmet bektaş. BMW Ustasıdır aynı zamanda hastasıdır diğer ustalardan daha makul bi fiyat ister. istersen onu bul sana telini yazarım.

Motosikleti
    BMW R67/2
    hmmm... öss ye 59 gün kaldı öss den 1 hafta sonra inşallah motoru yanıma alıp iyice bi kurcalıyacağım ufak bi miktar masraf yapar motoru aldığım halde nikelaj boya olmadan içinin tortullaşmış yağlarını temizler bufi akü kick start vs parçaları düzeltir karbüratörü temizler bi çalıştırmaya çalışırım eğer düzgün çalıştırabilirsem o zaman tekrar bi söküp parçalarını boya nikelaf vs yaparım olmazsada bırakırım başka zamana sonuçta öğrenciyim ve birikmiş 500tl'm var bununla motoru yürür hale getirebilirsem ufak tefek boya ekzoz sinyal vs yapar idare ederim ilerdede param oldukça orjinalleştirmeye çalışırım ama sizinde dediğiniz gibi düzgün çalışmaz orda burda dağbaşında beni arkadaşlara rezil edecekse 3-5 günde bir anahtar isteyecekse bırakırım sonra param oldugunda sağlam bir ustaya veririm tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim
    ayrıca Ahmet Bektaş beyin adres ve numarasını verebilirseniz çok mutlu olurum

Motosikleti
    kuba 150-9

..

güzel kardeşim bu motorları cok iyi bilmen gerek bence kendi yapabilcen bi motor değil ve dediğin paraya galiba toplanmaz çünkü bu işi ustasına götürcen illa biraz uğraşman gerekiyo eğer vaktim var param çok diyosan uğraş ama bence uğraşma öğrenciyim diyosun bu motorlar benzini içiyo yani sana gelmez yinede sen bilirsin

shadow_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600RR
    ins calısır
    Rüzğarı_hissSet

Motosikleti
    çalışır çalışır ama biraz yorar. hem maddi hem manevi

Motosikleti
    BMW R67/2
    çalışsın ya yeterki çalışsın yolda bırakmasın gezilere çıkınca büyük ihtimalle kıyılarda enstruman çalarak toparlarız gezi paramızı benzin paramızı neyse. ben hesaplamıştım 100 km de 5-6 lt benzin yakarsa bizim buradaki minibus paralarından biraz daha ekonomik yani ha minübüsle ha motorsikletle yol parası fark etmez burada o yüzden benzin sarfiyatı suan için beni dertlemiyor açıkçası bi çalışsın durmadan gezelim sonra farkedilir benzin sarfiyatının beni ne derece sarsaceğı:D .Hergün evin önünden motorlar geçiyor chopper'lar özellikle içim gidiyor millet gezerken arkadaslar geziye çıkıyorlar ufak tefek ben sadece seyirci olabiliyorum çok koyuyor yaza çok az kaldı zaten şunu getirip bi tamir edeyim yürüsün öyle orjinal olmasına gerek yok beni götürsün arkadaşlarla gezilere katılabileyim içimde 5 yıldır bi motor sevdas var her motor gördüğüme içim gidiyor bi motor kazasıyla karşılaşırsam beni derinden üzüyor içim cızlıyor özelliklede trafikteki insanların motorsikletlileri adamdan saymamasından kaynaklanan kazalarda çokda kötü oluyorum böyle bi sevda işte benimkisi inş. yaza halleder gezerim...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler