Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Lastik Parlatma [ Yağmur Çamur Farketmez]

Motovento
    REKLAM ALANI
    halilihsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İyi aksamlar arkadaslar.Ben ne zamandır merak ediyordum araçların lastiklerini sıfır gibi nasıl parlatıyorlar diye araştırma yaptım bir forumda yoktu.Google sayesinde bu verilere gözüm ilişti doğru mudur yanlıs mıdır bilemem ama deniyen arkadaslar var mı banada yardımcı olursalar sevinirim belki daha pratik bir yolu vardır.Sağlıkcakla...

Malzemeler ; Yağsız Sabun,Sıcak su, Bal , Vernik

1-Herhangi bir sabun (yağlı olmayan) ile lastiklerimizi iyici temizliyoruz.
    2-Kuruduktan sonra Sıcak suda eritilmiş bal ile lastik yüzeyini parlatıyoruz.
    3-Kurumaya aldıktan Sonra aynı işlemi tekrar yapıyoruz.
    4-Ardından 1 gün acıkta bekletilmiş vernik ile (üzeri bez ile kapatılmış) sünger aracılığıyla lastik yüzeyini vernikliyoruz.
    İşlem bittikten sonra 3 saat bekliyoruz.Çünkü tekerlek üzerine bir madde geldiğinde sökmek için verniği yenilemeniz gerekir.

Not : Kurutma makinası kullanmayınız. Çatlama yapar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

ılkkez senden duydum bunu bıldıgım tek parlatma yontemı lastıklerı kopuklu bırakmak govdede de ıse yararmı acaba

ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Partex in lastik parlatıcı ve koruyucu spreyi var bu iş için biçilmiş kaptan, hem lastikler simsiyah yeni gibi oluyor. Etkisini yağmur vs dahi
    olsa çok uzun süre koruyor. 10-15 tl olması lazım fiyatı. Alışveriş merkezlerinin oto aksesuar kısımlarından veya oto parçacılardan aksesuarcılardan temin edebilirsiniz. Rahatlıkla ortalama 10 günde bir kullasanız dahi 4-5 ay gider. geçen hafta perşembe günü yaptığım temizlikte partex ide uygulamıştım lastiklere. bi foto göndereyim. Motor 5000 km de.

Motosikleti
    Piaggio X9 Evo 500
    Her türlü lastik parlatma işlemi lastiğin yol tutuşunu çok kötü etkileyip ilk virajda yere yapışmanıza sebep olacaktır. Aman diyeyim...

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı boyraz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her türlü lastik parlatma işlemi lastiğin yol tutuşunu çok kötü etkileyip ilk virajda yere yapışmanıza sebep olacaktır. Aman diyeyim...
    Lastik parlatmak ve korumak amacı ile üretilmiş ve kalitesini kanıtlamış ürünler haricinde kullanılan yöntemler bahsettiğiniz olumsuzluklara sebep olabilir. Ama bu amaç için üretilmiş ve kendini kanıtlamış ürünlerde var. Bunlar bence güvenle kulalnılabilir. Ben mesela partex i uyguladıktan sonra lastiğe parmağımı sürtüyorum. Kesinlikle bir kayganlık hissi yok. Hatta yol tutuş özelliğini arttırdığını bile düşünüyorum.

Benim arabasının lastiklerini arap sabunuyla yıkadıktan sonra simsiyah olduğunu söyeyen bi abim vardı mesela. Kulakları çınlasın.

muzaffer1968 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 CBF1000F
    Daha kolay ve basit yollarıda var, asiti kaçmış kola varsa onu boş cam sil kutusuna boşaltıp lastiğe püskürtün ve üzerinde kurumasını bekleyin, kuruduktan sonra simsiyah lastik elde edersiniz
    Denildiği kadar okumayan bir toplum değiliz. ErkekIer bildiğini okuyor, kadınlar da canına okuyor

halilihsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı muzaffer1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha kolay ve basit yollarıda var, asiti kaçmış kola varsa onu boş cam sil kutusuna boşaltıp lastiğe püskürtün ve üzerinde kurumasını bekleyin, kuruduktan sonra simsiyah lastik elde edersiniz
    ABOOVV!!BU DAHA GÜZEL VE PRATİK BİR YÖNTEMMİŞ TEŞEKKÜRLER

Alıntı muzaffer1968 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

evet bu kola yöntemini çok duydum aam hiç denemedim. yalnız cam spreyiyle skarken jantlrada fışkırırsa pek hoş olmaz gibi

egelim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda kınetıc zoom zx 110
    kola ve el yıkama sıvı sabunu karıştırın belli ölçekte ve bulaşık süngeriyle lastiklere sürün ve farkı görün
    ne sağcıyım ne solcu motorcuyum motorcu kalayım:cat:

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    Yahu bu spreyler parlatıcılar vs hepsi otomobil lastığı icin siz hic motosiklet lastiği parlatıcı diye bisey duydunuzmu, virajda yanak en dışa kadar asfalt ile temas halinde iken siz nasıl parlatıcı temizleyici kullaniyosunuz ? Lastiğin temiz görünmesi icin motorunuzu yıkadığınızıda bildiğiniz sıvı el sabunları ile kovada 2 litre su ile köpürtün ve bunu sünger ile lastiklerninize uygulayın sonra su ile durulayın bu parlaklık yetecektir

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Abi, Kola Lastiği Sertleştiryomuş Yaw
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı TanImsIz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu bu spreyler parlatıcılar vs hepsi otomobil lastığı icin siz hic motosiklet lastiği parlatıcı diye bisey duydunuzmu, virajda yanak en dışa kadar asfalt ile temas halinde iken siz nasıl parlatıcı temizleyici kullaniyosunuz ? Lastiğin temiz görünmesi icin motorunuzu yıkadığınızıda bildiğiniz sıvı el sabunları ile kovada 2 litre su ile köpürtün ve bunu sünger ile lastiklerninize uygulayın sonra su ile durulayın bu parlaklık yetecektir
    Lastiğin tabanında da yanak kısımların dada viraj alırken veya fazla yatarken risk oluşturabilecek herhangi bir olumsuzluk görmedim bu spreyi kullandığım zamandan hemen sonraki sürüşlerimde dahi. Dolayısıyla dediğim gibi lastikte bir kayganlık vs gibi bi olumsuzluk olmuyor, bunu spreyi uyguladıktan sonra sürüş öncesi kontrol ettim. Aksine ilacı uygulamadan önceki lastiğe parmağımı sürttüğümde daha kuru, daha kaygan olduğunu gördüm. Ben aksine lastiğin yol tutuş kabiliyetinde çok az da olsa arttığını düşünüyorum. Lastik spreylendikten sonra hamurunda bile olumlu bi değişiklik görüyorum. Dolayısyla lastiğin yol tutuş kabiliyetini olumsuz etkilese bu bence 4 teker araçlar içinde olumsuzluk olurdu ve piyasaya sürülmezdi. Deneyimsiz değilim kullandığım için yorum yapabiliyorum. Kullanmadan kesin hükümler vermeyelim pls.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi, Kola Lastiği Sertleştiryomuş Yaw
    Serttleştirmenin yanında bu şekilde uzun vadede siyahlaşsın diye kola uygulanırsa, setleşen lastiğin üzerinde çatlamaların oluşması çok kolay olur. Bu bence daha da büyük bir risk oluşturur. Kolayı biz küçükken plajda üzerimize sürerdik bronzlaşmak için

2move - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yemekteyiz programı gibi
    YA İSTİKLAL ,YA ÖLÜM ! ! !

Alemin kralı çarşı , herkeze karşı

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Bu arada eski motorumda yağ değiştirirken kirli motor yağını spreyli bi boş camsil kabına koyuyordum. lastiklerin yanklarına sıkıp kuru bi bezle siliyordum, o zaman işte lastikler cam gibi oluyordu. Tabi yağ kuruyunca kayganlık olayıda ortadan kalkıyordu. Bu yöntemi scooterimde kullandım. Sürüş esnasında fazla yatma vs olamadığı için risk oluşturmadı. Zaten sadece yol ile temas etmeyen yanaklarına uyguluyordum. İşe yarıyor. Lastiği güzel siyahlaştırıyor ve oldukça da uzun bir süre muhafaza edebiliyordu bu siyahlığı.

Ethem abi yağ lastiğe zararlı diyolar

kaynak: skt yağ keçesi kataloğu muhafaza sayfası

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı osmaniyeli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ethem abi yağ lastiğe zararlı diyolar

kaynak: skt yağ keçesi kataloğu muhafaza sayfası
    Teşk 18000 km mondial 150 hs scooter kullandım. ve bu km 1,5 yılda yaptım. Bu süre içersinde hep motoru temizlerken sprey şeklinde lastiklere kirli yağ sıkarak kuru bezle silmek suretiyle 1,5 sene bu şekillde kullandım. Ama bu elbette zararlı olmadığı anlamına gelmez. Zaten benimki sadece siyah olması ve lastiklerin yeni gibi görünüyor olmasının verdiği bi hevesti o zamanlar. Bende tevsiye etmem bu yöntemi. Elbette genellemek lazım. Kendi adıma konuşuyorum. bir örnek olumlu diye bu yöntem doğrudur denilemez. Aslında bu forum başlığını açan arkadaş bi anket eklese. (En uygun gördüğünüz lastik parlatma yöntemi nedir?) şeklinde hepimiz bu anketi yanıtlasak çok hoş olur. En azından en çok tercih edilen ve en sağlıklı olan yöntemi hepimiz öğrenmiş oluruz.

gökhan32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    cocola ile sil bi iyicine lastik simsiyah cıksın

FAHRETTİN METİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BwS100
    ben köpüklüyorum sora bı suyla temızlıyorum 2gun pasparlak gıdıo 3gun parlaktan eser kalmıyo eskı halını alıyo

Alıntı 2move adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yemekteyiz programı gibi
    bencede ama güzel her motorcudan tarifleri alıyoruz
    YAMAHA RXKING135 2002 ZEHIR YEŞİLİ MOTORUM ÇALINMIŞDIR ANTALYA MERKEZDE 07 YZ 291 PLAKALI GÖRENLER YARDIMCI OLURSA SEWINIRIM 0543 850 89 88

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    ben arapsabunu diye biliyordum yanlışmı ?
    Motora bindiğim için farklı değilim! farklı olduğum için biniyorum...

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    ben motoru yıkamıyorum ki lastiğini parlatayım....
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)