Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

motora sente ayarı nasıl verilir ?

Motovento
    REKLAM ALANI

slm dostlar ben motor tamiri ile uğraşmayı bir hobi olarak gören bir motorcuyum. Motorumun birçok parçasını kendim yaparım ama şimdi önemli bir konuda takıldım motorumun piston ve yatağını değiştirdim ama motoru senteye getiremiyorum yani emme ve egzos sübaplarının pistonla uyumlu bir biçimde çalışması ve sübapların açıldığında pistona temas etmemesi gibi bir konuda takıldım bu işten gerçekten anlayan motorcu arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    willy_chorlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr sattım kısmetse z 750 veya fazer s2 abs
    motorcuyu bırakalı 3 sene oldu unutmuşum ya t f var piston yukardan biraz aşağı olcaktı galiba neyse yanlış olmasın arkadaşlar yardımcı olurlar sana iyş. kusura bakma hatırlayamadım birden görsem hatırlarım
    Dört teker bedenimi İKİ TEKER RUHUMU TAŞIR..!: rahmetlinin sözü

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dede350z gerçekten tebrik ediyorum seni.. Açtığın tüm konuları merakla takip ediyorum.. Hergün en az 2 teknik sorun kesin var
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

FAHRETTİN METİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BwS100
    bu sorunlar sayesındede bizde öğrenıyoz işde fenamışimdi yazar ustalar bende meraklandım
    YAMAHA RXKING135 2002 ZEHIR YEŞİLİ MOTORUM ÇALINMIŞDIR ANTALYA MERKEZDE 07 YZ 291 PLAKALI GÖRENLER YARDIMCI OLURSA SEWINIRIM 0543 850 89 88

Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    bu bilgiler sayesınde . elinden azcık iş gelenler kendi işini kendi görüp . bisiklet tamirinden motosiklet tamirine geçenlerinden karşısında ezilmeyecek inşallah . paramızla rezil oluyoruz adam yerine koyulmuyoruz . hele işin ehli birazda isim yapmış bir ustaysa sen havaları gör
    TÜRK CHOPPER TÜRKİYE ESKİŞEHİR İL TEŞKİLATI - O ERRORDU DİSİPLİN OLDU

aynen arkadaşlar tamirci kendi motoru gibi tamir etmezki bizim motorlarımızı ben motorumda bir parçayı değiştirirken temizliyorum yağlıyorum en kral bakımını yapıyorum ama tamirci ölemi adam parçayı takar bırakır umrundamı senin motorun hem ben zevk alarak yapıyorum bu işleri yapabildiğim arızaları yapıyorum tabi bu konuda zorlandığım için yardım bekliyorum

Gaziantep İl Temsilcisi AYDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O Bir Goldwing 1800 cc Birde Yamaha 250 cc
    Motorun 2 zamanlımı ????
    HAyat bisikLET GİBidİR PEDal ceVİRmeSSEn düşERSİn....
    O BİR SUZUKİ ( YAKIŞIKLI )

4 zamanlı
    asya 125 t

arslanfb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 390 düke-kmcyo 250 xciting
    işin çok zor benden söylemesi altta yazanlara bir bak istersen.
    Motor sente ayarı.Üst Ölü Nokta'daki Lift Değeriyle Eksantrik Zamanlaması

Son yıllarda araçlarda supap sayısı ve eksantrik sayısının artmasıyla bu yöntem çok popüler olmuştur. İşlem eksantrik millerinizi üst ölü noktadaki belli bir lift değerine getirmeyi içerir. Bu yöntem yıllardır Kent Cams ve birçok önemli motor üreticileri tarafından kullanılmaktadır. Eksantrikleri ayrı ayrı aynı pozisyona krank milini döndürmeden getirmesi bu yöntemin basitlik açısından bir avantajıdır.

Ü.Ö.N(TDC) lift değeri için Kent Cams kataloğuna veya internet sitesine bakınız.

1. Motorunuzu 1. silindir için Ü.Ö.N'ya ayarlayınız. Krankı kilitlediğiniz pimden emin olunuz.
    2. Komperatörü emme lifteri üzerine yerleştirin ve eksantrik milini istenen değere gelene kadar çevirin.
    3. Eğer aracınızın emme ve egzoz milleri ayrı ise aynı işlemi egzoz supabı için de yapın.

Eksantriklerinizi belli değerdeki lifte ayarladıktan sonra eksantrik kayışı/zincirini takabilirsiniz. Kaçınılmaz olarak bu işlemi yaparken ideal değerlerden bir sapma olacaktır. Bu yüzden ikinci kez ayarları kontrol ediniz. İnce ayarı puleden yapınız.

Son olarak motor piston ve supap çarpışmasını önlemek için kontrol edilmelidir.

Üst Ölü Noktadan Önce ve Sonraki Full Lift Değerini Kullanarak Eksantrik Zamanlaması

Yıllardır sıkça kullanılan yöntem Ü.Ö.N yı 0 derece kabul ederek ve eksantrik milinin emme ve egzoz supabının 0 derecedeki maksimum lifti dikkate alınarak yapılır. Örnek olarak Ford 2 lt. SOHC eksantriği olan RL30'u ele alalım. Full lifteki emme zamanlaması 105 derecedir. Bu emme supabının Ü.Ö.N dan 105 derece sonra tamamen açık pozisyonuna gelmesi gerektiğini ifade eder. Zamanlama diski kullanarak 105 derece olan emme supabınızın maksimum lift değerine getirebilirsiniz. İnce ayarlamayı pule üzerinden yapabilirsiniz.
    1. Zamanlama diskini krank mili üzerine motor Ü.Ö.N dayken yerleştiriniz.
    2. Krank milini dönme yönüyle aynı olacak şekilde (Ü.Ö.N dan sonra) belli bir full lift değerine gelene kadar çeviriniz (bu değer için kataloğa bakınız, bu örnekte 105 derece).
    3. Komperatörü kullanarak emme supabının full lift değerine erişmesi için komperatörün hareketinin durduğu ve yeniden hareket etmeye başladığı değerleri zamanlama diskinden okuyunuz ve bu iki değerin ortalamasını alınız (bu örnek için 105 olmalı). Yani komperatörün durduğu değer 103, harekete başladığı değerin 107 olması gerekmektedir.
    4. İnce ayarlar pule üzerinden yapılır.
    5. Eğer motorunuz ayrı emme ve egzoz supaplarına sahipse aynı işlemi egzoz içinde yapınız. Bu kez krank milini ters yöne çevirerek değeri bulunuz. Yine ince ayarları pule üzerinden yapabilirsiniz.

Son olarak motor piston ve supap çarpışmasını önlemek için kontrol edilmelidir.

Eksantrik milinin doğru zamanlanması önemlidir. Zamanlama değerleri alınır, toplanır, 180 eklenir ve sonuç 2'ye bölünür. Emme için ilk zamanlama değeri, Egzoz için ikinci zamanlama değeri çıkarılır.

Örnek : 270 Ford SOHC
    EMME 23/65 EGZOZ 65/23
    23 ve 65 toplanır = 88 65 ve 23 toplanır = 88
    180 eklenir = 268 180 eklenir = 268
    2'ye bölünür = 134 2'ye bölünür = 134
    23 çıkarılır = 111 23 çıkarılır = 111
    EMME VALFLERİ ÜÖN'dan 111° SONRA TAM AÇIK OLMALIDIR EGZOZ VALFLERİ ÜÖN'dan 111° ÖNCE TAM AÇIK OLMALIDIR

Krank milinin üzerine protractor'u ÜÖN'da sıfırlanacak şekilde yerleştirin. Göstergeyi de supap yayı tutucusu üzerinde konumlandırın. Gösterge full lift değerini gösterene kadar motoru döndürün. Kaç derece döndürdüğünüzü kontrol ettikten sonra, full liftte düşme gözleyene kadar döndürmeye devam edin. Gerçek full lift değeri tam arada kalan noktadır. Örneğin, full lift değeri 105° ile 115° arasında gözlemleniyorsa gerçek full lift değeri 110° olacaktır. Tek eksantrikli bir motor için sadece emme valflerinin kontrol edilmesi yeterlidir.

UYARI

Yeni bir eksantrik mili takılması durumunda triger kayışının da değiştirilmesi önemlidir. Bununla birlikte, triger kayışı üreticinin belirlediği aralıklarda da değiştirilmelidir. Triger kayışından kaynaklanacak herhangi bir problem motorunuza saniyeler içerisinde çok büyük hasarlar verebilir.
    adanalı moto bunu beğendi.

Gaziantep İl Temsilcisi AYDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O Bir Goldwing 1800 cc Birde Yamaha 250 cc
    4 zamanli motorun ayarı sabit olur harıcı bir ayar yapamasın motorcu deyımıyle kamalıdır krank ve volant tası geçmelidir..
    HAyat bisikLET GİBidİR PEDal ceVİRmeSSEn düşERSİn....
    O BİR SUZUKİ ( YAKIŞIKLI )

aydemir kardeş tam olarak açarmısın bunu yani ben nasıl yapabilirim sakın sen yapamazsın deme çünki bu işler elimden gelir sen yalnızca bana detaylı olarak anlat yeter kardeşim

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    2 zamanlıda sübap veya ekzantrik olmadığından sübap ayarı da yapılmaz haliyle .
    Sübap ayarı nazik iştir, yazmak bir yana görerek öğrenmek bence daha mantıklı olur. Sübapları ezebilirsin.

hurricane_cbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araç çok ama YaYa :)
    Alıntı dede350z adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aydemir kardeş tam olarak açarmısın bunu yani ben nasıl yapabilirim sakın sen yapamazsın deme çünki bu işler elimden gelir sen yalnızca bana detaylı olarak anlat yeter kardeşim
    bildiğim kadarıyla pistonu en yukarı seviyeye getiriyorsun silindiri takıyorsun sonra egzantirik zincirine egzantirik milini takıyorsun ama sübaplar açık olamyacak.. yani tam yan duracak mil.. ama önce açılacak olanı bilmiyorum.. emme mi yoksa egzos mu açık olacak onu birisinden öğren.
    Ϝίάт dѳϐLѳ Ί.Ҙ мυLтίjέт || üstü kapalı hayabusa ||

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Sökmeden önce dikkatlice keşke baksaydın piston en yukarıdaken egzantiriğin durumu nasıl boyle işler için söktüğün her bir katmanın fotoğrafını çekmek lazım.Birde cıvataların hepsini tork anahtarı ile sık
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

bence sen neyap biliyonmu abi pistonu üst ölü noktaya getir piston aşşağıya gittiğizaman emme subabı açılacağı için eksantriği önce emme açacak şekilde ayarla ayarladıktan sonra bu japonlar mutlaka biryerlere çizik falan atmışlardır karşılaştır bul o çizgileri motorun bujisini sök yavaşça ayaktan bas subaplar pistona değmez ise çalıştır ve neler olacağını gör )))) bence olacakkk

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    Salcano 150-T4
    Alıntı dede350z adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm dostlar ben motor tamiri ile uğraşmayı bir hobi olarak gören bir motorcuyum. Motorumun birçok parçasını kendim yaparım ama şimdi önemli bir konuda takıldım motorumun piston ve yatağını değiştirdim ama motoru senteye getiremiyorum yani emme ve egzos sübaplarının pistonla uyumlu bir biçimde çalışması ve sübapların açıldığında pistona temas etmemesi gibi bir konuda takıldım bu işten gerçekten anlayan motorcu arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
    Bu adresten kitabı indir:
    http://rapidshare.com/files/29389927...final.pdf.html

Motorun sağ tararında silindire hava üfleyen pervanenin plastik muhafazasının üzerinde,motorun arka yönüne bakan tarafında bir kapak var.Onu çıkarınca görünen tekerleğin üzerindeki "T" harfini işaret çizgisine hizala bu sırada da egzantirik dişlisinin üzerindeki delik yukarıda olacak.Değilse dişliyi söküp bu duruma getir,sonra her iki subab aralarını 0,10 mm yap.
    Kolaygelsin.
    usta_dzce ve i.s.a.s. bunu beğendiler.

Motosikleti
    kanunı 125 t

eksantrık ayarı

slm.motosıkletın krangının calısma yonu belırlenır.pıston ust olu noktadayken emme sıbobuna pıyano ıtecegının bosluksuz basması saglanır.pıyano sbop ıtecegı somunu sıkılır.krank yarım tur dondurulur.ardından emme sıbobu kapaırken kucuk hareketlerle emme sıbobunun[karbıratorden olan taraf]kapandıgı anda eksoz sıbobunun basması gerekır.ateslemede sorun yoksa kıbrıt gıbı alır. eger motoru stop ettıgınızde calısmıyorsa devamlı bujı bozuyorsa ıkı ıhtımal var.ya pıston sekmanları bıtmıstır,yadasıbop kavalı kecesı gıtmıstır.kecede bı sı yoksa mutlaka sıbopları sokup sıbop kavalını kontrol edın.pıstona yag sızdırıyordur..roadfriend

Alıntı roadfrıend adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm.motosıkletın krangının calısma yonu belırlenır.pıston ust olu noktadayken emme sıbobuna pıyano ıtecegının bosluksuz basması saglanır.pıyano sbop ıtecegı somunu sıkılır.krank yarım tur dondurulur.ardından emme sıbobu kapaırken kucuk hareketlerle emme sıbobunun[karbıratorden olan taraf]kapandıgı anda eksoz sıbobunun basması gerekır.ateslemede sorun yoksa kıbrıt gıbı alır. eger motoru stop ettıgınızde calısmıyorsa devamlı bujı bozuyorsa ıkı ıhtımal var.ya pıston sekmanları bıtmıstır,yadasıbop kavalı kecesı gıtmıstır.kecede bı sı yoksa mutlaka sıbopları sokup sıbop kavalını kontrol edın.pıstona yag sızdırıyordur..roadfriend
    Piyanonun subaba boşluksuz basması sağlanır demişsiniz peki arada boşluk olması gerekmiyormu yani 0.05-0.10 mm gibi.
    adanalı moto bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)