Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motor sıcakken yağ değiştirilir mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09

Arkadaşlar merhaba
    Motorun yağı motor sıcakken değiştirilebilir mi ?

Dün mecidiyeköy'den Pendiğe geldim ve acilen yağı değiştirmem gerekiyordu çünki servis kapanacaktı. Usta dediği birşey olmaz değiştirebiliriz dedi ve değiştirdik.

Ancak ben sanki motor sıcakken yağ değiştirilmez diye biliyorum.
    Bu konuya nedenleri ile birlikte bir açıklık getirebilir misiniz ?
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    250-MCT
    Yanma tehlikesi olmamak kaydıyla değiştirilir fakat gelirgelmez değiştirmesi pek iyi değil neden: motor daha yeni durduğu için yağ yukarılardan aşağıya süzülmemiş olur ve normalinden falza eski yağ motorun içinde kalır. Yağ yeteri kadar süzüldükten sonra ama kesinlikle sıcakken yağ değişir. Sıcak olmasındaki maksat yağın ince olup rahat süzülmesidir. Umarım aydınlatıcı olmuştur.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Leike gitti kaldık kawaya
    bence elinin kolunun yanmasından başka bişey olmaz.

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    bence sıcakken değişmesi daha iyidir, yağ iyice inceldiği için yağın nerdeyse tamamı ve çapaktı pislikti komple rahat bi şekilde motordan akar..
    GKN MOTORS

Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence sıcakken değişmesi daha iyidir, yağ iyice inceldiği için yağın nerdeyse tamamı ve çapaktı pislikti komple rahat bi şekilde motordan akar..
    +1

GKN abiye aynen katılıyorum. Bende servise gittiğimde motor soğusun yağını değiştirelim derler ama herhalde eli filan yanmasın diye söylüyorlar..

Motosikleti
    R1
    Alıntı CBA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    +1

GKN abiye aynen katılıyorum. Bende servise gittiğimde motor soğusun yağını değiştirelim derler ama herhalde eli filan yanmasın diye söylüyorlar..
    e tabi, bi miktar soğumasında fayda var
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Gerçektende aydınlatıcı bilgiler oldu çok teşekkür ediyorum.
    Zaten motor bi 10 dakika falan geldikten sonra beklemişti. O halde tam kıvamında değiştirmişim.
    Normalde 2binde bir değiştiriyorum bu sefer 3500km olmama rağmen motor yağı özelliğini kaybetmemişti.

Motosikleti
    R1
    üreticinin öngördüğü yağı öngörülen zamanlarda değiştirdiğin müddetçe heleki kış aylarında herhangi bir sıkıntı yaşamassın..
    yaz aylarında aşırı trafik sıcak vede yüke bindiği zaman motorun hava soğutmalı olduğu için biraz daha fazla eskiticektir yağı öngörülenden daha az km de değiştirmen uzun vade de yararına olucaktır
    GKN MOTORS

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    ben scooterinkini 1000 km de bir değiştiriyorum 3025 olmuş 4. yağı. benim merak ettim scootera normal 10-40 araba yağı koysak. sonuçta yaplı debriyaj değil bişey fark etmemesi lazım dimi?

Alıntı erdemd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben scooterinkini 1000 km de bir değiştiriyorum 3025 olmuş 4. yağı. benim merak ettim scootera normal 10-40 araba yağı koysak. sonuçta yaplı debriyaj değil bişey fark etmemesi lazım dimi?

Gerekli bilgi burada, araba yağı mı diyorsan
    http://www.motosiklet.net/forum/tekn...lur-sanki.html

Motosikleti
    R1
    markalı kaliteli bi yağ koyduktan sonra araba yağı olması pek bişey değiştirmez..
    daha dün çıktı motosiklet yağları, eskiden motosiklet yağı diye bişeymi vardı, 10/40 viskozitesinde bi yağ alıp koyardık..
    fakat yeni teknoloji motosikletlerde kendileri için üretilen yağı kullanmak gerekir..
    çünkü artık otomobillerdede motosikletlerdede ileri teknolojiye geçildi, sıkıştırma oranları çalışma sıcaklıkları vs.. birbirinden oldukça farklılıklar göstermekte..
    bundan 3 sene önceki arabamda 20/50 yağ kullanıyodum geçen senekinde 10/40 şu anda da 5/30 yağ öneriyor marka..
    üreticinin önerdiği standartlar kullanıldığı taktirde kesinlikle başınız ağırmaz.
    örneğin servis manuelinde , Api sc api sg gibi standartlar yani performans seviyeleri yazar, viskoziteside 10/40 ise bunun dışına çıkılmaması gerektiğini düşünüyorum..
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Yamaha MT-09
    üreticinin öngördüğü yağı öngörülen zamanlarda değiştirdiğin müddetçe heleki kış aylarında herhangi bir sıkıntı yaşamassın..
    yaz aylarında aşırı trafik sıcak vede yüke bindiği zaman motorun hava soğutmalı olduğu için biraz daha fazla eskiticektir yağı öngörülenden daha az km de değiştirmen uzun vade de yararına olucaktır
    Üstad benim motor hava soğutmalı değil yaw
    Gücendireceksin motoru
    Honda Dylan karbüratörlü ve su soğutmalı. 8500d/d - 16 Beygir
    fazlaca agresif :p

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    hocam iyide ben fındık yağı demedim ki

aslında doğruyu söylemek gerekirse 1000 km dir castrol un 10-40 yağını kullanıyorum bundandı galiba. bi sorun yapmadı. zaten scooter tam kobay oldu elimde

Motosikleti
    R1
    Alıntı Deryali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstad benim motor hava soğutmalı değil yaw
    Gücendireceksin motoru
    Honda Dylan karbüratörlü ve su soğutmalı. 8500d/d - 16 Beygir
    fazlaca agresif :p
    çok özür dilerim, o zaman gününden gününe km sinde km sine yağını değiştirmen yeterli olacaktır deryali
    avatar bilgilerindeki motora bakmadım, resimdekinide jinluntarzı bi cooper zannettim
    GKN MOTORS

aslında doğruyu söylemek gerekirse 1000 km dir castrol un 10-40 yağını kullanıyorum bundandı galiba. bi sorun yapmadı. zaten scooter tam kobay oldu elimde

Kuru tipler için kullanabilirsiniz diyor, yağlı debriyaj için otomobil motor yağı kullanamazsınız diyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    markalı kaliteli bi yağ koyduktan sonra araba yağı olması pek bişey değiştirmez..
    daha dün çıktı motosiklet yağları, eskiden motosiklet yağı diye bişeymi vardı, 10/40 viskozitesinde bi yağ alıp koyardık..
    fakat yeni teknoloji motosikletlerde kendileri için üretilen yağı kullanmak gerekir..
    çünkü artık otomobillerdede motosikletlerdede ileri teknolojiye geçildi, sıkıştırma oranları çalışma sıcaklıkları vs.. birbirinden oldukça farklılıklar göstermekte..
    bundan 3 sene önceki arabamda 20/50 yağ kullanıyodum geçen senekinde 10/40 şu anda da 5/30 yağ öneriyor marka..
    üreticinin önerdiği standartlar kullanıldığı taktirde kesinlikle başınız ağırmaz.
    örneğin servis manuelinde , Api sc api sg gibi standartlar yani performans seviyeleri yazar, viskoziteside 10/40 ise bunun dışına çıkılmaması gerektiğini düşünüyorum..
    He bende bunu diyorum tek silindir çin işi scootera tamircide ne olduğu belirsiz 10/40 yağı koydurucağıma kaliteli yağ koydurayım diyorum.

Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuru tipler için kullanabilirsiniz diyor, yağlı debriyaj için otomobil motor yağı kullanamazsınız diyor
    yağlı debriyaja otomobil yağı yada motor yağ yakıyo diye içine katkı atınca debriyaj kaçırıyor yada tutmuyor diye duymuştum.

Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Birde şöyle yakışıklı bi fotoğrafını koyalım

En iyi markanın en kaliteli ürününü koymuşsun,aynen arabaya onu kullanırım benim hatlar karıştı scooterı yağlı tip gördüm

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    devam ediyim yani bunu kullanmaya

devam ediyim yani bunu kullanmaya
    Ama ben olsam orjinal, aynı markanın motorsiklet yağını yani Castrol scooter...
    motor yağını tercih ederdim, motora göre yapılan yağla her zaman daha fazla verim alırsın

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler