Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motor sıcakken yağ değiştirilir mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama ben olsam orjinal, aynı markanın motorsiklet yağını yani Castrol scooter...
    motor yağını tercih ederdim, motora göre yapılan yağla her zaman daha fazla verim alırsın
    Bir Vespa bayisi Catrol 10/40w scooter yağının Vespalarda 6000'de bir değiştirdiklerini söylemişti.

Şimdi bende Dylan'da aynı yağı kullanıyorum peki benim servis neden 2000de bir yağı değiştirmemi istiyor. Sonuçta Vespa'da benim motorda 1lt ve aynı yağı kullanıyor ?
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Deryali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir Vespa bayisi Catrol 10/40w scooter yağının Vespalarda 6000'de bir değiştirdiklerini söylemişti.

Şimdi bende Dylan'da aynı yağı kullanıyorum peki benim servis neden 2000de bir yağı değiştirmemi istiyor. Sonuçta Vespa'da benim motorda 1lt ve aynı yağı kullanıyor ?
    Motor yağı kapasiteleri farklı olabilir, motorların çevirdikleri devirler değişik olur, yani motor ne kadar prformanslı olursa yağın değişim periyodu kısalır diye düşünüyorum.

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Kapasite bakımından aynılar ama tabi Vespa ların devilerinin ne kadar olduğunu bilemiyorum yinede 2000----->6000 Bu kadar büyük bir fark yaratacağını sanmam geriye tek bir şey kalıyor
    Honda bizi kazıklıyor :p
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer

İki motorda teknik anlamda büyük farklar var mı? Örneğin Karbüratör veya Enjeksiyon olup olmaması.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

caner22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence sıcakken değişmesi daha iyidir, yağ iyice inceldiği için yağın nerdeyse tamamı ve çapaktı pislikti komple rahat bi şekilde motordan akar..
    +1 Bencede Sıcakken Değiştirilmeli

Eger HErsey HaLa KOntroLündeYse YAVAS GidYoRRsUn

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence sıcakken değişmesi daha iyidir, yağ iyice inceldiği için yağın nerdeyse tamamı ve çapaktı pislikti komple rahat bi şekilde motordan akar..
    aynen katılıyorum.
    yagğın iyice üst kapaktan sübaplardan akması beklenmeli+motor sağa sola ileri- geri yatırılarakta yabanda kalan azcı yagın bile dkülmesi için.
    [B][COLOR="Black"]2bin7 HONDA CBF 150 :cat: (34 EN 6186) [/COLOR]İSTANBUL- AVCILAR[/B]

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2000 km de bir baya sık değişim ama garanti kapsamında çıkmamasını istiyorsan değiştirmekte fayda var sonra motorda bir problem oldumu bak sen yağını düzenli değiştirmemişsin derler işin içinden çıkı verirler.
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı motorhocası adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuru tipler için kullanabilirsiniz diyor, yağlı debriyaj için otomobil motor yağı kullanamazsınız diyor
    ybr ye otomobil yağı koyan var. motor 2004 model ve bişey olmaz diyor. fiat servisi sahibi adam. gelde şaşırma. ama ben koyulmaması taraftarıyım. mühendisler boşuna çalışmıyolar herhalde.

işni acele ise değiştir bişey olmaz. ama en iyisi tamamen boşalmasını beklemek. ben motoru sağa sola sallaya sallaya boşaltıyorum. üflediğim bile oluyor. 2000 km beklemem değiştirmek için. 20 lira değilmi değiştir gitsin.

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Bencede motosiklet yağlarının kullanılması daha iyi özellikle hava soğutmalı ve ıslak debriyajlı olanlar için.Enjeksiyonlu vespalarda 6000 km ye kadar aynı yağ kullanılıyor kaburatörlülerde ise 3500km ye kullanılması tavsiye ediliyorÇin malı motorlarda ise 1500km de bir değişmesi tavsiye ediliyor nedeni bu motorların parçalarının sürtünerek daha çok çapaklanma olduğu için
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

bi de yağı boşalttıktan sonra içine yarım litre mazot koyup 1-2 dk çalıştırıyolar
    sonra tabi o kirli mazotu döküp sıfır yağı öyle koyuyorlar
    bende bi kaç kere öyle temizledim ama zararı var mı bilmiyom
    yararı var onu biliyom

erol 62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200GS
    her türlü motorların, yağlarını değiştirirken şunlara dikkat etmelisiniz.. motor durduktan sonra yağın, biriktiği (toplandığı) karter var ise; mutlaka yağ soğuk iken çünkü yağ tamamen süzülmüş olur.karter tapasını açtığınız zaman eski yağın tamamı boşalır..... santifürüj etkisi ile yağlama yapan motorlarda motorun birçok parçası sıcakta olsa soğukta olsa yağın içinde kalır.... sıcak sıvıların akışkanlığı prensibi ile, motor durduktan 10 dakika sonra yağı değiştirmek gerekir. ben motorumda sıcak iken değiştiriyorum.
    MUTLU OLAMIYORSAN BAHANE ÜRETME, KAFANI DEĞİŞTİRMEYİ DENE..

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    arkadaşlar motorun yağının sıcakken değiştirilmesinin iki zararı vardır... birincisi taba civatasının yalama olma ihtimali..... ikincisi sıcak motora soguk yağ konulduğunda sıcak ve soguk teması sonucunda çatlama meydana gelmesii...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

abi o kadarda soğuk değildir yağ , çatlatacak kadar en azından...

Motosikleti
    R1200GS
    Alıntı TEKTEKER_RAMÇO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar motorun yağının sıcakken değiştirilmesinin iki zararı vardır... birincisi taba civatasının yalama olma ihtimali..... ikincisi sıcak motora soguk yağ konulduğunda sıcak ve soguk teması sonucunda çatlama meydana gelmesii...
    yalama yapma korkun var ise tork anahtarı ile sıkarsın yalama olmaz.. ikincisi 10 dakika sonra su soğutmalı motorlar normal ısısına gelir. çatlamalar patlamalar çok eski motorlar için geçerlidir.

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    Motoru stop ettikten hemen sonra değilde,bir müddet bekledikten sonra değiştirmektir doğru olan,ama tamamen soğukkende değiştirmek doğru değildir...
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

Motosikleti
    R1200GS

Arkadaşlar merhaba
    Motorun yağı motor sıcakken değiştirilebilir mi ?

Dün mecidiyeköy'den Pendiğe geldim ve acilen yağı değiştirmem gerekiyordu çünki servis kapanacaktı. Usta dediği birşey olmaz değiştirebiliriz dedi ve değiştirdik.

Ancak ben sanki motor sıcakken yağ değiştirilmez diye biliyorum.
    Bu konuya nedenleri ile birlikte bir açıklık getirebilir misiniz ?
    sol ile tuttuğu castrol/filozof yağını bulabilirsem denemek isterim,kaliteli bir yağa benziyor. (dryl.özr.)

Alıntı erol 62 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sol ile tuttuğu castrol/filozof yağını bulabilirsem denemek isterim,kaliteli bir yağa benziyor. (dryl.özr.)
    Arkadaşım ,fotoğraftaki arkadaş filolar için yağ pazarıyor ondan dosyasının adı filozof

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

Motosikleti
    R1200GS
    dreyali dostumdan zaten özür diledim (dryl.özr.) .. .pardon ben yanlış anlamışım

deryali dostum sevenlerin çok filozof yağı dedim .yanlış anladığımın farkına vardırıldım...

Alıntı erol 62 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dreyali dostumdan zaten özür diledim (dryl.özr.) .. .pardon ben yanlış anlamışım
    Özür dileycek birşey yok arkadaşım, ben espri yaptım, belki çıkarır belli de olmaz.BMC Profosyenelimiz var onlara güzel yağ olur.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler