Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sağır Motor Nasıl Açılır !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    erol 62 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200GS
    bir arkadaşımın 2000 km.de, 171 cc.lik motoru var.(sym) motoru yavaş süratleniyor ve son hızı düşük. rodaj sonunda yağınıda değiştirmiş. bu aşamadan sonra gerçek gücünü nasıl kazanabilir. bilenler yazarsa daha iyi olur..SAĞIR MOTOR NASIL AÇILIR.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Aynı motordan başka bir tanesi ile kalkış yapıp hızlanmasını ve son süratini karşılaştırdınız mı? Neye göre motorun sağır (!) olduğunu düşünüyorsunuz? Gerçek gücü nedir? Dyno testine sokup ona göre mi gücü düşük dediniz?
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

huceyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSX-R 1300
    hayvanı bi uzun yola çıkarın bakalım ya
    Orgazma Dudak Büktürür

Motosikleti
    R1200GS
    Alıntı Makine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı motordan başka bir tanesi ile kalkış yapıp hızlanmasını ve son süratini karşılaştırdınız mı? Neye göre motorun sağır (!) olduğunu düşünüyorsunuz? Gerçek gücü nedir? Dyno testine sokup ona göre mi gücü düşük dediniz?
    eşdeğer aynı marka araç ile denemesi yapılmıştır. fark olduğu için yazdım.cihaz ile de fark çıkar diye düşünüyorum.(pratikte fark var)
    MUTLU OLAMIYORSAN BAHANE ÜRETME, KAFANI DEĞİŞTİRMEYİ DENE..

Motosikleti
    Tüm servis bakımları ve ayarları tam mı? En ufak bir ayarsızlıkta bile son süratte düşme gerçekleşir.

Genede motorun sıkışık olmasından dolayı gücü düşük diyorsanız arkadaşınızın yapması gereken kısa sürede çok yol yaparak motorun parçalarının bir an önce birbirine alışmasını sağlaması gerekiyor. Bazı kişilerin önerdiği motoru yüksek devirde zorlama önerilerine sıcak bakmamanızı tavsiye ediyorum. Sıkışık bir motoru zorlamak doğru birşey değildir. Motorun iç parçalarında oluşacak kılcal çatlaklar ilerde ciddi ve masrafları sorunlar olarak karşınıza çıkabilir. Diğer yazılarımda dediğim gibi motorun genel olarak (motor, vites kutusu, yürüyen aksamı) alışma süresi 5000km civarlarını bulabiliyor.

sero35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda TRANSALP 07
    yolun durumuna gore zaman zaman motorun hakkını vereceksın.aynı ısı artcı varkende yapmalısın yavas yavas acılır.ama bıraz zaman ıster.
    MOTOR bence bır hastalıktır.

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Motor standart kriterlere uygun çalışmayınca türlü türlü sebepler aranır ve bir ad yakıştırılır kör, sağır, çarpık, yamuk ve daha nice.
    Söz konusu motor içten yanmalı ise, ne motoru olursa olsun belgelerinde ilk 500 ya da 1000 km süresince uyulması gereken (Tavsiye edilen) hız sınırları vardır ve dikkat edilecek hususlar sıralanmıştır.
    Uyulmadığı taktirde gömlek ve segmanlar çok sıkı olduğu için aşırı sürtünme ve ısı oluşumundan dolayı uzun vade de sorunlar yaşana bilir (olacak diye bir kaide yok) ama motorun sağlığı bakımından uymakta yara var.
    Motosikletin kullanıcı el kitabında uyulması gereken kriterler vardı. Kriterlere uyulmuşsa bence donanımı olan bir yetkili servise giderek Karbüratör (enjeksiyonlu ise enjeksiyon sisteminde gerçekleşen) yakıt hava karışımının doğruluğu, elektronik ateşleme yapıyor ama yinede ateşleme avansı kontrol edilmeli vs vs vs ama otoru bağırtarak bir tarafını yırtarak hiç bir yere ulaşamazsınız tam aksine motor daha da hasarlanır.....
    İyi bir servise giderek konuya bilimsel yaklaşmanın doğru olacağına inanıyorum
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    uzun yolda ve basarak asabilirsin.............
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı huceyn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayvanı bi uzun yola çıkarın bakalım ya
    bana patentli cümle kurgularından telif hakkı isterim, ona göre

hem o hayvan değil, bitküüü
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motora rodajdan sonra birden yüklenmek Makine'nin dediği gibi doğru değildir, alıştıra alıştıra devir ,yük ve hız arttırılırsa motor ömrü ve katalog verileri de en iyi şekilde olur.

Motosikleti
    R1200GS
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bana patentli cümle kurgularından telif hakkı isterim, ona göre

hem o hayvan değil, bitküüü
    üzücü bir kişisel geyik muhabbeti

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Eğer ortada servisin belirlediği bir sorun yoksa (emiş veya eksoz yollarında tıkanma veya ateşleme sorunu gibi) sabredin, alıştıkça kendiliğinden açılır. Yarışa gitmediğinize göre çok kafaya takılacak bir konu değil.

Motosikleti
    R1200GS
    bakımını serviste yaptırıyor.servis biraz km. yaptıktan sonra dahada açılır demiş ama biz yinede ustalara danışalım dedik.

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Rodaj dönemi sırasında motor eğer çok düşük devirlerde ve kısa mesafelerde kullanıldıysa motor iç yüzeyinde sırlanma oluşabilir. Bu çok nadir görülen bir olay olmasına rağmen motorun sağır alışması denilen olay budur. Rodaj sırasında motor yüksek devirlerde ve aşırı yüklerde zorlanmamalı bu doğrudur ancak çalışırken motorun çalışma sıcaklığına gelmesine de müsade edilmeli. Rodaj için aşırı düşük devirler yerine orta devirler kullanılmalı ve mutlaka sık sık motorun çalışma sıcaklığına gelmesi sağlanmalı. Düşük devri soğuk motor kombinasyonundan kaçınılmalı.

cousinecruis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Yucika, bu devir olayı benimde kfamı çok karıştırıyordu. Rodaj sırasında düşük devir ne kadar zararlıysa yüksek devirde o kadar zararlıdır. Sabit devirdede sürmek zararlıymış. Arasıra gazı biraz ani açıp kapamak gerekiyormuş.
    Evindeki muhabbet kuşunu, bebe şampuanı ile yıkayan insanlardan zarar gelmez

Motosikleti
    Sadece rodaj da değil rodaj sonrasında motorun normal kullanımında da düşük devir kullanımını önermiyorum. Doğrusu motorun tork çizgisinin ortalamalarına yakın devirlerinde vites değiştirerek kullanımıdır. Zaten sollamalarda ve ara hızlanmalarda yüksek devirler çevrildiği içinde motorun her devirde gezinmesi de sağlanmış olur.

Motosikleti
    SYM
    kulağına bağır dostum açılır belki

willy_chorlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr sattım kısmetse z 750 veya fazer s2 abs
    arkadaşım git bi hava hayarı bi sibop ayarı yaptır ustaya da de bu gitmiyo biraz açalım hız yapsınde usta halleder onu
    [B][I]Dört teker bedenimi İKİ TEKER RUHUMU TAŞIR..!:[/I][/B] rahmetlinin sözü

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı Makine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece rodaj da değil rodaj sonrasında motorun normal kullanımında da düşük devir kullanımını önermiyorum. Doğrusu motorun tork çizgisinin ortalamalarına yakın devirlerinde vites değiştirerek kullanımıdır. Zaten sollamalarda ve ara hızlanmalarda yüksek devirler çevrildiği içinde motorun her devirde gezinmesi de sağlanmış olur.
    Motorun çalışırken torkun yüksek olduğu devir aralığında sürülmesi faydalıdır. Yüksek devirden kastında redline olmadığını redline ın altında kalan devir aralığı içinde olduğunu unutmayalım.

Not: Makine moderatörüm yüksek devirden bunu kastetmediğini biliyorum ama yeni sürücüler yüksek devir denilince motorun sonuna kadar zorlanmasını anlıyorlar bazen yanlış anlama olmasın diye ilave yaptım hata ettiysek affola!

Motosikleti
    keeway superlight 150
    arkadaşım düşük viteste motoru zorlama,5 vitesliyse tak 5 e, motoru da uzun bi rampa aşağı zorla,bi 10 km falan olursa iyi olur,bunu 2-3 kere tekrarla haftada bir,sonra mtorundaki farkı kendin bile hissedersin. bende 100ukh vardı rodajdan sonra bole yaptım motor 100-100 gidiyodu artık düz yolda

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)