Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

K&N hava filtresi nasıl temizlenir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Efenim şöyle temizlenir:

20 Eu verilip, Louis'den veya Ebay'den temizleme kiti alınır.

Filtrenin kaba temizliği yapılır.
    (Bu iş biraz yalan rüzgarı. Görüntü olsun diye. Yağlı balçık gibi duran pislikler fırçayla falan çıkmıyor)

Temizleyici sprey sıkılır, 15 dakika kadar beklenir. Pislikler akmaya başlar.

Sonrasında, su dolu bir kaba daldırılıp, 10 dakika kadar beklenir. Çalkalamak serbest.
    (Su ılık veya sıcak olmamalıdır. Musluktan akan suyun ısısı yeğdir.)

Musluk altında yıkanarak temizlenir. Su, tazyikli olmamalıdır.

Kurutma zamanı gelmiştir.
    Fakat ben malzemeyi bol bulduğumdan, yukarıdaki işlemleri ikinci defa tekrarladım. İkinci posta temizlikte daha fazla kir çıktı. İyiki tekrarlamışım.
    Yoğurt kovasının içindeki pislik görüntüsü de, ikinci suyun döküldüğü son anlardır.
    Jeton geç düştü, en kirli anını fotoğraflayamadım.

Geçiyoruz "kurutma" işlemine.
    Soba, kalorifer, ufo, mufo, saç kurutma makinası, mikrodalga fırın, alenktirinkli soba, düdüklü tencere falan kullanmıyoruz kuruturken.

Ya ne yapıyoruz?
    Pencerenin dışına bırakıyor, kargalar götürmesin, yel alıp birinin kafasına düşürmesin deyu, file benzeri bir materyalle korumaya alıyoruz.
    Esen rüzgarlarla, kendi kendine doğal bir halde kuruyor filtrecağızımız.
    (1,5 günde kurudu bu mevsimde)

Kuruduktan sonra son işleme geçiyoruz.
    Burada foto çekemedim, hazır çekilmişini kullandım.
    Son fotoda kırmızı gördüğünüz yerler var ya, onlar bu aşamada aslında kirli beyaz, krem rengindeler.
    Yağ spreyini havanın giriş yönünden doğru bu beyaz bölüme sıkıyoruz ve o beyaz bölgeler kızarıyor, aynen yukarıdaki hale dönüşüyor.

yaklaşık 35-40 dakika kurumasını bekleyip, filtreyi yerine takıyoruz.

Bu işlemleri, mümkünse lavabo veya küvette yapmayın. (Nerede yaparsanız yapın bana ne yahu )
    oluşan yağlı pislik, aynı bulaşık sabunu reklamlarındaki pis banyolara benziyor.

Bizden bu kadar. Sürç-i lisan ettiysek, affola.
    __________________________________________________ ___

Başka bir sitede, Mete KOLDAŞ hocam ilave yapmış, ondan alıntıyla aktarayım.

Ben de iki üç ekleme yapayım; K&N filtre temizlik setleri bir temizleyici ve bir de filtre yağı şişesinden oluşan bir kutu içerisinde satılıyor ve Türkiye'ye ithal ediliyor. Fiyatı da 24 dolar mıydı neydi, yurtdışından getirmeye gerek yok.

Diğer husus da yağlama aşamasında filtreyi çizgiler doğrultusunda yağlamak, yağın kırmızı renginin filtrenin her yerine homojen olarak dağıldığına dikkat etmek ve yağı abartmadan kullanmak gerektiği. Yani yağ ile yıkamıyoruz filtreyi, sadece kırmızı rengin önden ve arkadan görünebilecek kadar yağlandığına dikkat ediyoruz (K&N'ler pamuk filtre olduğu için yağı emdiğine emin olmak için)

Son nokta da şu, bu işlemleri yaparken eldiven giyilmesi gerektiğini söylüyor kit manueli. Kuvvetli bir solvent zira.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    K&N filtre kullanmıyorum, tavsiye edermisin?
    Muhakkak daha iyidir ama gözlemlerini merak ettim.

Temizlik kitini almayı öğrendik ama filtreyi almayı öğrenemedik

F650 ye hangisi oluyor ve nerede satılıyor yazarsan memnun olurum.

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Anlatım için teşekkürler Gültekin. Tamemen aynı şekilde temizlediöm ben de. Dikkat edilmesi gereken konu kuruduktan sonra sıkılacak yağın miktarı. Kullanma kılavuzunda bahsedildiği kadar sıkmak lazım. Benim gibi bol sıkayım da iyi filtre etsin derseniz bir gün sonra her tarafından yağ akıyor.
    Üç boyoz bir kola

Motosikleti
    yamaha fjr1300 '01
    kaç kere bu şekilde temizlemeyle kullanılabiliyor? herhangi bi sınır varmı, bir kullanım ömrü verilmişmi?

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    bence harika bir anlatım...
    ancak bu filitrenin fiyatı nedir ki 40eu verilip kit alınsın?
    KALMAK KADAR ESKİ, GİTMEK KADAR YENİ OLMAYANDIR ÖZLEMEK!
    BEDDUALARI DENEDİM, HİÇ BİR İŞE YARAMIYOR!!!
    KEŞKE, KÜFÜRLERE DE DUADAKİ GİBİ, "AMİN" BENZERİ BİR ŞEY DİYEBİLSEK....

Motosikleti
    Xmax
    40 bin km, evet yanlış duymadınız 40 bin km'de bir temizlemek gerekiyor. Bir temizleme kiti (temizleyici sprey ve yağ kutusu olarak iki kutu) herhalde 4-5 temizlemeden fazla idare eder. Ama ben 20 bin km sonra temizledim. Erken yapmak belki daha iyidir... Filtrenin ömrü ise 1 milyon km... Çok di mi..?

Performansına gelince, belli belirsiz bir çekiş artışı yaşatıyor hakikaten. Bir de motorunuzun sesi değişiyor, daha toklaşıyor. Yakıt tüketiminin arttığını söyleyenler var, ama benim izlediğim hafif bir ekonomiye doğru kayma var sanki... Fiyatı fazla değil. Suzuki GSR için 40 dolar, kit de 20 dolar filandı galiba.. Hemen her model için var. Ebay'den güvenle alabilirsiniz. Ucuz olduğu için gümrüğe takılmıyor.
    Üç boyoz bir kola

Motosikleti
    2006 fazer a
    bilgilendirme için teşekkürler
    [COLOR="Blue"][B]FAZER size asfalt da uzamak dan ve cadde de bakışları üzerinize çekmekden çok daha fazlasını verir:cherry:[/B][/COLOR]

Motosikleti
    BMW R1200GS '08 & Piaggio X9 250 '06
    1200'de Akrapoviç olduğu için K&N ile değiştirdim hava filtresini. Eğer performans egzostunuz yoksa çokta gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yakıt tüketimi konusunda benim tecrübem şöyle 3 GS arasında en fazla yakan benimki. Hepimiz motorları ağzına kadar doldurduğumuzda yol bilgisayarında gözüken kalan km bilgileri şöyleydi 1. 50km 2. 40km 3. 5km Bu deneme pek çok sefer yapıldı ve hep benimki en fazla yakan, fark bazen daha az olabiliyor. Diğer 2si standart, bende fazladan K&N ve Akrapoviç var, hangisi yüzünden fazla yakıyor bilemiyorum.

CBF150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı pyro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1200'de Akrapoviç olduğu için K&N ile değiştirdim hava filtresini. Eğer performans egzostunuz yoksa çokta gerekli olduğunu düşünmüyorum. Yakıt tüketimi konusunda benim tecrübem şöyle 3 GS arasında en fazla yakan benimki. Hepimiz motorları ağzına kadar doldurduğumuzda yol bilgisayarında gözüken kalan km bilgileri şöyleydi 1. 50km 2. 40km 3. 5km Bu deneme pek çok sefer yapıldı ve hep benimki en fazla yakan, fark bazen daha az olabiliyor. Diğer 2si standart, bende fazladan K&N ve Akrapoviç var, hangisi yüzünden fazla yakıyor bilemiyorum.
    Bende Transalp'e K&N filitre taktırmayı düşünüyordum.Yakıtı artırıyorsa ben batarım o zaman eksoz kendi orjinali.

-MUSTURAKİ- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gültekin abeycim yıkamaya uğraşmasakda kuru temizlemeye versek olabilermidir acaba

banarlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL 150 HS RACİNG MOTORS
    teşekürlerrr
    59 HK 790 - KIRMIZI MONDİAL 150 HS TEKİRDAĞ - BANARLI YOLLARINDA ( 37500 )KM ALLAHIN İZNİYLE DAHA ÇOK GİDECEZ
    CASTROL SCOOTER 10 / 40 YAĞ - BUJİ NGK

Motosikleti
    BMW R1200GS '08 & Piaggio X9 250 '06
    Alıntı CBF150 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende Transalp'e K&N filitre taktırmayı düşünüyordum.Yakıtı artırıyorsa ben batarım o zaman eksoz kendi orjinali.
    Egzost orijinal kalacaksa bence değiştirmeye gerek yok. Motor daha fazla hava alacak ama çıkışı az olacak.

Motosikleti
    yamaha fjr1300 '01
    xt660.com sitesinde yapılan testlere göre sadece k&n hava filtresi takmak dinamometre üzerinde yapılan teste göre gücü 2hp artırıyor, onların yalancısıyım

Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı azgurbuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    K&N filtre kullanmıyorum, tavsiye edermisin?
    Muhakkak daha iyidir ama gözlemlerini merak ettim.

Temizlik kitini almayı öğrendik ama filtreyi almayı öğrenemedik

F650 ye hangisi oluyor ve nerede satılıyor yazarsan memnun olurum.
    Filtre benim tercihim değildi. Aldığımda, motora takılıydı.
    Temizlenebilir olması benim için güzel. Performans yükselttiğine pek inanasım gelmiyor.

http://www.louis.de/_4097658ad7febe4...0166&anzeige=0

Louisde, F650GS için filtre ürün kodu:10050294
    Temizleme kiti ürün kodu: 10004249

Louis direk Tr. göndermiyor.
    Ebayde araştırıabilirsiniz.

Diğer soruları Berkant hocam çok güzel cevaplamış. Sağolsun.

Musturaki; Kuru temizlemeye vermeyi deneyelim, en azından kurutma problemimiz olmaz değil mi ?

Başka bir sitede, Mete KOLDAŞ hocam ilave yapmış, ondan alıntıyla aktarayım.
    Ben de iki üç ekleme yapayım; K&N filtre temizlik setleri bir temizleyici ve bir de filtre yağı şişesinden oluşan bir kutu içerisinde satılıyor ve Türkiye'ye ithal ediliyor. Fiyatı da 24 dolar mıydı neydi, yurtdışından getirmeye gerek yok.

Diğer husus da yağlama aşamasında filtreyi çizgiler doğrultusunda yağlamak, yağın kırmızı renginin filtrenin her yerine homojen olarak dağıldığına dikkat etmek ve yağı abartmadan kullanmak gerektiği. Yani yağ ile yıkamıyoruz filtreyi, sadece kırmızı rengin önden ve arkadan görünebilecek kadar yağlandığına dikkat ediyoruz (K&N'ler pamuk filtre olduğu için yağı emdiğine emin olmak için)

Son nokta da şu, bu işlemleri yaparken eldiven giyilmesi gerektiğini söylüyor kit manueli. Kuvvetli bir solvent zira.

EliteXC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beverly 250, FiddleII 125
    Teşekkürler paylaşım için.
    Bende 1 hafta kadar önce K&N filtre taktım. 1milyom mil (1.609.000km) kullanım ömrü olduğu ve her 50.000 mil'de (80.450km) bir temizlenmesi gerektiği yazıyor içersindek çıkan broşürde.
    Her iki bakımda bir yeni hava filtresi alacağıma K&N filtre kullanmak daha cazip geldi.
    İnternet sitesinde gözüme çarpan performans artımı konusana kısaca motosiklet için 1 ila 5 beygir arası artış olduğu cevabı veriliyor.
    Ses biraz daha toklaşıyor motosiklette. Gerçi benim motosiklet tek silindir olduğu için herdaim traktör gibi çalışıyor. Farkı anlamak biraz zor.

Yakıt tüketiminin artmasını çok azda olsa bende yaşadım. Gerçi iki depodur kullanıyorum. Belli belirsiz porformans artışını yaşamak için biraz basarak kullanmamın etkisi ile yakıt artışı olması olası. Bikaç depo sonra işler normale döndüğünde yakıtın gerçek verileri ortaya çıkar sanırım.
    Endurocular neden genç görünür? Cevap: Çamur cildi gençleştirir.

Ride fast, yet ride smart!!!

KRAL1146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar bende aynı açık hava filtresini palio aracımda kullanıyorum temizliği önce filtreyi söküyorsunuz musluktan akan tazzikli suyun altında köpük köpük bildiğiniz kaliteli bulaşık deterjanıyla yıkıyorsunuz veya 3 litre benzinle hava filtrenizi yıkıyorsunuz. daha sonra kuruması için açık havada bir yerde ebırakıyorsunuz.24 saat sonra elinize vd40 yağını veya kaliteli silah yağıda olur siprey yağla yağlıyorsunuz hepsi bu öyle her defasında temizlemek için 20 30 auro vermeyin ben 4 yıldır aynı şekilde kullanıyorum. tabi arasırada hava tutturabilirsiniz tozlar gider basıncı yüksek olmasın yeter
    103 hp

Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı KRAL1146 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bende aynı açık hava filtresini palio aracımda kullanıyorum temizliği önce filtreyi söküyorsunuz musluktan akan tazzikli suyun altında köpük köpük bildiğiniz kaliteli bulaşık deterjanıyla yıkıyorsunuz veya 3 litre benzinle hava filtrenizi yıkıyorsunuz. daha sonra kuruması için açık havada bir yerde ebırakıyorsunuz.24 saat sonra elinize vd40 yağını veya kaliteli silah yağıda olur siprey yağla yağlıyorsunuz hepsi bu öyle her defasında temizlemek için 20 30 auro vermeyin ben 4 yıldır aynı şekilde kullanıyorum. tabi arasırada hava tutturabilirsiniz tozlar gider basıncı yüksek olmasın yeter
    Hem filtre klavuzu, hem de araştırırken bulduğum yerli-yabancı açıklamaların hiç biri sizin yaptıklarınızı tavsiye etmiyorlar.

KRAL1146 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bakın arkadaşlar en iyisi benzinle yıkamak googleden arattırın açık filtre kullananların yarısından fazlası benzinle yıkar ve vd40 vey sprey yağla yağlar şirketler tabiki tavsiye etmezler bunu tavsiye ederlerse 30auroluk temizleme kitini kime satacaklar
    103 hp

Motosikleti
    Xmax
    bakın arkadaşlar en iyisi benzinle yıkamak googleden arattırın açık filtre kullananların yarısından fazlası benzinle yıkar ve vd40 vey sprey yağla yağlar şirketler tabiki tavsiye etmezler bunu tavsiye ederlerse 30auroluk temizleme kitini kime satacaklar
    Bence şirketin tavsiyesine uymak daha doğru olur..
    Üç boyoz bir kola

Motosikleti
    BMW F650FB
    O şirketlerin yerinde olsaydım, ikinci kalem üretime veya tedariğe hiç girmezdim, ondan kazanacağım parayı da filtrenin üzerine ekler, "ömürboyu garantili, herşeyle yıkayabilirsiniz, hiç bişey olmaz" diyerek daha çok mal satar, daha çok kazanırdım.

isteyen bulaşık makinasında da yıkayabilir. karışamayız.
    Ben işin standardını aktardım yukarıya. kulaktan dolma, sanayi işi ali-cengizleri değil.

size kolay gelsin.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler