Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yamaha Fz6 Fazer bi-xenon projektör uygulaması

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 fazer
    Uzun süredir internette mercekli xenon uygulamsı konusunu araştıryordum. Bir çok yazı okuyup bir çok uygulamayı inceledikten sonra bende yapabilirim dedim ve gözümü karartıp farlarımı söktüm.

İlk önce fikir edindiğim kaynakları vereyim.

* SBN
    * Geceuçuşu
    * Fazertürkiye

Farları sökmeden önce malzemeleri tedarik ettim. Bu şekilde motor sadece 2-3 gün yattı.

İlk aldığımım parçalar mercekler oldu. mercekleri sahibinden.comdan aldım maliyeti 40 ytl. Belki biraz reklam olacak ama ilan burada

Kısalar.

Uzunların yanık olduğu hal. İçerideki perde kalkık olduğu için daha yükseğe ışık veriyor.

Bu merceklerle beraber kullanabileceğim xenon ampuller sadece d2s türündekiler. Türkiyede ki D2S kit fiyatlarına bakınca çok uçuk rakamlar gördüm moralimi bozdu ilk başta. Nedenini bilmiyorum ama diğer boyuttaki kitlerden daha pahalılar. Bende ebayden fiyatları araştırırken uygun fiyatlı bir D2S 4300 K kit buldum ve gözümü karartıp aldım. Aldığım ürünün sayfası burada kargo dahil 86 ytl ye geldi bana. Siparişi cumartesi günü vermiştim ertesi pazartesi günü kargoya verdiler ürün perşembe günü Türkiyeye pazartesi günüde bana ulaştı.

Gerekli malzemelerin hepsi elime ulaştığında motorun kafa kısmını kople söküp eve getirdim. farları mevcut diğer parçalardan ayırdım. Farları komple içine sokabileceğim büyüklükte fırın bulamadığım için sıcak hava tabancası kullanarak farın ek yerlerini ısıtıp yapışkanı gevşeterek farı açtım. Bu sırada ellerim kirli ve işle meşgul olduğumdan fotoğraf çekmeyi atladım o yüzden anlatımla idare edeceğiz.

Farları açtıktan sonra far aynalarını farın gövdesine sabitleyen 3 adet ayar civatasını gevşeterek aynayı gövdeden ayırıyoruz. Daha sonra aynaların arkasındaki 2 tane montaj demirini aynalardan ayırıp fotoğrafta görülen sac parçaya sabitledim bu şekilde mercekler far aynalarının yerini almış oldu ve orjinal civatalarını kullanarak yükseklik ayarı yapabiliyorum. Bu aşamada dikkat edilecek husus ışığın bitiş çizgisinin yer paralel olması. Montajdan sonra bunun yamuk olduğunu farkederseniz düzeltemesi oldukça sıkıntılı olacaktır.

En son merceğin arkasındaki montajın güzükmemesi için gofrajlı aluminyum sac ile merceğin çevresini kapattım. Çoğunluğun tercihi merceğin çevresinin simsiyah olması ama ben parlak olmasını istediğim için aluminyum renginde bıraktım. Montaj işi bittikten sonra tekrar sıcak hava tabancasını kullanarak ısıtıp farları kapattım.

Bu şekilde her iki farda hem kısa hem uzun yanabildiği için balastların kablolarını birleştirip kısa farın soketine taktım. Merceklerin üzerindeki motorların kablolarınıda birleştirip uzun farın soketine taktım. Balastların montajı diğer xenon kitlerle aynı olduğu için onlardan hiç bahsetmiyorum.

Eren PALA
    Siyah Fazer ' 06

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Admin Erhan Erdil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Güzel çalışma eline sağlık

Hay.alper.est - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    farlarınız çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık

sondan 3.cü fotoyada bayıldım
    ''Yaşamak özgürlükse, özgürüz hepimizde...''

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Fazere xenon uygulamasını forumlarda birçok defa gördüm ama mercekli xenonu ilk defa gördüm. Normal xenonla karşılaştırma imkanı olsa aradı farkı görmek açısından gerçekten iyi olurdu

Paylaşım için tşk. Eline saglık
    Normal xenonlu

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    eline sağlık diyim çok güzel olmuş herkesin yapacağı bir iş değil cesaret ister adamın fazer ampulu patlasa servise gider aman orj bozulmasın diye sanırım benim innovaya taktığım xenon dan uzunlar halogen h3 kısalar da xenon var güzel olmuş

ELINT: aradaki farkı söylüyüm; projektör lens çok toplu ve sağlıklı ışık dağılımı yapar aynalı klasik sistem biraz ışığı dağıtır kırar yelpaze gibi yapar ve karşıdan gelenin her açıdan gözünü alır ama projektörler sadece tam dik karşısından görününce göz alır
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eline sağlık diyim çok güzel olmuş herkesin yapacağı bir iş değil cesaret ister adamın fazer ampulu patlasa servise gider aman orj bozulmasın diye sanırım benim innovaya taktığım xenon dan uzunlar halogen h3 kısalar da xenon var güzel olmuş

ELINT: aradaki farkı söylüyüm; projektör lens çok toplu ve sağlıklı ışık dağılımı yapar aynalı klasik sistem biraz ışığı dağıtır kırar yelpaze gibi yapar ve karşıdan gelenin her açıdan gözünü alır ama projektörler sadece tam dik karşısından görününce göz alır
    Aynen katılıyorum, cesaret ve yetenek isteyen bir çalışma.

Tebrik ederim.
    ekinler baş vermeden kör buzağı topallamazmış.::tartis::

Motosikleti
    suzuki intruder 250
    ya arkadaşlar asıl ben bişey sormak istiyorum:
    ben yuvarlak far takıntısı var ve inşallah nasip olursa fz6 düşünmekteyim.ama fz6larda çıplak modellerinde farlar tam yuvarlak değil.acaba takıla biliyor mu yada yapılabiliyor mu ? honda gs 500 de ki gbi..şimdi o motrla niye oynuyorsun diyenler olabilir de işte düşünce meselesi.mesela banditler de güzel yuvarlak farlı olanlar eski kasa...ama onların en yenileri 1999 model (sahibimden.com)
    :bounce:

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Alıntı satoyama adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Fazerin standart far ve normal xenonlu olan görüntülerinide buldum. Mercekli xenonun aydınlatmalarına yaklaşamamışlar

Fazer Türkiye

Fazer Türkiye

Mercekli xenon (kısa)

Mercekli xenon (uzun)

Motosikleti
    Dl-1000 Vstrom Midnight Blue, Kanuni Motorun 150
    Muhteşem bir çalışma. En güzel kısmı ise far yükseklik ayarını hala yapabiliyor olman. Bunu senin gibi sonradan yapan birçok kişi hatalı ayarda monte ediyor ve far ayar kısmını iptal ediyor. Sonra vay öndekinin haline. Tebrikler
    GÜCÜN BİLGİ OLMADAN HİÇBİR DEĞERİ YOKTUR.

jeansatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kocaoglan
    harika bir çalişma olmuş tebrikler ellerine sağlık.....
    bu arada xenon düşünüpte bir türlü kendisi yapmaya cesaret edemeyenlere de muhteşem bir cesaret örneği olmuş,hatta yol gösterici bir kaynak,ellerine sağlık kardeşim
    “Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

gökhan32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    süper güzel akıl helal olsun

erdo2002 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150 kirmizu :) Şuanda motorsuz.
    Gerçekten mercekli Xenon uygulamanız çok verimli olmuş.Belki sarı renge yakın olduğu için havalı olmıyacak ama aydınlatması süper olacağı kesin zaten fotoğraflardanda öyle gözüküyor.
    lezzet gider,mesuliyet kalır...

headquarters - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ...................
    Alıntı Sword adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize kolunuza sağlık çok güzel bi çalışma olmuş,zevkle okudum baktım fotolara...

Özellikle bu fotoya bayıldım çok tatlı çıkmış,haşara gözlüklü çocuklar gibi..Tebrikler
    Hasan..

Motosikleti
    Versys '07
    ellerine sağlık harika iş çıkarmışsın tebrikler

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Gerçekten güzel olmauş eline sağlık.
    Sanırım farı açarken elini de yakmışsın yoksa silverdin yara yanık merheminin orda ne işi olacak

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    çok güzel olmuş ışık dagılımıda orantılı tebrikler iyi çalışma.

RoLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6N
    hocam sen seri üretime geçsene

şaka bi yana süper olmuş ellerine sağlık
    Bi ülkede "KÖPEKLER" istedi diye atlar ölmez...!!!

Drift Religion

Sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2006 fazer
    Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekten güzel olmauş eline sağlık.
    Sanırım farı açarken elini de yakmışsın yoksa silverdin yara yanık merheminin orda ne işi olacak
    O fotoğraf çekilirken daha farları açmamıştım. Ama güzel yakalamışsın ve iyi denk gelmiş :D

Farların bembeyaz olmamasını özellikle ben istedim ve 4300K aldım ayrıca o fotoğraf biraz sarımtırak normalde o kadar sarı değil. Aynı satıcıda aynı fiyata 6000K ve 8000K kitler mevcuttu ben 4300K tercih ettim.
    Eren PALA
    Siyah Fazer ' 06

Motosikleti
    Honda CBR 600F
    Tebrikler.. Çok Güzel Bir Çalışma Olmuş Başarılarının Devamını Dilerim.
    [B][COLOR="DarkRed"]wWw.Motosiklet.Net[/COLOR][/B]
    [B][COLOR="Blue"]Bağımlılık Yaratır[/COLOR][/B]:P

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    4300k biraz sarı ve beyaz arası kaldığı için (halogen beyazı) tr de pek bulunmaz ama yağmurda en iyi gösteren xenon tipidir
    zengin veya fakir farketmez, apaçilik ya da ezik alt kültürün, motosiklet üzerinde hiç bir izahı ve bahanesi olamaz... ) (3 litre benzin koyuyorum bir hafta geziyorum diyen adamlardan ve motorlarından uzak durun)

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)