Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Pert işlemleri hakkında bilgisi olan

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Versys '07
    Arkadaşlar 19.10.08 pazar günü saat 17:20 de motosikletimle kaza yaptım.Sola dönüşün yasak olduğu yerden dönüp kırmızı ışıkta geçen,önce önde giden arkadaşıma çarpıp önümde duran bir otomobile çarptım.Neyse ki kazayı ben ve artçım hafif atlattık.Benim çenemde 14 dikiş(kaskımın tokası yardı)artçımında sağ kalçasında çatlak var.
    Olay yerinde polis tarafından tutulan tutanakta bende kusur bulunmadığı karşı tarafın hatalı olduğu yazılı.Karşı tarafın aracının sigortası ve kaskosu tam.Gerekli evrakları tamamlayıp motorumu servise götürdüm ve servis elemanlarının ilk söylediği motorun pert olacağı.Hasar oldukça fazla,şase kırıldı,ön takım komple yamuldu,direksiyon kırıldı,far,ön grenaj vites kolu,sağ basak vs...
    Bende pert olmasını kabul ettim ve eksper çağıracaklarını söylediler.Eksper raporunu hazırladıktan sonra bana tekrar haber verecekler.
    Şimdi,aranızda daha önce araç pert eden ve parasını alan varmı?Benim bu süreçte yapmam gereken işlemler nelerdir?Aracımın 2.el değerini alabilecekmiyim?
    Ve ne kadar sonra (aşağı-yukar)para elime geçer?Bu konular hakkında bilgisi olan arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.hepinize teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Konu hakkında bilgim yok ama çok çok geçmiş olsun...

kozalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600RR
    yaşından dolayı aşınma payı düşer ama ıkinci el fiyatınndan paranı da öderler.yalnız kasko şirketinde senın motorun modelıne gore bır fıyat vardır acaba ne kadar gözüküyo onu bılmek lazım

istersen buradan bakabilirsin modeline göre bak
    http://www.tsrsb.org.tr/tsrsb/Kasko%20Deger%20Listesi
    Başkalarının kusurlarından bahsetmek istediğin vakit, kendi kusurlarını hatırla. O zaman başkalarının kusurlarıyla alakadar olmaya hakkın olmadığını hatırlarsın.

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    exper gelip motorun pert durumunu inceliyecek ve dediğin kadar parçalandıysa mecburen pert vericek.
    exper onayladıktan sonra sigorta şirketi motorun piyasa raiç bedeli üzerinden bi rakam belirliyecek
    bu rakam diyelim ki 10.000 ytl.. sana bu 10.000 liranın atıyorum 8000 ini nakit ödeyip kalan 2.000 ini alman ,için motoru satıcak e biriyle anlaşıcak, sende satışı verip paranın kalanını alıcaksın.. yani sigorta şirketi motorun hurdasının satılıp satılmaacağı insiyatifini sana bırakıyor..
    kısacası exper onayından soora 30 ila 45 gün arasında paranın tamamının almış olursun..

geçmiş olsun..
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Versys '07
    Alıntı draggy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu hakkında bilgim yok ama çok çok geçmiş olsun...
    teşekkür ederim sağol

Alıntı kozalak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaşından dolayı aşınma payı düşer ama ıkinci el fiyatınndan paranı da öderler.yalnız kasko şirketinde senın motorun modelıne gore bır fıyat vardır acaba ne kadar gözüküyo onu bılmek lazım

istersen buradan bakabilirsin modeline göre bak
    http://www.tsrsb.org.tr/tsrsb/Kasko%20Deger%20Listesi
    sağol çok teşekkürler

Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    exper gelip motorun pert durumunu inceliyecek ve dediğin kadar parçalandıysa mecburen pert vericek.
    exper onayladıktan sonra sigorta şirketi motorun piyasa raiç bedeli üzerinden bi rakam belirliyecek
    bu rakam diyelim ki 10.000 ytl.. sana bu 10.000 liranın atıyorum 8000 ini nakit ödeyip kalan 2.000 ini alman ,için motoru satıcak e biriyle anlaşıcak, sende satışı verip paranın kalanını alıcaksın.. yani sigorta şirketi motorun hurdasının satılıp satılmaacağı insiyatifini sana bırakıyor..
    kısacası exper onayından soora 30 ila 45 gün arasında paranın tamamının almış olursun..

geçmiş olsun..
    sağol çok yardımcı oldun teşekkür ederim...

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok geçmiş olsun

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Geçmiş olsun dostum.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

Motosikleti
    Versys '07
    Alıntı demirgursel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun
    teşekkürler...

Alıntı Gültekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun dostum.
    teşekkür ederim...

asm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '13 Kymco G-Dink 250i
    Çok geçmiş olsun.

Aman cana gelmesinde motor halledilir bir türlü.

Pert durumunda motorun kasko bedeli üzerinden bir ödeme yapılıyor diye biliyorum. (GKN değinmiş bu mevzuya)
    Atın iyisi alayda,kabın iyisi kalayda belli olur.

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun Emrahcan..

Motosikletinin ve tüm motosiklet modellerinin kasko bedeli için aşağıdaki linki tıklayın..

MOTOSİKLET KASKO BEDELLERİ

.
    Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster

geçmiş olsun..
    Olayı kısa ve anlaşılır anlatmışsın Gökhanım..Teşekkürler..

Kanuni olarak pert oldu demek hurdaya ayırmaktır..
    Hurdaya ayrılan (pert olan) araçlarda daha sonra trafiğe KATİYEN çıkartılamaz.
    .
    Pert olması ne demek, ne anlama geliyor diyenler için " PERT OLMAK nedir? "

.
    Aslında biz bu pert olma olayını daha önceleri işlemiştik..
    O konuya yazdığım mesajımı aynen alıp buraya ekliyorum..
    Kafasında soru işareti kalan varsa yazsın, bilgimiz dahilinde cevaplamaya çalışalım..

.
    Mesaja Ek:
    Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrar yazıyorum..

PERT OLDU demek hurdaya ayrıldı demek..Kanunen bu böyle..
    Ama size sözle pert oldu diyebilirler..Yazılı evrak üstündeki
    pert oldu ibaresi HURDALIK oldu demektir..

Hasarlı demek ;tamir edilip tekrar trafikte yol alabilir demektir..

Bakın Kanun böyle işler..

Not Mesajı: HURDAYA AYIRMA İŞLEMİ

1. Yeni Tescil belgesi (Trafik Tescil Şube veya Bürosu'ndan)

2. İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)

3. Dilekçe

4. Vergi Dairesi'nden borcu yoktur belgesi

5. Plakalar getirilecek

6. Eski Tescil ve Trafik belgeleri getirilecek

7. Hurdaya ayrılan araçlar onarımla yenilenseler bile yeniden tescil edilemezler.

Haaa..Bak eğer Kasko tarafından tekrar satılacaksa bunun adı HASARLI ARAÇ satışıdır..

Kasko firması belli aralıklarla elinde bulunan hasarlı araçları ihale usülü ile satışa
    çıkartır..Satış esnasında ilk öncelik aracın eski sahibine tanınmalı..Zaten genelde de ona verilir.
    İşlemler çabuk olsun diye..Tabi fiyatta anlaşılırsa..

Size söylenen de bu işte..Hasarlı araç satışı..
    Siz alıp tamir ettirip tekrar kulanabilirsiniz yada satabilirsiniz..

İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Motosikleti
    Versys '07
    Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun Emrahcan..

Motosikletinin ve tüm motosiklet modellerinin kasko bedeli için aşağıdaki linki tıklayın..

MOTOSİKLET KASKO BEDELLERİ

.

Olayı kısa ve anlaşılır anlatmışsın Gökhanım..Teşekkürler..

Kanuni olarak pert oldu demek hurdaya ayırmaktır..
    Hurdaya ayrılan (pert olan) araçlarda daha sonra trafiğe KATİYEN çıkartılamaz.
    .
    Pert olması ne demek, ne anlama geliyor diyenler için " PERT OLMAK nedir? "

.
    Aslında biz bu pert olma olayını daha önceleri işlemiştik..
    O konuya yazdığım mesajımı aynen alıp buraya ekliyorum..
    Kafasında soru işareti kalan varsa yazsın, bilgimiz dahilinde cevaplamaya çalışalım..

.
    çok teşekkürler Murat abi

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Gergerli kardeş.... Pert olsada yani sigorta perte ayrılacak desede trafikten çekmiyorlar....
    Daha 1 hafta önce işyerindeki arkadaşımız kaza yaptı..Şükür kendinde bişiy yok...Karşı taraf kusurlu çıktı raporda.... Yetkili servis e götürdük motoru... Dediler tamir parası değerini aşıyor.... O zaman Piyasa bedelini ödeyelim dedi sigorta şirketindeki exper....
    Motor honda aktiva.... Yani 1500-1600 değeri var 2. el de.... 300 kestiler...1200 ödediler... Motoru Yetkili servis aldı....150 ytl hurda fiyatına... Yani 1500 değer gösterilen motora 1350 ytl aldık.... Onlarda hurdacıya satıp toplatıp yeniden piyasaya sürecekmiş.... Yani hurdaya ayırmıyorlar..Daha açık trafikten çekmiyorlar...... Servisler de aradan ekmek yeme peşinde....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

freenautilus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    bende eylül 2 de kaza yaptım.aynı durum.karşı taraf trafik sigortası ödedi.ama parayı daha ekim 23'ünde alabildim.Hasarlı aracı değer belirledikten sonra önce size teklif ediyor sigorta.Almazsanız müşteri ile anlaşıp size yönlendiriyor.Aranızda satışı yapıp parayı siz alıyorsunuz.Karşı tarafın sigortası RAY SİGORTA idi. Ben böyle savsaklayan gayriciddi firma görmedim.Yeni sigorta yaptıracaklara kesinlikle tavsiye etmiyorum.
    Servis aç kurt gibi atlıyor bu tip durumlarda.Ucuza kapatmak için de baya düşük tutuyorlar teklifleri.Eğer uğraşırsanız,siz alın parça olarak iyi rakamlara satar kar edersiniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha Dragstar XVS 650
    Geçmiş olsun kardeşim

gokhan150zat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fiddle
    dostum öncelikle geçmiş olsun..

mahalleden yakın bi dostun 3 ay önce kaza yaptı motoru hyosung gt250comet ti..şase gidon depo amortisör far ve diğer parçalar zarar gördü 4000-5000ytl gibi bi masraf cıkardı servis..

şuçlu olarak karsı taraf kırmızı ışık ihlali, yapmış ve ters yöne dönüş yapmıstı arkadasımın bileği kırılmıştı..

kasko 12.000 ytl üzerindeki hasarlarda devreye giriyormuş ve 12.000 ytl ye kadar trafik sigortası gecerli ve trafik sigortası pert te cıkartmıyormuş biz motoru 0 km.de 7350 ytl ye almıştık expertiz de 2,el piyasası olarak 7000 ytl belirlemiş ama durum şöyle oluyo 5000ytl nakit para kazalı olan motorda 2,000ytl olarak değer biçildi ve bize geri verildi ama kasko olsaymış motoru kasko şirketi alıcak ve bize nakit 7000 ytl verilcekmiş ama trafik sigortasında pert kavramı yokmuş...

saygılar..

Motosikleti
    Versys '07
    Alıntı gokhan150zat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum öncelikle geçmiş olsun..

mahalleden yakın bi dostun 3 ay önce kaza yaptı motoru hyosung gt250comet ti..şase gidon depo amortisör far ve diğer parçalar zarar gördü 4000-5000ytl gibi bi masraf cıkardı servis..

şuçlu olarak karsı taraf kırmızı ışık ihlali, yapmış ve ters yöne dönüş yapmıstı arkadasımın bileği kırılmıştı..

kasko 12.000 ytl üzerindeki hasarlarda devreye giriyormuş ve 12.000 ytl ye kadar trafik sigortası gecerli ve trafik sigortası pert te cıkartmıyormuş biz motoru 0 km.de 7350 ytl ye almıştık expertiz de 2,el piyasası olarak 7000 ytl belirlemiş ama durum şöyle oluyo 5000ytl nakit para kazalı olan motorda 2,000ytl olarak değer biçildi ve bize geri verildi ama kasko olsaymış motoru kasko şirketi alıcak ve bize nakit 7000 ytl verilcekmiş ama trafik sigortasında pert kavramı yokmuş...

saygılar..
    sağol dostum teşekkür ederim arkadaşına da geçmiş olsun...

ahmet93 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 125 R
    Geçmiş olsun bugün yaklaşık 10 tane bu sözden yazdım geçmiş olsun

Motosikleti
    Versys '07
    Arkadaşlar bugün itibariyle motorumun piyasa değeri olan 6600 ytl hesabıma yattı ve motorumun hurdası satıldı.Allah kimseye böyle olaylar vermesin ama bilgi amaçlı yazmak istiyorum.Piyasa değerini belirleyen eksper,bütün olay eksperde bitiyor.Çıkan değere itiraz hakkınız mevcut.Eğer kazada korumalıklarınız zarar gördüyse mutlaka polis tutanağıne eklettirin,çekici ve otopark masrafınızda varsa faturalandırın ki bunları da tahsil edebiliyorsunuz.Hepinize kazasız sürüşler...

he bu arada BMW yetkili servisi motorun onarım masrafını söyledi.Hazır olun....
    21000 ytl......................

Dogan88 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crypton T115
    21,000 ytl büyük ihtimal pert senin motor inşallah kısa sürede paranı alırsın tekrar geçmiş olsun

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    çok çok geçmiş olsun...
    [B][COLOR="Black"]2bin7 HONDA CBF 150 :cat: (34 EN 6186) [/COLOR]İSTANBUL- AVCILAR[/B]

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler