Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Akü problemi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    aytskal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçtiğimiz Cuma gecesi arkadaşım aradı saat 01:00 gibi motosikleti Yamaha YBR 125 ile yolda kalmış Menemen civarlarında...Atladık arabaya kendilerine ulaştık...Motosikleti durdurmuş ardından tekrar yola çıkmak istemiş ancak bir türlü marş basmamış...Bir çok kez denedik ancak bir türlü marş basmadı.Bujiyi marş motorunu falan kontrol ettik soruna rastlayamadım...Sıra geldi aküye ; ölçü aletini ve 12 V. batarya yanımda getirmiştim...Akü üzerinde 12.62 Volt gerilim ölçtüm...

Akünün suyu tamamen bitmiş...Lower level (Düşük seviye) işaretininin yanısıra su peteklerin altında bile görünmüyordu...Bu noktadan sonrası biraz ilginç.Bilgisayar sistemlerinde kullanılan kesintisiz güç kaynaklarında UPS cihazlarında kullanılan bataryalar 12 Volt yani motosikletlerde kullanılan akülerle gerilim aynı.Bu bataryaları işyerinde değiştirirken motosiklet aküsü yerine kullanılıp kullanılamayacağını merak etmiştim.

Bu nokta esasen oldukça riskli...Motosikletin aküsü 5 amper Bataryalar 1,75 amper arada 3\1 oranında güç farkı var...Bağlantı işlemine arkadaşım başlamıştı.Kendisi aküyü sökmeden bağlantı yapmaya başlamış...Dikkat edilmesi gereken nokta arkadaşımın yaptığı hata ; seri bir bağlantıda gerilim toplam 24 Volta çıkar ve sistem ciddi zararlar görür...Motosikletin aküsünün (+) ve (-) uçlarını söktükten sonra polaritelerini karıştırmadan elimdeki bataryayı bağladım.Marşa bastım ve ikinci denemede aldı!.

Yaklaşık 10 dk kadar farları ve diğer elemanları kapatıp bu şekilde yol alıp benzinciye ulaştık.Motosiklette yol boyunca motorda güç kesintileri yaşadık...Batarya normalden fazla ısınmış bunun nedeni büyük ihtimalle amper yani güç farkı.Bataryayı söküp aküye saf su ilavesi yaptık 10 dk kadarda çay molası verdikten sonra tekrar marşa bastık motosiklet bu defada üçüncü denemede aldı...Hiç yoktan iyidir bu akü hiç marş basmıyordu...

Motosikletimizin marş basma problemi devam ediyor...Büyük ihtimalle sorun aküden kaynaklanıyor ancak ölçtüğüm 12 Volt gerilim ve saf su ilavesi sonrası hala sorunun devam ediyor olması kafamda soru işaretlerine yol açtı...Arkadaşlar bu noktada probleme neden olabilecek başka bir nokta olabilirmi tavsiye edebileceğiniz kontrol edilebilecek bir nokta yada aksam varmı tavsiyelerinize ihtiyacımız var.Herkeze teşekkürler...

Not:Bizim yaptığımız tamamen Amatör anlamda bir denemeden ibaret...Kesinlikle hiçbir arkadaşıma tavsiye etmiyorum...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    motosiklette akü hiç olmasa bile,ayak marşından çalışır.

iş aküyle bitmiyor olabilir
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

estelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 125 kt
    İnsan zekası bazen her sorunu çözüyor Bazı bigilere ve becerilere sahip olmak gerek tabii ki. Ancak benim merak ettiğim konu şu: akünün bitmesi motosikleti yolda bırakır mı? Çünkü benim motorda akü olmasa da ayakla çalışıyor. Motor çalıştıktan sonra da farlar, sinyaller, korna hepsi çalışıyor haliyle. Tek sorun ön far gazı verince kuvvetlenip aydınlatıyor, gaz vermeyi kesince far zayıflıyor ki bu da çok normal tabii, çünkü akü yok.

Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosiklette akü hiç olmasa bile,ayak marşından çalışır.

iş aküyle bitmiyor olabilir

Ayak marşı beş altı deneme sonrası ancak alıyordu...

giotine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT660R/PD
    Alıntı aytskal adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bahsettiğiniz kuru akü ( daha doğrusu pil) 'den yaklaşık 1 senedir bende kullanıyorum lakin benim kuru aküm 4.5 amper ...

Motorda hala elektrik kesintisi sıkıntısı yaşamanızın sebebi oksit yapmış kablolar bile olabilir. Zira özellikle beyinden gelen kablolarda bu yapıyor aslında ..

Tavsiyem düzgün bir akü ile denemeniz ...

Kolay gelsin ....
    Korumanı giy ! Tarzanlığın alemi yok !!

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    benim akünün kutuplarında da var oksitlenme. geçen zımparaladım yine bembeyaz olmuş küllenmiş.

By_StaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc700x
    motor sürekli akünün enerjisini mi yiyor anlayamadım ? Ayrıca Motoru calıstırıp kontrol ettiniz mi ?sanki konjektöre giden kablolarda temassızlık varmış gibi geldi.
    PiaggioCiao 25cc>>Mobilette Enduro 50cc>>Peugeot Nİnja 52>>Peugeot Trekker 100cc>>Ledow Cxm 250cc>>Kawasaki Zx9>> Yamaha DraGStaR 650..
    "www.radyomoto.com"/MoToRCu CC'si BüYüK OLaN DeĞiL;GöNLü BüYüK OLaNDıR

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı digi_boy26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim akünün kutuplarında da var oksitlenme. geçen zımparaladım yine bembeyaz olmuş küllenmiş.
    gres yağı sürün kutup başlarına hem oksitlenme yapmaz hem iletkenliği artar
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    Honda Cbf 250
    kardeş marşa basarken değer ne çıkıyor denedinmi boş akü tam gösterebilir ama gerekli enerjiyi sağlayamaz .zanımca o akü mefta. ayrıca akünün içinde sadece saf su bulunmaz asitte katılması lazım. kolay gelsin...

ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı aytskal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman sorunu aküde arama
    5-6 deneme sonra alıyorsa karbüratör temizliği yapın.
    Ayak marşı ile tek marşta aldığı an aküde nizami şekilde çalıştırır zaten
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

jeansatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kocaoglan
    akülerin cok az bir miktar sıvısı azaldığında,
    petrol istasyonlarından temin edeceğimiz safsu (damıtılmış su) ilave etmemiz yeterlidir.Fakat akü sıvısı 1/3 hatta 1/2 kadar azalmışsa o halde asit ilave etmemizde gerekiyor,tecrübeyle sabittir birkaç kez aküden dolayı başım ağrıdı ve bunları tecrübe ettim.Bu arada akaryakıt istasyonlarının birçoğundan temin edilecek olan saf su.....0,75 ytl asit.....1,50 ytl bilgilerinize
    “Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Yukarıdaki tavsiyeler doğrultusunda akü kutup başlarını gresledik ve marş basarken voltaj kontrolü yaptık gerilim çok değişmiyor (10 ile 12 Volt arası DC)benzincideki saf suda asit karışımı varmı bilemiyorum uğrayıp soracağım... Karbüratörü söküp benzinle yıkamayı düşünüyorum acaba sorun olurmu???
    Pazartesi günü yeni kuru akü ile deneyeceğim ancak nispeten düzelme var iki yada üç defa sonra marş basmaya başladı ancak ayak marşı hala etkisiz...Yorumlar ve tavsiyeler için herkeze teşekkürler...

nitrious81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Octavia
    Valla bende yenı olarak Akü mü değiştim benım AKu de 12 V gosterıyordu ancak yeterı kadar Akım veremıyordu bu nedenle Mars motorunu cevıremıyordu 1 tur zor cevırıyordu...Onemlı olan 12 volt vermesı degıl dıye dusunuyorum soylekı 1 adet 9V + 2 adet 1.5 V pili seri baglayıp Mars motoruna dırek versenız cevırebılır mı ?? Tabıkı hayır..O yuzden O akü ömrünün sanırsam tamamlamıs ( tıpkı benım AKum gıbı ) degısmesı gerekebililr..Eger baska bı sorun yoksa..Ayrıca Amperı cok dusuk geldı bana AKu nun 5A benım Orjınalı 6A dı ben 8A ıle degıstırdım..Cok amper olması sorun teskıl etmez..Cunku Akım verilmez Çekilir...
    Biri şu Düzcedeki kasksız ehliyetsiz üstüne üstlük Abart egzozları ile kafa ...... bir dur desin !!!

norace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Address
    efendim şimdi şöyle bir fark var iki akü tipi arasında:kuru akü NiCd piller gibidir,yani tamamen bitmeden şarj edilmemesi gerekir.motosiklette sürekli şarj edileceği için aküye zarar verir.motorlu taşıtlarda kuru akü kullanılmaz.ancak sulu aküleri istediğiniz zaman şarj edip bitirebilirsiniz.yani tam motorlu araçlar için.kuru akü bağlamanız motora değil sadece aküye zarar verir ama bence o şekilde kullanmayınız.

patron_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Varadero xl 1000
    dinamodaki kömürleri kontrol et

Bugün yeni batarya gelecek ve biz bağlayacağız...Akü suyuna asit takviyeside yaptık...Bakalım sonuç ne olacak...?

Akü Testi

Selamlar. Akünüzün voltaj değerini ölçtüğünüzde eğer o değer 12,7V veya üzerinde gösteriyorsa, bu durumda akünüz %100 dolu demektir. Ancak her 12,7V ve üzeri gösteren aküye güvenmemek gerekir. Çünkü sadece voltaj göstergesine bakarak konuşmak sizi yanıltabilir. Bir akü ömrünü doldurduğunda da şarja bağladığınızda ve şarjı tamamladıktan sonra değerine baktığınızda 12,6 veya 12,7 veya üzeri gösterebilir. Ancak bağlarsınız motora, basarsınız marşa çalışmaz, diyelim çalıştı çok sürmeden üzerindeki enerjiyi kaybeder. Bu sebeple, bir akünün sağlıklı - sağlam olup olmadığına bakmak için. Önce yaptığınız gibi voltaj kontrol edilmeli, daha sonra da aküye yükleme testi yapılmalıdır. Bu yükleme testi "yükleme özelliği olan voltmetrelerle yapılabilir. Yükleme testi yaklaşık 10 saniye sürer ve bu süre zarfında aküden amper çekilir. Bu test sırasında eğer cihazın göstergesi 8,5 volt veya üzerinde sabit bir şekilde direnebiliyorsa demekki akü sağlam demektir. Ancak yüklemeyi yaptığımızda 10 saniye süresince cihaz üzerindeki değer 9,00V - 8,50V - 8,00V - 7,00V - ... diye hızlı bir şekilde düşüyorsa demekki akü yüklemeye karşı dayanıklı olamıyor ve üzerindeki enerjiyi kaybediyor. Bu durumda akü değiştirilmelidir ve yeni bir akü alınmalıdır. Bir akünün sağlam olup olmadığı bu yöntemle rahatlıkla anlaşılır.

Detaylı bilgi : http://www.plutonenerji.com/index.ph...product&pid=27

Alıntı Pluton adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar. Akünüzün voltaj değerini ölçtüğünüzde eğer o değer 12,7V veya üzerinde gösteriyorsa, bu durumda akünüz %100 dolu demektir. Ancak her 12,7V ve üzeri gösteren aküye güvenmemek gerekir. Çünkü sadece voltaj göstergesine bakarak konuşmak sizi yanıltabilir. Bir akü ömrünü doldurduğunda da şarja bağladığınızda ve şarjı tamamladıktan sonra değerine baktığınızda 12,6 veya 12,7 veya üzeri gösterebilir. Ancak bağlarsınız motora, basarsınız marşa çalışmaz, diyelim çalıştı çok sürmeden üzerindeki enerjiyi kaybeder. Bu sebeple, bir akünün sağlıklı - sağlam olup olmadığına bakmak için. Önce yaptığınız gibi voltaj kontrol edilmeli, daha sonra da aküye yükleme testi yapılmalıdır. Bu yükleme testi "yükleme özelliği olan voltmetrelerle yapılabilir. Yükleme testi yaklaşık 10 saniye sürer ve bu süre zarfında aküden amper çekilir. Bu test sırasında eğer cihazın göstergesi 8,5 volt veya üzerinde sabit bir şekilde direnebiliyorsa demekki akü sağlam demektir. Ancak yüklemeyi yaptığımızda 10 saniye süresince cihaz üzerindeki değer 9,00V - 8,50V - 8,00V - 7,00V - ... diye hızlı bir şekilde düşüyorsa demekki akü yüklemeye karşı dayanıklı olamıyor ve üzerindeki enerjiyi kaybediyor. Bu durumda akü değiştirilmelidir ve yeni bir akü alınmalıdır. Bir akünün sağlam olup olmadığı bu yöntemle rahatlıkla anlaşılır.

Detaylı bilgi : http://www.plutonenerji.com/index.ph...product&pid=27

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim cevabınızı çok geç farkettiğim içinde özür dilerim...
    Ben Voltmetrenin yanısıra DC ampermetre ile aküyü motor çalışır haldeyken arka tekerleği sehpaya alıp test ettim yeterince akım çekemiyordu...Dolayısıyla aküde gördüğüm 12 V. yanılttı bizleri akünün akım çekme kapasitesi bitmiş o nedenle yeni akü aldık ve sorun çözüldü...

Fikirlerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkürler...

Motosikleti
    Piaggio Sfera 50
    kardesim senin motor elektrik kaciriyor bobinden yada beyinden ...
    Yollar Piaggonun Bastir Kocum ..:P

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)