Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

yağ seçimi konusunda yardım

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar bişey sormak istiyorum 10-40 yağmı daha incedir 15-40 mı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Alıntı nebi64 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bişey sormak istiyorum 10-40 yağmı daha incedir 15-40 mı ?
    Motor soğukken 10-40 daha incedir. Motor ısınınca ikisi de aynı kalınlıktadır.

Derbi STX 150cc motosikletim için kullanma klavuzunda 15w40 yağ öneriyor.

Diğer yandan Marmaris gibi çok sıcak bir yerde yaşıyorum. Motul'un 15w50 'sini mi alsam diyorum. Ne dersiniz?

Alıntı Alisilin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor soğukken 10-40 daha incedir. Motor ısınınca ikisi de aynı kalınlıktadır.
    Kullanma klavuzunda 15-40 önermiş fabrika ama servisler 10-40 koyuyorlar ondan sormuştum

Motul tavsiye ederim. Mondial KT150 kullanıyorum. Servis 500 km bakımında yağ değişimi yaptı. O zamana kadar titreşim sorunu yaşamıyordum. 2000 km. bakımından sonra tekrar yağ değişimi yapmışlar. Yağı boşaltıp yerine motul 10w40 koydum. Titreşim sorunu ortadan kalktı diyebilirim. 4000 bakımında tekrar yağ değişimi yapmışlar titreşim yine başladı. Motul bulamadım, shell 10w40 kullandım. Titreşim devam ediyor. En kısa zamanda yağı motul ile değiştirmeyi düşünüyorum.
    Bence motul'dan şaşma derim.
    erk1n bunu beğendi.

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Kullanma klavuzunda 15-40 önermiş fabrika ama servisler 10-40 koyuyorlar ondan sormuştum
    yok zararı olmaz hatta daha iyi olur ilk çalıştırma esnasında ilk hanenin düşük olması soğuk parçaların yağlanması açısından iyidir. sadece dikkat etmeniz gereken uyduruk bi yağ olmasın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:04 ----------

Alıntı erk1n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Derbi STX 150cc motosikletim için kullanma klavuzunda 15w40 yağ öneriyor.

Diğer yandan Marmaris gibi çok sıcak bir yerde yaşıyorum. Motul'un 15w50 'sini mi alsam diyorum. Ne dersiniz?
    Doğru düşünmüssünüz, sıcak memleketlerde sonu 50 ile biten yağ daha iyidir.
    Kitapcık 15-40 öneriyo demişsiniz fakat neye göre bu yağı öneriyo, kitapcıklarda bi çizelge olur sıcaklık ve yağ değerlerini yazan, oraya dikkatli bakarsanız sıcaklık arttıkca sonu 50 ile biten yağlar yazmışlardır.
    erk1n bunu beğendi.

Yorumunuz için teşekkürler Alisilin.

O bahsettiğiniz çizelgeyi eski otomobillerimin kitapçıklarından biliyorum ancak Derbi'nin kitapçığında çizelge yok malesef.

15w50 yeeine 10w50 nasıl olur? 10w50 almak ilk çalıştırma sırasında motor soğukken daha iyi koruma sağlar mı? Vites geçişleri daha yumuşak olur mu acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:36 ----------

Alıntı Hasan16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motul tavsiye ederim. Mondial KT150 kullanıyorum.
    Bence motul'dan şaşma derim.
    Siz tam sentetik 7100 serisi mi kullandınız yoksa yarı sentetik 5100 serisi mi?

5100'dü yanlış hatırlamıyorsam. Yağ şişesini atmamıştım tekrar alırsam aynısı olsun diye. Emin olmak için garaja bakmam lazım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    TVS 150>Pulsar NS200 ve CBR500R
    Motorun KM sine göre ve bulundugunuz bölge sıcaklıgına göre değişir, daha önce yazılarımda yağ ile ilgili detaylı açıklama yaptım . Okuya bilirsiniz ,

Motosikleti
    tvs 150rta- x treme max
    usta bi ya cek motorum acikti karni gurulduyor diyorum her seferinde başka bi yag oluyor o yüzden takma kafana kros degil, günde bin km yapmiyosun gider her türlü

Merhabalar ,
    Bende V2 Chopper var yağ konusunda lt bazın 35 civarında gözden çıkarttım ama hangi yağı seçmem lazım kararsızım. Motul mu Iphone mu ? Bşr Iphone v2ler için özel yağ tasarlamış onu mu almalıyım

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Mobilden şaşma..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler