Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

4 zamanlı motorların çalışma prensibi(anlatım)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süvarİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TvS_ApAChE
    merhaba arkadaşlar geçenlerde babamla sohbet ederken 4 zamanlı silindirlerin çalışma şekli gündeme geldi biraz konuştuk o anlattı ben anlattım ikimnizde işin içinden çıkamadık sonra dan internetten bulmuş simulasyon gibi anlatılıyor
    ben şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum gerçektende bunu akıl eden kişiye helal olsun eli öpülecek adammış :D

1. Emme: Temiz hava + benzin karışımı üstte sol taraftaki emme kanalındaki sübapın açılmasıyla ve pistonun aşağıya doğru hareketinden oluşan vakum etkisiyle silindir içerisine alınıyor.

2. Sıkıştırma: Silindir içerisine alınan hava + yakıt karışımı pistonun yukarı hareketiyle sıkıştırılarak hen sıcaklığı hem de basıncı yükseltilip çok ufak bir hacme hapsediliyor. Bu esnada her iki sübap ta tam kapalı konumda olup, yalıtım sağlanmaktadır.

3. Yanma: Sıkıştırılan benzin + hava karışımı sübapların tam ortasında yer alan buji(kıvılcım üreten eleman) ile ateşlenerek yanma gerçekleşir. Aracın hareketini sağlayan güç bu anda üretilir.

4. Egsoz: Yanma sonrasında piston yukarı geri gelirken, yanmış artık gazlar üst sağ tarafta yer alan egsoz sübabının açılmasıyla dışarıya atılır. Ardından pistonun aşağıya tekrar gelmesi esnasında 1. çevrim yani emme safhası tekrar başlar.

gerçekten de açıklayıcı bi anlatım ayrıca istek olursa boxer-v-sıralı çekillerinde sişindirlerin çalışma sistemlerini de paylaşabilirim

anlatım alıntıdır...
    ..::Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü::..

..::Mağlubiyet; kimine göre galibiyetden bir adım öte::..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    azgurbuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bianchi 21 Vites
    Güzel animasyon

emme sağ - ekzost sol tarafta (pederle daha tartışmayın)

Motosikleti
    YOK
    .................güzel anlatmışın abii

Ömercik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KANUNİ Tigrina 100 (Hasta ve sıkıntılı)
    Çok güzel bir anlatım.Teşekkürler.Aydınlatıcı olmuş.

tasarslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LX 150
    Süvari diğer motor sistemlerin animasyonları ve çalışma sistemleri hakkında bilgiler mevcutsa paylaşmanı isteriz.....
    ..İslam kadını dişiliğiyle değil, kişiliğiyle var olandır..

Gülün dikene katlanması, onu güzel kokulu yaptı. - Mevlâna Celâleddin-i Rûmî

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)