Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fırçasız Süngersiz Yıkama

Motovento
    REKLAM ALANI
    Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    KV 250 AGUİLİA
    Konuyu arattım, bulamadım; daha önce tartışıldıysa kusuruma bakmayın!

Bu aralar oto yıkamacılarının çoğunda gözümüze çarpan bir afiş; "FIRÇASIZ SÜNGERSİZ YIKAMA"
    Ulan nasıl yapıyorlar bu işi diye merak ederdim...

Motosikletimi ve otomobilimi de hep ben yıkarım (bu iş için müsait yeri bulunan şanslı kişilerdenim) ve bu işten oldukça keyif alırım... Geçen hafta sonu, nedense tembellik yaptım; götürüp yıkatayım arabamı dedim... Götürdüm...

Önce bir şey püskürtüyorlar temizlenecek yüzeylere, sonra da basınçlı su ile duruluyorlar... Oldu, bittiii... Şaşırdım kaldım çünkü arabam oldukça kirli idi ve bu kısa muamele sonucunda kirlerden eser kalmamıştı. Aldıkları para 7 YTL. İç-Dış temizlik 10 YTL imiş, ben sadece dış temizlik yaptırdım.

Şimdi merak ettiğim husus: Acaba motosikletimizi de bu yöntemle yıkatsak, bir zararı olur mu? Basınçlı sudan önce püskürtülen o madde neyin nesidir? Boyaya zarar vermediği belli ama diğer aksamlara zarar verebilir mi? Ne dersiniz?
    ÖNEMLİ OLAN ZAMANA BIRAKMAK DEĞİL; ZAMANLA BIRAKMAMAK !!!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cobalt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL600V 91 Transalp (Gırmızı)
    valla ben motoru yıkattım cdı ( beyın ) sizlere omur
    daha onceden mudahale gormus , usta beyın su almıs dedı daha once kendım yıkadım sorun olmamıstı muhtemelen o sıkılan karısım cdı ın uzerındekı nekadar bırıkmıs ( devreyı koruyan ) pıslık yağ falan varsa sokup attı ve suyun sızacagı bır bosluk olusturdu
    bu yıkama seklını kullanalım mı ?
    jant ınız tellı ıse temızlemesı zor olacaktır buralarda ve motorun elektronık aksamına karısımı temas ettırmemek kaydıyla neden olmasın
    Loneliness has followed me.my whole life, everywhere.In bars, in cars...
    ...sidewalks, stores, everywhere.There's no escape.I'm God's lonely man.

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4 ve İmola 125
    Ben kendim yıkadım ilaçlı yıkamacıda, ve kendim duruladım. Oto şampuanı ve hortum ile yıkama ile arasındaki fark hemen belli oluyor zaten. Motor pırıl pırıl oldu. Ama evin bahcesinde yıkamanın keyfide bambaska

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Bundan bahsediyorsun sanırsam

345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 600f,hyosung gt250r
    benim yıkamacıda da var yanlız opak renkli otomobilleri yıkamadığını söyledi bu kimyasalla boya için iyi olmuyor dedi motosikletimi kendim süngerle yıkıyorum. kullanmak kadar yıkayıp temizlemek sonrada karşısına geçip izlemek de hoşuma gidiyor

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Evet arkadaşım motosiklet bu yöntemle gayet iyi yıkanıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise yıkayan adama yapman gereken uyarı:
    Su çok tazyikli olduğundan bazı terlere zarar vermemesi olanaksız suyu biraz geriden tutmasını söylemelisin. O tazyikli su eğer çok yakından tutulursa motosiklete stickerların sökülmesi bazı motorların elektronik aksamlarının zarar görmesi gibi sakıncaları var.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Aprilia Atlantic 500 Sprint Scooter'ların Atası
    Fırçasız süngersiz motormu yıkanır be alacan süngeri dökecen şampuanı köpürte köpürte bi güzel yıkıcan sonrada durulama suyu ılık olacak güderiylede silecen bak nasıl oldu parladı demi yaaa

tubis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Cygnus L
    Benim motorum sanırım bi 7 aydır filan (belki daha fazla) yıkanmıyor. Geçen yağmur yağdı da baya temizlendi. İlk aldığım zamanlar da sürekli yıkardım. Islak mendillerle silerdim. Sanırım artık motorumu değiştirmek istiyorum, hem de çoook.
    Sonsuza kadar süren tek A$K motosiklet aşkıdır !
    'TUĞBA OKAN EKİN' << 03.04.2007 >>

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı PIERzig adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bundan bahsediyorsun sanırsam

Bu sadece sabun.... Bu aşamadan sonra fırçayla girişiyorlar motora..Ya da süngerle..... Bende bu şekilde yıkattım sorun çıkmadı....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

guccam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 1200F Siyah

Dostum boyaya zararlı bir madde olsaydı çoktan sorunlar yaşanmaya başlanırdı, bişekilde bizde duyardık. Basınçlı suyun her zamanki gibi elektronik aksama veya göstergelere zararı olabilir. Ya basınç ayarını düşürün veya suyu uzaktan tutmasını sağlayın. Arada gazyağıylada yıkatmakta fayda var..
    LOST

zeda3000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Cafe Racer
    Motosiklet aslinda firca ile yikanir ve bu tip kimyasal maddeler pek tavsiye edilmez , cunku motor kismi acikta oldugundan siz farkinda olmadan beyin , buji kablosu ve diger aksamlara da su tutuyorsunuz. Dogru olan yikama sekli tazikli su yerine hortum ile yagmurlama degidigimiz ustten suyu akitma seklidir. Boylece motorunuz daha uzun omurlu olacaktir.
    [COLOR="Red"]Motorculuk saygi ve cilginligin arasindaki ince cizgide gitme beceresidir[/COLOR] Suzuki GS500 Gitti / Ducati Monster 900 Gitti / BMW F650 GS Gitti

Motosikleti
    Salcano Chopper SM-250
    motoru süngerle uzun uzun yıkamak nasıl hoşuna gidiyor arkadaşların anlamıyorum. illet oluyorum ben. iki büklüm yere eğilmekten ağrılar giriyor belime. her yere tam ulaşamıyorum aralar falan kalıyor. tanzikli suyla bahçede yıkıyorum. yıka ve çık oluyor.

zion1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    taze bitti :)
    vala bende dipensır ın içine bulaşık deterjanlı su yapıyorum önce hafiften ıslatıyorum motosikleti sonra motosikletin her yerine püskürtüp kirli olan yerleri süngerle ovalayıp sonra da hortum la yagmurlama şeklinde yıkayıp gölge bir yere çekiyorum ken di kendine kuruyo ve prıl pırıl oluyor hem zahmeti az hem de tertemiz oluyo
    BEN DEGİL,BİZ DİYE ÇIKTIK BU YOLA

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Alıntı viravira26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru süngerle uzun uzun yıkamak nasıl hoşuna gidiyor arkadaşların anlamıyorum. illet oluyorum ben. iki büklüm yere eğilmekten ağrılar giriyor belime. her yere tam ulaşamıyorum aralar falan kalıyor. tanzikli suyla bahçede yıkıyorum. yıka ve çık oluyor.
    Dostum onu sevmiyoz o verdigimiz emek sonucunda ortaya çıkan ışıltıyı seviyoruz

Alıntı alp_tunay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu sadece sabun.... Bu aşamadan sonra fırçayla girişiyorlar motora..Ya da süngerle..... Bende bu şekilde yıkattım sorun çıkmadı....
    Ben böle yıkatmadın hiç ya arkadaş demişti ,bildigim basınçlı suyla durumaları bundan sonra

Ama tamda başlığa denk gelmiş dünde motoru yıkamıştım

CBF150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 BMW R 1200 GS Adventure
    Aracımı yıkattırdım ama motorumu yıkattırmadım.Aracın sadece kaporta aksamını yıkattırdım aracın motorunu yıkatmadım zaten yıkamacıda tavsiye etmedi.Elektironik aksamlara zarar verir diye.

Motoruma gelince kova,sünger,sabun üçlüsü ile yıkıyorum.
    İlk aldığımda toz kondurmuyor akşam evde otururken aklıma vuruyor iniyor garaja gıcır gıcır motoru tekrar siliyordum.Ama şimdi o günler geride kaldı gezi sonrası temizleyemedim bile iş güç vakit yok.Garajda temizlenmeyi bekliyor karaoğlan...

Öncesi:

Sonrası:

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    motorumu yıkarken.
    1) çekiyorum motoru bahçeye
    2)şampuan arap sabunu kuru bez üstübü sünger gibi madeleri yanımda tutuyorm
    3)süngerle köpörterek yıkadıktan sonra hortum yardımı ile duruluyorum.
    4)5 dk suları kururken ÇAY MOLASI
    5)bez yardımı ile suyunu alıp temizliyorm
    6)son maddede ise arap sabunu veya süt denilen lastik parlatıcı ile lastikleri parlattıktan sonra cıbı cıbı bitmiş oluyor. edebiyat oldu biraz ama kusura bakmayın..

motorumu yıkarken.
    1) çekiyorum motoru bahçeye
    2)şampuan arap sabunu kuru bez üstübü sünger gibi madeleri yanımda tutuyorm
    3)süngerle köpörterek yıkadıktan sonra hortum yardımı ile duruluyorum.
    4)5 dk suları kururken ÇAY MOLASI
    5)bez yardımı ile suyunu alıp temizliyorm
    6)son maddede ise arap sabunu veya süt denilen lastik parlatıcı ile lastikleri parlattıktan sonra cıbı cıbı bitmiş oluyor. edebiyat oldu biraz ama kusura bakmayın..

[B][COLOR="Black"]2bin7 HONDA CBF 150 :cat: (34 EN 6186) [/COLOR]İSTANBUL- AVCILAR[/B]

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı cumoni adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Şimdi merak ettiğim husus: Acaba motosikletimizi de bu yöntemle yıkatsak, bir zararı olur mu? Basınçlı sudan önce püskürtülen o madde neyin nesidir? Boyaya zarar vermediği belli ama diğer aksamlara zarar verebilir mi? Ne dersiniz?

iki yıldır motorları bu şekilde yıkatıyorum.
    metal, plastik, vinil, lastik vs. aksamlarda hiç bir sorun yaşamadım.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

ulkumuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS 151
    o motorlar o köpükle ve o suyla zarar görmüyormu çok şaşırdım....
    ayrıca motoru yıkatmaya ne kadar para alıyolar ?
    Dalından Kopan Yaprağın Akibetini Rüzgar Tayin Eder

ati_03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende yıkattım motosikletimi bu şekilde bir kaç kez..güzel bir sistem..

Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı ulkumuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o motorlar o köpükle ve o suyla zarar görmüyormu çok şaşırdım....
    ayrıca motoru yıkatmaya ne kadar para alıyolar ?
    ben 6 lira veriyorum.
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)