Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

GSR 600 Egzoz Boyama

Motovento
    REKLAM ALANI
    kenya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Silverwing 400
    Herkese Selamlar...

Ufak bir girişten sonra asıl meselemize geliriz. GSR 600 motosikletimi Eylül ayında ikinci el olarak 1368 km de iken almıştım. Şu an 5860 km de sağolsun beni hiç üzmedi. Gittikçe kullanmakta tecrübe kazanıyorum. Almak isteyen varsa alınabilecek güzel bi motosiklet Aldığım da burada konu açmıştım ve bikaç kişininde söylediği gibi egzoz nedense renk olarak sararmıştı. 1368 kmdeki bir motor için biraz eski gibi duruyordu. (Sonradan nedenini anladım eski sahibi bi tür çamur içinde kullanmış ve çamuru temizlemeden uzun süre kullanmış çünkü hala çamur parçaları ve sarı toz sildikçe çıkıyor). Ben karda bile motosikletimi kullandığım için yağmur çamur derken görüntü iyice kötüleşti. Eski halinin resimlerini koyuyorum ama pek belli omuyor egzoz idare ediverin.

Forumlarda araştırıp sıcağa dayalı boyaları görüp egzozu boyamaya karar verdim. Daha önce hiç sprey boya yaptımmı? Hayır. Peki yapabilir miydim ? E denemeden nerden bileceğim Bende yapmaya karar verip uyguladım.

Bunun için sıcağa dayanıklı sprey boya, gazete kağıdı, bant, biraz sabır, biraz da motoru sevmek gerekiyor (Gönül isterdiki baştan sona fotograf çekebileyim ama o heyecanla sadece bitmiş halini fotograflayabildim.)

Önce gazete kağıdı ve bantı kullanarak radyatörü,egzozun arka kısımlarını, koruma demirini vs boyanın gelebileceği her tarafı sabırla ve ince bi işçilikle bantlıyoruz. Tabi ki boya her yere gidebilir benim açımdan sorun yok diyorsanız o başka

Bantlama işi bittikten sonra boyayı 3 dakika kadar sallıyoruz. (uzun demeyin üstünde öyle yazıyo valla) Ondan sonra boyama işlemine geçebiliriz. Kullanma talimatına göre 25 cmden uygulamak gerekiyormuş ama eğer benim gibi bol rüzgarlı bir pazar günü bu işi yapıyorsanız o 25 cm oluyo 5-10 cm Bunun tabiki zararı var. Boya ne kadar kalın olursa o kadar akıyor. Hem görüntü bozuluyor hemde egzoz sıcaklığından boya yanabilir (yanma kısmı varsayım yani ben öyle tahmin ediyorum.) Önce 1 kat atıyorsunuz sonra 15 dakika bekleyip ikinci katı atıyorsunuz. o da 1 saat içinde kuruyormuş. Boya olarak fazla seçenek yok ben DUPLI COLOR tercih ettim 690 dereceye kadar dayanıklı imiş Macota 800 dereceye kadar. Koçtaştan 10 ytlye aldım. Boyanın fotosu aşağıda.

Egzozun silindirden çıktığı ilk yeri yani manifoldu boyamak çok zor iş. Ben şahsen uzaktan spreyi sıktım ama radyatöre gelmesin diye fazla uğraşmadım. Azda olsa boyanmadık yani tam olarak boyanmadık yer kaldı.

Sonuç olarak yukardaki motosiklet ortaya çıktı. Ben şahsen eski görüntüsüne göre beğendim. Tabiki beğenmeyenler olacaktır. Saygı duyuyorum. Gri boyada vardı fakat ben mat siyahı tercih ettim. Ayıptır söylemesi siyahı pek bi severim. Ben aldığımda motorun tek siyah rengi yoktu olsa alırdım

Dikkat ettiyseniz selenin altında egzozun devam ettiği yer var. Orası sırıtmasın diye orayıda boyadım. Alt kazanıda boyayacaktım fakat abartmayayım dedim
    Daha önce hiç sprey boya yapmamış,motor aksamı boyamamış biri olarak kendi başımın çaresine bakmalıyım diyerek bi işe kalkıştım ve ortaya bu foroğraflar çıktı. Araştırmalarım da boyanın egzozu koruyucu özelliğininde var olduğunu öğrendim. Sizde eğer bu konuyu okuyup egzoz boyamaya karar verirseniz ve yanlış birşey yaparsanız lütfen arkamdan sövmeyin özel msaj atın Zaman içinde egzoza ne olur boya ne kadar durur ne kadar korur bilemeyeceğim ama şu anlık idare eder. Herkese keyifli sürüşler

İnandığınız gibi yaşayamazsanız, yaşadığınız gibi inanmaya başlarsınız...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    vayy adamımm..canavarla seni bir arada nihayet gördük...haydi hayırlı bol siyah egsozlu km ler...güzel paylaşım olmuş...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

jeansatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kocaoglan
    ellerine sağlık gayet temiz güzel bir çalışma olmuş , sabrın ve emeğine sağlık kardeşim..........
    “Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    güzel olmuş siyah yakışmış
    umarım dökülmez boya
    690 dereceye dayanıklı densede pek tutmuyor o ayarlar
    ben gçen sene egzozumu en son 900 dereceye dayanıklı ile boyadım öle tuttu anca
    bide malum manifolt en sıcak yyer motosikletteki..
    neyse genelde boyanmasından ziyade parlatılmasından yanayım manifolduın ama siyahta güzel durmuş, griye gitmş
    eline emeğine sağlık..
    motorunu aldığn zaman açtıın başılığı hatırlar gibiyim, uzun zaman oldu..
    toplantılara bekliyoruz
    GKN MOTORS

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gayet güzel olmuş...
    Maharetli ve bilgilendirici kardeşlerimi gördükçe inan
    çok seviniyorum..Hele de kendi işini kendisi gören oldumu..Daha
    bir gururla bakarım topicine...

Yüreğine ve emeğine sağlık..
    İlk deneme olmasına karşın gayet başarılısın..
    Malum sezon açılıyor..Boş durmamak ,makinayı hazırlamak gerek..
    Tekrar teşekkürler paşam..
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

Motosikleti
    Silverwing 400
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vayy adamımm..canavarla seni bir arada nihayet gördük...haydi hayırlı bol siyah egsozlu km ler...güzel paylaşım olmuş...
    Sağolasın mete_han abi

Alıntı jeansatar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ellerine sağlık gayet temiz güzel bir çalışma olmuş , sabrın ve emeğine sağlık kardeşim..........
    Teşekkür ederim. Temiz olması için baya uğraştım ama değdi sanırım

Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel olmuş siyah yakışmış
    umarım dökülmez boya
    690 dereceye dayanıklı densede pek tutmuyor o ayarlar
    ben gçen sene egzozumu en son 900 dereceye dayanıklı ile boyadım öle tuttu anca
    bide malum manifolt en sıcak yyer motosikletteki..
    neyse genelde boyanmasından ziyade parlatılmasından yanayım manifolduın ama siyahta güzel durmuş, griye gitmş
    eline emeğine sağlık..
    motorunu aldığn zaman açtıın başılığı hatırlar gibiyim, uzun zaman oldu..
    toplantılara bekliyoruz
    Macota almayı düşünüyordum 800 dereceye dayanıklı ama bunu bulunca direk aldım. Kullandıkça ne olacak göreceğiz. Dökülürse bi daha boyarız artık.Siyahı sevdiğim için boyadım bi dahakine parlatırız belki

Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gayet güzel olmuş...
    Maharetli ve bilgilendirici kardeşlerimi gördükçe inan
    çok seviniyorum..Hele de kendi işini kendisi gören oldumu..Daha
    bir gururla bakarım topicine...

Yüreğine ve emeğine sağlık..
    İlk deneme olmasına karşın gayet başarılısın..
    Malum sezon açılıyor..Boş durmamak ,makinayı hazırlamak gerek..
    Tekrar teşekkürler paşam..
    Ben teşekkür ederim. Motosikletle alakalı kendi işini görmek onu sevmekle alakalı. Ne kadar seversen o kadar başka ellerin değmesine izin vermessin. Tabi insan gibidir motosiklet, hasta olursa o başka; doktorun dokunması caizdir

Motosikleti
    мση∂ιαℓ 151яѕ
    eline emeğine sağlık böle işleri ilk kez yapan biri olmana rağmen çok güzel ve temiz bir çalışma olmuş tebrik ediyorum

Motosikleti
    Silverwing 400
    Alıntı byfurkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eline emeğine sağlık böle işleri ilk kez yapan biri olmana rağmen çok güzel ve temiz bir çalışma olmuş tebrik ediyorum
    Teşekkür ederim Millet anasının karnında boyacı doğmuyor ya bizde öğrenebiliriz diye düşündüm

Rigel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Kenya'cım, abisi, çok güzel olmuş, ellerine sağlık. O boyayı yapmak kolay iş değildir biliyorum.

2 nokta var kafama takılan. Oraları 600 dereceyi geçiyorsa... Yangın filan çıarmasın allahmuhafaza...Denedin mi? Uzun yolda, veya olduğu yerde rölantide uzun üsre filn?

2. nokta da ekzosların soğumasını engelleyip katalizatöre filan bir zararı olmaz mı ki ne?

Bi de, abi ben o seramikleşen çamuru ovalayarak çıkarabiliyorum, basınçlı su ile de çıkıyor. Sen neden çıkaramadın ki? Bir de ben şeyi deniycem, şu hani borazan, korno filan gibi bakır üflemeli müzik aletlerini parlattıkları pirinç cilası var. Onunla elde edeceğim sonuçları yazarım...
    Üç boyoz bir kola

kasvet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA 535, SUZUKI GSR 600
    keşke boyamasaymışın temizliyebilirdin

Motosikleti
    geçmişim 2 silindir geleceğim 4 silindir olacak:))
    iyi güzel boyamışsın güle güle kullan fakat inş ilerde sıcaklıktan o boya yanmaz.yoksa kötü bir görüntü verir.umarım olmaz
    LasTiği YaK, RuhUnU deĞiL:cat:

SeRHaTeKiNci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco (Satılık)
    Çok güzel olmuş .. Teşekkürler!!
    Gidersen Öyle Bir Gitmelisin ki;
    Ayrılıklar Bile Seninle Gurur Duymalı..

Motosikleti
    Kymco Agility
    abi süper olmuş, ellerine sağlık..

ya; olaydan ilgisiz birşey sorucam.. Bu makine ne kadar yakıyor?
    ::139:: [I][B][COLOR="DarkRed"]Burak Murat[/COLOR][/B][/I]

ketchup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER6 N, Derbi GPR125 Nude
    ben de olayla ilgili birşey soracam. aradan bir ay süre geçti, boyada bir yanma dökülme var mı?

susam13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    boyanan yerşerde son durum nedir varmi sıkıntı
    BLOW

Motosikleti
    Silverwing 400
    Arkadaşlar boyanan yer artık yok Ben yağmur çamur demeden kullandığım için boya daha fazla dayanamadı ve manifolda en yakın yerden atmaya başladı. Daha kaliteli bir boya bulmak lazım çünkü alt taraflarda hiç bi sorun yoktu sadece sorun manifolda çok yakın yerlerde... Bende en ince zımparayla boyayı baya bi uğraşarak kazıdım. Beyazlamıştı ama kullana kullana yine sarardı. Kendini ispatlamış bir boya bulursam tekrar boyayacağım

Ne kadar yaktığı sorulmuş. Devirli kullanımda 24-27 ykr arası. Geçenlerde sırf merakımdan 7000-7500 deviri hiç geçmeden kullandım şehir içinde (yaklaşık 130-134 km hızlara tekabül ediyor.) kmde 20,5 ykr yaktı. (benzin 3290 idi). Yani 100 kmde 6,34 lt yaktı. Devirli kullanımda 7,38 lt yaktı. İşte böyle

bladebj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1 '08 ve 954RR '03
    konuyu hortlattim ama bene boyadim egzosumu sprey boyayla ayni boya hatta fakat isindikca boyle gri bi duman cikiyo bu boya tutusurmu patlarmi pisman olmak uzereyim lutfen bilen biri varsa yardimci olsun
    Its not the same, takes two to know Two to know, two to know Why cant you see? Arnold layne...
    Syd Barrett

merhaba boyası atmayan markaları alabilir miyim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler