Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Benzinli Motorsiklet deposuna mazot konursa!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    hgunarbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650
    bana ver kalerifere dökeyim motora koyma

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hanedan12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adam Gayet basit bir soru sormuş işte ....
    Motosikleti eğer iki zamanlı ise , azar azar eklenebilir ....
    Koyulan benzinin %10 u kadar mazot karıştır ...bir şeyciz olmaz ...
    O depoyle iyice gez bitir benzini ...
    Bildiğin üzere benzin hafif mazot ağır ...
    Biraz dinlenince mazot depoda dibe çöker çalıştırmadan önce biraz çalkala ))
    (yani motoru salla ... )

Bizatihi vakti zamanında tarafımdan denenmiştir.(tabiki motosiklette değil başka bir benzinli motor da ... )

Motosikleti
    Citroen Zx 1.8 16 V
    Alıntı hanedan12 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam Gayet basit bir soru sormuş işte ....
    Motosikleti eğer iki zamanlı ise , azar azar eklenebilir ....
    Koyulan benzinin %10 u kadar mazot karıştır ...bir şeyciz olmaz ...
    O depoyle iyice gez bitir benzini ...
    Bildiğin üzere benzin hafif mazot ağır ...
    Biraz dinlenince mazot depoda dibe çöker çalıştırmadan önce biraz çalkala ))
    (yani motoru salla ... )

Bizatihi vakti zamanında tarafımdan denenmiştir.(tabiki motosiklette değil başka bir benzinli motor da ... )
    4 zamanlı motorda kullanılaz mı? Mesala 15 ylt 'lik benzin alsan (4.7 lt) içine 1 lt falan mazot atsan. Ne olur acaba? Yada 6,4 lt benzin içine karıştırsan

Motosikleti
    1400 motor:)
    motor denilen şeyde eger ikiside karişabilseydi niye iki yakit turu olsun ve adamlar geliştirmek için masraf etsinlerki, ikisini kariştirir onla ugraşirlardi hocam olmaz ole şey gozunu svem deneme bile,tabi motorunu sevmiyosan bişey diyemem
    sanat düzen kanunlar,başka düzen mafyalar, en iyi düzen insanlik ama bu nasil bir düzen abiler, bu nasil bir düzen ablalar, bu gelişi güzel tablolarla, olmaz işler baltalar, açikta tangalar :bounce:

Motosikleti
    BMW R1150 GS
    adam bi soru sormus sorduguna pisman olmustur heralde.ne kadar cok seviyoruz geyik yapmayi.

uzun uzun benzin ve dizel cevriminin ozelliklerini farklarini yazmaya gerek yok merak eden bakar ogrenir. soruyu soran arkadasin konu hakkinda hic bi fikri olmadigini anliyorum sorus biciminden. sadece onemli 2 farki goz onunde bulundurarak sunu soyleyebilirim.
    benzinli motorda atesleme emme-sıkıstırma isleminden sonra buji vasitasiyla yapilir.dizel cevriminde ise sıkıstırılan hava ve yakit karisimi,karisimdaki bu sicak hava vasitasi ile yanar.burdan benzini yakmak icin ayriyetten bi eleman kullandigimiz ortada.yani benzinli motorda daha yuksek enerji lazim patlama icin.mantik kurup gidildiginde o halde benzinli motorda motorin yanar diosun.ancak motorin bildiginiz gibi puskurtulmelidir.ole karburatorden oluk oluk gelen motorini yakamazsinz.bi makina muhendisi adayi olarak dicegim sudur ki; kesinlikle ama kesinlikle benzinli motora motorin bulastirmayin.soora deposudur,borusudur,karburatorudur,bujisidir,kilid ir,yunudur temizlemek zorunda kalirsinz.
    Manic Depression Is Touching My Soul...

aargh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono 660 Factory Dark
    Bence cok parlak bir fikir ama kesinlikle denenmemesi gereken birsey. Benzin motorlu araclarda mazot nasil yansin?
    = = = Be Aprilia racer! = = =

By_DosT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mekan belli olmaz ama genelde istanbul içi...
    Motosikleti
    Motürü Sattım. Şimdilik Ticari TAXİ
    ya dostum öle bi hata yapma sonuçta motora zarar verirsin mazotu yakmaz çünkü yaksada zararına olur kar yapim derken zarar edersin anladı sen...

Alıntı crayzboyone adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5 ytlye alam ver işte

ben 6 ytl veriyom benim araç dizelde
    RUHUN BEDENİNDE, LASTİĞİNDE JANTININ ÜZERİNDE KALSIN......

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Cahil cühela olduğum bir konu olmasına rağmen, eşim sayesinde bilgi sahibi olduğum (sorarak öğrendiğim) bir mevzu.
    Nostalji yaşattı bana.

Kısaca söylemek gerekirse, az bir miktar karıştırmada hiç bir sorun çıkarmıyor.
    Eşimin karıştırma oranı yarı yarıya olduğu halde bir sorun yaşamadık.
    Nasıl becerip de pompa arabanın deposuna uygun olmadığı halde dalgınlıkla bu işi yapmış hala anlamıyorum.
    Ama hatayı farkedince hemen beni aradı ve ben de servisi aradım.
    Üzerine benzin koyup devam etmemizi söylediler.
    Servisin tavsiyesi üzerine depo yarıya indiğinde benzin ekleyip kullanmaya devam ettik.
    Yaklaşık 6 ay sonra arabayı satmak için teknik kontrolünü yaptırdık.(Burada mecburi)
    Ne bujiler de ne de başka bir yerde hiç bir sorun yoktu.

Fakat bunlar otomobil için geçerli.
    4 zamanlı bir motorun varsa, çalışma prensibi olarak çok fark etmeyeceği için zararlı olmayabilir.

Fakat burada enteresan bir konu var.
    Depoya koyduğun mazot büyük ihtimalle yakılmayacak ve çiğ olarak atılacaktır.
    Çünkü mazot sıkıştırılarak patlayan bir nane.
    Yani buji ateşlemesiyle motora itici bir kuvvet vereceğini zannetmiyorum.
    Muhtemelen eşimin arabasında da aynı şekilde, bir işe yaramadan çiğ olarak atılmıştır.

Yani koyman sana yakıt tasarrufu sağlamayacak.
    Çünkü motor o yakıtı yakmayacak.
    (Bildiğimden değil, mantık yürüterek yazıyorum)

Yani kısacası bu durumda zincir yağlamaya devam et, demeyi çok isterdim ama onu da yapma.
    Zincir mazotla yağlanmaz.

Arkadaşların aksine bir ilave daha.

Gazyağıyla da olmaz...

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Diyelim ki motorunda benzin var. Azaldığı için benzinliğe gittin ve üzerine mazot attırtdın. Karbüratörde, kısaca silindire önce ulaşacak yakıt benzin olacağı için motorun çalışır. Daha sonra motoru istop etmediğin sürece o mazotla istediğin yere gidersin. Motora bir zararı olurmu bilmiyorum ama tahminimce olmaz. Mazot benzide oranla daha yağlıdır. Bu yüzden yanmasına sebebiyet veren motorun daha önceden benzinle çalışmış olması ve devridir.
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

Motosikleti
    Citroen Zx 1.8 16 V
    Herkese çok teşekkürler ben vazgeçtim. Bu işten
    ::tartis:: Motor yorulmaz !!!! Sadece üstündeki insanlar yorulur ::tartis::

Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Yani kısacası bu durumda zincir yağlamaya devam et, demeyi çok isterdim ama onu da yapma.
    Zincir mazotla yağlanmaz.

Arkadaşların aksine bir ilave daha.

Gazyağıyla da olmaz...
    Yağlama tabiki yağ ile yapılır fakat gazyağı veya motorinle zincir temizliği yapmanın bir zararı var mıdır? Zannedersem öneriler zincir temizliği içindi yağlaması için değildi...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı regresyon59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok merak ettiğim bir konu var. Genellikle uzun yola çıktığımdan dolayı yolda kalmaktan çok korkuyorum. 125 cc'lik Mondial agk motorum şuan 15.000 km. Kaç bin km daha götürür ortama. Yağını 1500-2000 km de bir değiştiriyorum. Kaç bin km'de motoru yenilemek gerekir.
    Bizimle kafa bulmadığından emin misin?
    senin gerçekten motorun var mı?
    gerçekten Tekirdağlı mısın?
    Avatarındaki şahsiyetin sen olma ihtimali yüzde kaç?

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    abi kullanda bizde öğrenmiş olalım ne olacağını
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

Motosikleti
    мση∂ιαℓ 151яѕ
    Alıntı regresyon59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizim evde 10 lt falan mazot var. Arada az az alıp zinciri temizliyorum. Başka bir işe yaramıyor. Acaba 3 lt benzin alıp bu mazotton azar karıştırsam motora birşey olurmu ?. Değerlendirme amacı ile. Zarar vermezse doğru oran nedir. Elimdeki mazot euro diesel. Motor Mondial 125 Agk 125 cc
    arkadaşım merak etme bişi olmaz zarar vermez bende 2 litre benzin aldığımda 1 litrede mazot ekliyorum
    ya böle bir şey nasıl mantıklı geliyor size anlamıyorum. böle şeylerle motora işkence yapmayamı çalışıosunuz

chocolateman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660X
    4 zamanlı motosiklette yazılarla tam bir ses tanımı yapamasakta,

(patakütepopf, küüüt, pluf, plif, çat çut, hay senin gibi motoru...)

felan gibi bir durum ile karşılaşmak istiyorsan tabiki kullanabilirsin. 2 zamanlı motosiklette az miktarda karışım yakar, yağ içerdiği için 2 zamanlıyı çok fazla etkilemez.
    Zira böyle bir kullanım söz konusu olsaydı motorlara dizel veya benzinli yerine, dizbenli, bendizli gibi isimler verilirdi.
    Free Motorcycle Team

umitaskin84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İzmir/Bergama ve BEAT' ımın Olduğu Her Yer :)
    Motosikleti
    HONDA BEAT
    Çok sayın kardeşlerim size bunun sonucunu ayrıntılı olarak yazayım..

Bir gün benzinim bitti ve akrabalarımın evinde motorumla kaldım.. Neyse benzinliğe gidip 2,5 Lt lik bir şişeye biraz benzin (mazot) aldım. Eve geldim ve eski motorum olan shineray 110 un benzin deposu kapağını açtım ve benzini (mazotu) güzelce fulledim. Benzinci bana mazoy vermiş ben de farketmedim. Şimdi diyeceksiniz ki olum mazotu koyarken de mi görmedin be kardeşim.. Evet farketmemişim işte kızmayın hemen Daha sonra bir marş bastım gelen-giden yok. Bir daha.. yine aynı. Kaafam karıştı, noluyoruz falan dedim. Bujiyi değiştirdim herşeyi yaptım olmadı bir türlü de çalışmadı zaten. Ertesi gün tamirciye gittim ve adam biraz kurcaladıktan sonra yüksek tecrübesiyle çıkardığı benzin hortumundan avucuna biraz mazot aldı ve inanmazsınız tadına baktı.
    Adam bana aynen şöyle dedi "Bu motorda mazot var" tabi benim cevabımda "oha hangi öküz buna mazot koyabilir ki canım" dedim
    Sonra olan biten herşey aklıma geldi ve keklendiğimi yeni anladım. Bozuntuya vermeden benzinciye suçu yükledim. Bunu yapmasaydım adamlar bilmemnerelerinle gülerlerdi heralde bana. Daha sonra karbüratör temizlendi benzin deposu falan derken yeni benzin aldım ve motora koyduk. Uzunca bir pedal marşından sonra ortalık kapkara duman olduysa da çalştı

Şimdi sattığım kişide görüyorum da adam heryere çarpmış eski sahibini arar kimsesiz kalmış bir halde...

Herkese saygılar...
    HONDA BEAT + BEN = UZUN YOLLAR

kayku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hiç belli olmuyo :D
    ya hocam Allah ta seni güldürsün koptum ya :D sen komple mazot koy :D mazot kalsın zincir temizlee :D
    [url] www.myspace.com/kayku34 [url]
    [url] www.herkesdinlesin.com/kayku34 [url]

Alıntı umitaskin84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok sayın kardeşlerim size bunun sonucunu ayrıntılı olarak yazayım..

Bir gün benzinim bitti ve akrabalarımın evinde motorumla kaldım.. Neyse benzinliğe gidip 2,5 Lt lik bir şişeye biraz benzin (mazot) aldım. Eve geldim ve eski motorum olan shineray 110 un benzin deposu kapağını açtım ve benzini (mazotu) güzelce fulledim. Benzinci bana mazoy vermiş ben de farketmedim. Şimdi diyeceksiniz ki olum mazotu koyarken de mi görmedin be kardeşim.. Evet farketmemişim işte kızmayın hemen Daha sonra bir marş bastım gelen-giden yok. Bir daha.. yine aynı. Kaafam karıştı, noluyoruz falan dedim. Bujiyi değiştirdim herşeyi yaptım olmadı bir türlü de çalışmadı zaten. Ertesi gün tamirciye gittim ve adam biraz kurcaladıktan sonra yüksek tecrübesiyle çıkardığı benzin hortumundan avucuna biraz mazot aldı ve inanmazsınız tadına baktı.
    Adam bana aynen şöyle dedi "Bu motorda mazot var" tabi benim cevabımda "oha hangi öküz buna mazot koyabilir ki canım" dedim
    Sonra olan biten herşey aklıma geldi ve keklendiğimi yeni anladım. Bozuntuya vermeden benzinciye suçu yükledim. Bunu yapmasaydım adamlar bilmemnerelerinle gülerlerdi heralde bana. Daha sonra karbüratör temizlendi benzin deposu falan derken yeni benzin aldım ve motora koyduk. Uzunca bir pedal marşından sonra ortalık kapkara duman olduysa da çalştı

Şimdi sattığım kişide görüyorum da adam heryere çarpmış eski sahibini arar kimsesiz kalmış bir halde...

Herkese saygılar...
    konuyla alakası yok ama kardes naptın sen yaa 110 cc SHINERAY in vardı ve sattın öle mii cok arıcan o motoru söyliyim mazot işine gelince boş depoya koyarsanız calısmaz ama homojen bir şekilde kariştırısanız calısır ama yanmaz beyaz duman ve egzosta patlamalar meydana gelır denemek bedava..

Motosikleti
    moto-zeta rally 50 :)
    bigün benzin almya gittim 5km sonra motoru eve getirdim uzun bi süre çalısmadı sonradanda depoyu bosalttım tamire götüreceğim zaman depodaki benzini tekrar döktüm vee ite ite götürdüm tamire ordada tamirciler yine bosalttılar depoyu ve içinden mazot cıktı ve içindeki mazot daha önceden aldığım mazotmus ve benzinliken eve tam 5-6 km yol var ee peki bu full mazotla nasıl geldi ewe kadar anlayamadım bikere daha denicem bakalım ne olcak daha hesaplı oluo ama bunda bi karısıklık var heralde yanılıom
    [COLOR="Red"]RÜZGARI RUHUNDA HİSSET....![/COLOR]

ExTReMa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mondializzet100 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yakar salında ama deneme simsiyah......duman atar.Ama hiç deneme ok.
    Yanlış bilgi arkadaşım
    Simsiyah değil bembeyaz duman atıyor
    Ben daha önce 2 litre benzine 1 litre mazot koyarak test etmiştim hemde defalarca bişey olmuyor
    İlk çalıştırmada azcık zorlanırsınız sadece ama ısınınca sorun yok
    вιкє мє αρяιℓια 'яѕ 250'
    tuem

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler