Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yakıt sorunu yardım

Motovento
    REKLAM ALANI
    karayılan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    slm arkadaşlar ben yaklaşık 10 gün önce MONDİAL 150 hs scoter aldım ve aynı gün depoyu fulledim yakıt tankı 6 litre ve ancak 1 depo benzinle 90km gidebildim yani motor km ye 200 bin lira yaktı.
    servise sordum motor henüz yeni olduğu için rodajı tamamlamadığı için dediler ilk 500 bakımından sonra biraz düşeceğini 1.000 km rodaj süresinden sonra km ye 100 bin lira ancak yakıcanı söylediler.

sizce servisin bu söyledikleri doğrumu ben ne yapayım şimdi
    gerçekleri tarih yazar tarihide GALATASARAY

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    Doğrudur. Heyecan yapma.

taner_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    satıldı :)
    Alıntı mostwanted_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğrudur. Heyecan yapma.
    katılıyorum

YAKIT EKONOMİSİNİ ETKİLEYEN TAŞIT ARIZALARI
    1-Yakıt sistemi arızaları: Yakıt deposunun çok fazla doldurulması yakıtın buharlaşarak azalmasına neden olur. Çatlak borular, delik depo ve diğer yakıt sistemi parçalarından benzin sızıntısı olması yakıt sarfiyatını arttırtığı gibi yangın tehlikesi de oluşturur. Karbüratör ayarlarının veya enjektörlerin sorunlu olması sebebiyle yakıt sarfiyatı artar.Hava filtresinin tıkalı olması motora gelen havanın miktarını azaltacağından benzin sarfiyatı artacaktır.
    2-Ateşleme sistemi arızaları: Ateşleme avansının bozuk olması yakıt sarfiyatını artıracağı gibi motorun düzensiz çalışmasına da sebep olur.
    3-Motor kompresyonunun düşük olması sebebiyle motordan daha fazla güç alabilmek için gazı daha çok açmak yakıt sarfiyatını artırır.
    4-Kimi motorların rektifiyesinden sonraki çalışmalarında rastlanan motordaki sıkılıklar benzin harcamasının artmasına neden olur.
    5-Motor ve şanzımanda kullanma kılavuzunda önerilenden daha kalın yağ kullanılması, benzin harcamasını arttırır.
    6-Frenlerin sıkı olması motorumuzun hareketini zorlaştıracağından hızlanabilmek için daha fazla gaz veririz ve dolayısıyla yakıt sarfiyatı artar.
    7-Debriyajın kaçırması, kendi sistemi için doğuracağı arızaların yanında, ayrıca gerekli gücün iletimini sağlayamayacağından benzin harcamasını arttırır.
    8-Tekerlek havalarının az olması, yer ile tekerlek arasındaki sürtünmeyi artırdığından aracı hareket ettirebilmek için daha fazla benzine ihtiyaç duyulur.

alıntı kubilay karaca

bilgimiz olsun hazır değinmişken ..soruna tam bir cvp olmadığının farkındayım

motorun paçaları zamanla birbirine alışır..alışana kadarda malesef benzin sarfiyatı fazla olur.rodaj döneminde belirli bir devrin ki bu devir motor motor değişiyor (genelde 6000 ) üstüne çıkmaman gerek . çıkarsan sarfiyat fazlalaşır.
    İyi bir sürücünün denge,doğru karar mekanizması ve iyi zamanlaması
    vardır.Aynı şekilde iyi bir sevgilinin de..
    ne mutlu türküm diyene ! ! ! 35 U 7273 TECRÜBE, LİMİTLERİNİZİ BİLMEKTİR!

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Ben hiçbirine katılmıyorum

Motor arızalı kardeş

Yeni motorlar tam aksine tertemiz karburatörleri hava filtreleri ve ateşleme sistemleri ile daha az yakarlar Acak rodajda oldukları için normalden %20 daha fazla yakıyor olmaları normaldir. O da ilk 1- 2 depo için geçerlidir.

Sen fazla yakıyorsun değil çok çok fazla yakıyorsun
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

demirgursel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı harbiturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hiçbirine katılmıyorum

Motor arızalı kardeş

Yeni motorlar tam aksine tertemiz karburatörleri hava filtreleri ve ateşleme sistemleri ile daha az yakarlar Acak rodajda oldukları için normalden %20 daha fazla yakıyor olmaları normaldir. O da ilk 1- 2 depo için geçerlidir.

Sen fazla yakıyorsun değil çok çok fazla yakıyorsun
    tamamen haklı.o miktar çok aşırı yüksek
    sıkıysa yakala HAYALBUYSA

Motosikleti
    ARORA ZRX 200

Motor CC ve KM

Merhaba
    Motorun 125 CC mi , yoksa 150 CC mi
    2 Zamanlımı , 4 Zamanlımı

4 Vites mi i , 5 vitesmi...
    Katalog 'da Depo Yedek dahil Kaç litre
    Yedek Hariç kaç litre
    Son KM ne gösteriyor

Bunları kesin bildir sana cevap veryim için rahat etsin...

Tevfik
    www.istanbulda.com

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Arkadaş,
    Öncelikle hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız bin
    Ben lira hesabından anlamıyorum bir türlü, 100 km de yaktığın yakıt Lt olarak ne acaba??
    Ancak, şunu diyebilirimki çok fazla bir harcama var. Mondial alanların ilk yazıları seninki gibi oluyor genelde. Rodaj sonrasında (500 km den sonra gözle görülür biçimde) yakıt harcamın azalacaktır. Motorunun Çin Kökeni bu tür ekstrem durumlara neden olabiliyor, daha öncede görmüştük. Senden dileğimiz, rodaj geçince durumun ne olduğunu bize yazarak daha sonra katılacak kardeşlere yardımcı olmandır.

Kazasız belasız sürüşler herkese
    Poturdak

hasanpinar0537 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aynen söyledikleri gibi ben de aynı sorunu yaşadım 151rs vardı rodaj bitince azalır merak etme

arkadaşlar çok sağolun yardımlarınız için

Alıntı istanbulda adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Motorun 125 CC mi , yoksa 150 CC mi
    2 Zamanlımı , 4 Zamanlımı

4 Vites mi i , 5 vitesmi...
    Katalog 'da Depo Yedek dahil Kaç litre
    Yedek Hariç kaç litre
    Son KM ne gösteriyor

Bunları kesin bildir sana cevap veryim için rahat etsin...

Tevfik
    www.istanbulda.com
    arkadaşım sen konuyu okumamışsın heralde bak üstte hepsi yazıyor

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı karayılan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm arkadaşlar ben yaklaşık 10 gün önce MONDİAL 150 hs scoter aldım ve aynı gün depoyu fulledim yakıt tankı 6 litre ve ancak 1 depo benzinle 90km gidebildim yani motor km ye 200 bin lira yaktı.
    servise sordum motor henüz yeni olduğu için rodajı tamamlamadığı için dediler ilk 500 bakımından sonra biraz düşeceğini 1.000 km rodaj süresinden sonra km ye 100 bin lira ancak yakıcanı söylediler.

yuh be o ne...

arabalar bile bu kadar yakmaz be...

benim cbf 150 12 litreyle 360 km yaptı...daha fazlas yapardı ama testi bitirip yine depoyu fulledim...

rodajını yiyim...kıçıkırık Mondıalin cc si ne olaki bunu yaktı...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

VaScO1925 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yuh be o ne...

arabalar bile bu kadar yakmaz be...

benim cbf 150 12 litreyle 360 km yaptı...daha fazlas yapardı ama testi bitirip yine depoyu fulledim...

rodajını yiyim...kıçıkırık Mondıalin cc si ne olaki bunu yaktı...

senın cbf 12 litreye 360 km gitt benım mondi 6 lıtreye 200 km gitti nası olcak? pazar foçaya gittim geldim.. Mt izmirle.. cbfen çok yakıo sat gitsin
    Drift Religion, iZMiR ŞußeSi

Motosikleti
    CBR 600 F
    sakın ol dostum parcalar bırbırıne uyum saglasın (rodaj), 1000 km olsun farkı sende goreceksın
    carpe diem

Motosikleti
    fujiyama consim 150..(made in france)
    rodaj bitince 120 ytl yakacaktır bilinize..
    babama değerimi sordum "dünyalar kadar dedi" dünyanın değerini sordum " beş para etmez dedi":P:P

Alıntı erman_erkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sakın ol dostum parcalar bırbırıne uyum saglasın (rodaj), 1000 km olsun farkı sende goreceksın
    evet haklısın dostum şu anda motorum 200km'de kilometreye 115 bin yakıyor
    normale dönmeye başladı sağol

Alıntı casper_07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rodaj bitince 120 ytl yakacaktır bilinize..
    bence yanılıyorsun rodaj süresi bitince km'ye 85-90 bin ancak yakar en fazla 95 bin yakar.çünkü şu anda motorum henüz 200 km'de ve km'ye 115 bin yakıyor. nihayet normale dönmeye başladı motor

345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 600f,hyosung gt250r
    Bu nasıl iş ya 6 litre bir depoyla 90 km yani 100 km de neredeyse 6 litre benzin tüketimi hatta daha fazla megane 1,6 16v 1300kg 115 hp 100km de 6,2 lt benzin tüketimi var.Arkadaşım eğer doğru ölçtüğüne eminsen rodaj modaj hikaye rejime mi girecek motor rodajdan sonra 3 litremi yakacak saçmalıktan başka bişey değil km ilerledikce yakıt tüketimi düşecek olsa sıfır motor satılmaz piyasadaneyse son msjında düştüğünü söylemişsin herhalde ilk ölçümünde bi yanlışlık vardı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)