Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kışın İlk Çalıştırma Sorunu & AKÜ Çözümleri...

Motovento
    REKLAM ALANI
    sametrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki ER-6N
    Aynı sorun bende de var ama neyseki TVS nin ayak marşı var canavar gibi her akü arızasında veriyorum ayaktan çoşkuyu bence ayak marşı taktırmanın bi yolunu bulmak lazım cbf ye
    İki kişinin bindiği motor değildir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı digi_boy26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim motor da 1 gün yatınca çalışmıyor dediğin gibi. ilk marşta yarım gaz veriyorum.scooter orta sehpaya alıyorum. aldığı anda gazı oynatmıcaksın. senin verdiğin gaz oranında çalışmıyor motor daha düşük devirde çalışıyor ama gaz yüksek. o haliyle bi 10-15sn çalıştıktan sonra hafif hafif ara gazıyla deviri yükseltiyorum o zaman rolantiye giriyo. otomatik jiklesi de devreye geçiyor. ancak öle oluyor. 2. ya da 3. marş kaldımı 2 kere ayak marşı atıyorum sona bi daha elektrik marşı tamamdır

peki şunu sorayım...olaki bu sorun yüzünden scooter çalışmadı...ne yapıcaksın...şarj durumuda yok o an mesela...scooterın sen sevmediğim yanıda bu...vurduramıyosun......hani ayak marşıda olmasa yalan olucak...

Alıntı abal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hakketten mete abi bendede var bu sorun aküde değişmişti hatta şarjda ettirdim bi kaç gün iyi hava bugünlerde buz kesince yine zırtladı marş ölüyor resmen. şu lambaların akımını kesme işi aklıma yatmadı değil ama sabah sabah uğraşılmazki yeri kötü.. Allahım sana şükürler olsun cbf gibi bizide ayak marşından yoksun bırakmadığın için
    valla ayak marşı için diyodumki Honda malına güveniyor...nah güveniyomuş...pezevenk çalışmıyo...ilk akımda şanslıysam aldı...yoğsam ben alıyom akımı elime...

Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla akü ve elektrik konusunda pek bilgim olmamakla beraber..
    Kuru aküler bakım gerektirmeyen olarak biliyorum..

Ben bi tane japon aldım..Kurtuldum..
    Piyasada genelde kuru akü olduğunu satıldığını
    ve bakımlı (takviye sulu) olanlarında
    pek râğbet edilmediğini elektrikçim söylemişti..

Hayabusa alacaksan yinede akü al derim...
    bak kuru akü alıyom...sora bi poroblem çıkarsa karışmam...

Alıntı Gültekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ayırttık, sonra iptal ettik. Olcaya sor. o anlatsın.
    yalan mı söylüyoruz keko.

bana laf atmadan önce biraz düşün.
    benim motora kanuniden parça bulup takıyoruz.
    ileride sen ne m.k yiyeceksin, onu düşün.
    hep öyle olur...kaporan yanmadımı...yoğsam listemi hazırladınız... senin neyine be enduro...bi alda kurtulam senden...

Alıntı muratgergerli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dipnot: Deli olacam arkadaşlar..Mesajımda değişiklik yapamıyorum..

Lütfen mod arkadaşlar bu problemime bi çare olsun..
    Tam 5 gündür hatalı yazılan mesajlarımda değiştir butonuna
    tıklayıp değişiklik yaptığımda '' değişiklik kabul edilmiyor'' diye
    bir yazı penceresi çıkıyo..

değiştir olayının bir limiti var...o limiti geçersen bir süre askıda oluyor o buton...

Alıntı berkman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende ybr125 forumundan öğrenmiştim. bugün denedim olumlu sonuç verdi benzin musluğunu kapatıyorum. ayak marşını yavaşça 3 kere pompalıyorum. sonra musluğu ve ve kontağı açıp marşa basıyom.(jiklede açık tabi) çalışıyo

ayak marşı yok valla...olsa denerdim...

Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    soğukta çalıştırma gerçekten sıkıntı
    akünün kısa sürede bitmemesi için, motorun akü yuvasına sığacak en büyük amperli aküyü takmak çözüm olabilir
    jikle kullanımıda önemli, rutubetten dolayı bujinin üzeri nemlediyse eyer, jikle çekiliyken karbüratörden gelen zengin karışım malumunuz benzin ağırlıklı olacaktır
    bujiden gelen ateşleme düşük olduğu taktirde yanma evremizde yalan olacak tabi

bide motoru vitese takıp yarım debriyajla pistonu bikaç tur döndürecek kadar ittirsek ve soora marşa bassak, soorada jikleyi açıp marş versek zannediyorum çalışmada rahatlık sağlanır

Gkn valla kanka sen anlıyon bu işlerden...saksı çalışıyo valla hep derim...

Alıntı sametrix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı sorun bende de var ama neyseki TVS nin ayak marşı var canavar gibi her akü arızasında veriyorum ayaktan çoşkuyu bence ayak marşı taktırmanın bi yolunu bulmak lazım cbf ye

valla 2008 lerde devir göstergesi birde ayak marşı olurmu acep dicem ama olmaz...4-5 yıl bunu görücez yollarda...Adı Honda Kışın Jane Fonda...

sizin bu TVS lerinizde maşallah Uzaya çıkan ilk motor olacak ya hadi hayırlısı...yere göğe sığmıyor bu apache yav sametrıx...ondan uzaya çıkcak artık...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki şunu sorayım...olaki bu sorun yüzünden scooter çalışmadı...ne yapıcaksın...şarj durumuda yok o an mesela...scooterın sen sevmediğim yanıda bu...vurduramıyosun......hani ayak marşıda olmasa yalan olucak...
    valla ayak marşı için diyodumki Honda malına güveniyor...nah güveniyomuş...pezevenk çalışmıyo...ilk akımda şanslıysam aldı...yoğsam ben alıyom akımı elime...
    o konuda haklısın bak. ayak marşını akıl etmiş de düşünmüş ayak marşını cbf'ye koymayı unutmuş. o anda o mühendis kesin sevgilisi geldi yanına. sürtündü cilve filan yaptı... ertesi sabah verdi resimleri. düşündü sona sona " ah bee ulen nası unuttum ayak marşı koymadık motora" ama iş işten geçti. metehan çoktan aldı motoru

Motosikleti
    Alıntı digi_boy26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o konuda haklısın bak. ayak marşını akıl etmiş de düşünmüş ayak marşını cbf'ye koymayı unutmuş. o anda o mühendis kesin sevgilisi geldi yanına. sürtündü cilve filan yaptı... ertesi sabah verdi resimleri. düşündü sona sona " ah bee ulen nası unuttum ayak marşı koymadık motora" ama iş işten geçti. metehan çoktan aldı motoru
    aynen öle gelişti bencede...bi cilveye ayak marşı unutmuş keko...yani orda operasyon olsa moturumuz olacak Kanunı rokko ayarı bişey...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Arkadaşlar benim düldül cbf 150 bu aralar akü kaynaklı sorunlar yaşatıyor...ilk aldı aldı akımı...almadımı bidaha akım makım vermiyor...sinek gibi vız vız ediyor akım ambiansı...motorum dışarıda kalmak durumunda...brandası falan var ama 0 derecede Ocak Şubat ayında bu şekilde dışarıda duracak...12.000 bakımın yaptırdım...bujiyide değiştirdik...biraz farketti düzeldi gibi oldu ama yinede KAR yağmaya havalar 0 dereceye inmeye başladı...ayak marşıda yok biliyorsunuz...çalıştı çalıştı...çalışmadı rampa aşağı vurdurucaz artık...e kış heryer nası salıcaz karda kıyammete aşağılara...bana bir çözüm bulsanız...bunun bir çözümü yokmudur...

Kuru tip akü veya amperimden 2 fazla amperli bir akü taktırsam sorun çözülürmü...

yada motoruma akü çevresini bir şekilde sarsam sarmalasam dış soğuktan etkilenmesin diye arabesk bir çözümmü olur...

Honda akü onda değilmiş...malumunuz Çin malı bişey...otomatik jigle olsada heç uğraşmasam şunlarla...satacam 1000RR alıcam vallahi...

yaza bombeyi patlatırsam şaşırmayın...
    enjeksiyonlu motor olmadan aman deyim otomatik jikleye güvenme başına bela alırsın mete abi..

diğer akü problemin için ise sadece kaliteli bi akü alman yeterli..çünkü motorun hergün çalışıyo şarj oluyor yani.sabahleyin ister 2 bas ister 3 farketmez aküne bişey olmaz yani kolay kolay

GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    bu arada yeni dikkatimi çekti
    yüksek amperli akü alıcaksanda mutlaka kuru al
    GKN MOTORS

Motosikleti
    Alıntı muratd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    enjeksiyonlu motor olmadan aman deyim otomatik jikleye güvenme başına bela alırsın mete abi..

diğer akü problemin için ise sadece kaliteli bi akü alman yeterli..çünkü motorun hergün çalışıyo şarj oluyor yani.sabahleyin ister 2 bas ister 3 farketmez aküne bişey olmaz yani kolay kolay
    ok kanka sağol...

Alıntı GKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu arada yeni dikkatimi çekti
    yüksek amperli akü alıcaksanda mutlaka kuru al
    kuru taktırcam gibi abi zaten...gidişat o...ben gelemem böle işlere...

crayzboyone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Metehan abicim sana ne dıyorum sat onu artık :D sana sole 1000rr alcaz aye abınınkınden :D

Motosikleti
    Alıntı crayzboyone adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Metehan abicim sana ne dıyorum sat onu artık :D sana sole 1000rr alcaz aye abınınkınden :D
    sen aye abinkini ne zaman gördün yeğen larry...

mete abime cbf500'de gider ama istemez ki

Motosikleti
    Alıntı muratd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mete abime cbf500'de gider ama istemez ki
    amanın abi yapma etme...7750 ye var valla mimardan almıyom...napcam ben onu başıma belamı alacam...

titanxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba STR 250cross + mondial xtreme supermoto
    valla arkadaşlar ayak marşı olanlar şanslı benim motorun akü yerinde takılı olmasa bile ayak marşıyla çalışıyo kanuniyi begenmeyenlere duyrulur

ozrace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    = Kawasaki KLE 500
    ben perşembe günü ilk kar yağınca bindim ilk marşta çalıştı bizim kanuni hazretleri sonra ışıkta beklerken stop eder gibi oldu bende verdim gazı,verdim gazı şimdi yatıyor 2 gündür binmiyorum.bakalım çalışacakmı
    sende araba vardı ne oldu şirketin?? en iyisi ayak marşlı bişey al abicim
    ASİYİZ BİZ MOTORCUYUZ....

Motosikleti
    Alıntı titanxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla arkadaşlar ayak marşı olanlar şanslı benim motorun akü yerinde takılı olmasa bile ayak marşıyla çalışıyo kanuniyi begenmeyenlere duyrulur :)

hadi temem çalıştırdın ya sonrası...

Alıntı ozrace adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben perşembe günü ilk kar yağınca bindim ilk marşta çalıştı bizim kanuni hazretleri sonra ışıkta beklerken stop eder gibi oldu bende verdim gazı,verdim gazı şimdi yatıyor 2 gündür binmiyorum.bakalım çalışacakmı
    sende araba vardı ne oldu şirketin?? en iyisi ayak marşlı bişey al abicim

ya bir kere alsın sonrası kolay oluyor...araba emrimde kanka...ama karda kıyamette biyere vurursak sakata gelirim...

megadeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bir motorum bile yohhh
    Arkadaşlar benim düldül cbf 150 bu aralar akü kaynaklı sorunlar yaşatıyor...ilk aldı aldı akımı...almadımı bidaha akım makım vermiyor...sinek gibi vız vız ediyor akım ambiansı...motorum dışarıda kalmak durumunda...brandası falan var ama 0 derecede Ocak Şubat ayında bu şekilde dışarıda duracak...12.000 bakımın yaptırdım...bujiyide değiştirdik...biraz farketti düzeldi gibi oldu ama yinede KAR yağmaya havalar 0 dereceye inmeye başladı...ayak marşıda yok biliyorsunuz...çalıştı çalıştı...çalışmadı rampa aşağı vurdurucaz artık...e kış heryer nası salıcaz karda kıyammete aşağılara...bana bir çözüm bulsanız...bunun bir çözümü yokmudur...

Kuru tip akü veya amperimden 2 fazla amperli bir akü taktırsam sorun çözülürmü...

yada motoruma akü çevresini bir şekilde sarsam sarmalasam dış soğuktan etkilenmesin diye arabesk bir çözümmü olur...

Honda akü onda değilmiş...malumunuz Çin malı bişey...otomatik jigle olsada heç uğraşmasam şunlarla...satacam 1000RR alıcam vallahi...

yaza bombeyi patlatırsam şaşırmayın...
    abi senin honda böyle yapıyosa benim pala remzini hiç çalışmaması lazım1.olmadı 2.marşta alıyosen en iyisi aküyü sök ewe götür soğukta bitiyo herhalde..

amanın abi yapma etme...7750 ye var valla mimardan almıyom...napcam ben onu başıma belamı alacam...
    abi 500 güzel motor da sıkışık trafiğe gelmiyo,yoruyo adamı..şehir içi binilecek bi motor değil yani

kentacdis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    coming soon
    sulu aku sicaklik farkindan cok etkilenir
    en basit kuru aku ile bile degistirseniz cok farkedecektir. (test edildi )

ureticinizin tavsiye ettigi amper ve voltajda aku kullanmak daha akillica olacaktir.

hasanpinar0537 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim motorda 6 gündür yatıyor şu yağmur çamur kalksada bir kaç tur atıp aküyü şarz ettirsek birde ayakla çalıştı çalıştı çalışmazsa vurduracam bu sefer.

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genelde uzun süreli çalıştırılmayan makinalarda olan tipik bir
    sorun olarak bakılmalı konuya...
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    Handrosum akımçekerim amperajgüzelim

Sulu Akü tabir edilenler sıcaklıktan çok fazla etkilenirler. Bir de bu akülerde kullanılan Kurşun plakaların kaliteleri düşük ise (saf kurşun oranı az, yani Hurda Kurşundan imal..) kapasiteleri yerlerde sürünür. Kuru Tip yabir edilenler ise reaksiyonunu kapalı hücrelerde bir Jel içinde gerçekleştirirler ve soğuk havalardan çok fazla etkilenmezler. Çok fazla etkilenmezler desemde, sonuçta kimyasal reaksiyon ile akım üretildiğinden ve kimyasal reaksiyonlarda Sıcaklık bir Katalizör olduğundan yine de tölere edilebilir bir kapasite düşüşü olacaktır elbet.

Tavsiyem, biraz pahalıca ve piyasada kabul görmüş bir Kuru Tip akü alman olacaktır. Çok uzun süreler motoru çalıştırmadan tutmazsan hiçbir sorun yaşamassın

Bol Amperajlı, Voltajlı, Full ambianslı sürüşler dilerim
    Poturdak

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)