Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

bi soruda benden:)

Motovento
    REKLAM ALANI
    GKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    şindi
    bildiğimiz üzere karbüratörlü makinalarda senkron ayarı dediğimiz bi ayar vardır
    makina soğukken dengesiz çalıştığında anlarız
    yada kompresyona bırakıldığında öksürmesinden
    enjeksiyonlu makinalardada bildiğim kadarıyla aynı sıkıntılardan problem yaşanırsa
    TPS sensörü arızasından dolayı yapıyor
    sormak istediğim şu;
    tps sensörü değişmesi gereken bi abimidir, yoksa ayarı mayarı varmıdır?
    600f gibi bi makina 2006 model 17.000 dbu kadar kısa sürede bu sensörü bozarmı?
    bozduysa, garantiye girermi
    girmesse 600 f in tps sensörü ne kadardır?
    GKN MOTORS

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Aprilia Rs 50 & Yamaha rx 115 & Yamaha mbk ms-1
    Çok kazık sormuşsun abi oynamıyorum ben

Motosikleti
    R1

abi hep bizmi bilceezz,
    birazda bize yardımcı olunsun
    GKN MOTORS

efendy_iso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1_8
    abi şimdi ne desem yalan söylerim yaaaa
    [I]315 ile uzaklaştım,aynamda görünmüyorsun...I]

Motosikleti
    speed 150 naked
    kardeşim honda servisini arayıp oradaki ustabaşına bunu sorsan daha mantıklı olur aslında 2008 gelmeden hallet bence bu işi garanti bitmesine az kalmış
    ::evil:: [COLOR="DarkSlateGray"]Sürat felaket değil galibiyettir[/COLOR]

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    İlk olarak karbiratör senkronizasyonu hakkında bilgi vermek gerekli, çünkü bu soru yanıtsız bırakılırsa her karbiratörlü motoru olan "acaba benim ki düzgün mü" diye kafası karışabilir.

Senkronizasyon 1 den fazla karbiratöre sahip araçlarda yapılması gereken bir ayardır. Yani çift karbiratörlü bir motorun sağlıklı çalışması için iki karbiratörün de aynı ayarlara sahip olması, aynı anda aynı oranda hava/benzin karışımını yapması kısaca bir karbiratör gibi çalışması için yapılır.

Çok sık yapılması gereken bir ayar değildir, ayar yapmılması için özel cihazı vardır. Araçta fazla tüketim (aynı model başka bir araca göre ama aynı kullanıcı ile fazlaysa) varsa yada yakıt beslemesinden şüphelenilen tuhaf çalışma varsa yapılmalıdır.

Gelelim TPS ye,

TPS Kelebek Pozisyon Sensörü demektir (aşağı yukarı) enjeksiyonlu araçlarda ECU dan aldığı bilgiye göre kelebeği açıp kapıyan pozisyonunu ayarlayan bir küçük motordur kısaca.

Evet bozulabilir kul yapısıdır, ve eğer garanti bitmediyse garanti dahilinde değiştirilir.

Hatta 2005 model bir çok Yamahada (R1 - R6 - Fazer vb.) bu sensör kronik arızaydı ve yamaha bozuk olsun olmasın her aracı (bozuk olduğu ve bozulacağı tahmin edilen belli bir üretim seri) geri çağırıp değiştirdi bunları. Garantisi biten araçta bile ücretsiz değişim yapıldı.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

thedentist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha cygnusX ve honda VFR 800
    honda servislerine bişey sormayın arkadaşlar.sayelerinde vfr min zincir ve dişlisini değiştirmek zorundayım.12000 bakımında usta sağolsun zinciri çok germiş.bende servistir ne yapsa yeridir diyip bindim.motor 13000 e geldi.zincir şarkı şöylemeye başladı.hışırık,hışırık,hışırık diye.daha garantinin bitmesine de 7 ay var.garantiye girmiyo dediler.buyur burdan yak.ayrıyeten parça da stoklarında yok.3 hafta beklersiniz diyolar.motor şu anda garajda yatışta.
    çok iyi usta olduğunu bilmediğiniz kişilere aman diyim motorunuzu emanet etmeyin.bu honda servisi yamaha servisi olsa bile...

aykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PCX/HONDA NF
    her servisten cıkınca bidaha bakım yaparım kendim öncelikle deli baglar gibi gerilen zinciri gevşetirim yoksa kopartır ön dişliyide sonra kavraması en aşşagı alınan debriyajı ayarlarım daha sonra son derece sıkılmış olan gidon göbeğini gevşetirim daha sonra yola çıkarım o yüzden servise ne bişey sorun nede bakıma güvenin söylemeden geçemedim

Motosikleti
    Dl-1000 Vstrom Midnight Blue, Kanuni Motorun 150
    TPS ayarı yapılabilir ama anlatılabilecek, kolayca uygulanabilecek birşey değildir. Belkide parça değiştirilmeden, sadece ayarlar değiştirilerek sorun halledilir, servise danışmanı öneririm.
    GÜCÜN BİLGİ OLMADAN HİÇBİR DEĞERİ YOKTUR.

zion1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    taze bitti :)
    Alıntı aykan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her servisten cıkınca bidaha bakım yaparım kendim öncelikle deli baglar gibi gerilen zinciri gevşetirim yoksa kopartır ön dişliyide sonra kavraması en aşşagı alınan debriyajı ayarlarım daha sonra son derece sıkılmış olan gidon göbeğini gevşetirim daha sonra yola çıkarım o yüzden servise ne bişey sorun nede bakıma güvenin söylemeden geçemedim

sonuna kadar haklısın dostum nezaman servise gittsem makina neden beni buraya getirdin getirmeden daha iyiydik diyo valla garantisinide servisinide başlıyacam birgün ama hadi hayırlısı
    BEN DEGİL,BİZ DİYE ÇIKTIK BU YOLA

Motosikleti
    R1
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk olarak karbiratör senkronizasyonu hakkında bilgi vermek gerekli, çünkü bu soru yanıtsız bırakılırsa her karbiratörlü motoru olan "acaba benim ki düzgün mü" diye kafası karışabilir.

Senkronizasyon 1 den fazla karbiratöre sahip araçlarda yapılması gereken bir ayardır. Yani çift karbiratörlü bir motorun sağlıklı çalışması için iki karbiratörün de aynı ayarlara sahip olması, aynı anda aynı oranda hava/benzin karışımını yapması kısaca bir karbiratör gibi çalışması için yapılır.

Çok sık yapılması gereken bir ayar değildir, ayar yapmılması için özel cihazı vardır. Araçta fazla tüketim (aynı model başka bir araca göre ama aynı kullanıcı ile fazlaysa) varsa yada yakıt beslemesinden şüphelenilen tuhaf çalışma varsa yapılmalıdır.

Gelelim TPS ye,

TPS Kelebek Pozisyon Sensörü demektir (aşağı yukarı) enjeksiyonlu araçlarda ECU dan aldığı bilgiye göre kelebeği açıp kapıyan pozisyonunu ayarlayan bir küçük motordur kısaca.

Evet bozulabilir kul yapısıdır, ve eğer garanti bitmediyse garanti dahilinde değiştirilir.

Hatta 2005 model bir çok Yamahada (R1 - R6 - Fazer vb.) bu sensör kronik arızaydı ve yamaha bozuk olsun olmasın her aracı (bozuk olduğu ve bozulacağı tahmin edilen belli bir üretim seri) geri çağırıp değiştirdi bunları. Garantisi biten araçta bile ücretsiz değişim yapıldı.

msj alınmıştır .
    GKN MOTORS

Motosikleti
    honda varadero xl1000v & sym mio 100
    ben kendi motorumun servisiyim kimseye elletmem bence her motosiklet binicisinin bilmesi gerekir ufaktefek elinden iş gelmeli böylece fazla yolda kalmalarda yasanmaz saygılar

headhunter251 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FZ6 Fazer
    harbi kazık soruymuş bea Seviyorum bu ortamı işte ya,ne kadar kazık olursa olsun her soruya bir cvp var
    ..:: Nerde O Eski Günler? ::..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)