Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motorlarda da arabalar gibi egzost muayene pulu alınmalı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    Alıntı okayyorukcuoglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok üçsene diğil ya 01.05.2007 yazıyor son geçerlilik tarihi ona baktım ben
    o zaman seninkinde yanlışlık var. git düzelttir.

zamanında bu konu konuşuldu yanlış olanlar dilekçe vs. ile başvurup düzelttirdiler diye hatırlıyorum ben sen uyumuşsun anlaşılan
    ben giderim adım kalır dostlar beni hatırlasın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru ya da arabayı sıfır aldıysan 3 sene geçerli sonra 2 sene 2 sene devam ediyor.

senin ki 1.5.2008 e kadar geçerli olması lazım motorun trafik belgesine bi bak istersen orda yazıyor ne zamana kadar geçerli olduğu
    arkadaşlar 01-01-2007 önce alınan motorsikletler için muayane senede bir defa yapılırdı lütfen ruhsatlarınızı kontrol edin geçerlilik tarihi yazar.01-01-2007den sonra alanların ilk muayenesi üç yıl geçerli,daha sonra iki yılda bir olacak haberiniz olsun.herkese kazasız keyifli sürüşler.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Birde bunu çıkarmayın başımıza... Ne emisyonu yaaa.... 2 zamanlıları türkiye ye sokarken düşünselerdi....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Motosikleti
    Honda Click 125i 2012
    75cc scooter için de muayene var mı acaba? Teşekkürler.

jeansatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kocaoglan
    Alıntı hartoksi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlıktan da anlaşılacağı üzere, araba için her yıl yaptırdığımız ve 17YTL karşılığı aldığımız egzost muayene pulu motorsikletler için de şartmıdır?

otomobillerde olduğu gibi,motosikletler için egzost emisyon ölçümü yapılmamaktadır.arkadaşalrın yazmış olduğu araç fenni muaynesi ise
    iki yılda bir kez yapılması şarttır.vergi dairesinden araç borcu yoktur yazısı ve fenni muayne harcının ödeme makbuzu ile yapılmaktadır.bilgileirnize
    “Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

osmanba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda şhadow VT 750 c 4 - Honda CBF 150
    Motosikletçi arkadaşların; Fenni muayeneye gitmedem önce hergi bir vergi dairesinden "fenni muayana belgesi " almaları ve aracın sigorta süresinin olması da orada yaptırılacakları işlemlerinı hızlandıracaktır. Zaten motosikletli sürücülere öncelik tanındığı doğrudur. Kimse sıkıntı etmesin bazı arkadaşlar olumsuzluk yaşamış olabilirler. İşlemin tamami yarım saatı geçmiyor.

Motosikletçi arkadaşların; Fenni muayeneye gitmedem önce herhangi bir vergi dairesinden "fenni muayena belgesi " almaları ve aracın sigorta süresinin olması da orada yaptırılacakları işlemlerinı hızlandıracaktır. Zaten motosikletli sürücülere öncelik tanındığı doğrudur. Kimse sıkıntı etmesin bazı arkadaşlar olumsuzluk yaşamış olabilirler. İşlemin tamami yarım saatı geçmiyor.

Su Silahı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125
    Motoru bırak araba da bile eksoz muyenesini hiç bir esprisi yok.
    Vatandaşın cebindeki paradan nasıl 3-5 kuruş söğüşlerim zihniyetinin bir ürünü.
    Gitti TDM kaldık yine ybr ile başbaşa..

muratgergerli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yok paşam öyle bi uygulama iyi ki yok..
    Benim makinanın 2 egzozu var..Mahvolurduk yaw..Gerçi 4 egzozlu olanlarda var diimi?..
    Bak aklıma bi fıkra geldi..
    Hani üzüm satan tablacı gülüyo ya..Arkadan gelen karpuzcuya gülüyorum diye..
    Anladınız siz onu....
    İmza mı; yok anam taklit ediliyor... Parmak basıyorum artık..
    ŞEYTAN TÜYÜNÜ BENDE UNUTMUŞ.

By_DosT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mekan belli olmaz ama genelde istanbul içi...
    Motosikleti
    Motürü Sattım. Şimdilik Ticari TAXİ
    yasalara göre tekerlekli ve motorlu kara taşıtının hepsine egzos muayenesi gerekli ama tabi yasalarımızda hep bir açık olduğu için motosikletleri fark etmiyorlar.. uyandırmayın kimseyi.... bide egsoz muayenesi çıkmasın başımıza zaten yolda görmüyorlar bizleri... egzozumuzun muayenesini soranmı var...
    RUHUN BEDENİNDE, LASTİĞİNDE JANTININ ÜZERİNDE KALSIN......

Motosikleti
    as t1
    Alıntı xxxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o zaman seninkinde yanlışlık var. git düzelttir.

zamanında bu konu konuşuldu yanlış olanlar dilekçe vs. ile başvurup düzelttirdiler diye hatırlıyorum ben sen uyumuşsun anlaşılan
    baba sen doğrumu diyorsun peki nasıl düzelttiricem vergi dairesine mi dilekçe yazacam yardımcı olurmusunuz muaynesi geçti diye yol yapamıyorum yaw
    Akıllı insanlar yeni fikirleri tartışırlar. Normal insanlar sonuçları tartışırlar. Küçük insanlarsa başka insanları tartışırlar. :bounce:

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    KV 250 AGUİLİA
    Konu egzost pulu ama iş muayene hikayelerine kadar uzanmış; aslında, doğru bir uzantı çünkü biribiri ile bağlantılı bir mesele! Yorumları okumaktan oldukça keyif aldığımı itiraf edeyim.

hartoksi bir muayene hikayesi anlatmış; mizahi amaçla biraz abartılmış gibi gözükse de tümü ile doğrudur. Malesef çoğunlukla bu hikaye bu şekilde yaşanır. Ama bazen, gerçekten de 5 dakika bile sürmez! Yani aynı işlemler yine yapılacaktır ama şanslı bir gününüzdesinizdir; yani kalabalık değildir, kuyruklarda beklemezsiniz! Yılın bazı dönemlerinde gerçekten de çok tenha oluyor muayene istasyonları ve çabucak işinizi hallediyorsunuz.

okayyorukcuoglu, muayenede gecikme zammını sormuş, var mı böyle bir şey diye...
    babaçi de demiş ki yok öyle bir şey, sadece muayene harcını yatırıyorsun, hepsi o kadar...

Hepsi o kadar değil tabi, varsa ödenmemiş MTV ve yapılmamış Trafik Sigortaları, aynen faizleri ile birlikte alınır, yapılır! Tabi, trafik cezaları da faizleri ile birlikte aynen tahsil edilir, ondan sonra muayene için temiz kağıdı elinize verilir!

Aslında muayene gecikmesinin cezası var da muayene esnasında yok! Yani, muayenesi gecikmiş bir araçla trafikte yakalanırsanız hem aracınız bağlanır ve hem de cezanız kesilir. Öte yandan, bir aracı uzun süre (yıllarca mesela) trafiğe sokmayacaksanız muayene yaptırmak zorunda değilsiniz. Ancak, tüm motorlu taşıt vergilerini ödemek ve zorunlu trafik sigortalarını da yaptırmak zorundasınız! Vergiler tamam da trafik sigortalarının faizleri ile birlikte geriye dönük tahsil edilmesini mantığım kabul etmiyor; trafiğe sokmayacaksam trafik sigortası niye???
    ÖNEMLİ OLAN ZAMANA BIRAKMAK DEĞİL; ZAMANLA BIRAKMAMAK !!!

Motosikleti
    rmz 200 gy
    valla benım de kafama takıldı gıttım sordum adam dedı yok ole bışı cebın kaşınıyorsa yaparızz dedı bıde kıs kıs guldu
    !! ÖLÜ VE YAKIŞIKLI OLACAGIMA CANLI VE ÇİRKİN OLAYIM !! ::tutkuy::

nitrious81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Octavia
    Alıntı reis17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar 01-01-2007 önce alınan motorsikletler için muayane senede bir defa yapılırdı lütfen ruhsatlarınızı kontrol edin geçerlilik tarihi yazar.01-01-2007den sonra alanların ilk muayenesi üç yıl geçerli,daha sonra iki yılda bir olacak haberiniz olsun.herkese kazasız keyifli sürüşler.

Valla benımkıde temmuz 2006 cıksılı ve muayeneyı 1 yıl yapmıslar ılk aldıgımda bende emnıyete gıttım bu yasa degıstı 2-3 tekerleklı araclar ılk alındıklarında 3 yıl sonrakı yıllarda 2 yılda bır dıye Cok super bılgılı polıs abılerım ıtıraz edıp yanlıs bılıyosun dedıler bende arastırın dedım genelgeyı aradılar bulamadılar kaybetmısler sonra Baska bı ılden fax bekledık geldı sonra gordulerkı bu yasa 2004 yılında onaylanıp yururluge gırmıs sonra para almadan degsıtırıp PVC gıbı seyle kaplamak ıcın makınaya soktular ve muyanem 3 yıldı artık.
    Biri şu Düzcedeki kasksız ehliyetsiz üstüne üstlük Abart egzozları ile kafa ...... bir dur desin !!!

Muharrem1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBX 250 TVİSTIR
    ya nerden cıkarıyorsunuz böyle şeyi yerin kulagı var kapatınbu konuyu herşeyden para alıyorlar hic olmassa bundan yırtalım buda bi düşünce

Motosikleti
    honda shadow 750 vt
    Arkadaslar
    Goztepe muayene istasyonunda simdiye kadar iki farkli motorumu muayene ettirdim ki ikincisi bu haftaydi. Muayene sirasinda siraya girmenize gerek yok. one gecip sadece "motoruma bakabilirmisiniz" demek yeterli.. (boylece muayeneniz 5 dk da bitiyor)
    ikinci olarak muayenede egsozla akalali olarak hicbirsey sorulmadi bakilmadi v.s eger eksozlariniz cok bagiriyorsa sadece stop edip siranizi bekleyin...
    saygilar
    ferit

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 --(SİYAH)
    bence topic i de kapatın trafik memuru filan okur yürürlüğe sokar neme lazım kim uğrascak yaa artık beni yolda görsünler diye gece gündüz far yakıyorum..

Motosikleti
    YBR_125_'05_KIRMIZI BROADWAY '92_BEYAZ
    benim ilk muayene 2010a kadar geçerliymiş. eksoz muayenesi yok. fenni muayenesi 0 aldığımdan yapılıymış.

yzb bozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Alıntı hartoksi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Muayene şu şekilde yapılıyor.

1) İlk olarak en yakın muayene istasyonuna gidiyorsun. (motorunla tabiki)
    2) Bir kuyruğa girip veznedeki adama ruhsatını uzatıyorsun, 55 ytl yatırıyorsun
    3) Oradan aldığın makbuz ile bir başka kuyruğa giriyorsun, sıra sana gelince elindeki makbuzu uzatyorsun o da sana bilgisayardan temiz kağıdı (borç, haciz, arama emri, çalıntı durumu yoktur v.s) veriyor.
    4) Bu iki evrakla müdür beyin (zatı şahanelerinin odasının) önündeki kuyruğa giriyorsun.
    5) Müdür beye evrakları veriyorsun, oda üzerlerine imza atıyor, 2 tane çat çat kaşe vuruyor, ve ne büyük bir iş yaptım der gibi bir tavır ile evrakları size doğru masanın üzerinden atıveriyor. Böylece biz aşağılık mahlukatlar ilk aşamayı geçmiş bulunuyoruz.
    6) Sonra motorunun başına geçiyorsun. Ve muayene kuyruğuna giriyorsun.
    7) Tıpkı köprüdeki gişe kuyruğu gibi bir kuyruk oluyor ve bekliyorsun aracınla. Araçla adım adım ilerliyorsun.
    8) Sıra sana gelince oradaki görevli memura ruhsatı ve makbuzu uzatıyorsun. O memur aracı değil evrakının muayene edip, ruhsatın muayene yazan bölümüne bişiler yazıyor.
    9) Aracını muayene kısmından çıkartıp, evraklarla bir başka kuyruğa gidiyorsun. 10) BUradaki arkadaş, o ruhsattaki yerin üzerine imza atıyor paraf ediyor
    11) Evraklarını alıp hemen yandaki kuyruğa giriyorsun ve buradaki arkadaşında bu imzalı yere soğuk damga vuruşuna tanık oluyorsun.
    12) Tekrar muayene memuruna gidip, "Tamam mı benim işim" diyorsun" Oda Tamam diyor.
    13) Artık 2 sene rahatsınız demektir.

Durumu budur
    Hocam anlatım süper bende temmuz ve şimdi ocak olacak vergilerimi ödemedim temmuzdan beride muayenesiz frengili olarak dolanıyorum.Muayene kuyruğuna girmeden önce tanıdık birilerini buluyorsunuz adama 10 ytl veriyorsunuz çileyi %50 indiriyorsunuz.Benim kemerburgaz ve göztepe muayene istasyonlarında tanıdıklar var (samimi değilim) 10-20 ytl ye motorlulara hoşgörülü davranıyorlar.Gerçi 50 ytl verdiğin zaman uçağa bile sağlam raporu alınan bi ülkedeyiz.Motorsiklet için normal.

Alıntı 06bluedragger adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence topic i de kapatın trafik memuru filan okur yürürlüğe sokar neme lazım kim uğrascak yaa artık beni yolda görsünler diye gece gündüz far yakıyorum..
    Valaaa aman haaa Yunus ve Şahin memur arkadaşlar var sitemizde nede olsa onlarda motorsiklet manyaaa.Egsozlar gitmesin milletin.

byusn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Egzost muayenesi yoktur sadece araç muayenesi vardır motosikletlerde. Bu da eskiden ilk muayene 2 yıl sonraki muayeneler yılda bir yapılırdı ve değişti artık ilk muayene 3 sonraki muayeneler 2 yılda bir yapılır yani yzb bozo arkadaşın dediği gibi 55 ytl yi bayılırsın ve bir daha 2 yıl işin olmaz. Egzost muayenesi yoktur arkadaşlar yanlış bilgi edinmesin...

Alıntı babaçi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gecikme zammı öyle öok fazla bir para değil,vergi dairesinden muayene için harç makbuzu alacaksın 55 ytl civarı olması lazım,muayene istasyonuna gidiyorsun ve bu kadar yalnız dikkat 2 sene yapmaları lazım kanun değişti fakat haberleri yok gerekirse uyar
    Muayneye giren motorlar belirli bir cc istiyormu yoksa bütün motorsikletler muayne olmalımıdır????
    Acil cwp bekliyorum arkadaşlar..
    [COLOR="Red"]:):):)KARA YOLLARINDA DEGİL!! sENİN KOLLARINDA ÖLEYİM.ÖLÜMLE DANS EDEN ŞÖFÖR YAMAHA R6..):):)[I][B][/B][/I][/COLOR]

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)