Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Akü Neden Su Eksiltir

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar yoğun işim nedeniyle motorumu 14 gün çalıştırmadım.
    sonra çalıştırmak istediğimde alarm motoru çalıştırmadı.
    kontağı takıp ayak marşıyla çalıştırdım motor çalıştı.
    korna çalmakta güçlük çekiyordu.
    ve sonuç akü bitmiş

akü durduk yerde neden biter ?
    bugun aküyü söktüm incelemek için.
    markasınada baktım ama aklımda kalmadı
    açtım kapakları içinde bi gram su kalmamış
    akünün içinde normal plaka yok. hava filtresine benzer kağıt tarzında bişeyler var ama halen daha ıslaklar.

anlatmak istediğim içinde hiç su kalmamış

sebebi ne olabilir acaba ?

motorum henüz 3 aylık ve 1300 km de

" bu konu daha önce açılmıştı aratsaydın diyen arkadaşlar, arattım ama arama motoru akü haricinde herşeyi buluyo"

anlayışınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler ....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı emresezgi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kontağı takıp ayak marşıyla çalıştırdım motor çalıştı.
    korna çalmakta güçlük çekiyordu.
    ve sonuç akü bitmiş

akü durduk yerde neden biter ?
    bugun aküyü söktüm incelemek için.
    markasınada baktım ama aklımda kalmadı
    açtım kapakları içinde bi gram su kalmamış
    akünün içinde normal plaka yok. hava filtresine benzer kağıt tarzında bişeyler var ama halen daha ıslaklar.

anlatmak istediğim içinde hiç su kalmamış

sebebi ne olabilir acaba ?

motorum henüz 3 aylık ve 1300 km de

" bu konu daha önce açılmıştı aratsaydın diyen arkadaşlar, arattım ama arama motoru akü haricinde herşeyi buluyo"

anlayışınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler ....
    aküler uzun zaman çalışmazlarsa boşalabilir heleki içindeki su bitmişse başınıza gelen normal.belkide aldığınızda su tamam değildi havalarda çok sıcak içindeki su buharlaşmışta olabilir
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

mhrrmkpnr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benimde aküde su yok kuru aküde diil usta bunlara su eklenmiyo ilk koyuldugu su yetiyo buna bitince aküyü degişiosun fln dedi şarj etmeye calıştık sarjda olamadı
    true love..

Drift Religion

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Akü suyu şu nedenlerle bitmiş olabilir:
    1. Rafta (yani kullanılmadan) çok beklemiştir.. Aku üzerinde imalat yılının soğuk damgasını gorebilirsiniz. Sadece ay ve yılın son iki hanesi basılır genelde...
    2. Regulator bozuktur, aşırı şarj yapıyordur, yani dolduğu halde doldurmaya devam ediyordur.. Şarj işleminin 10.5 - 11 volt ustu aku elektriği kuvvetle emer, bu sırada ısınırsa su kaybeder!

Akunuz bozulursa 'Maintenance Free' yani bakımsız aku almanızda fayda var.(Jelli)
    Donmaktan ve uzun sure kullanım dışı kalmasından sakınınız. Uzun sure kullanmazsanız arada şarj ediniz ve lambaları kısa sureli yanık bırakarak hafif yukleyiniz..

Marlboro Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda idi bir zamanlaRR
    Piyasada su eklenen akü kaldımı hala?İlaveten varsada saf su koyarak tamamlayın.
    Metin ÖZKUL
    Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak...

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı Marlboro Man adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Piyasada su eklenen akü kaldımı hala?İlaveten varsada saf su koyarak tamamlayın.
    elbette piayasadaki akülerin çoğu hala sulu aküdür. Aküyü yeni aldığınızda içine asit konur 2 saat sonra akü hazır hale gelir. Daha sonra eksilme varsa sadece saf su ilave edilir. Tekrar asit konmaz. Otomobillere aldığımız akülerde az bakımlı aküdür. Ancak az bakımlı akülere su ilavesi gerekmez çünkü buharlaşan su tekrar içine akacak şekilde kapalı yapılmışlardır. Bu şekilde yapılmış oldukları kuru akü oldukları anlamına gelmez. Motosikletin aküsü daha eski tip olabilri bu nedenle su eksiltebilir. Bunu sebebi genelde buharlaşmadır. Yaz aylarıda arada saf su ilave ederek max işaretine kadar doldurmak gerekir. Aküyü eksik suyla kullanmak plakaların yıpranmasına yol açar.

14 gunde akunun bosalmasi anormal bir durum degil bence.
    Kanuni ise motorun Yuasa aku vardir üzerinde.

denizcimuzaffer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Beat ve denizciforesight :))
    arkadaşlar, aküler ile ilgili kısa bir bilgi:
    akülerin yüksek ısıda kullanıldığında aşınırlar. SORUN, kimyasal reaksiyonun yüksek derecelerde daha hızlanmasıdır. Akü daha çabuk enerji üretir, bu da elektrotlardaki aşınmanın artması demektir. Buna ilaveten gaz oranı yükselir. Su buharlaşır ve aşınmayı daha da hızlandıran asit daha çok yoğunlaşır. Isı sorunu, sadece aracın sıcak iklimde kullanılmasında ortaya çıkmaz. Eğer akü bir ısı kaynağının yanına veya sıcak bir bölüme konulursa akünün ömrü belirgin bir şekilde kısalır. Bu sebepten ötürü, akü sıcak bir ortamda kullanılacağı zaman ısıdan korumak için levhalar kullanılır.Bir kurşun asit aküsü dışardan bir güç kaynağıyla şarj edildiğinde deşarj süresi oluştuğu gibi, elektrotlar zıt yöne giderler.
    Poturdak

Erkut C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HD 200 SH 150 MIO100
    bence sizin akünüzün suyu çok azdı ve bu 14 gün beklemeylede deşarj oldu. çünkü 14 gün sağlam bir akü için uzun bir süre değil. 2 ay yatıpta canavar gibi basan aküler gördüm.
    konjektöre de dikkat herşeyi o başlatmış olabilir.

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkür ederim
    akünün markası yuasa değil r ile başlıyordu hatırımda kalan ...

talkie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 CITY
    Arkadaşım aküye saf su koy ve sarj ettir.Eğer plakalarda bir sorun oluşmadıysa geri çalışacaktır.
    Satılık Asya125t-Spidi mont

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bir çok kişi bildiklerini paylaşmış, fakat gözden kaçırdıkları birşey var.

Sorunun sahibi arkadaş bakın mesajında ne demiş :

Sanırım motorun yatırıldığı 14 gün boyunca alarm aktif halde idi ve yavaş yavaş aküyü bitirdi.

Motorunun üzerindeki akü yüksek ihtimal kuru tip aküdür, kuru tip akü hakkında konumuzla alakalı kısa bir bilgi ;

Kuru aküler sulu akülerin aksine 0 (sıfır) Volt seviyesine kadar boşaltılıp tekrar şarj edilebilirler ve bu şekildeki aşırı deşarjdan önemli bir zarar görmezler.ANCAK, AŞIRI DEŞARJ OLMUŞ VEYA B0Ş HALDEKİ BİR AKÜYÜ 1 HAFTADAN FAZLA (20 C’DE) ŞARJ ETMEDEN BIRAKMAYINIZ
    Eğer sulu tip akü ise bu tip akülerde çok fazla deşarj a müsait değillerdir.

Şimdi,

Kapağını açıp baktım demişsin, bu kapak kolayca açılabilen vida tipi birşey mi yoksa kenarından kıyısından tornavida ile kaktırarak açılan bir kapak mı.

Eğer el ile kolayca açılabilecek vidalı kapak değilse akünüz kuru tip aküdür.

Kuru tip akülerinde zorlanarak açılabilen kapakları vardır.

İki tip dede olsa tam deşarj ve aynı anda 14 gün yattığı için artık pek fayda sağlamaz o akü.

Eğer sulu akü ise suyu tamamlanıp belki kurtarılabilir.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Eyong arkadaşın dediklerine katılıyorum ve de eklemek gerekiyor,genelde çin malı motorlarda aküler ,regülatörler ve alarmlar düşük kalite,bu demek oluyor duran bir motorun alarmı muhtemelen aküleri aşırı boşaltıyor ,1 hafta duran motorun hiç şansı yok eğer regülede tam olmuyorsa aküde randıman vermez ,malesef şarz edilirken dogru aleti kullanmak gerekir ,benim gördügüm çoğu normal sulu (vıdalı kapak ve tahliye yeri olan)akü için tasarlanmış aletle dolduruluyor bu kuru ve yarı kuru (bir kere doldurulan ,kapağı açılmayan) akülerde özel karaktere sahip şarz aleti gerektirir,normal şarz aleti ile şarz edilen aküler üstüne üstelik bozuluyor,genelde bir akü en az 4 sene dayanması lazım bütün faktörler optimum göz önüne alınırsa (kulanma kılavuzunu kim okuyor) AMA nerde satıcılar seviniyor

Motosikleti
    as t1
    bakımsız aküler kendikendini şarj edemiyormu acaba arkadaşın aküsü boşalmıştı başka taksiden bastık marşına çalıştı yarımsaat çalıştırdı motoru stop etti birdaha marşbasmadı çalışmadı illa şarjmı etmek gerekiyor bende bakımlı aküvar ikidefa kışın boşaldı tır aküsünden bastım marşına çalıştı ve kendi kendini doldurdu hiç ayrı olarak şarj etmedim

ucanteneke5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Super Tenere xt1200z. Actros 1841 megaspais.
    bildiğim kadarıyla bu akü kuru olması lazım ama malüm çin aküsü olduğundan arkadaşında dediğigibi içine bakmış ve plakaları kağıtan olduğunu görbilmiş yani bu bir taklit akü ve üç ay dayandığına dua et git aynı tipte bi kalıteli akü al ve sadece ağırlıklarını kontrol et ve farkı anlıyacan bendede birkaçtane senin dediğin akülerden var hiç biri işe yaramıyo çünkü plakalar kalaydan olması gerekirken kağıtan yapılmışlar ve hergün jarz etsen bile anca dört beş ay dayanır sen git yeni ve kaliteli bi akü al ve bidaha problem yaşamassın.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akü suyu şu nedenlerle bitmiş olabilir:
    1. Rafta (yani kullanılmadan) çok beklemiştir.. Aku üzerinde imalat yılının soğuk damgasını gorebilirsiniz. Sadece ay ve yılın son iki hanesi basılır genelde...
    2. Regulator bozuktur, aşırı şarj yapıyordur, yani dolduğu halde doldurmaya devam ediyordur.. Şarj işleminin 10.5 - 11 volt ustu aku elektriği kuvvetle emer, bu sırada ısınırsa su kaybeder!

Akunuz bozulursa 'Maintenance Free' yani bakımsız aku almanızda fayda var.(Jelli)
    Donmaktan ve uzun sure kullanım dışı kalmasından sakınınız. Uzun sure kullanmazsanız arada şarj ediniz ve lambaları kısa sureli yanık bırakarak hafif yukleyiniz..
    burda bir bilen var....

Son Aktivitesi: 01-01-2008 00:09 belki uğrar bu ara...

http://www.motosiklet.net/forum/tekn...cozumleri.html

bu topiğe beklerim...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

jeansatar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kocaoglan
    Alıntı ucanteneke5 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bildiğim kadarıyla bu akü kuru olması lazım ama malüm çin aküsü olduğundan arkadaşında dediğigibi içine bakmış ve plakaları kağıtan olduğunu görbilmiş yani bu bir taklit akü ve üç ay dayandığına dua et git aynı tipte bi kalıteli akü al ve sadece ağırlıklarını kontrol et ve farkı anlıyacan bendede birkaçtane senin dediğin akülerden var hiç biri işe yaramıyo çünkü plakalar kalaydan olması gerekirken kağıtan yapılmışlar ve hergün jarz etsen bile anca dört beş ay dayanır sen git yeni ve kaliteli bi akü al ve bidaha problem yaşamassın.

+1
    kesinlikle çin malı akülerin durumu bu
    içerisinde yer alan metal plakaların kurşun ve kalay karışımı olması gerekirken çin akülerde alternatif bir madde var ve uzun süre kullanımı mümkün değil bu sebeple,en iyisi kaliteli yeni bir akü almaktır
    “Bir memlekette; namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)