Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: uzun yolda zincir yağlamaktaki yönteminiz nedir?

Katılımcı sayısı
43. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • yanıma yağımı ve fırçamı alır km gelince yağlarım.

5 11.63%
  • bir fırça yeter benziciden yağ ister oracıkta sürerim.

0 0%
  • yanıma hiçbirşey almaz ustaya veya benzinciye yaptırtırım.

1 2.33%
  • sprey yağ alırım.km gelince 2 dk sık bitsin.

28 65.12%
  • yağ mı o da ne?eve dönesiye zincir kopmaz işallah.ben yağlamam.

6 13.95%
  • diğer(lütfen cevaben ekleyiniz)

5 11.63%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

uzun gezi ve zincir yağı

Motovento
    REKLAM ALANI
    bart1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6 fazer 2005/yamaha ybr 125 2004(satmaktan şu ar
    arkadaşlar motorlarımızla kimi zaman oldukça uzun km ler kat ediyoruz.her motorda öyle mi bilmiyorum ama benim motorda 500 km geçmeden yağlamak gerekiyor.
    uzun bir geziye çıkma ihtimalim var km sınırım da yok.
    malum motorda yer sıkıntısı çok.helede yağ ;fırça gibi kirletici ve aşındırıcı eşyayı motorda taşımak oldukça zor.belki sprey yağ alıp bir kenara konulabilir.yada sadece bir fırça ile yola çıkıp benzinliklerde benzin aldığımızda ve km geldiğinde çok az bir yağ temini ile bu iş halledilebilir.
    bu konuda sizin fikirlerinizi de bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bisan Roadstar
    o ince yağ kutusunu yanına alacak yer yokmu hiç?
    yola çıkarken alınacaklar listesinin başına yazılması gereken zircir yağıdır bence.
    unutma oyun bitince vezirde piyonda aynı kutuya konur:bounce:

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    ben olsam sprey alırım,fırçayı kullandıktan sonra onu saracan akmasını engelleyecen uğraşmaya değmez
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

Motosikleti
    Suzuki Bandit 600
    bende sprey kullanıyorum. iki fıstttt tamamdır. ama ne kadar uzun ömürlü olduğunu bilemiyorum ama zinciri baya uzun yağlı tuttuğu bi gerçek ve sudanda bir hayli koruyor.
    *** Hayatta En Güzel Şey Özgürlüğün Tadını Doyasıya Çıkarmaktır ***
    Hayat sadece ölüme giden yoldaki bir rüyadır...

xxxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 500
    bana kalırsa hiç ağraşmana gerek yok. sınırsız km demişsin hiç durmadan gidiceğini varsayarsayarsak aşağı yukarı 1000 km gidip ordaki bi servise ya da ustaya 3 5 bi şey verip yaptırabilirsin.

çünkü daha geçen gün ben de babamla konuşuyordum benim motor için 200 km de bir yağla demişlerdi peki dedim 300 km gidicek olsam yolda durup zincirmi yağlıcam diye babam sen ona bakma gezip eve gelince yapabilirsin dedi. o motorunu araklırla sürenler için.

aslında bunu birazda nasıl hidrolik yağında ya da bazı başka şeylerde km veya yıl olarak söylüyor böyle düşünmek gerek. 200 km bir desede sen senede 100 km bile yapsan bence zincirin yağlanması gerek. ama zinciri yağlayıp yola çıktıktan sonra durman 1000 1500 gidilebilir heralde

yanlış bilgi vermek istemem ama en baştada dediğim gibi benim şahsi düşüncem bu

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Diğer seçeneğini işaretledim. Neden derseniz zinciri en son bundan 20 sene önce bisikletimde görmüştüm.
    Şaft gibisi var mı?

Alıntı yucika adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Diğer seçeneğini işaretledim. Neden derseniz zinciri en son bundan 20 sene önce bisikletimde görmüştüm.
    Şaft gibisi var mı?
    Şaft içinde mavsalı yağmak lazım

CBF150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2010 BMW R 1200 GS Adventure
    Bu konu ile ilgili daha önce topic açılmıştı...
    http://www.motosiklet.net/forum/gere...k-listesi.html
    Ama olmazsa olmazlardan mutlaka yanında olsun...
    1-Sprey zincir yağı
    2-Hava basınçlı köpük(lastikler için)
    3-Yedek far ampulü veya kaliteli bir el feneri
    4-Yedek kask veya mevcut kaskının vizorü

yucika - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26 "56 model
    Alıntı death adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şaft içinde mavsalı yağmak lazım
    Tabi mafsalı yağlamak lazım yağ kaçırıyorsa. Eğer yağ kaçırmıyosa 10.000 km.de bir kontrol edersin. Sen de bu arad 20 kere zincir temizlemiş. 10 kere zincir boşluğunu almış olursun. Ben şaftı 100.000 km. kullanırım bişey olmaz sen bu sürede 5 kere zincir 3 kere dişli değiştirirsin.

Motosikleti
    Yamaha YZF R6
    Bu yağlama olayı çok abartılıyor,çok yağsız bırakmadıkça dişliye de zincire de zarar gelmez(yağlamamayıda abartmayın tabi ).Çok yağlamak bir tek o ringlerin ömrünü uzatır oda aslında uzun vadede mantıksız çünkü sıktığınız kaliteli spreylerin total fiyatlarını hesapladığınızda motorunuzda kullandığınız zincirin fiyatının 10 katı çıkıyor.Onun yerine okadar evhamlıysanız zincirinizi önerilen tarihten önce değiştirin.

Uzun yol içinde piyasada mini spreyler var (4 kullanım fln idare ediyor)onları kullanabilirsiniz taşımasıda çok kolay.

Bu arada zincirinize oring yağı dışında abuksubuk önerilen başka şeyler sürmeyin asıl o zaman ömrü çok kısalır

Motosikleti
    Aprilia Rs 50 & Yamaha rx 115 & Yamaha mbk ms-1
    Sür gres yağını :D hem daha uzun süre yağlı kalır ne gerek var spreye falan

Motosikleti
    Yamaha YZF R6
    Alıntı replicad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sür gres yağını :D hem daha uzun süre yağlı kalır ne gerek var spreye falan
    Bunu gerçekten yapan çok fazla insan var.Gres yağı ve bunun gibi maddeler oring lastiğinin yapısını bozar.

Ayrıca zincirinizi parlatmak veya temizlemek için kesinlikle mazot ve benzeri ürünler kullanmayın,zincirinizin çabuk eskimesini garanti etmiş olursunuz

Motosikleti
    yBr 125
    walla arkadaşlar benim temizleme yöntemim şudur; WD 40 sıkar iyicene yediririm, sonra bir bez ile zincir i parlatana kadar silerim.zincirin orjinal halini gördükten sonra LA 8 denilen manyak ötesi bir yağ sürerim( ki bu yağ ben matbaacı olduğum için son model baskı makinalrında kullandığımız halis bir zicir yağıdır.tahmini 5 litresi 350 euro ya tekabül ediyor.) ve sonra keyfime bakarım.işte buda benim tarzım..

http://www.pomeroy.co.uk/html/lubrication_elkalub.html

Motosikleti
    Yamaha YZF R6
    Alıntı wania adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    walla arkadaşlar benim temizleme yöntemim şudur; WD 40 sıkar iyicene yediririm, sonra bir bez ile zincir i parlatana kadar silerim.zincirin orjinal halini gördükten sonra LA 8 denilen manyak ötesi bir yağ sürerim( ki bu yağ ben matbaacı olduğum için son model baskı makinalrında kullandığımız halis bir zicir yağıdır.tahmini 5 litresi 350 euro ya tekabül ediyor.) ve sonra keyfime bakarım.işte buda benim tarzım..

Yaptığın bakımla 2sene geçmeden ybr nin fiyatını çıkartırsın bu gidişle..

Motosikleti
    honda cbf 500
    Alıntı wania adlı üyeden alıntı Mesajı göster

wd 40 o ringlere zarar veriyormuş galiba

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    temizleme için daha çok mazot veya gazyağı öneriliyor.
    gezi için pratiklik açısından spreyler daha uygun
    teflon katkılı zincir yağları kullanan varmıdır faydası ne olmuştur?
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

Motosikleti
    honda cbf 500
    arkadaşlar mazotta önerilmiyor.
    aşağıdaki konuya göz atmanızı tavsiye ederim
    http://www.motosiklet.net/forum/fayd...aglama%5D.html

aslında bi arkadaş güven wd 40 kullanabilirsiniz yazmış ama benim bildiğim zarar veriyor.

Zincir temziliği için en iyi madde gazyağıdır, bir çok üretici zaten kullanım kılavuzunda "zincirinizi kerosen ile temizleyin" der. Kerosen bildiğimiz Gazyağıdır. Kerosen bulacağım diye uğraşmayın, gerçi günümüzde büyük şehirlerde gazyağı bulmakda kolay değildir. (Yazının sonunda İstanbul için nereden gazyağı temin edebileceğinizi yazdım)

Temizlik için çoğu kişi (özellikle tamirhaneler) mazot ve benzin kullansalarda bu yanlıştır, mazot ve benzin yağlı bölgeler için iyi bir temizleyicidir fakat yüksek çözücülükleri nedeni ile zincire özellikle O-Ringlere zarar verirler. Asla bu iş için benzin ve mazot kullanmayın, gazyağı bulma imkanınız yoksa kaliteli bir bulaşık sabununu suya karıştırarak sabunlu su ve fırça ile temizleyebilirsiniz. Zor olsada aslında en sağlıklı yöntem sabunlu sudur, ama hem O-Ring ve zincire zarar vermediği için hemde kolay temizlik sağladığı için biz gazyağını rahatlıkla kullanabiliriz. Ki zaten üreticilerde bunu tavsiye ediyorlar.
    Karıştırmadan,sadaece birisini bile kullanabilirsiniz.
    Eyong unda dediği gibi,benzin,motorin,sentetik veya selulozik tiner,trikloretilen,karbontetraklorür,heksan, poliv iniletilen vb solventler zincirlerinizin (varsa)O ringlerini yani bakla burçları arasında ki kauçuk,toz vb contalarınının kimyasal yapısını bozup erken yaşlanmasına neden olup zincirinizin ömrünü kısaltan sebeplerdendir.
    Yani amaç uzun ömürlü,sağlıklı bir zincire ve dişlilere sahip olmaksa gereken koruyucu bakımları yapmaktan geçiyor.
    Korumamız gereken ise toz,kum,kimyasal moleküller ve aşındırıcı minerallerdir.
    Bunları zincirimizden ne sıklıkla uzaklaştırırsak O derece başarılı olur ve sağlıklı uzun kilometreler yaparız.
    ekstradan şu konular var

http://www.motosiklet.net/forum/fayd...uel-subat.html

http://www.motosiklet.net/forum/tekn...korunmasi.html

http://www.motosiklet.net/forum/zafe...incir-%3B.html

Motosikleti
    Yamaha YZF R6
    Mazot oring lastiğini sertleştirip çabuk deforme olmasına sebep olur

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    Gaz yagı ile temizleyin arkdaşlar

sprey yağ alırım.km gelince 2 dk sık bitsin. 21 63,64%

Way be ne çok sosyete motorcu varmış aman eliniz yaglanır 2oo ml lik yaga 3 katı fiyatını verin

ucanteneke5 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Super Tenere xt1200z. Actros 1841 megaspais.
    uzun yolda sprey en güzeli ben hep sprey kulanırım ama hiç kilometre tutmadım ama şehir içi kuru havada 1000km.rahat gidiyo bi yağlama .
    ama tabiki gidilen yol koşullarında deişiyo mesela ben XT ile evden çıkarken yağlarım ve arazi yolarında yani toz ve kumda kulanınca birde dönüşte yağlamak zorunda kalıyom.
    bence bi sprey al yanına en basit ve kolay yol budur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)