Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Scooterlarda kayış değiştirerek performans ve hızı arttırmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Keeway ARN 125
    Bir arkadaşım scoozy marka motorunun kayışını değiştirerek 110-120 km hıza ulaşmış.fabrikasyon gelen kayışlar pek iyi olmuyor dedi.ve sanırım fabrika çıkısında lastik boyutuna göre motorun belli bir hıza kadar gitmesi sınırlı.scooterlarda kadran 140 km gösteriyor.ama nerdeyse hiçbiri o hıza çıkamıyor.Ben sürekli uzun yola gidiyorum.ARN ile güzel oluyor.Şu anda 100 km yapabiliyorum.Bu nedenle performans kayışlarını antalyada nerede bulabilirim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

dostum bence aracını limitlerinin üzerinde gitmeye zorlama, fabrika sınırlamışsa bir bildiği vardır. dikkatli ol, genede sen bilirsin..

Motosikleti
    Keeway ARN 125
    Alıntı ChatnoiR adlı üyeden alıntı
    dostum bence aracını limitlerinin üzerinde gitmeye zorlama, fabrika sınırlamışsa bir bildiği vardır. dikkatli ol, genede sen bilirsin..
    Düşüncene katılmıyor değilim.ama uzun yolda arabalar 90 la giderken sollamak çok zor oluyor.ve 7500 devirde gitmek zorunda kalıyorum.hem yakıt çok gidiyor hemde motor 90 ila 100 km arasında çabuk hızlanmıyor.bu nedenle şu anda bu benim için şart.bilgisine güvenen arkadaşlar yardımcı olurmusunuz?

powerbyaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    bildiğim kadarı ile kevlar kayışlar satılmakta ama bende bulamadım Antalyada
    ERASER WİLL COME BACK

alonzo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Tigrina
    Ya arkadaşlar bi dakika yani scooterlarda güç aktarımı kayışlamı yapılıyo mobilet gibi yani ?

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    alonzo kardeş niye şaşırdınki? Performans gerektirmeyen birçok motorda kayışla aktarım daha mantıklıdır. Mesela Harley Davidson ve benzeri birçok chopper (yada cruiser diyelim)
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Kanuni Tigrina
    Eyong kardeş cahilliğime ver ben kayış işinin sadece basit mobilet türü motorlarda olduğunu sanıyordum. Teşekkürler.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Estağfirullah
    Bilgi paylaştıkça çoğalır..
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    Kanuni Tigrina
    Baba bişiydaha sorucam ya peki scooterlarda vites ve hızlanma nasıl bir mekanizmayla oluyor. Aydınlatırsan sevinirim.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Valla otomatik varyetör ile oluyor ama pratik olarak şu an anlatamam çünkü eski bir scooter cı değilim. Merak edip bi kere söktüm şanzıman sol kapağını , ama tam olarak çözmüş değilim. Kayış aşırı derecede gevşek duruyor kafasına göre takılıo gibi, tekeri döndüren kasnak yaylı bişey ve kayış onun üzerinde sabit değil. Sanırım hızlandıkça kayış bu kasnağı yay sayesinde esnetiyor ve araya iyi ce sıkıştıkça hareket edio gibi. Tam olarak bilen varsa annatır inşallah, O kapağı ilk söktüğümde motoru çalıştırıp izlicem

Motosikleti
    Kanuni Tigrina
    Sağol Eyong kardeş, bu kadarı bana yeter. İlgine Teşekkürler.

Motosikleti
    DL 1000
    Arkadaşlar çalışma mantığı şöyle,

Aynı bisiklet gibi düşünün, nasıl pedala bağlı dişliyi büyüttükce daha hızlanır ama güçten kaybederseniz scooterda da aynı mantık var. Basit bir merkezkaç kuvveti yani. Motor devirlendikçe, merkezkaç kuvveti sayesinde, karşı yay kuvvetini yener ve kayışı döndüren kasnak dışa doğru açılır yani çapı devirlendikçe büyür. Yani motor devri arttıkça esasında sizin motor gücünü ileten kasnak çapınızda büyür. Zaten bu nedenledir ki hiçbir zaman vites değişimi gibi birşey hissetmezsiniz.

Motosikleti
    Keeway ARN 125
    Alıntı thunderkiller adlı üyeden alıntı
    Arkadaşlar çalışma mantığı şöyle,

Aynı bisiklet gibi düşünün, nasıl pedala bağlı dişliyi büyüttükce daha hızlanır ama güçten kaybederseniz scooterda da aynı mantık var. Basit bir merkezkaç kuvveti yani. Motor devirlendikçe, merkezkaç kuvveti sayesinde, karşı yay kuvvetini yener ve kayışı döndüren kasnak dışa doğru açılır yani çapı devirlendikçe büyür. Yani motor devri arttıkça esasında sizin motor gücünü ileten kasnak çapınızda büyür. Zaten bu nedenledir ki hiçbir zaman vites değişimi gibi birşey hissetmezsiniz.

Peki bu kayışları nereden ve nasıl bulabiliriz? yada başka bir çözümü yokmu ? motor uzun yolda 0,12 ykr yakıyor.
    ..:: KEEWAY ARN 125cc ::..
    Weight:105KG-Single Cylinder,4Strokes,Air Cooling-Compression Ratio:9.5:1-Power:6.2 KW/7500R/MIN 8,4 hp-Ignition Mode : CDI-Clutch:Dry Shoe,Acentric-Front:Disk/ABS,Rear:Disc/Drum-Alarm, Foldable remote Control

Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    120 kuruş mu yakıyor
    ERASER WİLL COME BACK

Motosikleti
    Keeway ARN 125
    Alıntı powerbyaydin adlı üyeden alıntı
    120 kuruş mu yakıyor
    servise ayarlattım.filtre bayağı kirlenmişti.temizlendi ayarlandı.şu anda 25 YTL benzin ile 275 KM yapıyor.bu da uygun.genelde uzun yol yapıyorum.
    Weight:105KG-Single Cylinder,4Strokes,Air Cooling-Compression Ratio:9.5:1-Power:6.2 KW/7500R/MIN 8,4 hp-Ignition Mode : CDI-Clutch:Dry Shoe,Acentric-Front:Disk/ABS,Rear:Disc/Drum-Alarm, Foldable remote Control

Motosikleti
    suzuki gsr600 2009
    90 kuruş normal km'de
    kayış işi ne oldu sordun mu?
    ERASER WİLL COME BACK

Motosikleti
    Keeway ARN 125
    Alıntı powerbyaydin adlı üyeden alıntı
    90 kuruş normal km'de
    kayış işi ne oldu sordun mu?
    Ispartadaki servise sordum.her motorun orjinal kayışı takılır dedi.farklı bir kayış taktığında motor gider ama hızlanması çekişi düşebilir dedi.orjinali gibi hiçbir zaman olmaz dedi.2 kişi çekmeyebilir dedi.orda bekleyen 10 tane scooter vardı.çin malı hepside kayış bekliyormuş.bende mecburen sustum.haklı gibi geldi.

kışa doğru tekerlekleri değiştirmeyi düşünüyorum.arka 130 luk.120 lik takarak biraz hızı arttırıcam ama basınçtan dolayı patlama veya zarar gelirmi bilemiyorum..

ErdoganAktas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Konu çok eski kalmış, araştırma yaparken rastlayınca yazmadan edemedim. Evet doğru kayış değişimi ile performans arttırımı mümkün. En azından biz kendi motorlarımızda denedik ciddi bir artış oldu.

Detaylı bilgiyi bu adresten edinebilirsiniz:
    http://www.alorulman.com/honda_dylan_kayis/

Diğer marka motosikletler içinde kayış mevcuttur.
    Hayatonda

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Benimde 3500 kmde kayış kopmuştu sıradan bir motor tamircisi pahalı bir kayış taktı yaklaşık 50 ytl felan.. Ondan sonra motorla 110-120 görmeye başladım ama önermem çünkü güçten kayıp oluyor ister istemez

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Benim bir mobiletim vardı onun kayışı kopunca orjinalinden değilde farklı bir kayış takmıştım. Adınıda performans kayışı koydum. (kendim) güçtende düşmedi, 10-15 km/s gibi bir artışa neden olmuştu....
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler