Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zincir yağlama hangi yağ ile olmalı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhabalar...

Aranıza oldukça yeni katılan bir motorcu olarak öncelikle herkese kazasız,belasız sürüşler diyerek sözlerime başlamak istiyorum. Motor konusunda daha çok yeniyim ve yaklaşık olarak 3 aydan beridir Mondial 250Mct Chopper kullanıyorum.Daha önce hiç motorsiklet kullanmadım.Ama 20 seneye yakın profesyonel bisiklet geçmişim var.Bu yüzden bu konuda çok fazla zorlanmadım.Buna rağmen bir scooter yada bir racing farketmez bir motorsikletin tepesine ne zaman çıksam ben bu işi ilk defa yapıyorum bilinciyle motora biniyorum.Çünkü siz onun motor olduğunu unutursanız elbet bir gün o da size kendisini zaten bir şekilde hatırlatacaktır diyerek soruma geçmek istiyorum :

Motorumu satın aldığımdan beridir onunla çok yolculuk ettim ve gerçekten motor kullanmak inanılmaz keyifli ve eğlenceli.En azından pedal çevirme derdiniz yok! Geçenlerde motorumun normal periyodik bakımlarını yaparken zincirdeki yağın fazlasıyla kirlendiğini ve bazı toprak vs.. parçaların zincirin boşlukları arasına girdiğini gördüm.Motorumu hemen kriko üzerine alıp zinciri (oring zincir) bir güzel temizledikten sonra Bp'nin kauçuk katkılı gres'iyle bir güzel yağladım.Yağladıktan 1 saat sonra da motorumla, yağ zincirle iyice kaynaşsın diye caddede biraz tur attım.Şu ana kadar da bununla ilgili herhangi bir problem yaşamadım.Fakat dün internette dolaşırken bazı motor sitelerinde motorsiklet zincirlerinin özel gres katkılı zincir yağlarıyla yağlandığını yada dikiş makinalarında kullanılan Sae 80-90 model makina yağlarıyla (dişli yağları) yağlandığını okudum.Şimdi soruyorum : Bu işin doğrusu ne???.Benim kullandığım gres çok ince gres ve zincir boşluklarına tamamen doluyor.Sudan etkilenmiyor.Aşırı yapışkan ve 60 derece ısıya dayanıklı.Damlama yapmıyor.Yeşil renkli.Korozyona karşı direnci var.Sprey yağları inceledim.Bana göre sadece ismi var.Yüksek torklarda yada ağırlıklarda (2 kişi binerse) o spreyin pek bir işe yaramayacağını düşünüyorum.Dikiş makinası yağları denilen vites kutusu yağları da çok fazla akıcı.2-3 günlük kullanımdan sonra tekrar bakım yapmanız gerekiyor.Ben motorumu sürekli asfaltta kullandığım için kauçuk katkılı ince gres kullandım.

http://www.bp.com/genericarticle.do?...tentId=6000406

Yukarıdaki internet adresinden bu yağın özelliklerini inceleyebilirsiniz.Aramızda çok daha uzman arkadaşlar var.Siz yapılan bu işi önerebilirmisiniz?

Şimdiden çok teşekkürler...
    (Bu arada internette bu konuyla ilgili tüm yazıları okudum.Sizler ne yapıyorsunuz?Benim için önemli olan bu.)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bart1969 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fz6 fazer 2005/yamaha ybr 125 2004(satmaktan şu ar
    valla doğrusu ne bende merak ettim.
    benim evde otomobilde kullandığım fazla 20-50 motor yağı vardı.ustada onla yağla dediydi ben de öyle yapıyorum.

gugukk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 Beyaz Gt250r - Fiat 500L Living
    Yağlamadan önce gaz yağı ve diş fırçası ile zinciri temizle zincir pırıl pırıl olur sonra piyasada satılan 15 ytl filan olması lazım zincir yağları sprey olarak bunu kullanman yeterli gerisini boşver geçenlerde bir zincir spreyi buldum zinciri koruyor sıkıyorsun zincir bembeyaz oluyor toz kir yapışmıyor çok ilgiç tek kötü yanı zincir bembeyaz oluyor ama gaz yağı ile veya bezle silince çıkıyor gerçekten güzel bir yağ.
    2011 Hyosung GT250R EFI Beyaz

Arthas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zincir için özel satılan yağlardan kullanmanızı tavsiye ederim. Marka olarak birşey demiyorum o biraz kişinin tercihine kalıyor. Ben motorex racing zincir yağı kullanıyorum. Beyaz bi tabaka şeklinde zincirde kalıyor ve zamk gibi yapışıyor zincire, janta sıçratma gibi bi sorun olmuyor.
    [I]Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri oluşuyorsa orada güneş batıyor demektir...[/I]

tronic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    fazer
    ben de castrol chain kullanıyorum sıçrama vs. yapmıyor yeterince iyi yapışıyor zincire.
    [I][B]Öldüğünde beyin yoktu demiyorlar da kask yoktu diyorlar ya işte bu anlayış farkı bizi bu hale getiren..[/B][/I]

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Gazyağı ile zinciri temizleyip 90 numara dişli yağı ile yedire yedire yağlıyorum.Pırıl pırıl yeni gibi duruyor.

lojistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xcg 150
    zincir yağlamak için illah siprey halinde olan ürünleri kullanmakmı lazım yoksa 20-50 /10 40 gibi yağlarda olurmu veya ne uygundur. sprey ürünler haricinde ürünlerin uygulaması nasıl yapılır? birileri açıklarsa çok sevinirim.
    Kimseye cahil deme, dağ başındaki çobana bile. Hiç birşey bilmiyorsa, koyun gütmesini senden iyi biliyordur.

barrokas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maxillofacialtrauma Hamamatsu
    http://www.motosiklet.net/forum/fayd...aglama%5D.html

burada ayrıntılı şekilde anlatılmışl
    Tahsin Oğuz Acartürk çok KRAL adamsın......

Motosikleti
    07'Transalp , 151 RS.
    sprey leri var onlardan kullanın üsütünz ve motorunuz böylelikle yağ içinde kalmaz
    Kadın;15 inde Ceren,20 sinde Ceylan ,25 inde Avcı nın kendisidir.:bounce:

cepni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    vaR1
    bence en kullanışlı ve uygulaması kolay olan sprey yağlar ayrıca bu yağlar slikonlu veya teflonlumu ne oluyormuş (tam emin değilim) o sayede zincire daha iyi tutunuyormuş

lojistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xcg 150
    Alıntı Tutkun22 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sprey leri var onlardan kullanın üsütünz ve motorunuz böylelikle yağ içinde kalmaz
    Aslında garip gelebilir ama ben üstümü başımı batırınca erkekçe bir tatmin duyuyorum ve daha iyi iş çıkardığımı düşünüyorum. Ama iyi olan chain wax is ondan alıcaz napalım artık. Çünkü değer yağlar konusunda kimse emin değil herkes bir yol tututturmuş (gress , makina yağı , ve hatta kızdırılmış zeytin yağı) .Zaten bende araştırıp bulamamaktan çok sıkıldım. İlgilenenlere teşekkürler yinede.
    Kimseye cahil deme, dağ başındaki çobana bile. Hiç birşey bilmiyorsa, koyun gütmesini senden iyi biliyordur.

Motosikleti
    2007 Honda CBF 150
    benim motorum 1000 kmde 2.5 aylık zincir koruyucusu var yani (kap) zincir şuan temiiz ve yaglı kapagı oldugu için cantı kirletmiyor. HANGİ ARALIKLARLA BAKIMINI VE YAGLAMASINI YAPMALIYIZ?
    [B][COLOR="Black"]2bin7 HONDA CBF 150 :cat: (34 EN 6186) [/COLOR]İSTANBUL- AVCILAR[/B]

Motosikleti
    yBr 125
    stealthxxx doğru yoldasın çok güzel iş çıkartmışsın bence.daha detaya girme bence.senin yolunda doğru.fazla kafanı karıştırma.
    genç kaptan zincirin zaten temiz duruyor.bakıma gerek yok hiç sökme oraları. o korumaların orada bir yerlerde eğer bir delik görebilirsen kalın yağlı bir yağdanlık ile bir kaç damla yağ sıkman yeterli olur derim..

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    stealthxxx Bence doğru yapıyorsun. Gress yağlar genelde en iyi koruyucu yağlardır ve ağır yük taşıyan araçlarda veya yük binen aksamlarda kullanılır dolayısı ile motoruna yük binmese bile zinciri en iyi şekilde koruyacağını sanıyorum...
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

excavator_zx6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki zx-6r
    THE_LANCET yahu bari doğrusunu yapıyorsun deme gres yağı hızlı devirde çalışmaya dayanan bir yağ değildir.kendinde demişsin ağır yük taşıyan araçlar diye.gres yağı hazne yağıdır.kapalı alanlarda toz kir görmeyen alanlarda özelliğini yitirmez.ayrıca zincire kalın gelir ve toz kapar.konuyu açan arkadaş ta gres yağının yeşil renkte olduğunu yazmış.yeşil vekırmızı renkte olan gresler piyasada bulunan en kalitesiz yağlardır.zincir ince yağ ile yağlanır.ayrıca mazot ile zincirini temizliyenlerde var.mazot ta uçucu değildir.zincirde kalır.ve madeni yağların tahammül edemediği tek yakıtta mazottur.mazot ile temizlerseniz sonradan zincire vurduğunuz yağıda mazot çözer.zincirde sonradan kuruyan uçucu yakıtla temizlenmeli.
    gokhanbaksi ve yamtareroglu bunu beğendiler.
    zx-6r namı diğer 636...

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    arkadaşlar,motosikletimizin zinciri,süratli bir şekilde çalışan ve ısınan bir aksamdır.bundan dolayı kullanılacak yağın,zincir üzerinde kalıcı bir yapıda olması gerekiyor.ama bu arada zincirin iç tarafında,bağlantı yerlerinde o ring denilen yuvarlak disk/halka şeklinde conta da diyebileceğimiz parçalar var.yağın bu parçalara yeterli miktarda bulaşması gerekir ki zincir ses yapmasın ve uzun ömürlü olsun.bir arkadaşımızın da anlattığı gibi zincir,pratik olarak gazyağı ile ve eski bir diş fırçası yardımıyla önce temizlenir.bu temizleme esnasında varsa motorunuzu orta sehpasına alın.eğer orta sehpanız yoksa,arkaya sehpa yardımıyla arka tekeri kaldırın.bu arada çok çok önemli bir nokta var ki;yazmadan geçemeyeceğim;bazı arkadaşlar bu işlemden sonra motoru çalıştırıp 1. vitese taktıktan sonra,tekerlek dönerken yağlama yapabiliyorlar.bu çok ama çok yanlış bir davranıştır.ben bu işlem sonucunda parmaklarını kaybeden 2 kişi tanıyorum.sakın böyle birşey yapmayın!!!bazı arkadaşların 20/50 gibi motor yağları ile yağlanabilir konusu doğru değildir.bu ancak zor durumda kalındığında;mesela dağ başında zincirinizi yağlamak istediniz ve zincir yağınızın bittiğini fark ettiniz,geçici olarak idareten olabilir ama normal şartlarda bu yağ orada kalıcı özelliği olmadığı için kısa sürede etkisiz olacaktır.sonuç olarak zincirimize kullanacağımız yağ,bu iş için üretilmiş ve kalıcı nitelikte olmalıdır.bazı arkadaşların belirttiği gibi sıkıldıktan birsüre sonra beyazlaşma olan yağlar bu iş için en ideal olandır.o beyazlaşma denilen şey ise yağın katılaşmış halidir.zaten hareket ettikten kısa bir süre sonra zincir ısındığı için o katılaşma çözülecektir.tekrar durduğunuzda birsüre sonra yine beyazlaşıp katılaşacaktır.yine yağlama sırasında zincir ile jant arasına koyacağınız bir gazete veya karton parçası,yağın,janta ve daha da önemlisi karşı tarafta bulunan fren disk ve balatalarına sıçramasını önler.
    Zincir yağlama sıklığı ise aslında kullandığınız yol ile alakalıdır.genellikle şehir içinde asfalt yolda kullanıyorsanız her 500 km.bir yağlamak ve her 1000 km.de bir temizleyip yağlamaktır.ama tozlu ve bozuk zeminli bir yolda kullanılıyorsa bu daha sık olmalıdır.zinciri yağa iyice doyurun.bu,yağın bahsettiğimiz o ringlere ulaşması için önemlidir.genellikle zincirinizi,motorunuzu kullandıktan sonra yani zinciriniz sıcakken yağlarsanız o ringlere kadar yağlanacaktır.ben bu işi akşam motorumla eve geldikten sonra yapıyorum ve sabaha kadar kendini çekmesini sağlıyorum.sabah motorumu kullandığımda ise hiç sorun yaşamıyorum.hepinize sevgilerimle.
    gokhanbaksi, atalay77, Teo23 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar,motosikletimizin zinciri,süratli bir şekilde çalışan ve ısınan bir aksamdır.bundan dolayı kullanılacak yağın,zincir üzerinde kalıcı bir yapıda olması gerekiyor.ama bu arada zincirin iç tarafında,bağlantı yerlerinde o ring denilen yuvarlak disk/halka şeklinde conta da diyebileceğimiz parçalar var.yağın bu parçalara yeterli miktarda bulaşması gerekir ki zincir ses yapmasın ve uzun ömürlü olsun.bir arkadaşımızın da anlattığı gibi zincir,pratik olarak gazyağı ile ve eski bir diş fırçası yardımıyla önce temizlenir.bu temizleme esnasında varsa motorunuzu orta sehpasına alın.eğer orta sehpanız yoksa,arkaya sehpa yardımıyla arka tekeri kaldırın.bu arada çok çok önemli bir nokta var ki;yazmadan geçemeyeceğim;bazı arkadaşlar bu işlemden sonra motoru çalıştırıp 1. vitese taktıktan sonra,tekerlek dönerken yağlama yapabiliyorlar.bu çok ama çok yanlış bir davranıştır.ben bu işlem sonucunda parmaklarını kaybeden 2 kişi tanıyorum.sakın böyle birşey yapmayın!!!bazı arkadaşların 20/50 gibi motor yağları ile yağlanabilir konusu doğru değildir.bu ancak zor durumda kalındığında;mesela dağ başında zincirinizi yağlamak istediniz ve zincir yağınızın bittiğini fark ettiniz,geçici olarak idareten olabilir ama normal şartlarda bu yağ orada kalıcı özelliği olmadığı için kısa sürede etkisiz olacaktır.sonuç olarak zincirimize kullanacağımız yağ,bu iş için üretilmiş ve kalıcı nitelikte olmalıdır.bazı arkadaşların belirttiği gibi sıkıldıktan birsüre sonra beyazlaşma olan yağlar bu iş için en ideal olandır.o beyazlaşma denilen şey ise yağın katılaşmış halidir.zaten hareket ettikten kısa bir süre sonra zincir ısındığı için o katılaşma çözülecektir.tekrar durduğunuzda birsüre sonra yine beyazlaşıp katılaşacaktır.yine yağlama sırasında zincir ile jant arasına koyacağınız bir gazete veya karton parçası,yağın,janta ve daha da önemlisi karşı tarafta bulunan fren disk ve balatalarına sıçramasını önler.
    Zincir yağlama sıklığı ise aslında kullandığınız yol ile alakalıdır.genellikle şehir içinde asfalt yolda kullanıyorsanız her 500 km.bir yağlamak ve her 1000 km.de bir temizleyip yağlamaktır.ama tozlu ve bozuk zeminli bir yolda kullanılıyorsa bu daha sık olmalıdır.zinciri yağa iyice doyurun.bu,yağın bahsettiğimiz o ringlere ulaşması için önemlidir.genellikle zincirinizi,motorunuzu kullandıktan sonra yani zinciriniz sıcakken yağlarsanız o ringlere kadar yağlanacaktır.ben bu işi akşam motorumla eve geldikten sonra yapıyorum ve sabaha kadar kendini çekmesini sağlıyorum.sabah motorumu kullandığımda ise hiç sorun yaşamıyorum.hepinize sevgilerimle.

Cok aydinlatici bir aciklama. Tesekkurler...
    edim1234xxx bunu beğendi.

"---gaz yağ ile zincir temizlendiğinde zincir üzerindeki yağın tamamı gider yani ring denilen bölümdeki yağda kaybolur ve bir iki yağlama sonrasında zincir tekrar eski hale gelir o sıradada zincir yıpranır zincirin en iyi temizlenme yolu oto yıkamalarda var olan basınçlı su iledir zincir bu şekildede gayet iyi temizlenir ve yağlanır gazyağı sakın kuillanma "
    demişti bana usta
    tüm motorcu dostlara Allah hata kaza vermesin
    [

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    Alıntı pacino adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "---gaz yağ ile zincir temizlendiğinde zincir üzerindeki yağın tamamı gider yani ring denilen bölümdeki yağda kaybolur ve bir iki yağlama sonrasında zincir tekrar eski hale gelir o sıradada zincir yıpranır zincirin en iyi temizlenme yolu oto yıkamalarda var olan basınçlı su iledir zincir bu şekildede gayet iyi temizlenir ve yağlanır gazyağı sakın kuillanma "
    demişti bana usta
    arkadaşım,ne yazıkki suyun çözücü özelliği yoktur.basınçlı su kullanmak belli bir yere kadar temizler ama zincir üzerindeki yağa yapışmış olan toz ve benzeri şeyleri,yıpranmaktan kaynaklanan metal tozlarını yeterince temizleyemez.bu yüzden bizim bu tip atıkları çözebilecek ama bunları çözerken de o ringlere zarar vermeyecek bir madde kullanmamız lazım.neden biz benzin yada tiner gibi çözücü özelliği olan ama o ringlerimizi de eritebilecek nitelikteki çözücüler önermiyoruz.işte bu sebepten.

Motosikleti
    Suzuki GW250 Inazuma
    Alıntı adanalı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım,ne yazıkki suyun çözücü özelliği yoktur.basınçlı su kullanmak belli bir yere kadar temizler ama zincir üzerindeki yağa yapışmış olan toz ve benzeri şeyleri,yıpranmaktan kaynaklanan metal tozlarını yeterince temizleyemez.bu yüzden bizim bu tip atıkları çözebilecek ama bunları çözerken de o ringlere zarar vermeyecek bir madde kullanmamız lazım.neden biz benzin yada tiner gibi çözücü özelliği olan ama o ringlerimizi de eritebilecek nitelikteki çözücüler önermiyoruz.işte bu sebepten.
    bora bey 5 yıla yakın bir süre olacak ama yinede sormak istedim, benim motosikletin kullanım kitapçığında, basınçlı su ve gazyağıda kullanmayın diyor, sadece contalı zincir temizleyici ya da nötr deterjanlı su ile temizlenmesini tavsiye ediyor. benim bildiğim gazyağında solvent özelliği yok yani oring lere bir zararı olmaması gerekir. o zaman kitapçık neden böyle bir tavsiyede bulunuyor sizce?
    ykocabay bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler