Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Dişli hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    ethemm76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Alıntı evocamd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu site harika olayı bitirmiş..

FRONT REAR LINKS

Front Rear Ratio Torque Speed
    15T 38T 2.53 -13.2% +13.2%
    15T 39T 2.60 -10.3% +10.3%
    15T 40T 2.67 -7.5% +7.5%
    15T 41T 2.73 -4.9% +4.9%
    15T 42T 2.80 -2.4% +2.4%
    15T 43T 2.87 (ORJİNAL)
    15T 44T 2.93 +2.3% -2.3%
    15T 45T 3.00 +4.4% -4.4%
    Bu listedeki doğru olan tek şey tork değerleridir. Dişli küçülterek hız arttırımını düz yolda göremezsiniz. Bunun için bayır aşağı motoru sallamanız lazım. Motorda dişli değiştirip max hızını düz yolda da arttırabilmek için motoruda modifiye edip motor gücünü artırmanız gereklidir. Yani bu liste sizi şöyle yanıltmasın. Bana tork mork lazım değil. Hızım artsın yeter düşüncesiyle arkaya 38 t diş takarsanız. bahsedilen hız artşını görebilmeni için bayır bulmanız lazım. Düz yolda aynı hızı ya geçemezsiniz yada motor son hızına 4. viteste ulkaşır 5. vitese hızlanma eğilimi göstermez. Daha fazla hızlanabilmeniz için bayır aşağı bulmanız lazım. O bayırı indiniz ok güzelde bide çıkmak var arkaya 38 t demek bence 1. vitesi alenen kaybemek demektir. Bu listeden de anlaşıldığı gibi en mantıklısı bu modifi en ufak oranda tutmaktır. Verilen listedeki hız artışını görebilmek için motorun vurulması gereken yokuş açısından bahsedilmemiş. Çünki arka dişliyi küçüllttükçe motorun yüzde olarak bahsedilen son hızına ulaşması dahada zorlaşacağından bu listede her bir dişli modifi için motorun vurulması gereken yokuş açısından da bahsedilmeliydi. Çünki motor gücü arttırılmadan dişli değişimine gidiliyor. Listede bundan da bahsedilmemiş.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    evocamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 KIRMIZI (2011)
    Teşekkürler evet döktürmüş sağolsun Ethem abi kafada hiç bir soru işareti kalmadı iki tane sipariş geçeceğim bi 42 T arka dişli.Bide 16 lık ön dişli bakalım deneyip göreceğiz
    alet edevatım yok birazda beceriksizim kendim değiştirememde bi servisde hallettiririz artık yada geliyim koray kocaeline birlikde değiştirelim
    4 Teker Bedenimi 2 Teker Ruhumu Taşır.

K o r @ y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı evocamd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler evet döktürmüş sağolsun Ethem abi kafada hiç bir soru işareti kalmadı iki tane sipariş geçeceğim bi 42 T arka dişli.Bide 16 lık ön dişli bakalım deneyip göreceğiz
    alet edevatım yok birazda beceriksizim kendim değiştirememde bi servisde hallettiririz artık yada geliyim koray kocaeline birlikde değiştirelim
    Aynen kanka gel bu taraflara hallederiz..
    Hemde uzun yolda denemiş olursun

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Oh ne güzel, dayanışmayla iş çözüldü. Arka dişli mengenesiz ve havalı tabanca olmadan ing anahtarıyla falan çıkmıyor. Havalı tabanca şart.
    İlk önce ön dişliyi değiştir. dene 1 hafta takıl. Olumsuzluk hissedersen tekrar orjinal ön dişlini takarak arkayı 42 yap, 42 t arka dişliden zaten bi şikayetin olmayacaktır.
    evocamd bunu beğendi.

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    abi bunları böyle yaptığımızı farzedelim.. motor ömrü ne durumda olacak.. artı olarak mı yansır eksi olarak mı
    evocamd bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    Alıntı K o r @ y adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi bunları böyle yaptığımızı farzedelim.. motor ömrü ne durumda olacak.. artı olarak mı yansır eksi olarak mı
    daha az devir yapan motorun çalışma süresi aşınma süresi azalır korayim az yemek yersen az wcye gitme ihtiyacı duyarsın gibi düşün ybr az yakar çok kaçar olur

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Bunun için her zaman savunduğum bu değişim ne kadar ufak oranda yapılabiliyorsa o kadar iyi olduğu yönünde, çünki bu dişli değişimleri motoru ağırlaştırır ve ne olursa olsun ivmelenmesinde olumsuzlukla karşılaşılır. Bu sefer hızlı kalkmak için falan gaza daha çok yüklenme söz konusu olur. Motor ivmelenmek için eskisinden daha çok zorlanır. Dişli modifini mümkün mertebe küçük oranda tutmak ve şehir içine pek girmemek lazım. Şehir içinde devamlı kalkış yapmak, yolcuda varsa eğer motor bu kalkış anında orj dişliden daha fazla sıkışmaya maruz kalıyor. Fakat şöyle bi kullanım tarzı bu kötü riski büyük ölçüde ortadan kaldırır. Kalkışları sakin sakin yapalım. İstediğimiz stabil hıza ulaşınca 80-90 motoru daha hızlı gitmesi için zorlamayarak, artık bu hızlarda daha düşük devirler kullanan ve kısmende olsa eskisinden daha az yakan motorun keyfini yaşayarak kullanmaya devam edelim. Böyle kullanırsak uzun süreleri sürüşlerde motorun daha düşük devirler kullanması ve daha az aşınması söz konusu olacak ve motor ömrüne mutlaka katkısı bulunacaktır. Çünki artık motor atıyorum yarım saat çalışarak 25 km değilde, 30 km yapabilecek bi kabileyete kavuşmuştur.

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı dürümdöner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha az devir yapan motorun çalışma süresi aşınma süresi azalır korayim az yemek yersen az wcye gitme ihtiyacı duyarsın gibi düşün ybr az yakar çok kaçar olur
    Kanka sen nasıl dişli takacaksın motora galiba değişeceksin

---------- Post added at 13:00 ---------- Previous post was at 12:56 ----------

Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunun için her zaman savunduğum bu değişim ne kadar ufak oranda yapılabiliyorsa o kadar iyi olduğu yönünde, çünki bu dişli değişimleri motoru ağırlaştırır ve ne olursa olsun ivmelenmesinde olumsuzlukla karşılaşılır. Bu sefer hızlı kalkmak için falan gaza daha çok yüklenme söz konusu olur. Motor ivmelenmek için eskisinden daha çok zorlanır. Dişli modifini mümkün mertebe küçük oranda tutmak ve şehir içine pek girmemek lazım. Şehir içinde devamlı kalkış yapmak, yolcuda varsa eğer motor bu kalkış anında orj dişliden daha fazla sıkışmaya maruz kalıyor. Fakat şöyle bi kullanım tarzı bu kötü riski büyük ölçüde ortadan kaldırır. Kalkışları sakin sakin yapalım. İstediğimiz stabil hıza ulaşınca 80-90 motoru daha hızlı gitmesi için zorlamayarak, artık bu hızlarda daha düşük devirler kullanan ve kısmende olsa eskisinden daha az yakan motorun keyfini yaşayarak kullanmaya devam edelim. Bence sıkıntı yok.
    Şehir içine girmeme şansım yok abi.. Ayrıca artçılı hiç kullanmıyorum.. Mesala geçen istanbul a gittim ama inan hep üst devirlerde sürdüm..
    Sonra eve gelince bu işe yoğunlaştım..Gerek yok motoru bağırtmaya.. Ön dişliyi 15 yapınca sıkıntı kalmayacak gibi duruyor.. Benim motorda limit 8000 devir.. Bu devrin üstüne çıkmak istemiyorum

burdaki yazılan yazılara kısa bir ekleme yapmak istiyorum.
    motor ybr 125 ise zaten şu an orjinal dişlileri sürat ve devir için yapabileceği son aşamasında dır. ön dişliyi büyütmek olumlu bir yönde etki yapmaz hatta motor hiç çekmez .aslında arka dişliyi 2 diş daha büyük takarsa 5 viteste rüzgara karşı daha rahat yol yapar. tekrar 4 e atmaya gerek kalmaz.
    cbf 150 de durum ise arka dişiliyi bir diş küçültmek yani eski modellerin orjinal dişilisi olan 42 takmak tam idaal olacaktır.
    bu şekilde orta yol bulunur. hem etli hem sütlü
    evocamd bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    arkayı küçültücem önüyle hiç uğraşmicam moruk arkayı 2 diş küçülturum ben zaten hafifım zorlanmaz motor devir biraz düşsün yeter bana

ybr de düz yolda biraz rüzgar olursa 4 vites 95 yapar. 5 vitese attın mı hopp 90 civarına düşer. 5 vites çoğu zaman iniş aşağı kullanılıken. sen buna öndeki orjinali 14 ken 15 dişli takarsan motor çok zorlanır. vitesli bir bisiklete 18 vitese atmak gibi

Motosikleti
    Yuki Snoopy 80cc.
    Şehir içine girmeme şansım yok abi.. Ayrıca artçılı hiç kullanmıyorum.. Mesala geçen istanbul a gittim ama inan hep üst devirlerde sürdüm..
    Sonra eve gelince bu işe yoğunlaştım..Gerek yok motoru bağırtmaya.. Ön dişliyi 15 yapınca sıkıntı kalmayacak gibi duruyor.. Benim motorda limit 8000 devir.. Bu devrin üstüne çıkmak istemiyorum
    O kadar şehir içine girilir sıkıntı yok, ama mesela cbf i var veye bi kullanıcının ybr si var. Hep çarşı pazar geziyor düşük viteslerde. % 100 e yakın oranda, böyle kullanılan bi motora da tavsiye etmem. Bu sefer yakıt artar ve motor daha fazla sıkışmaya maruz kalacaktır. Senin sıkıntın olmaz. Dişli değiştirince yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Emre arkadaşımın da tabiki.

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı acun0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ybr de düz yolda biraz rüzgar olursa 4 vites 95 yapar. 5 vitese attın mı hopp 90 civarına düşer. 5 vites çoğu zaman iniş aşağı kullanılıken. sen buna öndeki orjinali 14 ken 15 dişli takarsan motor çok zorlanır. vitesli bir bisiklete 18 vitese atmak gibi
    Ybr zaten çok b..oktan bi motor.. dişli değişmeye gerek yok.Bisiklet gibi.. rüzgara kapılır uçar gideriz valla

---------- Post added at 13:18 ---------- Previous post was at 13:16 ----------

Alıntı ethemm76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kadar şehir içine girilir sıkıntı yok, ama mesela cbf i var veye bi kullanıcının ybr si var. Hep çarşı pazar geziyor düşük viteslerde. % 100 e yakın oranda, böyle kullanılan bi motora da tavsiye etmem. Bu sefer yakıt artar ve motor daha fazla sıkışmaya maruz kalacaktır. Senin sıkıntın olmaz. Dişli değiştirince yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum. Emre arkadaşımın da tabiki.
    Aynen abi verdiğin bilgiler için teşekkür ederim..Senin gibi saygılı ve doğru bilgiler veren insan her zaman sitede örnektir.. Bazı arkadaşların senden öğrenecek çok şeyi olmalı

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    Ybr zaten çok b..oktan bi motor.. dişli değişmeye gerek yok.Bisiklet gibi.. rüzgara kapılır uçar gideriz valla
    valla kanka bu ybrye adamlar 4600 para veriyo akıl yok onlarda acura sorsana ybr yı satalım ne alalım cbf mi alalım vfr mi alalım ama honda alalım bi tarafımıza piston sekman kaçsın

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı dürümdöner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla kanka bu ybrye adamlar 4600 para veriyo akıl yok onlarda acura sorsana ybr yı satalım ne alalım cbf mi alalım vfr mi alalım ama honda alalım bi tarafımıza piston sekman kaçsın
    Acur motorun bakımı ile uğraşıyo, bizde ne taksak diye kafa patlatıyoz.. Sıkıldık kanka.. servis yok problem yok.. ne biçim motor bu ybr yaw

koray niye yanlış anlıyorsunki. bisiklet falan diyen olmadı. 2004 modeli bendede vardı. ama motorun dişlileri 55 kğ bir insan için biçilmiş bir şekilde orantılı. dişli takmak için olağan dişlilerini motor bitirmeli. bitirmeden bir yüksek vitese attınmı motora zarar veririsin.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    uçuyor..
    benim motor 115 + 70 kilo çekiyo gık demiyo benimki paralel üretim heralde

Motosikleti
    ATOM KARINCA
    Alıntı acun0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    koray niye yanlış anlıyorsunki. bisiklet falan diyen olmadı. 2004 modeli bendede vardı. ama motorun dişlileri 55 kğ bir insan için biçilmiş bir şekilde orantılı. dişli takmak için olağan dişlilerini motor bitirmeli. bitirmeden bir yüksek vitese attınmı motora zarar veririsin.
    Bak kardeşim buradakiler belki tanımaz ama ben seni eskiden beri tanır bilirim.. Site ilk kurulduğunda başka bir nickle kayıt olmuştum..Askere gittim geldim şifremi unuttum iptal oldu gitti..
    Her konuya muhalifsin..Kimseyle düzgün bir biçimde tartışma yapamıyorsun, üstelik insanları kızdırıyorsun. Yargılamak yerine çözüm üret.. Yoksa yorum yapma kardeş.Senin yorumların bana batıyor.
    Çünkü geçmişten bu yana tartışmalarından dolayı sana gıcık oluyorum..Yeterince açıkmıyım..Bana cevap yazmanada gerek yok.. Çünkü topiği pisletmeyelim bilgi almak isteyen insanlar bunları okumak zorunda değil..
    dürümdöner bunu beğendi.

zongoku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Skygo SG 125-30
    Sanırım detaylı olarak açıklanmış bende deneyimimi paylaşayım. Skygo var bende 125 lik. Bu pazar geziye gittik dağlık yollardı yokuş çıktık baya. Arka dişli orjinal kaçlık bilmiyorum. Ön dişli orjinalde 13 varmış aldığım kişi 14 dişli taktırmış. Motor dağ yolunda yokuşa geldi mi yığılıyor ki 85 kilo ben arkadaş da 95 kilo normal yani yığılması. Daha sonra artçı değiştirdik. Daha hafif arkadaş geldi. Motorda kendine geldi. 2. viteste çoğu yokuşu çıkabildim. 8000-9000 devire kadar çıktım. Dişli değiştirmenin tek yararı vites aralarının uzamasını sağlamak bence. Gerçi 14 dişli de benim motorun vites araları halen kısa. Çabuk devirleniyor. Fakat yinede yokuşta yığılma oluyor. Yani yokuş çıkmak istiyosanız dişli ile halledemezsiniz. Çünkü 125 cc motor zaten ne kadar hızla yokuş çıkabilir ki demi. Bunun yanında tekerinizin kalınlığı, yük, yokuşun eğimi her şey etkiler çekişi. Dişli değiştirmek yokuş çıkmanıza çözüm üretmeyecektir. Hatta daha da durum kötüye gidebilir Tek başıma olsam motorda 3. viteste yokuşları çıkabilirdim herhalde.

Ama ben dağ bayır çıkmam düz yolda sürerim vites aralarım çok kısa 50 km hızda bile 5. vitese atıyorum diyorsanız ön dişliyi büyütmeniz yeterli olur. Vites araları uzar. Fakat dediğim gibi çekiş gücü düşer son hız artar. Kalkış yavaşlar. Kullanım amacınıza göre gerekli ayarlamayı yapabilirsiniz.
    "Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir." MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

burda işi cıvıtan sensin. ybr moktan falan diye yazan sensin. pisleyende sen oldun. ybr ye dişli takmak kadar kötü bir fikir duymadım. dişli takılacak motorlar var onlara lafım yok. ybr nin dişlileri ni mühendisler zaten yerli yerince takmış. daha dişliler ağır geliyor. bunu bilemiyecek kadar az bildiğin ortada
    ybr aldıysan çözümü yok bunu böyle seveceksin.
    bu arada insanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)