Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor Yağı - YARDIM !!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    beyazs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni aldigim YBR 250'nin 1000 km. yag ve yag filtresi degisimi geldi. Degisimleri kendim yapacagim ama motorun kitapciginda;

- Motor yagi, yag filtresi ile birlikte degisecekse 1.45 Lt. motor yagi gerekmektedir diyor.

1.45 Lt. motor yagi nasil bulacagim veya nasil koyacagim. Bilen biri varsa lutfen yardim!!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    muratdiksöz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PRINCE cruiser Zs150/19
    Aslolan kitapçıkta veridir yada öyle olması gerek ,yağ soğutma paneli olan bir motora sahip olan biri olarak 1 haftadır ayni şeyi düşünmekteyim .Bildiğimce veya görebildiğimce motosiklet için üretilmiş yağlar(alacağım 10W40)1 lt lik satılmakta 1.2 lt derken ithalatçı firma1.5 koyun demekte .
    Eğer 1.2koymam gerekirse alacağım 2 adet 1 lt den artan 0.6 lt yağı ne yaparım
    1.5 koymam gerekirse alacağım 3 adet 1 lt 2 değişimi,mi karşılamakta
    baraj sorusu gibi

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    bu bakimi kendin yapabilirsin tabii ancak bazi markalarda bu islem bazi garantileri öldürür - mesela benim Honda'nin özel bir 2+2 (red wing) garantisi var. bütün bakimlarini honda sertifikali yerlerde yaptirirsam 2 yil garanti yerine 4 yil garanti veriyorlar.

eger yagini kendin degistirmeyi daha hala istiyorsan motorun üstünden cikan yag filtresinin aynisini ve kitabiciginda yazan yag cinsinden 3.5-4 litre al. yag fazla gelirse bile zarari yok, saklarsin. ya arada bir eksik yagini tamamlarsin veya gelecek yag degisiminde kullanirsin.

yagi degistiriken cikan yagin nasil atilacagini da iyi düsün. ölye normal cöpe gittiginde cevreye inanilmaz zarari var (bir damla yag asagi yukari 1000 litre icme suyunu icilmez hale getirebiliyor!). en iyisi cikan yagi servisine götürmek olacak.

eger koyman gereken toplam yag miktarini bilmiyorsan bütün yagi birden koyma tabii. önce 2 litresini koy ve yag cubugu ile kontrol et. sonra adim adim tamamlarsin. koydugun mitkari kitabcigina not edersen gelecek seferlerde en dogru miktar yagi alabilirsin.

unuttugum birsey var mi?

Makine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Triumph Tiger Explorer
    Merhaba

1.45lt lik yağı 2lt yağ alarak temin edeceksin. 1.45 lt koyduğunu yağ kutusunun yan tarafındaki ölçme penceresinden görebilirsin.

Önemli bir noktaya değinmiş arkadaşlar. Sakın atık yağı çevreye, kanalizasyona falan dökeyim deme. Ortak yaşadığımız bu dünyayı temiz tutmak hepimizin görevi.

Kolay gelsin.
    "Bir insanın bildiğini zannettiği bir şeyi öğrenmesi imkansızdır." (Epiktetos)

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    çok üzüldüm bu duruma...o motoru en azından 1000 km bakımından sonra kendin yapsaydın detayları...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok üzüldüm bu duruma...o motoru en azından 1000 km bakımından sonra kendin yapsaydın detayları...

???

neye cok üzüldügünü ben anlamadim. merak ettim ama. aceba aciklayabilir misin?

Motosikleti
    Alıntı Predator[23rd] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ???

neye cok üzüldügünü ben anlamadim. merak ettim ama. aceba aciklayabilir misin?
    bakımlarını kendi yapması riskli...bu durum beni üzer...yanlış bir işlem yaptığında garanti dışına çıkarsa ne yapar sence...farzet motor yatak sardı...servis anlamazmı...bu bir Mondıal değilki veya ybr veya cbf 150...ve ben isterimki hep servise gitsin...çok usta değilse motordaki bazı kusurları farkedemeyebilir...servis en azından gözüne takılan bir detayı düzeltir...o detayda hayatını bile kurtarabilir...

hepimiz herşeyi başarabiliriz motoru söküp takarız ama bakım olayı çok önemli...hayati bi mevzu...nasıl arabayı kendin tamir edemiyorsan veya altına yatıp kurcalayamıyosan motordada bu cesareti bulamaman gerekiyor...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

bakımlarını kendi yapması riskli...bu durum beni üzer...yanlış bir işlem yaptığında garanti dışına çıkarsa ne yapar sence...farzet motor yatak sardı...servis anlamazmı...bu bir Mondıal değilki veya ybr veya cbf 150...ve ben isterimki hep servise gitsin...çok usta değilse motordaki bazı kusurları farkedemeyebilir...servis en azından gözüne takılan bir detayı düzeltir...o detayda hayatını bile kurtarabilir...

hepimiz herşeyi başarabiliriz motoru söküp takarız ama bakım olayı çok önemli...hayati bi mevzu...nasıl arabayı kendin tamir edemiyorsan veya altına yatıp kurcalayamıyosan motordada bu cesareti bulamaman gerekiyor...
    +1000 kesınlıkle servıse gıdılmelı ugrastıgın motor 1.500 luk mondıal degıl garantı dısı kalırsa parca fıyatı cok agır gelır. bole bır motor usta ellere teslım edılmelı bence bıdaha dusunsun.

Motosikleti
    Alıntı asome_67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    +1000 kesınlıkle servıse gıdılmelı ugrastıgın motor 1.500 luk mondıal degıl garantı dısı kalırsa parca fıyatı cok agır gelır. bole bır motor usta ellere teslım edılmelı bence bıdaha dusunsun.
    10.000 liralık motor benim gözümde üst segment...yani 2.el bir cbf 500 le aynı kefede...maddi anlamda...küçük motorlara yapabileceğimiz her türlü kötülükleri rahatlıkla yaparız nedense...

Motosikleti
    Ducati
    Alıntı Makine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba

1.45lt lik yağı 2lt yağ alarak temin edeceksin. 1.45 lt koyduğunu yağ kutusunun yan tarafındaki ölçme penceresinden görebilirsin.

Önemli bir noktaya değinmiş arkadaşlar. Sakın atık yağı çevreye, kanalizasyona falan dökeyim deme. Ortak yaşadığımız bu dünyayı temiz tutmak hepimizin görevi.

Kolay gelsin.
    Alo,
    ve TeknikBilgiler forum sayfasinin girisindeki ÖNEMLI yazan bölündeki motoryaglari hakkindaki bilgileride oku lütfen!

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    @oficime yanlış olan nedir?
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

Motosikleti
    Ducati
    Alıntı TuğrulÖzbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @oficime yanlış olan nedir?
    Selam,

arkadasimizin! motoryaglari (motosiklet icin)hakkinda genel bir bilgiye sahip olabilmesi icin, bakmasinin faydali olacagini düsündüm...
    Yagi ölcüp koymaktan evvel, hangi yagin mopedim icin iyi oldugunu bilmem (bilmesi) gerek!

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    moderatörden alıntı yapmışsın onun için merak etmiştim
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

Motosikleti
    Ducati
    Selam, tugrulözbek

sorry! biraz dikkatsiz yazmisim... Makine`nin yazdigina katildigimi ifade etmek istemistim! Yazima " .... ve" diyerek baslamaliydim herhalde.

yanlis alasilmadan dolayi özür dilerim.

sevgi ve saygilarimla

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bilen varsa söylesin
    Yazılanlar enteresan.Garanti dışı kalma durumu yoksa kişinin motor yağını kendisinin değiştirmesi çok normal bir durum.Hatta kendim değiştirmeyi tercih ederim ben her zaman ve başkasına böyle bir işlem için motoru götürmeye utanırım.Ayrıca dalgınlık konusunda insan en çok kendine güvenmelidir.En iyi sen yağını itinayla değiştirir ve tıpayı zarar vermeden açıp kapatırsın.Böyle şeyler için garantiniz bozulmayacaksa servise gitmeyin.Önemli olan para fazla para vermek yada vermemek değil, birşeyler öğrenmek, mekaniğe giriş, özgüven kazanmaktır.

Motosikleti
    Suzuki SV 650s
    motorunu yaris pistinde kullanmiyorsan 10w 40 motor yagi yeter (ben en ucuzundan aliyorum 4 litresi 16 euro). ama motoriklet icin olmasina dikkat et, araba yagi koyarsan vitesde sorun yasayabilirsin. ama suzuki gs-500 de araba yagi kullanan cok kisi taniyorum - daha ucuz oldugu icin.
    yag filtresini takmadan önce yag filtresinin contasini yaglamayi unutma.

yeni motorlara normalinden daha akici yag koyuyorlar. ilk (1000 km de) yag degisitrikten sonra motorun sesi degisebilir, vites degistirirken vites eskiden biraz daha zor girebilir. ama hepsi normal, zamanla alisirsin.

Motosikleti
    Alıntı emredvm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazılanlar enteresan.Garanti dışı kalma durumu yoksa kişinin motor yağını kendisinin değiştirmesi çok normal bir durum.Hatta kendim değiştirmeyi tercih ederim ben her zaman ve başkasına böyle bir işlem için motoru götürmeye utanırım.Ayrıca dalgınlık konusunda insan en çok kendine güvenmelidir.En iyi sen yağını itinayla değiştirir ve tıpayı zarar vermeden açıp kapatırsın.Böyle şeyler için garantiniz bozulmayacaksa servise gitmeyin.Önemli olan para fazla para vermek yada vermemek değil, birşeyler öğrenmek, mekaniğe giriş, özgüven kazanmaktır.
    dostum hangi özgüven acaba...makinenin değeri 10.000 ytl üzeri...bence hiç biyerine dokunma...sadece sürüş keyfini yaşa...

servise götürmekten utanırım diyorsan daha vahim bir durum...

sizi değil makineleri düşünürüm ben...

firtina110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pejo-to-kat-layan
    ben kendi motorumun bakımını kendim yapıyorum kardeş.Bu yüzden aldığımdan beri garantiden çıktı.Zaten garantiden bir parçayı haftalarca beklemek yerine 60 ytl verdim bir ara eksantrik zinciri değiştirttim.ama senin motor baya bir para benimki 2000 ytl.daha bugün içine 1 litre yağ koydum zaten her ay bir litre yağı bitiriyor.4 ayda bir komple değiştiriyorum.

bu atık yağ konusuna gelince toğrağa gömüyorum kaybediyorum.zaten içinden yarım litre bile yağ çıkmıyor.
    itina ile kaza yapılır

Motosikleti
    Suzuki SV 650s
    dostum hangi özgüven acaba...makinenin değeri 10.000 ytl üzeri...bence hiç biyerine dokunma...sadece sürüş keyfini yaşa...

servise götürmekten utanırım diyorsan daha vahim bir durum...

sizi değil makineleri düşünürüm ben...

kendi motorunda _tamir_ _servis_ yapmak bence zevkli bi' is. tamirciye verecegin parayla kendine tamir malzemesi falan alabilirsin mesela. edindigin tecrübe de yanina kär kalir.

Motosikleti
    Honda CBR 1100XX
    ne garip insanlar var şu piyasada yahuuu.. servise götürsene arkadaşım...

yok kendim yapacam diorsan illada 3. litre yağ al em daha ekonomik nasıl olsu 3000 yada 5000 bakımın gelicek sakla evınde, odanda, yatagının altında, garajında nerde saklamak istersen korkma yağ açıldımı bozulmaz gazıda kaçmaz..

bence servise git derim topu topu 20 ytl odiceksin...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)