Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Motor Yağı - YARDIM !!!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı TavukBiti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kendi motorunda _tamir_ _servis_ yapmak bence zevkli bi' is. tamirciye verecegin parayla kendine tamir malzemesi falan alabilirsin mesela. edindigin tecrübe de yanina kär kalir.
    dostum bence motoru yıkamak çok zevkli olabilir...orada özel garajın varsa ne mutlu sana...ama ben motoru sokacak bir delik arıyorum ve kapımın önünde altına yatıp veya eğilip nesi var gibilerinden çözümler üretemiyorum...ha yıkamaktan bile zevk almıyorum...nedeni parayla ıkatmak daha zahmetsiz...motor aşkı demek inciğini boncuğunu kurcalamak değil bana göre...ha makinen büyükse servis harici fantaziler içine girmemek lazım...yağı değiştirmeye neden meraklsınız anlamıyorum...yağ değiştirince bişeyler yapmış olmanın verdiği hazla dahamı mutlu olunuyor...servis kavramının dahada oturmasını umduğum zannettiğim bir ülkede yaşayan sen galiba Türk olduğunu bariz bi şekilde hissettiriyorsun...

şimdi ne alaka deme...ben yaparım ben ederim mantalitesi bizde var...sana bir örnek vereyim...bir arkadaşım cbf 250 yağını kendi değiştirdi...5-6000 de yapma etme dedim...önerilen ürün yerine bay abuzuttirik herşeyi bilen sanayi mahallesi ustalarından yağ önerisi aldı ve kendi koydu...koyduğu yağ magnatec araba yağı...

servisten arkadaşımı aradım...gerekeni yarın yapıcaz...hemen önerileni koyacağız...kendiside rahatsız oldu durumdan...motorda garip ısınmalar var...vs vs...

tamir malzemesi zaten kaç kuruş ederki bu arada...aldığında sele altında ihtiyacın olan herşey var...kompresör alacak değiliz herhalde...veya tamirhane kuracak malzemeyi ne yaparız...

muhtemelen Dıscoveryde Amerıkan chopperı fazla izliyorsunuz...etkileniyorsunuz...

bomba soru...yağ tapasının dişlilerinin hassaslığı hakkında ne fikrin olabilir...bu dişlilerden biri yalama olursa sıyrılırsa halin nice olur...
    bence o dişlileri gör incele bu tecrübe sana yeter...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    her bi şeyde servise gidilmez.. aynasını ayarlatmaya servise gideni biliyom ben (adı mühim değil) .. sorada servis beni öptü diyo ee servis seni öper tabi.. motorun yağını kendinizde deişebilirsiniz.. ama servis yağı filtre ile deişir ve garanti kitapçığını işaretler yani siz yağı kendiniz deişirseniz garanti kapsamı dışı kalacaktır motorunuz.. ama garantisi dolan motorda hiçde zorlanmadan yağ deişir.. motoru dik konuma getirip alt tapa açılır. yağ boşaltılır. hatta motorun içinde kalan artık yağı temizlemek için yağcılarda satılan açık yağdan alınıp motora konur. ve 1-2 dakika bu yağ ile çalıştırılır motor.ve bu yağda boşaltılır. (bu arada tapayı kapamayı unutmayın tabiki )

motorunuzu söküp takmaktan korkmayın ..kurcalayın orasını burasını
    bazen hatada yapacaksınız. bu çok normal.. ama motor böle tanınır. motorunuzu tanıdıkça onun hastalıklarını daha iyi anlayacak ve çözüme daha rahat ulaşacaksınız.. tabi serviste sizi öpemeyecek..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    biraz daha uğraşsam piston segman değişecek kadar cesaretim varda toplayamazsam tamirci arkadaşa rezil olmakda var yani.
    yağ , hava filtresi, fren balatası gibi küçük işler için servise gitmeden kendim yapabiliyorum. çin malı kullanmanın bir avantajı diyelim. hobi olarak motor tamirciliği yapıyoruz.
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

Motosikleti
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her bi şeyde servise gidilmez.. aynasını ayarlatmaya servise gideni biliyom ben (adı mühim değil) .. sorada servis beni öptü diyo ee servis seni öper tabi.. motorun yağını kendinizde deişebilirsiniz.. ama servis yağı filtre ile deişir ve garanti kitapçığını işaretler yani siz yağı kendiniz deişirseniz garanti kapsamı dışı kalacaktır motorunuz.. ama garantisi dolan motorda hiçde zorlanmadan yağ deişir.. motoru dik konuma getirip alt tapa açılır. yağ boşaltılır. hatta motorun içinde kalan artık yağı temizlemek için yağcılarda satılan açık yağdan alınıp motora konur. ve 1-2 dakika bu yağ ile çalıştırılır motor.ve bu yağda boşaltılır. (bu arada tapayı kapamayı unutmayın tabiki )

motorunuzu söküp takmaktan korkmayın ..kurcalayın orasını burasını
    bazen hatada yapacaksınız. bu çok normal.. ama motor böle tanınır. motorunuzu tanıdıkça onun hastalıklarını daha iyi anlayacak ve çözüme daha rahat ulaşacaksınız.. tabi serviste sizi öpemeyecek..

"Bayram değil seyran değil servis beni niye öptü" demiş bir halksözünde...

abi ayna ayarı için bende servise uğradım...nedeni oynaya oynaya yalama yaptım dişlileri...elcik varya hani...soğuk geçirmesin diye ...onları söküp takarken yuvaları dağııtım...tamam bu benim acemiliğimdir belki ama yinede motorun teknik detaylarına inmem...benimde sekman nedir diye bloğu açan arkadaşlarım var...sonra bir vifayı unutup tamirci yoluna düşerler...abi sana sorayım o zaman suzukı 600 vs olsa sende...kendin bişiey yapmak istermisin...Amerikan copır hesabı bi yatak sarsa mesela kendin çözebilirmisin...yada garanti dışına çıkacağını bile bile bi işlem yaparmısın...bu topiği açan arkadaş beyzs 1000 yağını ben değiştircem diye tutturdu o anlamda sordum...yani motorun garanti süresi sonucta 2 yıl...ağırlıklı olarak hepsi garanti kapsamında farzedersek...

zaten makinalar artık eskisi gibi arıza yapmazlar....Allah yapısı değil kul yapısı ama ileri teknoloji...

ileri kul teknolojisi...zuahahahakendi espirikime güldüm valla...

senin yapabileceğin ve servisin müdahale edebileceği arızalar permütasyonu yaparsak bizimkiler yüzde kaç çıkar...tabiki sıfıra yakın...tek yapabileceğimiz benzin biterse benzin almak...

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster

benimde sekman nedir diye bloğu açan arkadaşlarım var...sonra bir vidayı unutup tamirci yoluna düşerler

:

Tuğrul demiştim vala..................
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT

Motosikleti
    Suzuki SV 650s
    dostum bence motoru yıkamak çok zevkli olabilir...orada özel garajın varsa ne mutlu sana...ama ben motoru sokacak bir delik arıyorum ve kapımın önünde altına yatıp veya eğilip nesi var gibilerinden çözümler üretemiyorum...ha yıkamaktan bile zevk almıyorum...nedeni parayla ıkatmak daha zahmetsiz...motor aşkı demek inciğini boncuğunu kurcalamak değil bana göre...ha makinen büyükse servis harici fantaziler içine girmemek lazım...yağı değiştirmeye neden meraklsınız anlamıyorum...yağ değiştirince bişeyler yapmış olmanın verdiği hazla dahamı mutlu olunuyor...servis kavramının dahada oturmasını umduğum zannettiğim bir ülkede yaşayan sen galiba Türk olduğunu bariz bi şekilde hissettiriyorsun...

şimdi ne alaka deme...ben yaparım ben ederim mantalitesi bizde var...sana bir örnek vereyim...bir arkadaşım cbf 250 yağını kendi değiştirdi...5-6000 de yapma etme dedim...önerilen ürün yerine bay abuzuttirik herşeyi bilen sanayi mahallesi ustalarından yağ önerisi aldı ve kendi koydu...koyduğu yağ magnatec araba yağı...

servisten arkadaşımı aradım...gerekeni yarın yapıcaz...hemen önerileni koyacağız...kendiside rahatsız oldu durumdan...motorda garip ısınmalar var...vs vs...

tamir malzemesi zaten kaç kuruş ederki bu arada...aldığında sele altında ihtiyacın olan herşey var...kompresör alacak değiliz herhalde...veya tamirhane kuracak malzemeyi ne yaparız...

muhtemelen Dıscoveryde Amerıkan chopperı fazla izliyorsunuz...etkileniyorsunuz...

bomba soru...yağ tapasının dişlilerinin hassaslığı hakkında ne fikrin olabilir...bu dişlilerden biri yalama olursa sıyrılırsa halin nice olur...
    bence o dişlileri gör incele bu tecrübe sana yeter...

heheh.
    ben motoru sadece yilda bir kere, kis uykusuna yatirmadan önce yikiyorum. motorda yaptigim tek temizlik zinciri 1000km-1500km de bir temizleyip. 200km de bir yaglamak.

türkiyede nasil bilmiyorum, ama burda arabayi, motoru tamire verdiginde saatine 70-90 euro arasi para aliyorlar. tamire verecegim parayla 200 euroluk tamir malzemesi aldim.

bende motor sürmeden önce tamirden hic anlamazdim. ama teknik seylere ilgi duyuyorsan motorda ufak tefek seyleri kendin de yaparsin. motor yagini degistirmek iyi bir baslangic bence.
    sana motorda simdiye kadar yaptigim tamirleri sayayim.
    - zincir ve _carklari_ degistirdim
    - direksion bilyasini degistirdim
    - ön ve arka yaylari ve ön yayin yagini ve contasini degistirdim
    - fren balatalarini, fren yagini, fren aynalarini degistirdim
    - yag, yag filtresi, sogutma suyunu degistirdim

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    Tuğrul demiştim vala..................
    motor 17 500 de daha sübap ayarı dışında açılmadı. gittiği yere kadar gidecek bakalım ne kadar gidecek.
    maşallah diyelimde sabaha tamirciyle kahvaltı etmelim
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

Motosikleti
    Alıntı TavukBiti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    heheh.
    ben motoru sadece yilda bir kere, kis uykusuna yatirmadan önce yikiyorum. motorda yaptigim tek temizlik zinciri 1000km-1500km de bir temizleyip. 200km de bir yaglamak.

hehe pekde pasaklıymışsın...bende 200 kmde yaplarım spreyle...bazı akıllılar 500 km de bir yağlarlar...

türkiyede nasil bilmiyorum, ama burda arabayi, motoru tamire verdiginde saatine 70-90 euro arasi para aliyorlar. tamire verecegim parayla 200 euroluk tamir malzemesi aldim.

bayağı geçiriyolarmış diyemicem ama oranın ekonomik şartlarına uygun bir rakam gibi geldi bana...burada Honda servisinden ise 1 saati 30 ytl...

bende motor sürmeden önce tamirden hic anlamazdim. ama teknik seylere ilgi duyuyorsan motorda ufak tefek seyleri kendin de yaparsin. motor yagini degistirmek iyi bir baslangic bence.
    sana motorda simdiye kadar yaptigim tamirleri sayayim.

Bir SUZUKIn olduğuna eminmisin....müzeler kabul edebilir bence .......

.................................................. ........................

Alıntı TuğrulÖzbek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor 17 500 de daha sübap ayarı dışında açılmadı. gittiği yere kadar gidecek bakalım ne kadar gidecek.
    maşallah diyelimde sabaha tamirciyle kahvaltı etmelim
    17500 Dorado 125 için normal bi durum değil...

"İleri Kul Teknolojisi" teorime ters düşmekte...

garantideki motoru ellemem dedim zaten
    neden elliyip motoru garanti dışı bırakayım ..

bunlara ilaveten
    -tüm grenajı son parçasına kadar söktüm ..
    - benzin deposunu ve içindeki şamandıra sistemini söktüm
    -benzin deposunun tutan kulaklardan biri kırılmıştı kaynak yaptım
    -grenajda vida karşılıkları kırılmıştı onları yeniden yaptım (eskisinden iyi oldu)
    -yağ radyatörünü söktüm çatlağı gidip bir aliminyum kaynakçısında tamir ettirdim..yenisinin 1/5 ine mal oldu 3 yıldır taş gibi
    -arka dişlinin arkasında karpin lastiği vardır (ben adını bilmiyodum soradan öğrendim ) o lastik çok çabuk yıpranıyodu sanayiden tofaş arabalarda kullanılan bir kauçuk buldum falçata ile (piasemende kullandım biraz) şekil verdim 3 yıldır taş gibi ..orjinalinin yarısına mal ettim
    -sanayide aklıma gelmeyecek kadar çok şey yaptırdım.. bi ara bi piaggiom vardı ..sanayide nerdeyse yerli piaggio olacak kadar parçasını yaptırmak zorunda kaldım
    -ısıl işlem yapamıyom yapabilsem kendi sekman piano ve ekzantiriğimide yaparım
    - bir ilave daha arka süsbansiyon yayını tutan bir burç vardır ..kırıldı ..orjinali yoktu onuda ben yaptırdım

banane ya ben motor tamircisimiyim.. neden bu kadar kasıyom dimi ver servise.. ama servis uğraşmazki bu bu bu deişecek der geçer.. kim burç yapim diye kasar..
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    Barış abi bir cbf 500 ün olsaydı bunları yapmazdın....

garantiden çıkmış olsa goldwing olsa farketmez ..zevk artar cbr sökmek ayrı BMW K1200 LT yi sökmek ayrı ..motor büyüdükçe zevk artar..ama elektirik ve elektronikten zerre çakmam ..

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Daha 2 ay evvel Tempranın subab şimlerini alıp taşlayıp motoruma uydurdum.Yok yenisini sipariş et,servis getir ben takayım desin vs vs vs. 4 adet çelik sim için 15 lira verdim,mikrometreyle gereken kalınlıktan biraz büyük taşladım,sonra kalanını su altında zımparayla aldım ve keçeyle parlattım(ekzantrik kamlarını aşındırmasın diye) harika oldu.Daha 2-3 e giderken mekanik kol saatimi (meşhur sünnetlik nacar kol saati)açıp kurcalardım,lakin evinde atan otomatik sigorta için tamirci çağıranlar da gördüm.

90 senesin de daha 500 km de FJ 1200 motor duvara vurmuş,rahmetli asker arkadaşımla A dan Z ye 2 ayda topladık grenaj - şase neyse,blok bile patlamıştı.Ticari amaçla olmayacak şeyler aşkla ve sevgiyle olur.
    Servis benim yarı bilgime sahip olsun ve benim malıma benim kadar sahip çıksın şaşarım.Adı üzerinde servis,yani ticari bir işletme.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Motosikleti
    Suzuki SV 650s
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    garantiden çıkmış olsa goldwing olsa farketmez ..zevk artar cbr sökmek ayrı BMW K1200 LT yi sökmek ayrı ..motor büyüdükçe zevk artar..ama elektirik ve elektronikten zerre çakmam ..
    ayni fikirdeyim

Bir SUZUKIn olduğuna eminmisin....müzeler kabul edebilir bence .......
    bunlarin cogunu suzuki gs 500 de yapmistim. fren aynalarini ve yaylari bozuk olduklari icin degil, daha iyilerini takmak icin degistirdim.
    japon motorlarinin servisini yaptigin zaman büyük sorun cikarmaz zaten.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Metehan ı destekliyorum, motorlarınızı kurcalamayın.

ben asla kurcalamam, becerememde zaten
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)