Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

YBR 125 Vites bazen zor geciyor.. bazen gecmiyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2008 MvAGUSTA F4 1080 C.C 98/100
    2007 YBR 125 Vites bazen zor geciyor.. bazen gecmiyor! bu trafikte cok buyuk bi sorun haline geliyor.. durdugum zamanda bos a gecmiyor.. bi bilgi verebilecek varmi.. bide bazen kendi kendine duruyor.. motor sicakkende ayni sekilde duruyor.. sigle acik gitmek zorunda kaliyorum.. ama yinede stop ediyor.. neden anlamadim.. yardimci olursaniz cok sevinirim. saygilar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Lifan Glint 100
    eğer ybr yeniyse belli bir süre öyle devam edecektir.5000 km den sonra bundan eser kalmayacaktır.
    Boşa geçmesi için hafiften debriyajı bırak vitesi boşa geçir.
    rölantide 1500 devir civarında olması gerekir.bu devirden düşükse motor durur.rölanti-hava ayarı yapılması gerek.

Motosikleti
    Alıntı sonix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eğer ybr yeniyse belli bir süre öyle devam edecektir.5000 km den sonra bundan eser kalmayacaktır.
    Boşa geçmesi için hafiften debriyajı bırak vitesi boşa geçir.
    rölantide 1500 devir civarında olması gerekir.bu devirden düşükse motor durur.rölanti-hava ayarı yapılması gerek.
    Sonix evet yeni fakat rolantide siglesiz 1000 e kadar dusuyor ve stop ediyor.. dedigin rolanti-hava ayarini neeresinden yapabilirim yada bi yere gostermelimiyim? buarada sagol
    gercekten buyuk problem yaratiyor heleki trafikte herkez kornaya basiyor haliyle

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    insallah bu böyle degildir. 5000km COK fazla ...

@sinaan, sen motoru servise götürsen iyi edersin. vitesin gecmemesinin bir sürü nedeni olabilir (debriyaj telinde sorun, debriyaj kolunun ayari, hidrolik yagi eksik, ...). bunlarin hepsini burada tek tek kontrol edene kadar yamaha'nin bu aleti görmesi daha iyi bence. ayrica motorun tekleyip durmasiyla ikinci bir sorun daha eklenmis listeye. yani yamaha bu isi bizim cözecegimizden daha cabuk ve daha iyi cözer. icabinda sana neyi dogru, neyi yanlis yaptigini da aciklayip ilerisi icin faydali bilgiler de vermis olurlar...

Alıntı Sinaan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sonix evet yeni fakat rolantide siglesiz 1000 e kadar dusuyor ve stop ediyor.. dedigin rolanti-hava ayarini neeresinden yapabilirim yada bi yere gostermelimiyim? buarada sagol
    gercekten buyuk problem yaratiyor heleki trafikte herkez kornaya basiyor haliyle
    rölanti-hava ayari diye birsey yok. rölanti devrinin ayari var. onu da gaz telinin karbülatöre baglandigi noktada yapabilirsin. ucu gaz teline bagli üstüne yay gecirilmis bir vida göreceksindir. o vidayi sag-sola cevirerek rölanti devrini artirip-azaltabilirsin.

benim CBF500'ün rölanti devri 1200 (sicak motor!). ekonomik olmasi acisindan motorun isinmasini bekledikten sonra rölanti devrini mümkün oldugu kadar düsük ayarlamaya calis. ayni zamanda gaz kolunu cevirdiginda motorun aninda cevap verebilecegi bir devir olmasina da dikkat et.

Motosikleti
    Alıntı Predator[23rd] adlı üyeden alıntı Mesajı göster

@sinaan, sen motoru servise götürsen iyi edersin. vitesin gecmemesinin bir sürü nedeni olabilir (debriyaj telinde sorun, debriyaj kolunun ayari, hidrolik yagi eksik, ...). bunlarin hepsini burada tek tek kontrol edene kadar yamaha'nin bu aleti görmesi daha iyi bence. ayrica motorun tekleyip durmasiyla ikinci bir sorun daha eklenmis listeye. yani yamaha bu isi bizim cözecegimizden daha cabuk ve daha iyi cözer. icabinda sana neyi dogru, neyi yanlis yaptigini da aciklayip ilerisi icin faydali bilgiler de vermis olurlar...

rölanti-hava ayari diye birsey yok. rölanti devrinin ayari var. onu da gaz telinin karbülatöre baglandigi noktada yapabilirsin. ucu gaz teline bagli üstüne yay gecirilmis bir vida göreceksindir. o vidayi sag-sola cevirerek rölanti devrini artirip-azaltabilirsin.

benim CBF500'ün rölanti devri 1200 (sicak motor!). ekonomik olmasi acisindan motorun isinmasini bekledikten sonra rölanti devrini mümkün oldugu kadar düsük ayarlamaya calis. ayni zamanda gaz kolunu cevirdiginda motorun aninda cevap verebilecegi bir devir olmasina da dikkat et.
    Sagol predator.. ben motoru servise goturiym dedigin gibi en iyi onlar halleder..

Motosikleti
    Lifan Glint 100
    Alıntı Predator[23rd] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5000 km yi ortalama bir değer olarak verdim.rölanti ayarı ve hava ayarı var karbüratörde.

Sinaan nasıl olsa garantisi var.predatorun dediği gibi servise göster

sınan ne oldu ya nazar mı deydı vıtesler daha yenı oldugu ıcın bol bol vıtes deıstırceksın babacım ılk 1000 km.ama jıkleyle calıstırdın yaa 4000 e kadar otomatık olarak yukselecek devır osaman jıkleyı ındır sakın jıkleyle yol alma.motora elını surdugunde sıcaksa stop et jıklesız hemen calısacaktır bıdaha da stop etmez ama sıcak olmasına ragmen stop edıyosa bı sorun olabılır deıklerı gıbı ama sen jıkleyı cekstın hemen 20 sanıyede kapatırsan motor ısınmadıgı ıcın stop eder hepsı edıyo motor bıraz gec ısınır ama ısınınca delı gaz yer en az 2 dakıka ısıt hareket etmeden

Motosikleti
    Suzuki Bandit 600
    Dostum bende ybr yi alalı 10 gün oldu aynı sorun bendede vardı götürdüm bi rölanti ayarı yaptı bide bu debriyajın orda eliyle biraza sıkıp gevşetme ayarı yaptı şimdi motor çok iyi.

Boşa geçmesi çok kolaylaştı bide rölantisi 1.5 civarında çok ideal
    *** Hayatta En Güzel Şey Özgürlüğün Tadını Doyasıya Çıkarmaktır ***
    Hayat sadece ölüme giden yoldaki bir rüyadır...

Predator[23rd] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 500 ABS
    rölanti ayarı ve hava ayarı var karbüratörde.
    tamam, simdi oldu. gec saatten midir, yoksa burada olmadik terimler karistirildigindan midir nedir "rölanti-hava ayari" diye yazinca bunun "rölanti ayari + hava ayari" anlamina gelebilecegini hic düsünmedim bile. kusura bakma. mea culpa.

debriyaj problemleri (viteslerin zor gecmesi veya motorun sanki "gücsüz kalmasi" gibi) ise cokca rastlanan bir "sorundur". cogu zaman debriyaj telinin takilmasi veya ayarlarinin kötü olmasindan kaynaklanir. adam gibi bir satici/bayii olsa bunlari motosikleti teslim etmeden önce 5 dakikda kontrol edip düzeltir. nedense türkiye'de pek önemsenmiyor gibi...

Alıntı asome_67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama jıkleyle calıstırdın yaa 4000 e kadar otomatık olarak yukselecek devır osaman jıkleyı ındır sakın jıkleyle yol alma.
    biraz abarti olmus. "acik" jikleyle biraz gitmenin zarari yok. önemli olan jikleyi motor isindiginda (hava soguk degilse 5, olmadi 10 dakika sonra) kapatmak. cok uzun süre veya sürekli jikle acik gitmek hemen azicik pahaliya patlar hemde bujileri öldürür.

ne yazik ki YBR125'in hararet göstergesi yok ...

motorun isindigini el sürmeden anlamanin diger (kolay) bir yolu: eger jikle kapatildiginda motor gaz kolunun her hareketine aninda cevap veriyorsa motor isinmistir, jikle kapali kalabilir.

hedowich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco vitality 50-ybr 125 -cbf 250 -fazer 600 S2
    elınle ayarla bence hemen bı debrıyaj telını olmazsa hemen servise bızım duyulmaz benm ybryı ole bı ayarlamıstıkı şok olmuştum
    Ride your way

valla ben jıkleyle yol almanın zararlı oldugunu duydugum ıcın bole bısı dedım cunku zaten gaza dokundugun anda stop edıyorsa ısınmamıs demektır cok acıl ısımız varsa belkı jıkleyle gıdılebılır bı muddet ama gaz koluna tepkı yoksa yanı motor hala soguksa sahsen ben tam ısıtmadan yola cıkılmaması konusunda ısrarlıyım

hedowich - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco vitality 50-ybr 125 -cbf 250 -fazer 600 S2
    Alıntı asome_67 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla ben jıkleyle yol almanın zararlı oldugunu duydugum ıcın bole bısı dedım cunku zaten gaza dokundugun anda stop edıyorsa ısınmamıs demektır cok acıl ısımız varsa belkı jıkleyle gıdılebılır bı muddet ama gaz koluna tepkı yoksa yanı motor hala soguksa sahsen ben tam ısıtmadan yola cıkılmaması konusunda ısrarlıyım
    bencede katılıyorum sana,ama ybrlerde çok geç ısınıyor ya ole bole değil
    Ride your way

hedowıch sorma yaa gec ısınıyo hakıkaten ama ısıtmadan da gıtmek hıc ıyı bısey degıl.cabuk soguyor ama ısınmak bılmıyo ama motor yaaa kım ne derse desın

PcKopatGhostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600F
    ısınmaktan ziyade nasıl bir sistem warsa aniden gaza asıldıgında stop ediyor..(sıcak olsa bile)..
    CBR 600F Honda,

Motosikleti
    Siyah YBR 125
    Bu sorunu (vites geçme problemi) yaşıyan arkadaşlar öncelikle motor çalışırken motoru orta sehpaya alın ve vitesi 1e takın arka teker havada olsun debriyajdan elinizi hiç çekmeyin..Eğerki teker dönüyorsa...

Problemi debriyaj koluna telin girdiği yerde ayar vidalari var oradan ayar yapmayı deneyin..Eğerki sorun çözülmez ise motoru servise götürün

Motosikleti
    Sagolun arkadaslar ama ben yarin sunu bi servise goturiym en iyisi halledemedim tabii acemilik napalim

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)