Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

lastik patlarsa

Motovento
    REKLAM ALANI
    silver1978 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    maxi scooterla uzun yolda lastik patladı
    şimdi nasıl yapıcaz lastik değişimini hemde arka lastikse ne yapılmalıdır. tecrübelerinizi anlatmak isterseniz bekliyorum çünkü ben tecrübesizim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Lstik Tubeless mi? (yani dublex ) yoksa şambrelli mi?
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

silver1978 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tekerlek tubeless

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Lastikler Tubeless ise sökmene gerek yok. Yanında bir adet ufak pompa, fitil ve fitil için şiş taşıman yeterli. Tubeless lastikler patladığında genelde lastiği patlatan nesne lastiğin üzerindedir, kendi kendine çıkmaz. Bu sayede patlağı tespit etmek çok kolaydır Çivi yada vidayı pense ile sökersin, sonra şişe taktığın fitili bu delikten içeri sokup şişi geri çekersin, işte bu kadar.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Infaustus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster 1200
    Nası bi fitildir bu. Nerden buluruz ? Şiş nası bi şiş, örgü şişi midir ?

SERENO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    JINLUN 250-5
    SELAM
    Bu lastiğin patlaması konusunu bende bi kaç kişiye sordum.
    Carrefourda belki diğer büyük marketlerde de vardır
    yeni bi köpük çıkmış.tüp şeklinde
    içinde havada var ama özel bi sıvıda varmış
    çivi veya benzeri kesici bi şey battığında onu
    çıkarıyorsun bu tüple lastiği şişiriyorsun
    hem lastik şişiyor hemde çivi nin battığı yer kapanıyor.
    sanırım bi bakıp içeriğini okuyabilirsin

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Arkadaşlar daha önce hiç lastikçide lastik tamir ettirmediniz mi?
    Fitil Tubeless lastik tamir etmek için üretilmiş özel bir mamuldür. Solucana benzer kırmızı tırtık tırtık yapışkan bişeydir, şiş ise bu fitili lastiğe sokmak için kullanılan T şeklinde bir alet. Lastikçilere sorun , nereden alabileceğinizi. Yada ellerinde fazla varsa (yedek) size satabilirler.

Infaustus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davidson Sportster 1200
    Daha önce lastikçide hiç lastik tamir ettirmedim abicim.. Napalım işte.. Lastiklerim pek patlamıyor benim

Verdiğin bilgiler için teşekkürler..

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Eğer İst.te isen, Kasımpaşada malzemeciler var ordan alabilirsin. Gerçi her yerde var ama, en iyisi lastikçiye sor.
    Yaw bak Tubeless lastikle yolda kalmayın görürsem yardım etmem söliim

miskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı
    Lastikler Tubeless ise sökmene gerek yok. Yanında bir adet ufak pompa, fitil ve fitil için şiş taşıman yeterli. Tubeless lastikler patladığında genelde lastiği patlatan nesne lastiğin üzerindedir, kendi kendine çıkmaz. Bu sayede patlağı tespit etmek çok kolaydır Çivi yada vidayı pense ile sökersin, sonra şişe taktığın fitili bu delikten içeri sokup şişi geri çekersin, işte bu kadar.
    Sayın hocam bu şiş isi sakıncalı.Motosikletde tam bilmiyorum(ama sanıyorum ki onda da aynıdır) ama arabada lastiğe şiş i sokarsan içindeki tellere zarar verirsin.Yapılacak olan yolda adam gibi bir lastikçi bulup içten yama yaptırmaktır.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    miskin kardeşim durup dururken lastiğe şiş sokmuyoruz lastiğe zaten siviri ve sert bir mlz. girmiş (çivi-vida) yani eğer hasar verecekse vermiştir zaten, biz aynı deliğe hava kaçırmasın die bir uygulama yapıoz. Hem o tellere zarar vermek o kadar kolay değildir, inink lastikle yürümeyin yeter.
    Evet ısıtmalı yama konusunda haklısın, eğer mümkünse ısıtmalı yama yaptırmak çok daha sağlam ve kalıcı bir yöntemdir. Ama zordur ve uğraştırıcıdır, arabada olabilir belki çünkü stepnemiz var ve lastikçiye gidene kadar onu kullanırız ve lastikçiye yaptırırız. Fakat motosiklette stepne lüksünüz olmadığı için (bazı scooterlar hariç) ve lastik sökmek bir işkence olduğu için fitil yöntemi en kullanışlı olandır. Lastik tamiri için satılan sipreylere para vermeyin, zira onlar geçiçi bir yöntemdir ve yine lastikçiye gitmeniz gereklidir. Hemen hemen hiçbir lastikçi de motosiklet lastiğini sökmez (sökemez) ve sökme işkencesi yine size aittir. Sözün özü; sipreye vereceğiniz para ile dediğim malzemeleri satın alabilir ve defalarca tamir yapabilirsiniz.
    Not: yüksek performanslı motorlarda (ve arabalarda) lastiği fitil yöntemi ile tamir etmek sakıncalıdır, lastik çok yüksek bir ısıya ulaştığında fitilin çıkma ihtimali vardır.

kabir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250
    eyong eyvallah abi tubeless icin iide olmayanlar ne yapcak

shadow-vt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow
    Alıntı kabir adlı üyeden alıntı
    eyong eyvallah abi tubeless icin iide olmayanlar ne yapcak
    "soğuk kaynak" denilen lastik yamaları var onu kullanacak.ve lastiği sökmek zorundasınız.yapacak bir şey yok başka.yada en yakın motor servisinden eğer gündüzse yardım isteyeceksiniz.
    Her zaman dogruyu söyle,ne söyledigini hatırlamak zorunda kalmazsın!!

ZAPATA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MONDİAL MCT 250
    tubeless i bulmak hiç zor değil arkadaşlar.tüm lastik tamircilerinde bulabileceğiniz bir şey.Çok pahalı da değil.Bence motorcu arkadaşların bundan en az 1 adet bulundurması gerekir.çünkü bu sayede lastik hem cabuk ve kolay tamir ediliyor hem de dağ başında yayan lastikçi aramak zorunda kalmıyorsun.bence siz eyong arkadaşın sözlerine kulak verin

ossuruktan_teyyare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125
    Tubeless lastikler patladığında aniden inmiyor. Peki şamriyelli lastik yolda patlarsa -ki, hızla inecektir- tehlike kaçınılmaz... Başına gelen var mı?

Benim YBR 125'in üzerinde şamriyelli lastik var. Servise sordum, tubeless ile değiştirmeye gerek yok dedi. Ne yapmalı? Değiştirmeli mi, öyle kullanmalı mı?

Bunu ayrı bir topic'te mi tartışmalı?
    Her zaman \"yerçekimi\" kazanır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler