Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Yağ Değişimi [Fotoğraflarla Anlatım]

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    thunder 15o cc
    yavvv iyi hoş anlatmışsında ..... ne zamanda bir yağ değiştireceğimizi anlatmamışsın....

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    gilera runner vxr 200
    valla bu tarz faydalaı anlatım teknıklerı cogalırsa motora yenı baslıyanlar ve hiç bir şey bilmiyenler için (benim gibi) cok faydalı olur .tesekkür

Motosikleti
    mondial 151RS
    cok guzel anlatmıssın elıne saglık benım acımdan cok faydalı oldu..
    Ölsemde dik durmaz sarhoştur mezar taşım!!

gdm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 YBR idi .2014 cbr250r simsiyah
    COK GUZEL olmus gercekten ama nacizane bir katkida bulunmak istiyorum

eski yagi ne yapiyoruz?

- cope,yada topraga dokuyoruz ??

en onemlisi motosikletci ve doga mi guzel olan

motosikletci VS doga mi ,

nacizane katkimi okudugunuz icin tesekkur ederim , motosikletin eski yagi doga ya COK ZARARLIDIR, kapagi kapali olacak sekilde eski kutusunda dogru sekilde cevreye zarar gelmeyecek sekilde uzaklastirilmalidir

nereye mi?
    ( servislerin kocaman bidonlari var orada biriktiriyorlar toplu atildiklari biryer vardir elbette )
    Ege Dis Hek Fak

Motosikleti
    Hyosung GT 250 & Honda CBF 150
    Alıntı sheltox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki simdi biz bu yagin seviyesini olcerken seviye cubugunu yerine sokup sonra dondurdukten sonra bidaha cikaripmi olcecez yoksa yerine sokup dondurmeden bidaha cikariptami , biraz karisik oldu amma....
    Onu ben de merak ediyorum.

Bir de yağ değişimi için bu kadar uğraşmaya da gerek yok sanırım. Benzincilerde değiştiriyorlar ek ücret almadan, üstelik eski yağı depolama imkanları da var.
    Vuuuu diye aşarım dağları, enginlere sığmam taşarım

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    araçlarda kullanılan motor yağları, diğer arkadaşlarında dediği gibi bizim motosikletlerde sorunludur aslında.çünkü bir çoğumuzda motor ve şanzıman yağı birdir.
    sorunda burda başlıyor zaten. diğer yağlar ne kadar kaliteli olursa olsun motosikletlerin şanzımanlarında kullanılacak şekilde tasarlanmamıştır.şanzıman dişlileri için üretilen yağın yapısı farklıdır.
    çünkü vites dişlileri ve balataların arasına giren araç motor yağı yağı zamanla özelliğini kaybedip çözülür.
    diğer sorunda otomobil yağında bulunan kaydırma önleyici katkılar ıslak kavramalı debriyaj balatasında hasar yaratır.

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Özellikle şu fotoğraftaki unsurları işaretlediğin iyi olmuş. O kadar çok şeyin arasından zor seçerdik yoksa

Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

mostwanted_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 ABS
    Belki birgün işime yarar.

Eline sağlık

baskı altındayııım..

Moderatör (forrap) Tuncer Sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı st_erdogan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onu ben de merak ediyorum.

Bir de yağ değişimi için bu kadar uğraşmaya da gerek yok sanırım. Benzincilerde değiştiriyorlar ek ücret almadan, üstelik eski yağı depolama imkanları da var.
    Yağ değişimini benzinlikte ücretsiz yapıyorlar,ancak bu ücretsiz yağ değişimi yağı o benzinlikten alırsan geçerli oluyor.Yağ değişimi ücretsiz yazmalarına rağmen genellikle yağ parasının üzerine size hissettirmeden ufak bir bindirme yapılıyor.Bunun haricinde bu yağ değişimi benzinliklerde çok bilgisi olmayan kişilerce yapılıyor ve genellikle arabalara uygulandığı için motosikletler hakkında bilgisi olmayan bir insana motosikletinizi teslim etmek ne kadar mantıklı bu kısmını da düşünmek size kalıyor

Alıntı one-sweet-dream adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yavvv iyi hoş anlatmışsında ..... ne zamanda bir yağ değiştireceğimizi anlatmamışsın....
    Yağ değişimi motosiklete göre de değişir,ortalama 1.000 km de bir yağ değiştirmek motosikletin ömrüne oldukça katkılı olur.Ancak...
    Bazı motosikletler 800 ml yağ alırken bazıları litrelerce yağ alır.Bu durumda yağ masraflarını da göz önünde bulundurmak ve koyduğunuz yağ miktarının büyüklüğüyle dayanıklılığı da devreye giriyor.Ortalama söylemek gerekirse,1.000 km ya da en geç 3.000 km bir yağ değiştirmek için yeterli aralıktır,daha uzun kmler de koyduğunuz yağı kullanabilirsiniz,ancak dediğim gibi en faydalı periotlar bunlardır.

bathu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var 636
    yanlız motorun içindeki kirli yağ ne oldu kovaya boşaltıldı tamamda nereye döküldü çevreye çok zaralı bir durum
    Yeşil Peri..tıtanıum Yüküm ağır geride kalırsın! Bulaşma avlayamazsın! Sakın deneme öldüremezsin! Vargeç ciddiyim

babaçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Comet
    Alıntı bathu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlız motorun içindeki kirli yağ ne oldu kovaya boşaltıldı tamamda nereye döküldü çevreye çok zaralı bir durum
    ben eski yağı biriktiriyorum ,4 -5 litre var elimde isteyene dağıtıyorum
    Ne irfandır veren ahlâka yükseklik nede vicdandır, Fazilet hissi insanlarda, Allah korkusundandır

sheltox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda vfr800
    Alıntı sheltox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki simdi biz bu yagin seviyesini olcerken seviye cubugunu yerine sokup sonra dondurdukten sonra bidaha cikaripmi olcecez yoksa yerine sokup dondurmeden bidaha cikariptami , biraz karisik oldu amma....
    halen bi cvp yok ama

Eski yağlar biriktirilip toplayan yerlere verilebilir.Ya da bir yağ değişimi yapan yere bırakılabilinir.
    Bazı yerler bildiğim kadarıyla direk imha ediyor,bazıları ise işleme tabi tuttuktan sonra tekrar başka yerlerde kullanıyor.Hatta bu yağları satın alanlar var.
    Ben biriktiriyorum şuan.Biraz daha çoğalsın araştırırım nereye verebilirim diye düşünüyordum.Bu konuyu araştırıp buraya eklersek sanırım daha faydalı olacak.
    Dediğiniz gibi,doğaya da zarar vermeden yapmak lazım bu işi...

sheltox özür diliyorum,gözümden kaçmış...
    Ben tamamen kapatıp tekrar açıyorum,yani döndürüyorum kapatıyorum sonra tekrar açıyorum.Bu bazı kaynaklarda direk ölçülebilir şeklinde yazıyor ancak motor yağının kapalıyken normal seviyesinde olduğunu düşünürsen bu daha doğru geliyor bana.Yani tam miktar kapatılıp açıldığında doğru olarak ölçülebilir diye düşünüyorum.Zaten kapattığında ya da kapatmadan baktığında arada 1 cm bir fark oluyor en fazla.
    Ben tamamen kapatıp ölçüyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Var
    benim merak ettiğim bir husus var.
    bu; bor katkısı denen beyaz süt gibi sıvıdan motor yağına katsak çok daha iyi sonuç alabilir miyiz ? Ne dersiniz ? deneyen var mı aranızda ?
    Motor yağı katkılarından bazıları motor parçalarına nüfuz ediyor ya..

sheltox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda vfr800
    Alıntı forrap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eski yağlar biriktirilip toplayan yerlere verilebilir.Ya da bir yağ değişimi yapan yere bırakılabilinir.
    Bazı yerler bildiğim kadarıyla direk imha ediyor,bazıları ise işleme tabi tuttuktan sonra tekrar başka yerlerde kullanıyor.Hatta bu yağları satın alanlar var.
    Ben biriktiriyorum şuan.Biraz daha çoğalsın araştırırım nereye verebilirim diye düşünüyordum.Bu konuyu araştırıp buraya eklersek sanırım daha faydalı olacak.
    Dediğiniz gibi,doğaya da zarar vermeden yapmak lazım bu işi...

sheltox özür diliyorum,gözümden kaçmış...
    Ben tamamen kapatıp tekrar açıyorum,yani döndürüyorum kapatıyorum sonra tekrar açıyorum.Bu bazı kaynaklarda direk ölçülebilir şeklinde yazıyor ancak motor yağının kapalıyken normal seviyesinde olduğunu düşünürsen bu daha doğru geliyor bana.Yani tam miktar kapatılıp açıldığında doğru olarak ölçülebilir diye düşünüyorum.Zaten kapattığında ya da kapatmadan baktığında arada 1 cm bir fark oluyor en fazla.
    Ben tamamen kapatıp ölçüyorum.

demek dogrusunu yapiomusum , yardimin icin tesekkurler

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Atık yağları oto tamirhanelere bırakabilirsiniz, gidin ve bırakın atık yağınızı. Almamazlık etmezler, bu atık yağları kışın tamirhanede ısınmak için yağ sobasında yakıyorlar.

Yada varillerde birikir ve belli aralıklarla bu yağları satın alan adamlar gelir atık yağları tamircilerden satın alırlar.

Ne yapıyorlar derseniz bir çok alanda kullanılıyor, mesela fuel oil ile ısıtma sistemi olan yerlerde yakıta karıştırıyorlar ve tasarruf sağlanıyor.

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Atık yağları oto tamirhanelere bırakabilirsiniz, gidin ve bırakın atık yağınızı. Almamazlık etmezler, bu atık yağları kışın tamirhanede ısınmak için yağ sobasında yakıyorlar.

Yada varillerde birikir ve belli aralıklarla bu yağları satın alan adamlar gelir atık yağları tamircilerden satın alırlar.

Ne yapıyorlar derseniz bir çok alanda kullanılıyor, mesela fuel oil ile ısıtma sistemi olan yerlerde yakıta karıştırıyorlar ve tasarruf sağlanıyor.
    abi bu topikte gözlerim seni aradı valla...baksana yogırt kabıyla iş bitiriyor Tunci...

bu bir sckendelll...

sen olsan şimdi Servis standartıyla iş bitirirdin...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    sen olsan şimdi Servis standartıyla iş bitirirdin
    Yok mete ben pet şişe kesip ona boşaltıyorum sonra huni ile normal bi pet şişeye koyup ağzını kapıom. Ama yoğurt kabıyla yapacak olsam en azından markayı saklar reklam yapmazdım, reklam vermek için lütfen yönetimle iletişime geçiniz

Tansaş Yağlı Yoğurt

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok mete ben pet şişe kesip ona boşaltıyorum sonra huni ile normal bi pet şişeye koyup ağzını kapıom. Ama yoğurt kabıyla yapacak olsam en azından markayı saklar reklam yapmazdım, reklam vermek için lütfen yönetimle iletişime geçiniz

Tansaş Yağlı Yğurt
    pet şişe hemii...Nayalllerimiii yıktınnn Neyonggggggg....İlişkimiz bir yogırt kabı kadar bile değerli değilmiş...

Hyosunguda servise götürmede göreyim seni...bıraksak 650 yi sekmanına kadar sökersin sen...

nedeni...abi adamlar nası yapmış bakalım bi...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Alıntı mete_han adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen olsan şimdi Servis standartıyla iş bitirirdin...
    Kim Olci miMor kapaklı aseton kutusyla comete yaptığı yağlama sistemini ne çabuk unuttun
    Peynir tenekesi ile plakalık,çamurluk olaylarına hiç girmiyorum bile
    Hala tansaş yoğurt kabını garipseyen var mı ?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)