bakın arkadaşlar bu akü onusunda bire bir deneme yapmış bir kişi olarak söylüyorumki;
bu konu ile ilgili şarj dinamoları belli amperler üretirler sen akünü hangi amaçla 12 amper yapmak istiyosun bilmiyorum ama motorunda hiç bir şey değişmez hani desekki bu aküyü taktık farların daha canlı yanar falan gibi düşünce çook yanlış hatta böyle yüksek amperli akü taktığında farların dahada az yanabilir
şöyle oluyoki akünün görevi bir çogumuzun bildiği gibi motora ilk hareketi vermektir motor ilk hareketi aldıktan sonra kendi elektiriksel gücünü şarj dinamosu sayesinde karşılar yani akünün işi bitmiştir artık sarj edilir ...
yani olay şudur şöyle düşün senin şarj dinamon 8 amper üretir akünde 8 amperdir şarj sırasında akü gereken ampere ulaşınca dinamonun üzerirndeki yükünü hafifletir ama sen 12 amper akü aki 12 ampere ulaşıncaya kadar dinamondan fazla yük çeker bu motorunun farlarına ve diğer aydınlatma elemanlarına giden voltaji amperin azlığına takiben düşürür ve zun vadelerde akünün gücü her geçen gün azalarak boşalmasına sebep olacaktır kesinlikle orjinal amper dışına çıkma sana tavsiyem.......

yani diğer arkadaşlar ne amaçla takılabilir diyolar anlamıyorum açıkçası ....

Alıntı more_beer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
bi keresinde motoru araba aküsüyle (12 v 72 A di sanırım) takviyeli çalıştırmak zorunda kaldım çok tedirgin oldum ama başka çarem yoktu yoksa dağ orasında kalmıştım. bunun bi zararı olur mu ? akım fazla gelcek ve elektrik donanımını yakcak diye çok korktum gerçi bi şi olmadı da şanslımıydım sadece ?
arkadaşım bunun bir zararı olmayacaktır zaten takviye yapıyorsun sadece akü kabloları yüksek amper dolayısı marşa bastığın zaman itibari ile (ki bu 2-4 sanıye arasında değişir ) ısınır 2-4 saniye içinde akü ile elektiriksel çekim sona ereceğinden zararı yoktur önemli olan volt tur busa zaten akülerde 12 satandarttır... ama yinede çok zor durumda kalmadıktan sonra yüksek amperlerle takviye yapmasan daha iyi...