Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Grenaj Yapimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    ABZAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Değerli arkadaşlar,

Yana yatma ve ufak tefek kazalarda en çok etkilenen parça motosikletimizin grenajları oluyor maalesef.en deneyimli sürücü bile olduğu yerde motorunu yatırabilmekte ve grenajında oluşan çizikler aynı zamanda cüzdanı da hasara uğratmakta.sitede grenajla ilgili baktığım başlıklar pek yeterli değil ve konular dağılmış durumda.özellikle grenaj döken,boyayan,tamir eden bildiğiniz ve güvendiğiniz yerleri buraya bir güzel yazarak arkadaşlarımıza yardımcı olalım diye düşünüyorum.

Ayrıca eğer yaptırmış arkadaşlarımız varsa..grenaj yaptırırken en uyumlu ve sağlam hangisi olmalı?deneyimlerinizi de buraya yazarsanız süper olur

'boy' nickli arkadaşımız bu konuyla ilgili bilgilendirici bir yazı yazmış,izniyle bir alıntı yapıyorum:
    "Genelde Türkiye'de grenaj yapımında kullanılan malzeme Polyester olsa da, aslında Polyester grenaj yapımı için çok yanlış bir malzemedir. Nedenlerine gelince... Kalıp için kullanılması çok yanlıştır çünkü Polyester kururken çekme yapar, yani kalıbını aldığınız malzemeden ürettiğiniz kalıp kuruken küçülür ve kalıptan aldığınız parçaların boyutları hiçbir zaman orjinal parça ile birebir tutmaz. Onun dışında Polyester yanıcı bir malzemedir, çalışması tehlikelidir. Diyelim ki polyester kullandınız ve kalıbınızı yaptınız, sonra bundan da parçalarınızı döktünüz. Motosikletin üzerinde gelen orjinal plastik grenajlardan daha ağır bir grenaja sahip olmuş olmanız olasıdır çünkü polyester ağır bir malzemedir. Aynı zamanda polyester son derece dayanıksız ve kırılgandır. Anadol arabalarının kaportaları polyesterden üretilmişti, hatırlayanınız var mı bilmiyorum ama kaporta en ufak bir darbede darmadağan olurdu. Kısacası polyester grenaj üretimi için çok yanlış bir malzemedir ve Türkiye dışında hiçbir ülkede özellikle yarış grenajları üretiminde kullanılmaz.

Polyester yanlış bir malzeme ise peki bunun yerine ne malzeme kullanmak gerekir? Bu sorunun cevabı çok basit... Epoksi (epoxy), cam elyafı, karbon elyafı. Şu anda Formula1 arabalarının kaportalarını bile epoksiden üretiyorlar. Epoksi reçinesi ve sertleştiricisi (hardener) olmak üzere iki sıvıdan oluşan bir maddedir. Epoksi ve elyaf kullanarak döktüğünüz parçalar orjinal parçalardam bile %30-40 oranında daha hafif olur. Binlerce çeşit epoksi var. Çalışma süresine, işleme sokacağınız materyale, v.s.. göre kullanacağınız epoksi değişiyor. Epoksinin çalışma süresi çok önemli, bunu yapacağınız parçanın büyüklüğüne ve yüzeyinin girintili çıkıntılı olup olmamasına göre belirliyorsunuz. Bu işin çok fazla detayı var. Seçeceğiniz elyafın örgüsünden, ağırlığına, kalıbı yaparken kullanacağınız tekniklere, kalıp ayırıcıya kadar bir sürü önemli püf nokta var. "

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Epoksi malzemelerinide oto boya malzemesi satan yerlerden temin etmek mümkünmü?
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

thedentist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha cygnusX ve honda VFR 800
    evet epoksi malzemeleri nerden bulabiliriz.herkes epoksi diyip duruyor ama nerden bulabiliriz bu malzemeyi?

ABZAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hadi temin edileceği yeri bir şekilde biri söyler de.bu işi bizi kazıklamadan yapacak yer var mı?

Motosikleti
    Suzuki Bandit 600
    Alıntı ABZAH adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hadi temin edileceği yeri bir şekilde biri söyler de.bu işi bizi kazıklamadan yapacak yer var mı?
    yooo hala kimse söylememiş
    *** Hayatta En Güzel Şey Özgürlüğün Tadını Doyasıya Çıkarmaktır ***
    Hayat sadece ölüme giden yoldaki bir rüyadır...

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben motorumun kuyruğunu döktürttüm... Sonra boyadım , yerine oturttum vs...
    Boy'un dediği doğru polyester yanlış bir malzeme fakat daha ucuz ve yapımı daha kolay... Bu yüzden heryer polyester tercih ediyor...
    www.grenaj.com
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

kasim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    slm arkadaslar ben motoruma polyester den yaptirmistim ama pek salikli degildi.

erodesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 250 EXC 2T
    bence süper bir başlık, güncel tutmakta fayda var...

Motosikleti
    Suzuki Bandit 600
    bencede ama bilen kimse yok yada pek takılmıyorlar.

Bu faydalı bilgiler bölümüne genelde motor konusunda biraz çömez arkadaşlar takılıyor gibi sanki he sizcede öylemi???
    *** Hayatta En Güzel Şey Özgürlüğün Tadını Doyasıya Çıkarmaktır ***
    Hayat sadece ölüme giden yoldaki bir rüyadır...

barrokas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maxillofacialtrauma Hamamatsu
    polyester aslında iyidir ustalar her zaman malzemeden aşıdıkları için çabuk çatlama ve boya dökmesi yapıyorlar,sağlam bi grenaj için kalıbın ilk tabakasına ince bir kat dökülür sonra anadol kaportası samanı diyim artık oserilir ve hemen üstüne normal kalınlıkta polyester dökülür hemen üstüne tekrar anadol samanı serip son olarak normal kalınlıkta polyesteri dökeriz,işlem bitmiştir ama hızlı olmak gerekir bir grenaj için en az 2 kişi olmalıdır ki işler çabuk bitsin polyester donmadan,sonrası spiralle perdah olayı macun zampara boya ,
    Tahsin Oğuz Acartürk çok KRAL adamsın......

CERRAHI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ABZAH Senin elinin altında Polis GOKHAN varken daha ne diye piyasada ararsın
    Herseyin kaynagını cok iyi biliyor
    Bilgin Sana Kıymet, Talebin Ne ise O sun Sen. İnsanlığı Sade Yiyip İçmekte mi Sandın ? Halin Ne ise Müşteri Sen Oldun O Hale, Noksanı Meğer Adli İlahidemi Sandın ?

Ben bu grenaj.com denen yeri aradım..Alt sakal için..Bana "ölçüp biçerek yapamıyoruz, yaptırmak istediğiniz parçadan bir tane getirin aynısından dökelim kalıbı" dediler..Saçma geldi..Onu bulmak için harcayacağım zamanda yurt dışından orjinalini getirtirim..Kaldı ki parçadan kalıp çıkarılacaksa onu biraz uğraşarak herkes yapabilir..

Motosikleti
    suzuki xf 650 freewind
    +100000000000000......katılıyorum
    sevgi,saygı,birlik,beraberlik

barrokas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    maxillofacialtrauma Hamamatsu
    ben olsam oldu aynısı olsa sana getirmem kendim yaparım derdim,arkadaşlar bu işi yapmayı düşünüyorum müşteri nasıl istiyorsa yapacam verecem sizce tutarmı,ciddiyim bu konudafikirlerinizi bekliyorum
    Tahsin Oğuz Acartürk çok KRAL adamsın......

abi sitenize yeni üye oldum. bende bu işe girmek istiyorum.bende reklamcıyım motor süsleme aksesuarı falan yapıyorum. turgutludan. manisa . maliyeti ucuz olduğu için bende polyesterden yapacağım. sanırım biraz kalın yapınca kırılması zorlaşır herhalde. bilgilerinize açığım. www.kasabadrak.tr.cx.
    e-mail. kasaba_tuning@hotmail.com

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Alıntı barrokas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben olsam oldu aynısı olsa sana getirmem kendim yaparım derdim,arkadaşlar bu işi yapmayı düşünüyorum müşteri nasıl istiyorsa yapacam verecem sizce tutarmı,ciddiyim bu konudafikirlerinizi bekliyorum
    Abi bence tutar herkesin aradığı birşey sadece bizim site değil diğer sitelerdende gelen arkadaş çok olur. Sende köşeyi dönersin artık
    Bu arada yavuz_45 hoşgeldin....
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

designer-samo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BmW F650 (karakaçan)
    polyester grenaj yapımında en ucuz ve salam olan kompozit malzemedir. sağlamlığı polyestere karıştırılan cobalt ve mac in oranıyla ilgili dir anadol samanı die bilinen malzemede cam elyafı oluyo arkadaşlar ben bi kaç aydır bu malzemeyi ögrenmeye çalışıyorum okulum bitince sizi bu dertten kurtarcam merak etmeyin polyesterin sağlamlığından şüpheniz olmasın o kadar çok ürün var ki yapılan kurşun geçirmez yelek,tekne , anadol un sadece dışı değil koldukları bile polyester şase den yapılıyor
    herşey sende biter, yeterki sen karar ver

Motosikleti
    yok yok yook :)
    peki bu grenajlarda olan küçük çatlakları nasıl tamir edebiliriz?? yada vida yeri kırılmış grenajı nasıl tamir edebiliriz??

sanayideki oto fibercileri harikalar yaratır önemli olan iş yapanını bulmakta

arkadaşlar benm grenajlar kırık döküktü yaptırdım istanbul/Topkapıda
    orhan722@hotmail.com

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)