Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Basit akü şarj cihazı yapalım mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Omicron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gitti Güzelim GSR
    Alıntı _OLD_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verdiğin bilgiler akünün 9 A/h olduğunu söylüyor.Bu durumda akün hemen hemen boş ise en az 6 saat,tam boş değilse 4 saat yeter.Çevre kurallarına dikkat ermeyi unutma.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim sevgili _OLD_ . önerilerinize dikkatle uyacağım.

saygılar.
    AKILLILAR DÖVÜŞMEDEN KAZANIR, cahiller kazanmak için dövüşür

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

muhahha306 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FAZER 800
    Fikir güzel ama uygulama yanlış.
    12 V AC trafoyu tek diyot ile aküye bağlamanız lazım.
    Diğer cep şarjları yada şarj adaptörlerinde kondansatör var boşuna uğraşırsınız.
    AC uçlardan birini diyot un çizgisiz ucuna, çizgili ucu akü artıya, ac nin diğer ucunu akü eksiye...
    tr100a bunu beğendi.
    !!! Hepimize Kazasız Belasız Keyifli Sürüşler !!!

Motosikleti
    Bisan Cup100
    BEN SİZE BİR BİLGİ VEREYİM Mİ???? DC GÜÇ İLE ÇALIŞAN ELEKTRONİK ALETLERİN PATLAMA OLASILIĞI ÇOK DÜŞÜKTÜR... AYRICA SENİN TAVSİYE ETTİĞİN ADAPTÖRLE ŞARJ YAPMAN İMKANSIZ 12V/ 400-500 mA ... BU HİÇ DENİLECEK KADAR ZAYIFTIR... ADAPTÖRÜNÜZ 12V VEYA 6V HANGİSİ UYGUNSA AKÜNÜZE ÖNEMLİ OLAN KISIM AMPER KISMIDIR... AMPER NE KADAR YÜKSEK OLURSA AKÜNÜZ O KADAR GÜÇLÜ VE VERİMLİ ŞARJ EDİLMİŞ OLACAKTIR... BASİT BİR ADAPTÖR YAPMAK İSTERSENİZ DE BİLGİSAYARINIZIN KULLANMADIĞINIZ POWER SUPPLY DEN YAPABLİRSİNİZ... GÜÇ KAYNAĞINA NORMAL PC ELEKTİRİK KABLOSUNU BAĞLAYARAK POWERA GÜÇ VEREBİLİRSİNİZ. SONRASINDA 20 PİN Lİ SOKET ÜZERİNDEN YEŞİL+ GRİ UÇLARI BİRLEŞTİRİNİZ... BU İŞLEMİ YAPTIĞINIZDA POWER SUPPLY İ BİLGİSAYARA BAĞLAMADAN ADAPTÖR GİBİ KULLANMANIZI SAĞLAYACAKTIR.... DAHA SONRA 12V ELDE ETMEK İÇİN SARI+ SİYAH KABLOLARDAN 12V ELDE EDEBİLİRSİNİZ... SARI(+) SİYAH(-). ... AYNI ŞEKİLDE BU GÜÇ KAYNAĞINDAN 24 V DC DE ELDE EDEBİLİRSİNİZ.... YAPMAK İSTEYEN OLURSA ÖZELDEN ULAŞSIN YARDIMCI OLAYIM...
    piyanist_irf bunu beğendi.

thepope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --
    Alıntı canki585858 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    BEN SİZE BİR BİLGİ VEREYİM Mİ???? DC GÜÇ İLE ÇALIŞAN ELEKTRONİK ALETLERİN PATLAMA OLASILIĞI ÇOK DÜŞÜKTÜR... AYRICA SENİN TAVSİYE ETTİĞİN ADAPTÖRLE ŞARJ YAPMAN İMKANSIZ 12V/ 400-500 mA ... BU HİÇ DENİLECEK KADAR ZAYIFTIR... ADAPTÖRÜNÜZ 12V VEYA 6V HANGİSİ UYGUNSA AKÜNÜZE ÖNEMLİ OLAN KISIM AMPER KISMIDIR... AMPER NE KADAR YÜKSEK OLURSA AKÜNÜZ O KADAR GÜÇLÜ VE VERİMLİ ŞARJ EDİLMİŞ OLACAKTIR... BASİT BİR ADAPTÖR YAPMAK İSTERSENİZ DE BİLGİSAYARINIZIN KULLANMADIĞINIZ POWER SUPPLY DEN YAPABLİRSİNİZ... GÜÇ KAYNAĞINA NORMAL PC ELEKTİRİK KABLOSUNU BAĞLAYARAK POWERA GÜÇ VEREBİLİRSİNİZ. SONRASINDA 20 PİN Lİ SOKET ÜZERİNDEN YEŞİL+ GRİ UÇLARI BİRLEŞTİRİNİZ... BU İŞLEMİ YAPTIĞINIZDA POWER SUPPLY İ BİLGİSAYARA BAĞLAMADAN ADAPTÖR GİBİ KULLANMANIZI SAĞLAYACAKTIR.... DAHA SONRA 12V ELDE ETMEK İÇİN SARI+ SİYAH KABLOLARDAN 12V ELDE EDEBİLİRSİNİZ... SARI(+) SİYAH(-). ... AYNI ŞEKİLDE BU GÜÇ KAYNAĞINDAN 24 V DC DE ELDE EDEBİLİRSİNİZ.... YAPMAK İSTEYEN OLURSA ÖZELDEN ULAŞSIN YARDIMCI OLAYIM...
    12 volt akünün ortalama şarj gerilimi 13.8 volttur.Güç kaynağından 12.1 volt çıkar ve aküyü tamamen şarj etmez.
    tr100a bunu beğendi.

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    konuyu aboneliklerime taşımak için bir yorum yazıyorum kaybetmeyeyim diye lakin canki 585858 arkadaşa katılıyorum ve orhan abime paylaşımı için teşekkür ediyorum geleceğim
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

mehmetmumtaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-treme Motard 250cc
    power supply çalıştırma yöntemi kısaca resimle

Yeşil ile gri girişlere bağlıyoruz
    canki585858 bunu beğendi.
    İnna lillahi ve inna ileyhi raciun

Motosikleti
    evet orhan abicim konuda paylaştığın kendi şarj cihazımızı yapalım derken 6 voltluk bataryalar için geçerli olabilir ama 7-9 amperlik akülerde pek sonuç vermiyor daha doğrusu alamadım konuya hakim arkadaşlar fikrini yazarsa sevinirim ,

kendim yapma değil ama hurdalıklardan şöyle bir şeyler temin etmiştim ve bu sever tamda ihtiyacım olanı buldum sanırım , hem 12 volt düşük amper hemde 12 volt 5 amperlik 2 cihaz topladım lakin 5 amperlik olan 8-9 volr elektirik veriyor ama 5 amper verdiği için bir gecede tam bitik bir aküyü (motosiklet) çok güzel dolduruyor ,
    daha önceki bahsettiğin tarz adaptörlerin amper seviyeleri düşük olduğu için dolduruyor ama akü yine sağlıklı marş basmıyor başıma geldiğinden biliyorum paylaşmak istedim , sonuçta içine koyulacak transistör, direnç ve bilmediğim yöntemlerle yüksek amperli bir şarj ünetesi yapılabilir ama bu konuda bilgi sahibi değilim

buda elektirik aksaamını test etmek için kullandığım adaptör ucundaki aparatla 1.5 volta kadar akımı düşürüp çok farklı alanlarda kullanmak mümkün

şarj cihazından çıkan akım 12 volt çıkmıyor ama 5 amper olarak şarj ediyor

buradada 4.5 volt enerjisi kalmış bir akünün 1 gece sonraki durumu 13.2 volt çatır çatır marş basıyor

mehmecim ben siyah ile yeşille çalıştırdım sanıyordum ama ya ben renkleri yanlış gördüm yada hem siyah yeşilde hemde gri yeşilde bu aletler çalışıyor aşağı inip galiba tekrar kontrol etmem gerekecek

bunun konuyla alakası yok sadece japonlara hayranlığımı yine güncellemek istedim öyle göründüğüne bakmayın adamlar öyle bir yapmışki parçalarken resmen aşık oldum cihaza , çok kaliteli zamanın oldukça kompleks makinalarından şimdi papucu dama atıldı ama içlerinden çok işime yarayacak malzemeler çıkıyor özelliklede kabloları çok kaliteli

içinden tam bir avuç dolusu vida çıktı sanki dağdan aşşağıya yuvarlanacakmış gibi sağlam yapmışlar ağırlığıda yaklaşık 15 kg vardı cihazın kablolarıyla ince hassas işlerde helede oto ve motosiklet sistemlerinde çok güzel tamirat ve sağlam iş oluyor

sakinseytan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin 1000
    vala bende 14.4 v adaptör var onla jarz ediyorum ama sorun adaptör gerilimi dolunca kesmiyor 12v uzun sürüyo ya bekle dur bide motorların jarzları 14v olunca daha mantıklı geldi bu deger ufak bi adaptörle işi bitiriyorum 18-24 saat jarzda tutuyorum ölcüm aletiyle ölcüyrm arada bir yetio
    'piyanist sendede yok yok ya :D'
    piyanist_irf bunu beğendi.
    Motosiklet mucidi

Motosikleti
    Bisan Cup100
    mehmecim ben siyah ile yeşille çalıştırdım sanıyordum ama ya ben renkleri yanlış gördüm yada hem siyah yeşilde hemde gri yeşilde bu aletler çalışıyor aşağı inip galiba tekrar kontrol etmem gerekecek

DEDİĞİNİZ GİBİ HER İKİSİNDEDE ÇALIŞIYOR BU GÜÇ KAYNAĞI...

Motosikleti
    Alıntı sakinseytan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    vala bende 14.4 v adaptör var onla jarz ediyorum ama sorun adaptör gerilimi dolunca kesmiyor 12v uzun sürüyo ya bekle dur bide motorların jarzları 14v olunca daha mantıklı geldi bu deger ufak bi adaptörle işi bitiriyorum 18-24 saat jarzda tutuyorum ölcüm aletiyle ölcüyrm arada bir yetio
    'piyanist sendede yok yok ya :D'

he hee hee alet dedimmiydi akan sular durur bana çalışma masasının üstündeki takım panosu dar geldiğinden 3 gündür uğraşıyordum yeni pano yaptım ama sağ taraftaki motosiklet resimlerinin yapıştırdığım dolaptır belki dikkatinizi çekmiyor lakin ağzına kadar doludur , dijital açı ölçerden lokmasına vs.

asıl malzemeler dolapta duruyor

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)