Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Trafik para cezalarıına nasıl itiraz ederiz..!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    shadow-vt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow
    Trafik para cezalarıına itiraz

--------------------------------------------------------------------------------

Arkadaşlar trafik para cezalarına karşı hukuki yolları yazacağım.
    1. Alkollu araç kullanmayın. Kullandığınızda yakalandığınızda promil alkolunuzu öçtürmek zorundasınız. Ölçtürdüğünüzde eğer düşündüğünüzden çok değer çıkmışsa o zaman hemen; ceza tutanağına ve promil alkol tespit tutanağına "itiraz ediyorum" ibaresi kuyup adli tabip raporu isteyin. teklifiniz kabul edilmezse cezanın kesildiği ilin bulunduğu "İDARE MAHKEMESİ" ne dava açabilir ve kazanma ihtimalınız % 100 e yakındır. ama hastanede adli tabip de aynı oranı tespit ederse dava açmayın kaybetme ihtimalınız % 100 dur.
    Bu arada raporları itiraz olmadan imzalarsanız dava açsanızda kazanamazsınız.

2. Trafik para cezaları eğer yüze karşı yazılmışsa cezanın kesildiği yer "İDARE MAHKEMESİ" nde dava açınız. fakat dava açarken haklı nedenleriniz olmalı. İdare mahkemelerinde tanık dinlenmez. Yani tanıkla davanızın lehinize olduğunu ispat edemezsiniz.
    Hemen aklınıza nasıl ispat edeceğiniz gelir. Aracı sattığınızı resmi belgelerle ispatlayabilirsiniz, aracın o tarihte arızalı olduğunu tamirhane belgesi ile ve trafik raporları ile ispatlayabilirsiniz.
    Yani ispat külfetiniz kısaca belgelerle olur.

3.Trafik para cezası eğer arkanızdan yani plakaya göre yazıldıysa yine cezanın kesildiği ilde "trafik mahkemesi" varsa orda yoksa "sulh ceza mahkemesi" nde dava açın. Unutmadan adli yargı görevsizlik verebilir. Bu da tam bir yargı karmaşasının örneğidir. İdare mahemeleri görevlidir diyebilir. olumsuz görev uyuşmazlığı çıkar işiniz Allaha kalır. O nedenle adlı yargıda dava açarken "Uyuşmazlık mahkemesi kararları doğrultusunda ceza yüzüme yazılmadığından sayın mahkemenizde davayı açıyorum" ibaresini kullanınız.

Dava açma süreleri;
    Adli yargıda süre 10 gündür. Cezanın tebliğinden itibaren.

İdare mahkemelerinde süre 60 gündür.

Bu karmaşayı uyuşmazlık mahkemesi hukukta olmayan bir yorum yaparak yapmıştır.

Ceza yüze kesilince idari para cezası oluyor aksi durumda ise adli ceza oluyor.

Sürelerin son günü resmi tatile denk gelirse süre tatil bitinceye kadar uzar.

Adli yargıda tanık ifadeleri geçerlidir. İdari yargıda yargılama evrak üzarinde yapıldığından tanık ifadeleri geçerli. değildir.

İdare mahkemelerinde dava açarken sakın para cezalarında yürütmenin durdurlması istemeyin. Fakat sürücü belgesine el koymalarda isteyebilirsiniz.

Bu arada unutmadan ehliyetin geri alınması davaları "idari yargı" da yani yerel "idare mahkemelerinde" açılır.

Son söz yukarda yazılanlar trafik para cezaları içindir. Aksi halde kaza anında düzenlenen ve adliyeye sevk edilen olaylar için geçerli değildir.

Bu davalar için avukata gerek yok. ilgili mahkeme başkanlığına hitaben yazılmış 2 adet dilekçe ile ve ceza tutanağı ile bahsi geçen tüm belgelerin ikişer fotokobileriyle dava açabilirsiniz. Telebiniz açık ve net yazmanız yeterli. Yani kısaca dilekçe örneği:
    .......... İDARE MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA

DAVACI. (isim soy isim ve adres)
    DAVALI. ........ VALİLİĞİ ( cezayı kesen trafiğin bulunduğu ilin valiliği)
    Olay : "....... tarih ve ...... sayılı ....... trafiğince düzenlenen......... YTL tutarlı trafik ceza tutanağının ipatli istemidir."
    İşlemin tebliğ tarihi...
    Konu... kısaca olayı özetleyin
    Sonuç ve talep :"....... tarih ve ...... sayılı ....... trafiğince düzenlenen......... YTL tutarlı trafik ceza tutanağının ipatli istemidir.

İsim soy isim ve imza
    not layı açık ve net anlatın. laf kalabalığı yapmayın
    aynı dilekçe adli yargı içinde geçerlidir. sadece mahkemenin ismi değişecek.
    Her zaman dogruyu söyle,ne söyledigini hatırlamak zorunda kalmazsın!!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    patatessogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çok saol dostum yararlı bilgiler vermişsin hakkımızı savunmamız ve haklarımızı bilmemiz gerçekten önemli

shadow-vt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow
    Alıntı patatessogan adlı üyeden alıntı
    çok saol dostum yararlı bilgiler vermişsin hakkımızı savunmamız ve haklarımızı bilmemiz gerçekten önemli
    sende sağol arkadasım yorumun için..(1 ay oldu ilk yorum senden geldi. )
    Her zaman dogruyu söyle,ne söyledigini hatırlamak zorunda kalmazsın!!

fromalanya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS 150
    allah hıcbırımızı bu durumda bırakmasın herzaman kuralara uyalım arkadaslar alkollu olarak arac surmeyeleım
    ''Çekemedim Akça Kızın Göçünü , Yol Ver Bana Çubuk Beli Geçeyim''
    AB RH (+)

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Bence paşa paşa cezayı ödeyin. Burada yazılanlar kadar kolay olmuyor bu tür şeyler. Dilekçeyi yaz, itiraz et, cezayı iptal etsinler... Bu tür bir eylem gerçekleştirip başarılı olan var mı aramızda? Cezayı ödemediğinizde araç satışı esnasında sorun çıkıyor. Eğer internet üzerinden bile ödeme yaptıysanız mutlaka elinizde dekont bulunsun. Öyle 20-30 YTL için dilekçelerle, mahkemelerle uğraşmayın, işten alacağınız izinleri, yol paralarını, v.s... düşündüğünüzde cezadan pahalıya patlayabilir. Benden söylemesi
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

MeTaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok ama Olacak ...
    Shadow-vt abi gerçekten yararlı bilgiler ve bu bilgilerin %50 lik kısmını vatandaşlarımız bilse sanırım yersiz kesilen cezalarda oldukca bir azalma olacaktır. Sağol abicim tekrardan ...
    Eşini Seviyorsan, Onun (2 teker) Hayallerini de Seveceksin.

tatarx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar hakkımızı aramak güzel bir olaydır fakat :
    1)kimi kime şikayet ediyorsunuz.ben kavgadan mahkemeye düştügümde davacı olan tarafa hakim kızmış ve bagırmıştı bizi nelelrle ugaraştırıyosun diye.halbuki adam yaralanmıştı.
    2)şikayet etseniz kabul edilse bile her şeyin normale dönmesi çok uzun bir zaman alacaktır.
    3)bu mahkemeye verdiginiz dava yüzünden o polisle devamlı karşılaşıyorsanız kaşınızın altında gözünüz var diye olmadımı gözünün üstünde kaşın var diye ceza yazacak veya yazmaya çalışacaktır.

arkadaşlar ülkemizde kanunun koruyucusu olması gereken polis rüşvet alıyor arkadaşlar en adi kanunsuzluklardan birisini yapıyor. ve bizim devletimiz bu vatan hainlerine kınama cezasından başka bir ceza-i müeyyide uygulamıyor.
    yani arkadaşlar bazı adice olaylara alışmış bazı adi insanlar her zaman kendilerine yandaş bulabiliyorlar ve yaptıkları adice işleri bir şekilde ört bas edebiliyorlar.
    bunlarla nasıl müadele edecegiz her şeyimiz tam olacak.(rüşvet almayı kafaya koyduysa bir şey bulur ama )
    bu olayın çözümü aslında vicdan muhasebesiyle ilgili bir olay eger insanların içine helal haram olayı gibi mefhumlar ciddi anlamda bakın ciddi anlamda diyorum yerleştirilmiş olsa insanların görmedigi yerde yaradandan korkacakları için bu olaylar olmaz ama bu çok uzun vadeli bir plan arkadaşlar.
    insanlar öyle bir hale gelmişlerki her polisin başına bir polis lazım onunda başına bir polis lazım.aknunların bu kanun uygulayıcılarına daha bir gaddar olmaı kanaatindeyim.rüşvetmi yiyor at içeri yatsın 3-4 yıl rüşvet yiyen kalıyormu memlekette.

Tutkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA AFRİCA TWİN

Motosikletin azami hızı 70 km

Selem shadov kardeş
    İstanbuldan geliboluya giderken Geliboluya 10 km kala radara yakalandım
    105 km ile gidiyordum. Diğer araçlarda azami hız 90 km olduğu halde motosikletlerde 70 km imiş % 10 tolerans ile 77 km olabilirmiş Ben %30 barajını aştığım için iki kat ceza yedim tam 188 ytl ceza kestiler bana
    Adalet mi bu arkadaşlar. Köprüden geçerken, otobanda giderken aynı parayı verdiğimiz halde trafikte diğer araçlardan 20 km az hızla gidecekmişiz.böyle bir kanuna pes doğrusu bisiklet ile gidelim daha iyi Başına böyle bir olay gelen var mı acaba bilmek isterim doğrusu.

SAVASXXL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TRANSALP XL 650 V
    arkadaşlar shadow_vt nın yazısına bir ekde ben yapmak istiyorum...
    eğer cezanız sizi durdurup yazılmış ise trafik polisi sizden imza almak zorundadır ve siz eğer !!İMZADA İMTİNA EDİYORUM !! (yani imza atacağım olayın doğru olduğuna ınanmıyorum, imza atmaktan çekiniyorum...) derseniz trafik polisi arkadaşımız kuzu gibi en yakın karakoldan bir polis çağırarak onun gözü önünde size yine sorar ve o polise imzada imtina ettiğini belirten bir ibare düşer ve %99 bu işi yapmıyorlar ama şunu diyorlar:::::: bir daha yakalarsam .....
    [B][COLOR="Red"]AĞIRADAM...[/COLOR][/B] [COLOR="Blue"][B]SAVAŞ BİÇER İSTANBUL A Rh (+) HONDA TRANSALP XL 650V[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]SAVAŞ-BARIŞ-ULAŞ KURTULUŞA KADAR SAVAŞ....[/B][/COLOR]

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cep telefonundan dayı aranır ve polise uzatılır gereken itiraz dayı tarafından yapılır en iyi yöntemdir.

veya polise hamili kart yakinimdir kartı uzatılarak olayın uzatılmaması talep edilir buda çok geçerli bir yöntemdir.

son olarak en çok kullanılan yeşil efes harabeleri ve sarı peri bacaları yöntemidir. yurdum insanı her türlü itiraz için gördüğünüz gibi çözümler bulmuşlardır
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

ivan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda & Suzuki
    Arkadaşlar allah hepimizin yolunu açık etsin ve hiç bir trafik polisinle karşı karışıya getirmesin hatalı olmadığımız sürece tabii KURALLARA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM lütfen...
    Tekerleğimi Yakarım Ama Ruhu'mu Asla
    İVAN ( serh@t )

Bazi Arkadaslar Rüşvetin Cezalandirilmadigini Düşünüyor Bu Yanliş Bir Düşünce... Rüşvet Aldigi Tespit Edilen Memur Kinama Cezasi Almaz, Sorgusuz Sualsiz Meslekten Ihrac Edilip 2-4 Yil Arasi Agir Hapis Cezasi Alir.. Bu Ceza Ertelenemez Paraya Cevrilemez... Ayrica Bence Rüşveti Bulan Polis Degil Vatandaştir... Lütfen Bunlara Mahal Vermeyelim

Badisadi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GSR 600 ve Mondial MCT250
    Öncellikle verdiğin faydalı bilgiler için teşekkürler sevgili Shadow.
    Umarım bu bilgiler lazım olmaz ama bilmekte fayda var.
    Bu arada haklı olduğumuz zaman hakkımızı aramazsak kimseye suç bulmaya hakkımız yok.
    Nereye çıkarsa çıksın hakkımızı sonuna kadar aramalıyız.Yoksa belki defteri kendimiz için sadece geçici olarak kapatmış oluruz ama sorun ortada durur.

Sevgili Shadow yazmış olduğun faydalı bilgileri alıntı yapıp diğer sitedeki arkadaşlar ile paylaşabilirmiyiz.

Saygılar
    Herkese Sağlıklı ve Huzurlu sürüşler dilerim.
    Mondial MCT 250
    Hedef:Suzuki GSR600 veya Honda CBF600 SA

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence paşa paşa cezayı ödeyin. Burada yazılanlar kadar kolay olmuyor bu tür şeyler. Dilekçeyi yaz, itiraz et, cezayı iptal etsinler... Bu tür bir eylem gerçekleştirip başarılı olan var mı aramızda? Cezayı ödemediğinizde araç satışı esnasında sorun çıkıyor. Eğer internet üzerinden bile ödeme yaptıysanız mutlaka elinizde dekont bulunsun. Öyle 20-30 YTL için dilekçelerle, mahkemelerle uğraşmayın, işten alacağınız izinleri, yol paralarını, v.s... düşündüğünüzde cezadan pahalıya patlayabilir. Benden söylemesi
    Sıhhıye köprüsü üzerinde polis 101 milyon ceza kesmişti bana.....Ceza kesecek sebep bulamadığından polisin dur işaretlerine uymadığından kesmiş....

100 metre ilerde adliye sarayına gittim...Trafik mahkemesi idi adı...Şimdi ne oldu bilmem....Bir dilekçe yazdım daha doğrusu hazırını doldurdum....verdim...5 dakika sonra hakim çağırdı....olayı anlattım...Gayet soğuk tarzda tamam iptal ettim dedi....

Yani 20 dakikama mal oldu...İşe bile geç kalmadım....20 dakikada 101 milyonu kimse kimseye vermez...Dilekçeler falan paralı da diil ayrıca...Hakkınızı sonuna kadar arayın bence....
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

Beatrice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kurallara uyduktan sonra bence bu tür hareketlere gerek yok. Gerçi burası Türkiye nerden ne ceza yiyebileceğimizi saptamak güç.

Marlboro Man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda idi bir zamanlaRR
    Alıntı BBRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    son olarak en çok kullanılan yeşil efes harabeleri ve sarı peri bacaları yöntemidir. yurdum insanı her türlü itiraz için gördüğünüz gibi çözümler bulmuşlardır
    Budur...
    Metin ÖZKUL
    Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak...

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

Teşekkürler

Öncelikle çok faydalı olduğuna inandığım bu başlık için teşekkürler.
    Boy arkadaşımızın itirazı bir yere kadar doğrudur.
    Yani siz 100 liralık cezayı ödememek için dilekçe, mahkeme vs işlerle uğraşırken daha fazla para harcayabilirsiniz.
    Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var.
    Eğer trafik cezalarına sürekli itiraz olur, sürekli mahkemeye intikal ederse, trafik polisleri eften püften sebeplerle ceza yazamazlar.
    Bu nedenle itiraz hakkımızı kullanmamız, polisleri de doğru yönde teşvik edecektir.
    Bu ilk etapta bize pahalıya mal olabilir ama gelecekte bunun yararını görürüz.
    Yıllarca önce Türkiye'de spor bir araba kullanıyordum.
    Polisler sırf arabanın tipinden dolayı sürekli durdurup ahiret soruları soruyorlardı.
    O arabayı sattıktan sonra bir daha polis tarafından durdurulmadım.
    Bu olay motorla da başıma geldi.
    Kocaman motorlu ve kocaman beygirli fakat gösterişsiz bir motoru yıllarca kullandım. Bir kez bile polis çevirmedi.
    Bir gün uygun fiyata 125cc lik bir racing buldum ve satmak amacıyla aldım.
    Kullandığım her gün polis tarafından durduruldum.

Koyun millet özelliğimizden bir an önce sıyrılıp, düşünen,üreten,hakkını arayan yani güdülmeyen millet olacağımız günler için bu gerekli.

aslın da işin açıkçası bende görüşmeler yaptım fakat dilekçe örneginin nasıl olması gerektiğini bilmiyordum gerçekten faydalı bilgiler vermişsin dediklerini uygulamaya koyacağım ...umarım olumlu bir sonuç alırım...çünkü gerçekten bazen yargılı davranılmıyor düzen bozulmuş...emegine sağlık...

sky_forever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran SCUB 150
    Her türlü güzel bi topic ellerine sağlık!

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    arkadaşlar bu gün elime bir ceza makbuzu ulaştı.... makbuz 2005 yılında motorun ogs den kaçak olarak geçtiğini ve mekanın bogaziçi köprüsü olduğunu yazıyor.. motor hiç karşıya geçmedi..2006 nyılında temiz kağıdı alınarak satışı başkasına yapıldı.... ben bu cezaya itiraz etmem için ne yapmam gerekiyor..... ve nasıl uğraşmam gerekiyor...
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler