Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yağ Harareti Göstergesi Montajı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Su soğutmalı motorlarda hararet göstergesi yada en azından hararet ışığı gibi bir ibare olsada, hava soğutmalı yada yağ soğutmalı motorlarda hararet durumu ile ilgili bir düzenek bulunmaz. Biz kullanıcılar da motorumuzun hararet durumunu hep merak ederiz, hatta iki zamanlı motorlardan kalma alışkanlık olarak uzun yolda ara sıra dinlendirir ve soğuturuz motorumuzu.

Bu yazımızda hava yada yağ soğutmalı motorumuza yağ hararet göstergesi takmayı anlatacağız, tabi su soğutmalı motor kullanan ve bir hararet göstergesine sahip olanlarda yağ harareti göstergesini uygulayabilirler.

Yağ hararet göstergesi, adından da anlaşıldığı üzere kabaca yağın sıcaklığını ölçen bir müşür ve bu müşürden gelen bilgiyi dijital yada mekanik ibre ile gösteren bir düzenektir.

Fiyatları kalitelerine göre 30 YTL den 250 YTL ye kadar geniş bir yelpazede sunulmaktadır.

Benim tavsiyem önce bütçenizi zorlamıyacak bir fiyatla ucuz bir ürün alıp uygulamanız, sistemin çalışırlığını ve işe yararlılığını gözetledikten sonra eğer ucuz olan ürün bozulursa daha kaliteli bir ürünle değişebilirsiniz. Tabi bozulmaz ise kullanmaya devam edersiniz, fakat pahalı bir ürün alıp montajladıktan sonra işinize yaramıyacağını yada gereksiz olduğunu düşünürseniz verdiğiniz paraya yazık olur.

Oto aksesuarcılardan yada tuning malzemeleri satan bir yerden kolayca temin edebilirsiniz göstergenizi.

Göstergemizin ön görünüşü;

Bu da arka görünüşü, görüldüğü üzere otomobil için tasarlanmış olan bu ürünün arka kısmı görsel açıdan motosiklete pek uygun değil. Eğer motosikletiniz grenajlı ise ve bu göstergeyi arka kısmı gözükmeyecek şekilde monte edebilirseniz işiniz daha kolay. Diğer türlü hız ve devir göstergesinin yanına uygun bir yere monte etmeyi düşünüyorsanız bu arka görüntüyü kamufle etmeniz gerekmekte, yada bir ön cama sahipseniz bu kötü görüntüyü kamufle edebilirsiniz.

Bu resimdekiler göstergemiz ile beraber gelen montaj aparatları, bu aparatların bol olduğu bir ürün almanızı tavsiye ederim. Zira müşür montajı için çeşitli ölçilerde rediksiyon yada bezeri aparatlara ihtiyacınız olacaktır.

Yavaş yavaş montajımıza başlıyalım, benim motorum tamamen çıplak bir model olduğu için göstergenin arka kısmının ve bağlantı yerlerinin kötü görüntüsünü kamufle etmek ve sudan korumak için aklıma onu uygun bir malzemenin içine koymak geldi.

Ve bu malzemenin bir pimaş boru olabileceğine karar verdim. Uygun ölçülerde estetik olarak kesip biçimlendirdikten sonra motoruma uygun olarak boyadım.

Göstergemizi motosikletime monte edebilmek için , monte etmeyi planladığımız yere göre uygun bir aparat bulmamız yada yağmamız lazım. Nalburlardan bağlantı demirleri filan bulup bunu kendinize göre uygun şekle getirebilirsiniz.

Göstergelerin yanına monte etmek için rahat çalışabilmem adına farı söküyorum.

İşte oldu, göstergenin montajını yaptıktan sonra gösterge ışığı için olan kabloya park lambasına gelen kablodan hat çekiyoruz. Hararet için olan elektirik kablosunu kontaktan gelen bir kabloya bağlıyoruz, yani kontak açılınca elektirik veren bir yerden çekebiliriz bu hattı. Şase bağlantısınıda yaptıkdan sonra müşüre gidecek olan kabloyu da müşürü monte edeceğimiz yere kadar çekiyoruz.

Sıra geldi müşür montajına, işin en zor kısmı. Genelde motosiklet üreticileri yağ filtresi civarında yağla temas kurabilmek için bir kör tıpa (vida) bırakırlar. Bu temas sonradan takılacak yağ harareti yada basıncı göstergesi için olsada, genelde bir sorun yada şüphe olduğunda servis buraya gerekli cihazı takıp yağ basıncını filan ölçer.

Benim motorumda da böyle bir yer mevcut ve işim oldukça kolay. Fakat sizin motorunuzda böyle bir vida şayet yok ise, ve eğer motorunuz yağ soğutmalı ise yağ radyatörüne giren hortumu yerinden söküp araya bir T bağlantı takarak bu T nin bir ucuna yağ hortumunu bir ucuna müşürü bir ucunada radyatörü takabilirsiniz. Benim aldığım gösterge modelin de bu tür gerekli olabilecek bütün aparatlar mevcut.

Şayet hem böyle bir vida yada tıpa yeri yok ise ve motorunuz hava soğutmalı ise ve de illaki bu göstergeyi takmak istiyorsanız, servisinizden yada işin ehli bir atölyeden yardım alarak karterde yağ boşaltma tıpasının yakınında uygun bir yerde müşürünüze göre bir delik açtırıp diş çektirebilirsiniz ama zorlu bir iştir belirteyim!!!

Montaj işlemimiz bitti, şu an kontak kapalı durumda;

Kontağı açıp motorumuzu çalıştırıyoruz ve hararetimiz yavaş yavaş yükseliyor. Malum hava kış ve ben hararetin çok fazla yükselmesini beklemedim.

Göstergelerin uzaktan bir görünüşü;

Ve diğer açılardan...

Umarım aklında böyle bir şeyi yapmayı düşünenlere yardımım dokunmuştur.

Fakat unutmadan belirteyim gösterge montajı kolay bir iş olsada müşür montajı oldukça zordur ve yanlış bir durumda tehlike doğurabilir.

Yanlış veya hatalı montajlanan bir müşür yağ dolaşımını engelliyebilir yada yağ kaçağına sebep olur ise motorunuzda onarılması güç ve oldukça pahalı arızalar yaratabilir.

Bu işlemleri yapmadan önce yetkili servisinize danışmalısınız ve gerekli ise bu montaj işlemini ehil kişilere yaptırmalısınız.
    ferdinandd, zenon ve A.ŞIK bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    comet-666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -----------
    Emeğine ellerine sağlık çok şık olmuş.

PIERzig - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6
    ilginç bi çalışma hic aklıma gelmezdi Bu arada abi motor daha 5ooo deymiş

LesPaul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -Ducati Monster 696
    olcay çok güzel bir yazı olmuş.
    ellerine sağlık.
    teşekkürler
    cause suicide is painless / It brings on many changes / And I can take or leave it if I please, /
    and you can do the same thing if you please

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zaten dergide vardı bu haber
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Elinize sağlık olcay bey.

Dijital ısı göstergeleride mevcut,http://www.enda.com.tr/SOGUTMA.html
    hatta fan ilave ederek ısı yükselmesi durumunda fanı devreye sokup çıkarabilir,ısı ayarlanabilir.Çok daha hassastır.
    Probu (ölçüm yapan ucu) yağ yerine silindire kolayca monte edilebilir.Fan bilhassa sıkışık trafikte faydalı olabilir.
    Haydi hükümeti yıkalım yerine AVM yapalım.

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    eline saglık derğidede yazını görmüştüm. gerçekten güzel çalışma olmuş. motora uygulamadıgın sistem kaldımı
    bir araç takip sistemi ve kanat eksik onuda yakın tarihte bekliyoruz

Ayrıca birşey dikkatimi çekti bizim mt logosu gitmişsin boruya yapıştırmışsın şimdi sen bize ne demeye çalışıyon
    koskoca motor duruken boruya logomu yapıştırılır beee
    BORU MT

mete_han - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Melmeket Uşak/Manisa.2020 NC 750 X DCT/2015 CBF150
    Olcay bey elinize emeğinize sağlık...efenim bizim evdeki musluk su akıtıyorda bi ara baksanız diyorum...abi yapamadığın bişi yokmu senin ya...maşallah...
    Gerçekler acıdır/Metehandro acıtır//Pinokyo/BMX/Star103/Cobra105/Dt125/İnnova125/Lıberty200/Ybr125/CBF150/PCX/Activa/Inazuma/NC700S/750S/750 X/750SDCT
    (1992/2020) Köftestar&Pandastar&Banstar

Motosikleti
    Honda NC 750X
    İHTİYAR abi bu verdiğin linkteki aletler soğutma odaları ve buzhaneler için çok komplike bir alet, fakat boyutu biraz büyük ve motora montajı zor olabilir. Ama yine yuvarlak ve uygun ebatlarda olan araç için üretilmiş dijital göstergelerde mevcut.

ELINT bıravo vallahi baya dikkatliymişsin

O sticker çamurlukta idi önceden, bir yıkama esnasında söküldü ve yere düştü.

Nimettir günah yerde durmasın diye alıp oraya yapıştırdım bende

Fakat namussuz sticker motorun çamurluğunda 3 gün bile durmaz iken o boruda aylardır güneşe ve yağmura direniyor

mete_han senin garaj işi içinde bir proje ve planım vardı ama uyuz oldum sana yapmıyacağım

kuvva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    paylaşımın için teşekkürler,
    yararlı bir bilgi özellikle yeni başlayanlar için.
    ellerine sağlık.
    Gerçek olmak zordur, nerden baksan mütevazilik ister,
    Yalan olmak kolaydır vede havali,
    Olmak yada olmamak, işte bütün mesele bu değil.

Gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F 650 GS
    Bu arada şimdiden hayırlı olsun diyelim motoru satıyormuşsun. ilanı sitede dolaşırken rasgele gördüm.

bu comet kullanıcılarına ne oluyo yaa 5000km'yi gören satıyor baktığım ilanlar genelde 5000 km civarı. daha 5000 km'deki motor satılır beaa
    EDİT:
    pardon açıklamada gt 650 r aldıgım için satıyorum demişsin. eee oda hayırlı olsun yakın zamanda onunda topigini bekleriz bakalım kaç tekerli bir motor görünüşü nasıl birşey( katoloğlarda gördük ama canlısı başka oluyor)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    emegıne saglık mödütör abiii....
    pei abıcım o müşürü karterdekı yag bosaltma yerıne soksam olmazmı.....yag degıstırırken söküp takarım nolcekkı......olur dımı.....
    bıde o müşürün ucu kaç cm....yanı karterden içeri sokunca kaç cm içeri gırıyooo....hanı dıslere falan degerse zarar vermesın yanıı......

bıde o fan işini ben jawama düşünmüştüm......ve sarj motoruna baglıycaktım.....verdım gaza göre oda hızlı dönsun dıye.....üzerıne fazla düşmedim......onun yerıne teyp taktım...goydum ankaralı namıgıda oynaya oynaya verdım gazı motora...gercı sesı duyamadım ama olsun.....

abıcım bı cvp yaz ya karter yerı olurmu acaba.....yere degmez zaten.....okadar da uzun değil....içerdekı dıslılere degmsın yeter......

Motosikleti
    Honda NC 750X
    bahadinli yağ boşaltma tapasına takılır tabi mantık olarak, ama her yağ değişiminde söküp takmak zor olabilir. Çünkü o müşüre bağlı kabloda olacak..

sahinbirinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 200
    çok güzel paylaşım olmuş olcay abi emeğine sağlık
    Hüzünbaz Acılarımın Canbazıyım Şimdi...

Naci63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS, TRIPLE BLACK
    Süper olmuş çok işe yarayacak bir bilgi. Ellerinize sağlık.Selamlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    350 beyaz cava....hemde stylee...
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bahadinli yağ boşaltma tapasına takılır tabi mantık olarak, ama her yağ değişiminde söküp takmak zor olabilir. Çünkü o müşüre bağlı kabloda olacak..

olsun abı ya.....ben söküp takarım....tamır işiyle ugrasmayı severım...yanı bı yag degısımı ıcın tamırcıye gıdılır mı.....ben debrıyaj balatalarını bıle kendım değiştirdim...onuda hallederım...bilgiler için cok sağol abıcım.......k.i.b........

olcay abiiiii...bana bıde gs500 yatak bulsana......

Motosikleti
    kannuni bobcat 150
    uygulama cok hoşuma gitti bende yapayım dedim ama bu nitelikleri taşıyan bir gösterge bulamadım bunun yerine normal hararet göstergesi taksam olurmu birde yağ soğtmalı bır scooter a böyle birşey yapabilirmiyim ilgilenirseniz sevinirim

BİSANCI_42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK
    allah senden razı olsun ben bunu öğrenmek istiyordum aklımı okudun sanki kardeşim çok çok çok teşekkür ederim

free_eagles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    ustam elerine sağlık süper olmuş walla estetik açıdanda çok ii düşünmüşsün orjinal gibi duruyo.cahilce olcak belki ama okudum yazdıklarını bende ybr ye yapmak istiyorum?ona uyumu konusunda ybr yi tanıyosan eğer bi yorum yaparsan sevinirim...
    B rh +(pozitif)

motti60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    teşekkürler olcay, bu iş en çok benim işime yarayacak mct'ye yağ radyatörü taktık ama göstergeyi nasıl takacağımı düşünüyordum sayende onuda öğrendik iyi oldu ellerine sağlık

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)