Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Arka fren kullanma tekniği

Motovento
    REKLAM ALANI
    dttengri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR125R
    Alıntı cuk_o adlı üyeden alıntı
    kaymaya başlar bu yüzden ön frenle beraber arkayı kullanırsan daha rahat edersin ama genelde güç sağ elinin dört parmağında olsun
    Ben sağ elimin işaret ve orta parmağını kullanıyorum ki doğrusuda budur.Dort parmak panik halinde ön freni çok güçlü sıkabilir.Buda ön tekerleği kilitler.Sonrası malum.Ben yinede tüm arkadaşların aşırı sürat yapmamasını rica ediyorum.Faramarz Azar'ın dediği dibi "DEVE YAVAŞ GİDER,AMA HEP GİDER..."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F/05
    Alıntı murrat adlı üyeden alıntı
    Racing kullanıyorum. Biri bana şöyle demişti (sormayın kim hatırlamıyorum) ;
    Ön freni kitlemek çok zordur (eğer gidon düz ise)
    Yani uzun lafın kısası arka fren durmak için değil sadece yavaşlamak için (yokuş aşağı inerken ya da sıkışık trafikte öndeki araca yaklaşırken düşük hızlarda) kullanılır. Ön fren ise durmak için.
    Ben eğer sıkı bir frene ihtiyacım varsa (100km/h'den 60km/h'ye ineceksem) ön freni kullanıyorum. Arkaya dokunmuyorum bile.
    Çünkü önceki tecrübelerimden biliyorum ki arka fren çok çabuk kitleniyor. Mantıken (en azından racing tipi motorlar için) motor ağırlığı öne daha yakın olduğundan, frenleme anında öne daha çok yük binecektir. Ve ön tekerleğin durdurma gücü artarken, arka tekerlekten yük kalktığı için yerle olan sürtünmesi azalacaktır. Ve kolaylıkla kızaklayacaktır. Deneyin görün. Sert bir freni arka frenle yapın. Hatta sert bile değil, sadece uzun süre arkaya basılı tutun. Göreceksiniz ki kızaklamaya başlayacaksınız.
    %30 %70 ya da %40 %60 olayı nereden çıkmış derseniz. Onun da açıklaması şudur;
    Eskiden, teknoloji bu kadar ileri değilken, motorların ağırlık merkezi çok yukarıda imiş. O yüzden arka ve ön fren orantılı sıkılırmış. Ama şimdiki zamanda motorların ağırlık merkezi neredeyse tekerleğin merkezinin altında.
    Kısa bir açıklama olsun demiştim ama bu kadar uzadı neyse
    Oldukça aydınlatıcıydı bence.. Paylaşımın için teşekkürler
    34 TK 2701 / A(RH)+ / 2005 CBR600F

timtim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok malesef olcağada benzemior.
    phoneix vaalla zamanla öğrenirsin arka frenide ön frenide tecrübe ile ilgili zamanla bendede var cbf 250 bende senin gibiydim ilk motorum benim bide hiç kullanmamıştım vitesli ama şimdi çok rahatım

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler